Topconferentie vraagt grondige voorbereiding 17 Boelganin hijgt antwoord GELUKKIG WEERBERICHT Onderscheiding Zo leert men Minister klaagt en pleit Sowjet moet nu goede wil bewijzen PRATEN MET INDONESIË NIET OPPORTUUN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND AMERIKA VERSTERKT LANDBOUWSTEUN ik heb 7wïZOük. dekefts! Wii din kiil (jüAïp! Onze koopvaardijvloot Wens om Syrië en Egypte tot eenheid te maken Schotse liberale partij tegen Amen raketbases Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bykantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3910 Directeur: JACQ DE SMIT De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft gisteren in een verklaring voor de Amerikaanse persvereniging gezegd, dat de Amerikaanse regering voorstandster is van het houden van een topconferentie 'doch onder de daartoe geëigende omstandig heden'. Eisenhowers brief aan Boelganin moet eens en voor al een einde hebben gemaakt aan de indruk, dat de V.S. niet met de Sowjet-Russi- sche heersers wensen te onderhandelen, of dat zij dergelijke bespre kingen duchten. De V.S. wensen echter geen topconferentie, welke slechts een episode in de koude oorlog zou zijn en die onder omstandigheden zou worden gehouden, welke groot gevaar voor de vrije landen zouden in houden, aldus Dulles. Hij vervolgde: 'ik geloof dat het Kremlin en wat onszelf betreft weet ik het niet wenst, dat de wegen onzer landen zover uiteen gaan, dat er toenemend gevaar zou ontstaan voor een overgaan van de koude oorlog in een daadwerkelijke krijg'. van de agenda wordt gehouden. Met dit laatste sloot Foster Dulles uitnemend aan op een verklaring, die Adenauer voor de Duitse radio en te levisie heeft afgelegd, waarin hij o.m. zei: „Het uitschrijven van een topcon ferentie, zoals die door het Kremlin wordt voorgesteld, zou op zichzelf tot niets leiden. En dat zou tot gevolg hebben, dat de spanning slechts zou worden vergroot. Het Westen zou echter wel met het houden van een conferentie kunnen instemmen, indien niet teveel staten hieraan zouden deelnemen en uit een zorgvuldige diplomatieke voorberei ding zou blijken, dat een dergelijke bijeenkomst tot een overeenkomst zou kunnen leiden". De Westduitse bondskanselier ver wierp Boelganins voorstellen t. a. v. Duitsland, daar hierin het denkbeeld ener Duitse hereniging wordt verwor pen en in de plaats daarvan een sta tenbond tussen Oost- en West-Duits- land wordt voorgesteld. Wij zullen hier nimmer mee instem men, aldus Adenauer. Hij verwierp ook het voorstel van de Poolse minister van buitenlandse zaken Rapacki voor de instelling van een atoomwapenvrij gebied in Midden- Europa. „Aanvaarding van dit plan zou het einde van de N.A.V.O. en van de Westuropese vrijheid betekenen. Het instellen van een dergelijke zone zou, het bestaan der moderne wapens in aanmerking genomen, geen zin heb ben, of scherper uitgedrukt: het biedt geen veiligheid aan de betrok ken landen". Adenauer verklaarde, ervan over- overtuigd te zijn, dat er geen daadwer kelijke oorlog zal uitbreken, indien het Westten niet zou verzuimen, zqn zelfverdediging op te bouwen. Hij legde er de nadruk op, dat de Westduitse regering overeenstemming met de Sowjet-autoriteiten wil berei ken. Volgens Foster Dulles heeft Eisen hower in zijn brief aan Boelganin het „vérstrekkendste voorstel, om het overleven van het mensdom te verze keren, gedaan, namelijk om de onein dige ruimte uitsluitend voor vreed zame doeleinden te gebruiken". Hij voegde hieraan toe: „Het is he laas thans niet meer mogelijk, het voorstel, dat de V.S. in 1947 deden, n.l. dat al het splijtbare materiaal uit sluitend voor vreedzame doeleinden zou worden aangewend, ten volle uit te voeren, ook al zou ook thans een dergelijk besluit nog kunnen worden genomen voor het materiaal, dat nu wordt verkregen. Doch het is wel mo gelijk, nu te