16 IN EUROPESE ASSAMBLEE Voor en tegen praten met Rusland Europese gemeenschap en onze akkerbouw Ons vorstenhuis WEERBERICHT Belangrijke conferentie van de CBTB PROT ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederland slachtoffer van Sowjet-tactiek POOLS ZONE-VOORSTEL IS IN STUDIE Aardappel wassen jen in Zuid-Holland KPM weer in Indonesië Prof. Scholten voorzitter Radioraad Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chef red. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 pei* maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwse!) Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOÜRT 13e JAARGANG No. 3909 Directeur: JACQ DE SMIT Intussen dienen de Westelijke naties echter nauw te blijven samenwerken. Het feit, datRussische leiders voor stellen, bilaterale onderhandelingen te openen met de Verenigde Staten, wijst er op, dat Europa slechts door een ge coördineerde buitenlandse politiek, ronder daarbij een derde macht te vormen, zijn stem in de wereld van vandaag nog zal kunnen doen horen. In dit opzicht is de vorming van een permanente groep van hoge functiona rissen, die belast zal worden met con sultaties en het doen van voorstellen, die moeten leiden tot een samenbun deling van de buitenlandse politiek van alle Europese landen, die dit wen sen, noodzakelijker en dringender dan ooit tevoren, betoogde Kiesinger. Het Poolse plan Met betrekking tot het Poolse plan- Rapacki, dat de schepping van een zone voorstelt, waar zich geen atoom wapens zouden bevinden en die de Duitse bondsrepubliek, Polen, Tsjecho- Slowakije, en Oost-Duitsland zou moeten omvatten, verklaarde spreker, dat dit plan zowel in politiek als mi litair opzicht aandachtig dient te wor den bestudeerd. Op het eerste gezicht lijkt het plan het Westen weinig prak tische voordelen te bieden en het zou gevaarlijk zijn, aldus Kiesinger, zich hier door zijn gevoelens te laten lei den. De militaire consequenties van het plan worden thans bestudeerd door re geringsdeskundigen in het kader van de N.A.V.O. De politieke commissie van de as semblee, aldus Kiesinger, stelt voor, ook de assemblee van de Westeuropese Unie advies te vragen met betrekking tot dit plan. Niet minder dan dertig sprekers hebben hierna het woord gevoerd. Daarbij bleek, dat velen voorstander zijn van het aanknopen van nieuwe onderhandelingen met de Sowjets, hoewel zij hiervan in het algemeen weinig resultaat verwachten. Andere afgevaardigden meenden, dat het voorstel van de Poolse minister Rapa- cki, overweging verdient, al was het alleen maar, omdat het terugtrekken van de bezettingslegers, die zich in dit gebied bevinden, een verlichting voor de daar wonende volkeren zou bete kenen. Indonesië De Nederlandse afgevaardigde Goed hart, die verklaarde, zelf indertijd „van ganser harte ingestemd te heb ben", met wat hij noemde „het afwer pen van het koloniale juk en de uit roeping tot onafhankelijke staat", moest nu verklaren, dat de communis tische tactiek erop gericht is, de lan den en volkeren van de vrije wereld In hun financiële en economische structuur te treffen, waarbij tezelfder tijd getracht wordt, de Westelijke vol keren uit de onderontwikkelde landen te stoten, teneinde hierdoor in deze landen chaos te verwekken en aldus de weg te banen voor het overnemen van de macht. Op het ogenblik vervolgde hij zijn het Indonesië en Nederland, die het slachtoffer zijn. van deze tactiek. Niettegenstaande het nieuwe vredesoffensief, dat de Russen hebben ontketend, schijnt hun fundamentele politiek geen wijziging te hebben ondergaan en bestaat er dus weinig kans, dat een topconferentie in de nabije toekomst tot een algemeen akkoord zou kunnen leiden. Al dus verklaarde het Duitse parlementslid Kiesingen, als rapporteur van de politieke commissie, gisteren bij de aanvang van het debat in de Raadgevende Assemblee van de Raad van Europa over de politieke toestand. Het mislukken van een dergelijke conferentie op hoog niveau bergt grote gevaren in zich, zo ging Kiesinger voort en de juiste methode schijnt slechts te kunnen zijn, allereerst de besprekingen over de ont wapening te hervatten. Wat dit betreft zullen, om te beginnen, de Sowjets langs diplomatieke weg benaderd moeten worden om te ver nemen, wat hun plannen in dit opzicht zijn. Zoals in het communiqué van de kort geleden in Parijs gehouden N.A.y.O.