Revolutionaire „sanering in het bouwbedrijf 15 Rijhsbemiddelaars brengen de bonden in een onmogelijke positie Hoessein in POLIO VA CCIN PER VLIEGENDE KOELKAST" NAAR NEDERLAND Tarieven-oorlog in Zaanstreek Lonen vogelvrij verklaard Minder verkeersongev allen in de hoofdstad Minister Vondeling denkt aan prijsmanipulaties Aangeboden Japanse schepen ongeschikt voor Indonesië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „STRENG VERBODEN ONS COLLEGE TE NOEMEN Waarom geen CAO? POSITIE BONDEN WEERBERICHT /eel bewolking EIGEN SCHULD 7 Huisvesting gerepatrieerden op paleis Het Loo TWEE MOGELIJKHEDEN SINDS INVOERING MAXIMUM SNELHEID Tc snel Geen woordenstrijd KERNPROBLEEM: VRAAG EN AANBOD Ongebruikelijke condities Bescherming van de jeugd tegen kinderverlamming 180,000 injecties Koelauto's Tragisch Eerste spoetnik in acht stukken Sclwyn Lloyd met Koningin EBzabeth naar Nederland Twee Alkmaarse meisjes spoorloos Naar Egypte Indonesië spreekt nog niet met KPM coeitrymtoor! u vomstraal sw, one* Telefoon 01100-2438; bij geen gehoon Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL 0U80-2C79; Vlissingen: Co 01184-3326; Ternauean: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 115G-2160. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. euwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3908 Directeur: JACQ DE SMIT We zouden op dit moment niet graag in de schoenen staan van een bestuurder van een bouwvakarbeidersbond. Deze mannen zijn nl. door de huidige gang van zaken in het bouwbedrijf in een onmogelijke situatie gemanoeuvreerd. Het werkloosheidscijfer in deze sector na dert de 30.000. Een groot aant.d leden loopt dus in de wachtgeld regeling en zal wellicht spoedig op openbare werken worden tewerk gesteld. Het ziet er niet naar uit, dat door een inkrimping van de bestedingsbeperking de zwaar getroffen bouw in enigszins belangrijke mate gestimuleerd zal worden. Daar komt dan nog bij, dat het College van Rijksbemiddelaars op eigen houtje en zonder overleg met de organisaties een loonsanering is gaan invoeren met zes grote Haagse bedrijven als proefkonijn. De bouwvakarbeiders vormen de enige groep, wier lonen door de huidige teruggang in de conjunctuur min of meer vogelvrij rijn verklaard. Zij hebben n.l. een bindende loonregeling, waarvan-de basisionen door de voorzitter van de Christelijke Aannemersbond dus van werkgeverszijde nog zeer on langs „onchristelijk laag" zijn genoemd. Tal van arbeiders in de onderhouds- ■ector en op het platteland gaan met deze lage lonen naar huis. Grote groepen bij de nieuwbouw, vooral ln het westen des lands, genoten tot dusver „zwarte lonen" en nadden van de officiële regeling tot dusver geen last. De werkgevers- en werknemersorga nisaties zijn al ruim twee jaar bezig, om een C.A.O. ingevoerd te krijgen, waardoor enerzijds rechtvaardige „witte lonen" zouden ontstaan en an derzijds de „zwarte" uitwassen zouden worden afgesneden. Wij schreven reeds meermalen O' er de gang van zaken nota Suurhoffü waardoor de invoering van deze organisatorische sanering tot dusver werd tegengehou den. Er is dus alleen de oude en lage loonregeling. Nu hebben de zes grote bouwbedrij ven, die de bouwactiviteit in de re sidentie beheersen, zogenaamd de conjunctuurtoeslag afgeschaft, lees de zwarte pieken van de lonen afge nomen. We vernamen, dat men hier met ingang van 1 fefcrv\ri zelfs wil terugvallen op de bovengenoemde of ficiële basisionen, met het normale ta rief van 25 tot 30 procent daarboven. Het is algemeen bekend, dat deze maatregelen zijn getroffen op initia tief van of in elk geval in overleg met het College van