verzekeren, dat proefne mingen in het heelal uitsluitend met vreedzame doeleinden zullen worden uitgevoerd". Foster Dulles vervolgde: „Het is louter illusieen geen ongevaarlijke te denken, dat op een topconferen tie de koude oorlog door een schrifte lijke verklaring, zonder verdere op offeringen onzerzijds, zou kunnen worden opgeheven. Indien een dergelijke conferentie er toe zou leiden, dat de vrije landen niet meer het noodzakelijke zouden doen, om hun veiligheid te verzeke ren, zonder dat in de staten van het Sowjet-Russisch-Chinese blok op over eenkomstige wijze zou worden gehan deld, zou dat tot een grote, ja zelfs noodlottige ramp kunnen leiden. Het zou eveneens rampzalig kunnen zijn, indien de leiders der vrije staten op een topconferentie, in de zucht tot het vermijden van het afleggen van verklaringen vol gemeenplaatsen over de noodzaak tot verzekering van de vrede, in een ander uiterste zouden ver-vallen en de besprekingen in een vijandige sfeer zouden afbreken. Dit zou de koude oorlog intensiever kun nen maken en tot het uitbreken van een daadwerkelijke krijg kunnen lei den. Daarom is het noodzakelijk, een eventuele topconferentie degelijk voor te bereiden. President Eisenhower heeft hierop gewezen en Chroesjtsjef heeft zich eens in dezelfde geest uit gelaten. Het is nu aan de Sowjet-heersers te tonen, of zij al dan niet het houden van een topconferentie wensen, waar op het metterdaad mogelijk zou zijn de zaak van vrede en gerechtigheid in de wereld te bevorderen. Duitsland In antwoord op een vraag, zei Dul les, dat er beter geen nieuwe topcon ferentie kan worden gehouden als het probleem van de Duits hereniging Wij wijzen er nog op, dat Boelga nin'in zijn brief aan de Britse pre mier heeft verklaard, dat het geen zin heeft, op een topconferentie te spre ken over onderwerpen, waarvan bij voorbaat vast staat, dat er geen over eenstemming zal worden bereikt. Hij noemde als dergelijke onderwerpen: de status der Oosteuropese landen en ook de Duitse kwestie. Hammarskjoeld naar Moskou? Dit betrouwbare bron te New York wordt vernomen, dat secretaris-gene raal Hammarskjoeld van de V.N. „naar alle waarschijnlijkheid" binnenkort naar Moskou zal reizen, om de weg te effenen voor nieuwe ontwapenings besprekingen tussen het Westen en Oosten. De zegslieden waren van me ning, dat Hammarskjoeld na zijn be sprekingen met Dulles, Pineau en Sel- wyn Lloyd de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, niet best kan passeren. President Eisenhower heeft in zijn jaarlijkse landbouwboodschap aan het Amerikaanse congres medegedeeld, dat het er naar uit ziet, dat de overschotten aan agrarische produkten, welke zich in handen van de regering bevinden, het hoogtepunt hebben overschreden. Hij drong echter aan op ingrijpende wijzigingen der wat hij noemde 'niet- realistische prijssteunwetgeving' en zeide, dat het toezicht op de aan plant er niet in is geslaagd, de agrarische produktie in overeenstem ming te brengen met de behoeften. Hij wees erop, dat de landbouw een „ware revolutie in produktiviteit" doormaakt en drong erop aan, de ba siswetgeving op landbouwgebied daar om te wijzigen. Hij stelt het congres onder meer voor, tot het verminderen van de overschotten aan landbouw- produkten over te schakelen van me thoden op korte termijn naar metho den op lange termijn. Een andere voorgestelde wijziging betreft de verlaging van de prijssteun der Amerikaanse regering voor de be langrijkste agrarische produkten, Thans geschiedt de prijssteun volgens een vaststaande formule voor katoen, tarwe, mais, rijst, grondnoten, tabak en zuivelprodukten op 75 tot 90 pet van de prijs. Deze marge wordt te klein geacht, om de groei mogelijk te maken van de afzetgebieden, die de Amerikaanse landbouw ondanks het toezicht op de aanplant, In staat biykt te zijn te bereiken. De prijssteun