-conferentie tot uit drukking werd gebracht, zijn de Westelijke mogendheden anderzijds bereid, een conferentie te beleggen van de ministers van buitenlandse zaken, teneinde de impasse te doorbreken, waarin men zich thans be vindt. Indien deze bijeenkomst met succes werd bekroond, zou hij de weg kunnen openen naar een topconferentie op een later tijdstip, te zamen met de Russische machthebbers. Soekarno is zelf geen communist maar wel een fanatieke nationalist, ging spr. voort. Hij heeft een persoonlijk en ge heim verbond met Moskou gesloten. Soekarno is er zich van bewust, dat de politiek der Sowjets erop gericht is, het westen ten val te brengen en daar hij zelf een hartstochtelijke haat tegen het Westen koestert, ziet hij in de Sowjet-Unie zijn natuurlijke bond genoot. Toen Soekarno verleden jaar een bezoek aan het Kremlin bracht, maak te hij hier ook kennis met een Indo- nenische communist, Semaoen ge naamd, die reeds dertig jaar in as- kon leefde. Sedert deze kennism; ng woont Semaoen in het paleis van Soe karno in Djakarta, waar hij de presi dent van advies dient betreffende diens politiek tegenover het Westen. Wat Nasser in Egypte deed, wordt thans door Soekarno in Indonesië her haald. Nieuw-Guinea wordt hierbij slechts als voorwendsel gebruikt. De Nederlandse regering zou, aldus spreker, een misdaad tegenover de vrije wereld begaan, indien zij zulk een groot gebied als Nieuw-Guinea aan Indonesië zou afstaan. Inzake de behandeling van de Ne derlanders in Indonesië betoogde het Nederlandse kamerlid dat deze herin neringen oproept aan die, welke de Joden In Duitsland moesten onder gaan. Als gevolg van de samenwerking tussen het Sowjetblok en het Ban doengblok, heeft het indienen van een klacht bij de Ver. Naties weinig kans van slagen en het veto van de Sowjet- Unie in de Veiligheidsraad maakt deze kans nog kleiner. Zo blijft er voor al de Nederlanders niets over, dan hun verlies te accepteren en al hun belan gen in Indon ië op te geven. De communistische raadslieden van Soekarno zullen hem evenwel zonder twijfel adviseren, ook alle westelijke belangen in Indonesië te liquideren, want Moskou is niet alleen maar anti- Nederlands, aldus spreker. De Engelse conservatieve afgevaar digde sir James Hutchinson gaf uit drukking aan zijn sympathie tegen over Nederland, „het jongste slacht offer van het klassieke expansionisme der Sowjets". Kernproeven Indien de Sowjet-Unie werkelijk de vrede wil, merkte hij op, waarom be schikt dit land dan over zulk een groot aantal onderzeeërs, een aanvalswapen bij uitnemendheid, en over niet min der dan 175 divisies? Men moet vooral ook niet het hoofd verliezen, omdat de Russen succes hebben geboekt op wetenschappelijk gebied. Hij wees in dit verband op de bedwinging van de waterstofkern energie, die kort geleden in Engeland is bereikt. Het plan-Rapacki kan grote gevaren inhouden. Niettemin beschouwt spre ker het als een middel, om tot vermin dering van de spanning te komen. De Fransman De Menthon verklaar de, dat de atlantische eenheid ernstig verstoord zal worden door een verde ling in landen, die met kernwapens zullen worden uitgerust en andere, die land en Denemarken deze kernwapens weigeren, waarom zouden België en Nederland die dan moeten accepteren? vroeg hij. De Nederlandse afgevaardigde Duynstee sprak zijn teleurstelling er over uit, dat bij de kort geleden in Parijs gehouden topconferentie iedere eerste minister een toespraak hield, die kennelijk voor het eigen land be doeld was. Het was duidelijk, zei hij, dat geen enkele poging gedaan was, om deze verklaringen te coördineren, teneinde tot een gemeenschappelijke deze niet zullen krijgen. Indien Duits- Europese politiek te komen tegenover de V.S. Ook was er geen' enkele in spanning verricht, om tot een breed opgezette gemeenschappelijke politiek van de Atlantische Gemeenschap te komen tegenover e buitenwereld. Se dert deze N.A.V.O.