Rijksbemiddelaars, dat Den Haag blijkbaar als proefkonijn gebruikt, om op eigen houtje buiten de organisaties om, een sanering tot stand te brengen. Officieel mag niet gezegd worden, dat het College hier achter zit. We vernamen tenmir ie, dat de zes aan nemers, die maanung een persconfe rentie hielden, het strenge verbod kregen, om het College op deze con ferentie z-lfs maar te noemen, noch looncijfers te vermelden. Het gevolg is dus nu, dat ln Den Haag plaatselijk en eenzijdig gesa neerd wordt door het College, dat wer- kgn stil liggen en één werk zelfs door de politie is ontruimd. Dat de bonden van niets weten en buiten spel gezet zijn. Ln dit alles, terwijl de toenemen de werkloosheid reeds automatisch de lonen aan het drukken was en invoe ring van de C.A.O. daarop aansluitend, een sanering op volkomen organisato rische wijze tot stand had kunnen brengen. Men vraagt zich dus wel af, waarom deze revolutionaire weg is ge kozen. Men kan zich de positie van de bo nafide vakbonden voorstellen. Zij kun nen en willen niet achter de Haagse leden gaan staan >m handhaving van het zwarte loon var. de „conjunc tuurtoeslag" te eisen. Zij kunnen ook niet dulden, dat het basis-uurloon van hun leden straks op het officieel geldende bedrag van f 1,29 wordt te ruggedrukt. Het enige, wat ze kunnen doen, is: fanatiek opkomen voor de Invoering van de C.A.O., waarachter ook de werkgevers staan. En ze kun nen het niet meer aan hun leden „ver kopen", dat ze hiervoor werken, als ze niet meteen een datum van vermoe delijke Invoering kunnen noemen. We hebben meermalen gewezen op de ge varen, die het traineren met de In voering van deze C.A.O. ln het leven riep._ Het blijkt nu nog veel ernstiger te zijn, dan we ooit konden vermoe den. Veel bewolking met plaatselijk eni ge motregen en hier en daar mist. Swakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Sommigen maken zich gemakkelijk af van de huidige situatie door te zeg gen, dat de bouwarbeiders nu „hun trekken thuis" krijgen voor het eisen van zwarte lonen. Dit is een beschul diging, die onmogelijk waar te make diging, die onmogelijk waar te maken is. Meermalen betoogden we reeds, dat de schuld voor de zwarte lonen een collectieve schuld is. Het Nederlandse volk in zijn geheel vroeg van het bouwbedrijf steeds meer, dan het ge ven kon. Grote bedrijven wilden bou wen, het kostte wat het kostte. Aan nemers namen meer werk aan, dan ze konden maken- en kochten dan de ar beiders bij elkaar weg. De arbeiders aanvaardden de aldus geboden hogere lonen en stelden soms hun eisen. Ook de overheid treft daarnaast nog schuld. Zij heeft de wettige loonrege ling nooit met kracht gehandhaafd. Men kan zeggen: dat was ook onmo gelijk. Maar een overheid moet geen wetten laten bestaan, die onmogelijk zfjn na te leven. Daarmee ondermijnt ze het gezag. We hebben destijds ondanks dreigende deining een uit lating van een minister der Kroon menen te moeten signaleren, die op 'n vergadering openlijk zei, dat men bij moest doen. Wij weten, dat het College de looncontroie maar een oogje dicht van Rijksbemiddelaars destijds zelf buiten voorkennis van de bouwarbei dersbonden op bepaalde werken al lerlei toeslagen toestond, die alleen maar als „zwart loon" konden worden beschouwd. Nu de conjunctuur naar beneden H.M. de Koningin heeft een gedeelte van het paleis Het Loo ter beschikking gesteld van de minister van maat schappelijk werk om aan te wenden tot huisvesting van repatriërende landgenoten uit Indonesië. Het afgestane gedeelte biedt woon ruimte voor ongeveer 40 personen. gaat, moet plotseling, op rigoureuze wjjze, buiten de organisaties