zal moeten worden vastgesteld op 60 tot 90 pet van de pariteitsprijs. Deze dringend nodige wijziging in de prijssteunpolitiek zou de deur kun nen openen voor marktuitbreiding, grotere planttoewijzing en voor gro tere vrijheid tot produceren. VRIJDAG 1958 JANUARI Het gesprek Uw spreken zp te allen tijde aangenaam, niet zouteloos. Colossenzen 46a. Men heeft praatgrage mensen. Zij kunnen gewoon niet zwijgen. Hun mond loopt steeds over. Zij hebben geen tijd want zij gunnen zich die niet om te denken. Van zulke mensen kan men niet verwachten, dat zij aange naam spreken. Hun gesprek ont aardt tot zouteloos gebabbel, of tot zulk een tonggebruik, als de apostel Jacobus veroordeelt, als hij zegt, dat het in vlam gezet wordt door de hel. Vaak is spreken plicht. Ook een gesprek. Maar men spreke nooit om het gesprek, om het praten, doch geve zyn spreken een inhoud, die naar waarheid en recht is. Als men die elementen niet in een gesprek kan inbrengen, is het beter, er niet aan te begin nen. Een recente opname van H.K.H. Prin ses Margriet, die op 19 januari a.s. haar vijftiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meijboom) Ingezonden mededeling (adv.) DE BILT ZEGT: Veel bewolking Veel bewolking en hier en daar wat motregen. Overwegend matige en langs de Waddenkust mogelijk krach tige wind tussen zuidwest en west. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.39 u., onder 17.03 u. Maan op 7.11 u., onder 16.04 u. Hoogwater zaterdag 18 januari: Vlissingen: 0.44 u. 1.97 m., 13.10 u. 1.98 m. Terneuzen: 1.14 u. 2.13 m., 13.37 u. 2.13 m. Wemeldinge: 2.26 u. 1.54 m., 14.49 u. 1.60 m. Zierikzee: 2.00 u. 1.30 m., 14.27 u. 1.35 m. „En dit is mogelijk, indien wij ons geduld bewaren en koelbloedig blij ven. Wanneer wij vastbesloten de weg blijven volgen, die leidt naar een al gemene ontwapening onder toezicht, zal ook de Sowjet-Unie zich eens voor ogen stellen, dat zij van geen enkele zijde door een aanval wordt bedreigd". Engeland Ook dit sluit weer uitmuntend aan op het Engelse antwoord, dat in de permanente N.A.V.O.-raad is bespro ken. Premier MacMillan van Groot-Brit- tannië heeft al in zijn antwoord aan Boelganin de Sowjet-Unie plechtig be loofd, dat geen enkele Britse regering ooit agressie jegens de Sowjet-Unie zal plegen of goedkeuren. Dit had hij bedoeld te zeggen, toén hij op 4 ja- nurai in een radiorede sprak over een niet-aanvalsverdrag. In tegenstelling tot kanselier Aden auer echter, zegt MacMillan, dat het Poolse voorstel-Rapacki wordt bestu deerd. Engeland heeft er bezwaren te gen, maar wil zien of er elementen in zijn, op basis waarvan een tegenvoor stel kon worden gedaan. MacMillan is van mening, dat een bijeenkomst van ministers van buiten landse zaken nodig is, om vorderingen te maken naar een betere verhouding tussen Oost en West. Op Boelganins voorstel tot een topconferentie zal MacMillan later antwoorden. „Wij moeten niet vergeten", zegt hij, „dat de wereld veel van een dergelijke con ferentie zou verwachten en misluk king zou des te erger zijn". De Britse premier dringt bij de Sow jet-Unie aan op aanvaarding van het Westelijk voorstel, om deskundigen te laten werken aan de technische details van de ontwapening, vooral wat be treft de controle op een schorsing van de atoomproeven en de inspectie ter voorkoming van een plotselinge aan val. Frankrijk Het antwoord van premier Gaillard op de brief van Boelganin verschilt slechts in zoverre van het antwoord van Eisenhower, dat Frankrijk van mening is, dat een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken vóór een topconferentie alleen het voorbe reiden van de agenda ten doel moet hebben, terwijl de Amerikanen de mi nisters bijeen willen laten komen, om tevoren de onderwerpen grondig te bespreken. In een bijzondere vergadering van het hoofdbestuur van „het Nederland- sche Roode Kruis" heeft