-conferentie, aldus de heer Duynstee, hebben zich nieuwe gebeurtenissen voorgedaan, die duide lijk het gebrek aan samenwerking aan het licht hebben gebracht. Niettemin blijkt het comité van ministers slechts weinig te hebben geleerd, want in een antwoordresolutie op een voorstel van de raadgevende vergadering verklaar de het, dat de ministers zullen voort gaan, elkaar te consulteren, zoals dit in het verleden geschiedde. Een verle den, waarop zij, naar sprèker opmerk te, allerminst trots kunnen zijn. De heer Duynstee verklaarde, van oordeel te zijn, dat de raadgevende vergadering de ministers duidelijk be hoort te maken, dat zij niet naar het verleden moeten kijken voor inspira tie, doch de toekomst tegemoet moeten treden met een gecoördineerde poli tiek, zelfs indien deze onontkoombare nationale offers inhoudt op het gebied van buitenlandse politiek en economi sche belangen. De filosofie van onder linge afhankelijkheid is nu eenmaal 'n bespotting, indien de wil tot het bren gen van een offer ontbreekt. Vier nieuwe aardappelwasserijen, waarvan de eerste vandaag te Barendrecht geopend wordt, zullen voor een beter produkt van de Zuid- Hollandse kleigronden gaan zorgen. De opening van wasserijen te Oud- Beyerland, Heenvliet en Maasdam is op vrij korte termijn te verwachten. Het voordeel der wasserijen is, dat de aardappel schoon en gesorteerd (eventueel als kwaliteitsprodukt ver pakt) wordt geleverd. Bovendien is het mogelijk, in deze wasserijen gla zige en zieke knollen van de gezonde te scheiden. In Drente, Noord-Holland en Gelderland is reeds een aantal was serijen, voornamelijk voor zandaard- appelen, in gebruik. Nu in de oogst van klei-aardappelen 1957 een enorme hoeveelheid glazig heid voorkomt (dit is een verkeerde verhouding tussen water en zetmeel in de knol) is het oprichten van wasse rijen in Zuid-Holland verhaast. Gebleken is, dat glazige aardappe len door hun lagere soortgelijk ge wicht dan normaal in zout water kun nen worden uitgesorteerd, waardoor de teler een behoorlijke klei-aardappel tegen een voor hem gunstige prijs kan afleveren. De slechte kwaliteit van vele onge sorteerde partijen klei-aardappelen heeft het verbruik van goede kwali teiten zandaardappelen gestimuleerd. In Amsterdam isde afzet van zand aardappelen van 3 tot 10 procent van het totale verbruik gestegen. In het Oosten van het land tot 90 procent. DE BILT ZEGT: Plaatselijk mist Zwaar bewolkt, met plaatselijk mist en hier en daar wat lichte motregen. Weinig wind en iets hogere tempera turen dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.40 u„ onder 17.01 u. Maan op 6.24 u„ onder 15.04 u. Hoogwater vrijdag 17 januari: Vlissingen: 12.19 u. 1.84 m., u. m. Terneuzen: 0.19 u. 1.99 m„ 12.45 u. 2.00 m. Wemeldinge: 1.26 u. 1.50 m., 13.54 u. 1.49 m. Zierikzee: 0.59 u. 1.28 m„ 13.20 u. 1.26 m. De ruilhandel tussen Singapore en de Indonesische buitengewesten blijft levendig, ondanks het verbod van de regering in Djakarta. Op 21 januari a.s. zullen in Den Haag besprekingen beginnen over het Nederlands-Duitse goederenverkeer in het jaar 1958. Volgens politieke vluchtelingen die in Columbia zijn aangekomen, zijn er sinds 1 januari meer dan 3000 perso nen in Venezuela om politieke rede nen gearresteerd. Op het Damrak-te Amsterdam ope reert op het ogenblik een oud-ijzer visser In zijn soort een bekende ver schijning in het Amsterdamse stads beeld, die, naar hij aan de fotograaf vertelde, per uur 12 tot 15 fietsen van bijna nieuw tot volkomen vergaan uit de wateren rondom het Cen traal Station ophaalt. Vorige week viste hij zelfs een complete en berijd bare Scooter uit het niet zo frisse nat. De foto toont de man aan het werk, naast een klein deel van zijn vangst. Naar aanleiding van berichten uit Djakarta, volgens welke de Indonesi sche minister van scheepvaart het be richt heeft bevestigd, dat de K.P.M heeft voorgesteld, te onderhandelen met de Indonesische regering over een hervatting van de K.P.M.