om, de wet wèl worden gehandhaafd: in één plaats en met wonderlijke methoden. En dat, terwijl de door het bouwbe drijf zelf op democratische wijze tot stand gebrachte sanering de con- cept-C.A.O. al twee jaar in de lucht hangt! Gistermiddag is door minister Suur- hoff de commissie geïnstalleerd, die zich zal bezig houden met de proef werkclassificatie in het bouwbedrijf een eis voor de goedkeuring van deze C.A.O. We hopen van harte, dat het ministeriële optimisme ln vervulling zal gaan en dat dit werk ln veertien dagen gereed kan zijn. Dan moet de verdere tekst van deze C. A. O. nog door de molen. Invoering per 1 maart is nog mogelijk, maar niet meer waar schijnlijk. Toch is het nu de allerhoog ste tijd. Als we nog lang op deze rege ling moeten wachten, zijn er twee mo gelijkheden: 1) Er komt dit voorjaar weer een op leving in de bouwnijverheid. De gunstige tijd voor de invoering van de sanerings-C.A.O. Is dan voorbij en de „zwarte lonen" tieren welig voort. I) Er blijft voorlopig een depressie ln de bouw. Dan zijn de lonen van de bouwarbeiders vogelvrij en on derworpen aan plaatselijke experi menten, zoals nu ln Den Haag. Dan wordt deze groep teruggedrukt op de „onchristelijke lage lonen" van de huidige regeling. De thans buiten spel geplaatste or ganisaties kan men in elk geval dan van geen van heide ontwikkelingen de schuld geven! Het aantal verkeersongevallen is sinds 1 november jl., toen de maxi mum snelheid werd Ingevoerd, ln Am sterdam percentsgewijze aanzienlijk afgenomen, aldus deelt de Amster damse verkeerspolitie mede. Zij ver bindt daaraan de conclusie, dat de In voering van deze bepaling op de ver keersveiligheid een gunstig effect heeft gehad. In november jl. waren er 257 onge vallen minder dan in november 1956 (14.4 procent minder) en vooral veel minder ernstige ongevallen. Het per centage was zelfs 43.5 lager en er wa ren 24 procent minder gewonden. Ook in december waren de cijfers gunstiger dan die van december 1956, maar het verschil was minder groot: 161 ongevallen minder, t.w. 10.8 pro cent, 67 ernstige ongevallen minder (32.5 procent) en 54 gewonden minder (19.2 procent. Uit een controle met chronometers is eind december gebleken, dat vele berijders van motorvoertuigen juist boven de 50 km zijn gaan rijden en dat er zelfs 20 procent was, dat boven de 55 km uitkwam. Ook bij de uitvalswegen houdt men zich de laatste tijd niet meer zo strikt aan de maximum snelheid als in no vember. Gemiddeld worden in de hoofdstad wekelijks 150 bekeuringen wegens overschrijding van de maximum snel heid uitgedeeld. WOENSDAG 1958 JANUARI ....en betuig in de tegen woordigheid van God, dat men geen woordenstrijd moet voeren, die tot niets nut is, ja verderf brengt aan wie er naar horeu. 2 Timotheus 2:1. Hoe vaak is er woordenstrijd onder Christenen. Hoe dikwijls drijft een dergelijke strijd hen uiteen. Als wij in discussie met elkaar zijn, laat dan de waarschuwing van Paulus aan zijn jonge Jeer- ling Timotheus altijd in onze ge dachten blijven. Feitelijk moet die in alle kerkgebouwen en ln alle vergaderzalen, waar Chris telijke organisaties bijeen komen, in alle huiskamers van Christe lijke gezinnen aan de wand staan. Opdat we er steeds aan herin nerd worden, dat lieflijkheid en saambinding richtsnoer moeten zijn in het samenleven van de Christenen. Het kernprobleem, waarvoor de nieuwe minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening, dr. Jr. A. Vondeling, zich ziet geplaatst is naar zijn mening de vraag hoe in de land bouw vraag n aanbod op elkaar kan nen worden afgestemd. De minister zei dit in een vraagge sprek voor de televisie