de heer ir. F. C. C. baron van Tuyll van Seroos- kerken van Zuylen, die per I januari 1,1. is afgetreden als voorzitter van de ze vereniging, te 's-Gravenhage af scheid genomen van de leden van het hoofdbestuur. De minister-president, dr W. Drees, heeft tijdens deze bijeen komst medegedeeld, dat H.M. de Ko ningin de scheidende voorzitter heeft benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau. Het hoofdbestuur heeft zijn oud voorzitter het erelidmaatschap aange boden. Ingezonden mededeling (adv.) menu van de dag BLJKGROENTEN In 4 mmuten klaar op tafel De koopvaardijvloot onder Neder landse vlag (inclusief de schepen, thuisbehorende in de Nederlandse An tillen en „Suriname, exclusief sleepbo ten en aannemersmateriaal) was, blij kens gegevens van het C.B.S., op 1 jan. 1958 als volgt samengesteld: passa giersschepen 39 (vorig jaar 36), in houd 414.575 brt (375.376 brt); vracht schepen met accomodatie voor 13 of meer passagiers 69 (72), inhoud 424.154 brt (429.612 brt); overige vrachtsche pen t.w. 500 brt en groter: 391 (363), inhoud 1.963.290 brt (1.771.247 brt), kleiner dan 500 brt (kustvaartuigen) 963 (867), inhoud 364.308 brt (316.085 brt); tankschepen 148 (147), inhoud 1.150.076 brt (1.077.889 brt). Van het totaal van 1610 schepen (v.j. 1485) met een inhoud van 4.316.403 brt (3.970.709 brt), waren: stoomschepen 235 (230) met een in houd van 1.853.781 brt (1.713.360 brt), motorschepen 1344 (1222). met een in houd van 2.460.053 brt (2.254.498 brt) en overige schepen 31 (33) met een inhoud van 2.569 brt (2.851 brt). Op 1 januari 1940 bestond de koopvaardij vloot uit totaal 1153 schepen met een inhoud van 2.869.813 brt. De Zweedse politie is bezig met het onderzoek naar een grote export- fraude, die in Gothenburg is ontdekt. Twee zakenlieden zijn daar gearres teerd wegens de onwettige uitvoer van metalen ter waarde van ten minste zeven miljoen gulden. Het betrof stra tegisch belangrijke goederen vol gens berichten in Zweedse bladen nik kel en koper die, naar aangenomen wordt in Oost-Europa terechtgekomen zijn. Op de vragen van het socialistische eerste-kamerlid mr. In 't Veld, die de regering wilde laten praten met Indonesië, heeft de regering o.m. ge antwoord: „Hoewel de regering in beginsel bereid blijft, tot besprekingen met Indo nesië, moet zij zich, gezien de door Indonesië aangenomen houding, toch wel afvragen, welke betekenis zulke besprekingen thans zouden kunnen hebben. Nog zeer onlangs heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, ook in het openbaar, verklaard, dat eventuele besprekingen niet zouden kunnen gaan over het ongedaan maken van de anti-Nederlandse maat regelen, confiscaties etc., welke generlei verband zouden houden met de Nieuw-Guinea-zaak. en dan ook vroeg of laat toch zouden zijn genomen, maar slechts over de overdracht van de souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië. Gezien het bovenstaande acht de regering het niet opportuun een initia tief te ontwikkelen als in deze vragen bedoeld". Een groep van negen jonge mensen heeft in Utrecht een grafisch jeugd- bedrijf opgericht. Het zijn allen leer lingen van de afdeling patroonsoplei ding van de school voor de grafische vakken, te Utrecht. De onderneming draagt de naam van „Grafisch jeugdbedrijf Ultraiectum 58" N.V. Het maatschappij-kapitaal werd vastgesteld op 75 gulden, ver deeld in 114 gewone en 36 preferente aandelen, groot 50 cent. De preferente aandelen zijn reeds volgestort. De directeur wordt voor een periode van drie maanden gekozen. Het doel is: het uitoefenen van een handels drukkerij en al datgene, wat daarme de verwant is, allereerst om uit het spel lering te trekken. Na één jaar wordt de N.V. geli quideerd. GAILLARD KREEG VERTROUWEN Met een meerderheid van een 20-tal stemmen heeft premier Gaillard van Frankrijk het vertrouwen van de