-diensten in Indonesië, heeft de directie te Am sterdam verklaard, de berichten noch te willen bevestigen, noch te ontken nen. Evenmin wenste zij zich er over uit te laten, of thans in Djakarta hier over onderhandelingen zullen worden gevoerd. Wel werd meegedeeld, dat de presi dent-directeur van de K.P.M. in Dja karta, de heer J. F. P. de Geus, uit Amsterdam weer naar Indonesië is te ruggekeerd en op dinsdag 7 januari jl. in Djakarta is aangekomen. Voors hands komt dê heer De Geus de toe stand in Djakarta slechts verkennen zonder meer, aldus het hoofdkantoor te Amsterdam. Oud-burgemeester Vader blijft lid Bij KB. zijn benoemd tot lid van de radioraad voor de periode 1 januari 1958 tot en met 31 december 1961 Prof. mr. L. W. G. Scholten (Utrecht), voorzitter, prof. dr. ir. W. Th. Bahler (Delft), prof. dr. M. A. Beek (Amster dam), J. Bruyn (Wassenaar), dr. H. H. M Fortmann (Amersfoort), mevrouw J. GoodenRutten (Breda), dr. H. J. Prakke (Assen), mevr. mr. A. de Ra- nitzCohen (Winsum Gr.), mr. J. M. Ravesloot (Almelo), mr. dr. C. J. M. A. van Rooy (Eindhoven), prof. mr. L. G. A. Schlichting (Nijmegen), J. Vader (Krabbendijke), J. W. de Vries (Bussum), dr. H. G. W. van der Wie len (Bekkeveen), ir. F. C. M. Wijffels (Brunssum). Prof. mr. P. S. Gerbrandy en mr. B. de Gaay Fortman, die in de periode 1954 tot 31 december 1957 lid alsmede voorzitter respectievelijk plaatsvervan gend voorzitter van de radioraad wa ren, hadden wegens hun leeftijd, ver zocht, niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. Vermiste Alkmaarse meisjes terecht De twee meisjes uit Alkmaar, die sinds 6 januari "spoorloos verdwenen waren, zijn inmiddels" aangehouden. Het 19-jarige meisje L. B. is aange houden door de kinderpolitie in Den Haag. Het andere meisje, A. de J. was op weg van Alkmaar en is door de politie aldaar aangehouden. Gemeentelijke autonomie werd een hersenschim Autonomie is een hersenschim zonder financiële onafhankelijk heid. Met dit laatste is het in feite maar droevig gesteld. De gemeen ten hebben vrijwel elke invloed op haar eigen inkomsten verloren. Daarbij komt, dat de gemeenten ook het peil van de uitgaven slechts zeer gedeeltelijk in de hand hebben in verband met de grootste uitgavenpost, die der lo nen en salarissen, waarvan de re gering de hoogte bepaalt. Daar komt nog bij, dat de kapitaalsuit gaven van de lagere publiekrech telijke organen de laatste tijd door de praktijk vrijwel als sluitpost van de kapitaalshuishouding be schouwd worden. Dit zei de bur gemeester van Amsterdam, mr. G. n Hall, gisteren in zijn nieuw jaarsrede. - Hij gaf verder als zijn mening te kennen, dat „onder de huidige finan ciële verhoudingen nauwelijks sprake kan zijn van gemeentelijke autonomie. Zal men deze willen terug winnen, dan zullen de gemeenten eerst hun fi nanciële vrijheid moeten herwinnen. De gemeenten zelf kunnen hier onge twijfeld het nodige aan doen door- ver betering van en efficiëncy in het ge meentelijk apparaat, doch de voor naamste maatregelen zullen van de re gering moeten komen, nl. door de vaststelling van een nieuwe financiële verhouding tussen rijk en gemeenten.. In een „uitverkocht huis" hield de Ned. Christelijke Boeren- en Tuinders- bond op „Woudschoten" zijn akkerbouwconferent De Belgische landbouw- attaché, de heer G. W. Kelner, woonde de conferen ie bij. Dit stond ongetwij feld in verband met het feit, dat drs. C. P. Driesprong van het Landbouwschap de moeilijke taak op zich genomen had, hier te spreken over „De akkerbouw in de toekomstige gemeenschap". Drs. Driesprong constateerde, na een overzicht van het Euromarkt-verdrag, dat voor de landbouwprodukten geen vrije handel tussen de deelnemende landen is voorzien, maar goederenruil onder de beschermende paraplu van een gemeenschappelijk landbouwbe leid. Dit beleid moet uiterlijk aan het eind van de maximaal 15 jaar duren de overgangsperiode tot stand zijn ge komen. Hoe komt dit beleid tot stand? Er zal binnenkort een landbouwconferen- tie van de zes deelnemende regeringen worden gehouden. Hier zal om te be ginnen, een overzicht worden opge steld van de agrarische behoeften en