dat gisteravond werd uitgezonden. „Ook elders zit men met dit pro bleem", aldus de nieuwe minister. „Enerzijds is de vraag niet erg elas tisch, aan de andere kant laat het aanbod in de landbouw zich niet rege len zoals dat in de fabriek mogelijk is". Vanaf het vliegveld van Amman heeft Koning Hoessein van Jor danië een vlucht van 20 minuten boven de Jordaanse hoofdstad ge maakt in de Fokker F-27 „Friend ship", welke op het ogenblik voor demonstratievluchten met drie testpiloten van Fokker in het Midden-Oosten is. De linkerfoto toont Koning Hoessein die een enthousiast vlieger is, bij het in stappen. De rechterfoto toont de Koning aan de stuurknuppel. De nationale reclasseringseollecte heeft ruim vier ton opgebracht. De Indonesische regering heeft niet veel aan de Japanse schepen, waarme de op grond van een gesloten overeen komst de interinsulaire diensten in Indonesië zouden worden onderhou den. Toen de regeringscommissie de schepen te zien kreeg, heeft zij slechts Een machine van de K.L.M. zal hedenmiddag op Schiphol arrive ren met 60.000 flesjes poliovaccin aan boord in een speciale Jcoelboa; onder een temperatuur tussen 2 19 graden Celcius waarmee niet minder dan 180.000 kinderen een injectie zullen krijgen. Met deze en nog drie volgende zendingen zal de regering het on langs als proef begonnen vac cinatieschema voortzetten. In de periode van 15 februari tot 15 juli a.s. krijgen de kinderen, die in 1955 zijn geboren en die reeds twee injecties met het vaccin ont vingen, de derde en laatste prik. Bovendien zullen de in 1952 tot en met 1954 en ln 1956 en 1957 gebore nen dan hun eerste en tweede inenting krijgen. Een half jaar later zal vol gens de voorschriften aan deze kin deren de laatste injectie worden toe gediend. Met de afwerking van dit program ma zullen grote aantallen Nederlandse kinderen, zo hoopt de regering, in de komende zomermaanden, in het alge meen de periode waarin deze ziekte het meest voorkomt, voldoende be schermd zijn tegen de besmetting der kinderverlamming. De vervaardiging van het vaccin in ons land is voor 1959 niet mogelij k. Het vaccin dient dus voorlopig nog te worden geïmporteerd. De importeur heeft in samenwerking met de K.L.M. een systeem ontwikkeld om het vac cin, dat met temperaturen beneden de twee en boven de tien graden Celcius zijn werkzaamheid verliest, gedurende het gehele transport van de fabriek in Indianapolis tot de koelruimte in het Rijksinstituut te Bilthoven van minuut tot minuut te controleren. De K.L.M. liet in een van de vrachtvliegtuigen een koelbox bouwen, waarin de tem peratuur constant binnen de grenzen kan worden gehouden. In koelauto's is in Amerika het vac cin naar het vliegveld gebracht en morgenmiddag staan op Schiphol koel wagens gereed, waarmee de entstof naar Bilthoven wordt vervoerd. 3 van de 43 vaartuigen aanvaard. De rest ls niet te gebruiken. Het schijnt dat de Japanse reders ook gepeperde prijzen wilden bereke nen en ongebruikelijke condities stel den. Indonesië wil nu trachten in andere landen schepen te krijgen. Het bestuur van de afgescheiden provincie Noord-Celebes heeft, naar in Djakarta is gemeld, een beroep ge daan op de centrale regering om een einde te maken aan de „tragische si tuatie", welke is ontstaan als gevolg van de „politiek zonder plan" van de Indonesische regering in haar aan spraken op Nederlands Nieuw-Guinea. De militair commandant van Medan heeft de Nederlandse onderdanen, die op het punt staan deze stad te ver laten, opdracht gegeven hun huizen en sleutels voor hun vertrek aan het stadscommando over te dragen Over dracht van deze woningen door de Nederlanders