na tionale vergadering gekregen. De officiële stemcijfers zijn 253 te gen 233. Het ging er om, of er al dan geen debat zou worden gehouden over de pensioenen van de oudstrijders. Premier Gaillard verklaarde voor de stemming, dat hij beslist geen extra uitgave zou goedkeuren. „De stem die u gaat uitbrengen, is een politieke stem", zei hij. Het bedrag waar het om ging, was gering maar de premier wilde geen precendent scheppen. Ongevraagde bijstand in commerciële transactie geweigerd Naar is gebleken tracht een handels onderneming te Den Haag een vulpen houder te verkopen onder mededeling per circulaire aan het publiek dat van elke verkochte vulpen f2.50 zal worden afgedragen aan de stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" aldaar. De stichting deelt ons mede, dat zij geheel onbekend was met deze opzet en haar goedkeuring hieraan wenst te ont houden. Dit alleen reeds, omdat het be stuur niet wenst, dat het charitatieve ge combineerd wordt met een commercieel doel. De stichting ontvangt uitsluitend bijdragen op haar gironummer 308. De algemene vergadering van het ver bond van vakverenigingen in Syrië heelt op een buitengewone bijeenkomst een stemmig besloten de Syrische en da Egyptische regering te verzoeken, de al gehele eenheid van Syrië en Egypte op basis van het presidentieel regiem af ta kondigen, aldus meldt het blad „Al Ray Al Aam". De leiding der Schotse liberale partij heeft woensdag een verklaring uitgege ven, waarin gezegd wordt dat het ves tigen van Amerikaanse raketbases In Schotland een „belemmering zal zijn voor diplomatieke meningsuitwisselin gen", terwijl het bovendien zal worden beschouwd als een „uitdagende en agres sieve daad". De Schotse liberale partij wil dat de Britse regering „het morele leiderschap in de wereld op zich neemt door het op schorten van de proefnemingen met kernwapens en het niet aanmaken hier van, hetgeen onze buitenlandse vertegen woordigers in de gelegenheid zal stellen onderhandelingen voor de vestiging van wereldvrede te beginnen". Ook het congres van het Schotse vak verbond heeft zich tegen de aanleg van de raketbases uitgesproken Nieuwjaarsdiner op Huis ten Bosch H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteravond het jaarlijkse diner voor het corps diplo matique gegeven in de Oranjezaal van het Huis ten Bosch. De diplomaten werden in twee groepen uitgenodigd. De tweede groep wordt hedenavond ontvangen. Volgens dit blad wenst het verbond dat de nieuwe Arabische staat een enke le regering krijgt en een enkele wetge vende vergadering. De twee voormalige Sowjet-Russi- sche ministers van buitenlandse zaken Molotof en Sjepilof zijn in de afgelo pen maanden herhaaldelijk in Moskou waargenomen. Men meent, dat de twee gewezen ministers volledige bewe gingsvrijheid hebben. - Een firma te Wormerveer heeft een chauffeur en een bij rijder op staande voet ontslagen wegens 'volkomen gebrek aan representatie'. Waarin dit uitkwam? Van minister Suurhoff heeft deze directie een brief ontvan gen, waarin hij zijn beklag deed over het optreden van de twee mannen. Deze waren onlangs bezig met het lossen voor het gebouw van het departement van sociale zaken. Toen de chauf feur van de auto, waarmee de minister arriveerde, verzocht, het parkeren van de wagen mogelijk te maken en de minister zich daarbij aan de mannen bekend maakte, wierpen deze de be windsman woorden toe van beledigende strekking als 'zuur kool' e.d. De directie staat op het standpunt, dat haar personeel zich, daar het ook het bedrijf vertegenwoordigt, behoorlijk heeft te gedragen. De beide mannen hebben bij het gewestelijk arbeids bureau hun beklag gedaan over dit ontslag. De minister heeft het verzoek gedaan, genade voor recht te doen gelden. De directie handhaaft echter haar standpunt. ■K s

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1