produktie der zes landen. Binnen twee jaar moet de Europese Commissie het uitvoerend orgaan van de E.E.G. dan het toekomstige gemeenschap pelijke landbouwbeleid in grote lijnen opstellen. Spr. waarschuwde de agra riërs, dit overleg vooral niet alleen als een regeringszaak te zien, maar zelfs in georganiseerd overhand een belang rijke bijdrage te leveren tot dit ge sprek. Zo lang er nog geen gemeenschap pelijk beleid is, moet een land met im portbehoefte deze met contracten op lange termijn dekken bij een partner- land met een overschot. Het zal voor al het Franse graan zijn, dat wij krachtens deze bepalingen zullen moe ten kopen. Dat heeft natuurlijk nade len. Deze handel zal wel een over heidshandel moeten worden. Als we door deze gedwongen import oude le veranciers in de steek moeten laten, kan dat onze export naar deze landen benadelen. Dan zijn daar de minimum-prijzen, die door een importerend land gehan teerd mogen worden, als „overstro ming" door een bepaald produkt dreigt. Van de hoogte en van de han tering van deze bepaling zal de toe komst van de Nederlandse akkerbouw en vooral ook van de tuinbouw afhan gen. DONDERDAG 1958 JANUARI Zie niet angstig rond, want Ik ben uw God. Ik sterk u, ook help Ik u, ook ondersteun Ik u met Mijn heilrijke rechterhand. Jesaja 41 :10. Angst we kunnen het tel kens weer vaststellen, juist als wij zo dagelijks de krant lezen is de sluipende kwaal in het mensenleven. We zijn angstig voor oorlog, voor natuurrampen, voor werk loosheid, voor Die angst heeft zijn oorsprong in die eerste vlucht in het para dijs, na de eerste zonde. Maar wie God zoekt, wie bij Zijn Woord leeft, leest daarin telkens dat „zie niet angstig rond". Het is een heilrijke, een genezende verzekering in onze De Koningin Hare Majesteit Koningin Juliana heeft op girorekening 717 een belang rijk bedrag gestort ten behoeve van de uit Indonesië repatriërende Neder landers. H. M. de Koningin heeft ten gerieve van de Stichting Hervormd Bejaarden centrum te Apeldoorn grond beschik baar gesteld voor de bouw van een pensiontehuis met zelfstandige bejaar denwoningen. Het betreft hier grond behorende bij paleis Het Loo. Het ter rein is anderhalve hectare groot. Da grond behoefde niet te worden ge kocht. Het behoeft geen betoog, zo lezen wij in Hervormd Apeldoorn, dat het stichtingsbestuur H. M. de Koningin diep erkentelijk is voor haar mede werking, welke, behalve een belang rijke verlichting van kapiatlaszorgen, een .aanmoediging voor het bestuur zal betekenen om de bouwplannen zo spoedig mogelijk te verwezenlijken". Prinses Marijke Gistermiddag heeft Prinses Marijka in het kabouterclubhuis te Soest met 16 andere kabouters haar kaboutertijd afgesloten met de in het Nederland- sche Padvindstersgilde gebruikelijks „overvlieg"-ceremonie. Bij deze cere monie waren H.M. de Koningin en da moeders der andere kabouters van da „Kleine Totemkring" aanwezig. Prinses Marijke, in de kabouterwe reld beter bekend als kabouter Help- graag, was van september 1955 af ka bouter in deze kring. Zij behaalde ver schillende insignes. PRAATGRAAG Het hoofdbestuur der vereniging „Nederland-Indonesië" heeft een ver klaring uitgegeven, waarbij zich een 71-tal personen, meest radicale socia listen hebben aangesloten, waarin wordt gevraagd, dat Nederland het initiatief neemt tot een open en radi caal gesprek over alle conflictstof dis men zich opj gestapeld heeft tussen Nederland en Indonesië. Dit koperen, vligende-schotelvor- mige apparaat is door twee mannen in Engeland gevonden, nadat zij, zoals zij vertelden, iets in de lucht hadden zien gloeien. De in november jl. gedans vondst meet ongeveer 45 cm in door snee en weegt 15 kg. Binnenin zat een boekje, bestaande uit een aantal dun ne koperend raadjes, bedekt met hie- roglyphen, die een advocaat (die on bekend wenst te blijven) ontcijferd i hebben. Het zou een boodschap zijn van een „ruimteman", Ulo ge naamd, die de ruimtemens beschrijft als gelijkende op de mens, doch groter. Hij zou de Engelse taal hebben ge leerd van de radio.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1