aan andere personen zal niet worden erkend. De eerste Russische kunstmaan is aan het einde van haar loopbaan in acht stukken gebroken, die de vorige week op de aarde terechtgekomen zijn, zo heeft dr. John Krais van de uni versiteit van de Amerikaanse staat Ohio gisteren bekendgemaakt. Met de radiotelescoop van de uni versiteit heeft men geconstateerd, dat de Spoetnik eind december in drie stukken gebroken was. Begin januari braken die stukken verder tot er acht waren. Zeven hiervan waren tegen 9 januari verdwenen, het achtste stuk is vrijdag 10 januari op de aarde geval len. De minister achtte het nog enigszins voorbarig, nu al aan te geven langs welke lijn hij dit probleem zal trach ten op te lossen, „maar", zo zei hij, „het ligt voor de hand te denken aan prijsmanipulaties In het algemeen is het zo, dat wanneer we de prijzen ver lagen de produktie wat kleiner wordt, maar in de landbouw is dat lang niet altijd het geval. Soms gebeurt het om gekeerde. Dat heeft men ervaren ln Amerika." Het Buckingham Palace heeft be kendgemaakt, dat koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh bij hun staatsiebezoek aan Nederland verge zeld zullen worden door de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. In Alkmaar maken zich twee ouder paren ongerust over hun dochters. De 17-jarige Annie de Jong en de 19-ja- rige Liesje Buter zijn namelijk sinds maandagochtend, 6 januari, spoorloos. Tussen acht uur en half negen verlie ten zij de ouderlijke woning. Het oud ste meisje ging het huis uit met de me dedeling, dat zij naar Amsterdam moest om het zoontje van een Alk maarse familie, waar zij hulp in da huishouding was, weg te brengen, 's Avonds echter vernam haar moeder dat zij niet in Amsterdam is geweest. Bij informatie ten huize van de vrien din Annie bleek, dat ook deze ver dwenen was. Liesje kende een 39-jarige Egypte naar, die met een landgenoot enkele weken in een Alkmaars hotel had ge logeerd. Deze Egyptenaar, die met haar over trouwplannen had gespro ken, zou, evenals zijn landgenoot, on geveer 6 januari per vliegtuig naar Egypte terugkeren. Daar de meisjes geen pas bij zich hadden hopen da ouders, dat zij niet de grens over zijn- Men vraagt zich echter toch af of da verdwijning van de meisjes soms in verband staat met het vertrek van de Egyptenaren. De Indonesische minister van scheepvaart, Nazir, heeft het bericht bevestigd dat de K.P.M. in Amsterdam heeft voorgesteld met de Indonesische regering te onderhandelen over een hervatting van de K.P.M.-diensten in Indonesië. De regering is echter van oordeel, aldus Nazir, dat de tijd voor dergelijke onderhandelingen nog niet gekomen i3. Meer wilde hij daarover niet zeggen. Een groep leraren, werkzaam 4 bij het middelbaar onderwijs te Zaandam, die zich „de kring van j leraren" noemt, heeft bekend ge- maakt, dat zij de tarieven voor privélessen aan kinderen van 1 artsen in de'Zaanstreek drastisch gaat verhogen. Dit geschiedt in antwoord op een mededeling van 1 de afdeling Zaanland van de Maatschappij voor Geneeskunst, waarin de vastgestelde tarieven voor privé-patiënten werden ge- publiceerd. Volgens de leraren rekenen de artsen thans voor 1 M patiënten met een inkomen van 4 minder dan f 6000,— f 3,— per visite. Naar gelang de hoogte der M inkomens kan de prijs tot f 7.50 per visite stijgen. Voor bezoeken ten huize van de arts of ten huize 1 van de patiënt bij nacht kan het drievoudige worden berekend. Van hun kant zullen de leraren thans tarieven berekenen voor privé-lessen aan kinderen van artsen die variëren van f 15, tot f 50,per uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1