EISENHOWER TOPCONFERENTIE NIET TEGEN lomer 13 Sleepboot „Ebro" in storm nabij Schouwen vergaan Antwoord op brief van Boelganin Minister Klompé doet beroep op het Nederlandse volk Vooroverleg door ministers van buitenlandse zaken C.J.B.T.B. -ers bespraken de te kleine boerenbedrijven Drees kreeg brief van Boelganin Nederland erkent maatregelen van Indonesië niet Maginot-linie blijft in stand BEMANNING NA BANGE UREN DOOR VERENAARS GERED Twee gewonden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ZEVEN PUNTEN Vlasserij wil onkosten drukken Andere huisnummering in Dordt }Lindekerk' veilig, maar te hulp gesnelde ,Ebro' gezonken SPOETNIK TELEX Territoriale wateren Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; firo 274289. Bijkantoren: Middelburg: lorte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3906 Directeur: JACQ DE SMIT President Eisenhower is bereid met de Russische leiders te confereren over tal van actuele vraagstukken. In antwoord op de brief van de Russische premier Boelganin, die een top conferentie van Oost en West voorstelde, heeft de Amerikaan se president Boelganin geschreven, dat aan een dergelijke ont moeting naar zijn mening behandeling van de moeilijke materie langs diplomatieke weg en door de ministers van buitenlandse zaken moet voorafgaan. President Eisenhower stelde voor: 1. dat de ruimte alleen voor vreed zame doeleinden wordt gebruikt. 2. dat plechtig beloofd wordt dat het vetorecht niet zal worden gebruikt om te verhinderen dat de Veilig heidsraad methoden voorstelt voor een vreedzame oplossing van ge schillen. S. Dat Duitsland door middel van vrije verkiezingen herenigd wordt „zo als wij (in 1953 in Genève) hebben afgesproken en welke hereniging in de gegeven omstandigheden drin gend noodzakelijk is". 4. Dat de positie van de Oosteuropese landen wordt besproken. 5. Dat er een verbod komt op „de thans onbeperkte produktie van kernwapens" en dat de proeven met kernwapens niet voor twee of drie jaar, maar voor onbepaalde tjjd wordt gestaakt. 0. Dat er stappen worden gedaan om te beginnen met de gecontroleerde en progressieve vermindering van conventionele bewapening en troe pensterkten. 1. Dat er begonnen wordt met lucht- inspectie als waarborg tegen de mogelijkheid van een plotselinge aanval. De president zegt dat verificatie de hoofdzaak is by al deze dingen. Dit hadden de Verenigde Naties als eerste stap voorgesteld. „Daarom dring ik er op aan, dat deze eerste stap gezet wordt", aldus president Eisenhower. Zijn eigen voorstellen en die van Boelganin dienden op een eventuele ontmoeting tussen Oost en West te worden besproken, nadat het nodige „grondwerk" was verricht. GUNSTIGE REACTIES In regerings- en diplomatieke krin gen te Bonn, Parijs en Londen heeft Eisenhowers brief een zeer gunstige indruk gewerkt. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken sprak van „een constructieve en van verbeeldingskracht getuigende bena dering van de betrekkingen tussen Oost en West". Waarnemers in Londen merken op dat Eisenhower geen conferentie van uitsluitend de staatshoofden van Ame rika en Rusland wil. De Britse premier MacMillan heeft te Nieuw Delhi als zijn mening te ken nen gegeven dat een topconferentie met de communisten voorafgegaan moet worden door een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken. BERAAD VAN S.E.R. GEVRAAGD Het convent der Christeiyk-Sociale Organisaties heeft in een brief aan de minister-president, dr. W. Drees, ge vraagd of het geen aanbeveling zou ver dienen dat de Sociaal Economische Raad zich op korte termijn beraadt over de huidige economische situatie. Het con vent, waarin samenwerken het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, de Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond, de Chris- teiyke Middenstandsbond en het Chris telijk Nationaal Vakverbond in Neder land, doet deze suggestie naar aanleiding van de recente gegevens van het ministe rie van sociale zaken en volksgezondheid betreffende de stijging van het werkloos heidscijfer van mannen en vrouwen van november op december j.l. Het getal werklozen is In deze periode egstegen van 67.000 tot ruim 11.000. FUCHS IN BETER TERREIN Dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse zuidpoolexpeditie heeft gisteren gemeld, dat hy vijftig km heeft afge legd en nu nog ongeveer 325 km van de Pool verwyderd is. Hij voegde hieraan toe, dat het ter rein beter werd en de temperatuur vijftien graden Celcius onder nul be droeg. Als hij met dezelfde snelheid blijft vorderen, zal hy tegen het vol gende weekeinde de Pool bereiken. In november 1957 werden 8.567 wo ningen opgeleverd, het hoogste aantal dat in ons land ooit in één maand gereed is gekomen. In Zeeland werden 161 wonin gen opgeleverd. Op de tweede kaderdag van de Zeeuw se CJBTB is het kleine- boerenvraagstuk behandeld door de heer C. Hey te Ede voorzitter van de kieine-boerencommis- cie van de Ned. CBTB. Hij gaf een dui delijke uiteenzetting van het vraagstuk. De heer Hey wees er met nadruk op dat de bedrijfsgrootte niet beslissend is voor het beantwoorden van de vraag of em bedrijf rendabel is. De belangrijkste voorwaarde is dat er een behoorlijk ar- beidseffect is en dus voldoende produc tie per persoon. Door herverkaveling probeert men de productieomstandigheden te verbeteren, met name door ontsluiting en ontwate ring. Deze verbeteringen zijn niet overbo dig, want bij onderzoekingen is gebleken dat in verschillende gebieden het ar- beidseffect veel te laag was. Intensivering zal geen oplossing brengen, omdat dan op vele terreinen afzetmoeilijkheden ont staan. Bedrijfsvergroting Is nodig, maar niet door staatsbeheer van de gronden. Gelukkig verlaten tegenwoordig door goede beroepskeuzevoorlichting steeds meer jongeren de te kleine bedrijven, al dus spr. Helaas kwamen tot nu toe velen terecht op een lagere trap van de maat schappelijke ladder Vooral In Brabant en Limburg is het aantal kleine bedrij- DE BILT ZEGT, Opklaringen. Opklaringen en nog slechts enkele ver spreide regen of natte sneeuwbuien. Matige tot zwakke wind uit noordelijke richtingen, dezelfde middagtemperaturen of tets lagere. ven reeds flink gedaald, hetgeen bewijst dat ook zonder dwang resultaten zijn te bereiken Gestreefd zal worden naar ge zinsbedrijven. Momenteel levert de financiëring van kleine bedrijven grote moeilijkheden op. Vooral het probleem van splitsing door boedelscheiding vraagt de aandacht De heer Hey verwachtte weinig effect van vestigingseisen. Na een uitgebreide bespreking van het vraagstuk sloot de heer P. Ton te Grijps- kerke, adv. bestuurslid namens de CBTB. na een gezameniyke maaltijd de kader conferentie met een principieel slotwoord. Volgens militaire kringen te Parijs worden delen van de Maginot-linie, een reeks versterkingen langs de noordoos- teiyke grens van Frankrijk, waaraan men in 1927 begon te bouwen, zodanig onder houden dat zij dienst kunnen doen als onderdeel van de westelijke verdediging. De goed gecamoufleerde ondergrondse forten zouden eventueel kunnen worden gebruikt als steunbases voor snelle pant sereenheden. Aangezien de fortificaties indertijd zo zyn gebouwd, dat zij gifgas aanvallen zouden kunnen doorstaan, kunnen zij ook als commandoposten, be schermd tegen atoomstraling worden ge bruikt. Bij een inbraak in een huls aan de Herengracht te Den Haag is voor f6500 aan antieke gouden munten gestolen. Zaterdagmiddag heeft de Russische ambassadeur in Nederland een schrij ven overhandigd van de Russische premier Boelganin aan de Nederland se minister-president, dr. W. Drees. Boelganin schrijft o.m., dat de grote bezorgdheid van de Sowjet-regering voor het lot van de vrede hem ertoe gebracht heeft, zich opnieuw met een schrijven tot dr. Drees te richten. De Russische premier merkt op, dat het vredelievende Nederlandse volk steeds krachtiger eist, dat een einde wordt gemaakt aan de „koude oorlog" en dat de oorlogspropaganda en de bewapeningswedloop worden gestaakt. Dit vindt zijn uitdrukking in een reeks verklaringen van de kant van verte genwoordigers van verschillende or ganisaties in Nederland. De werkers van de Sowjet-Unie hebben met voldoening vernomen, dat een van de invloedrykste partijen in Nederland de Partij van de Arbeid zich voor het verbod van proeven met atoomwapens heeft uitgesproken, aldus Boelganin. De Russische premier stelt voorts een conferentie tussen Oost en West voor. MacMillan over Nederland en Indonesië De Britse premier Macmillan heeft in Nieuw Delhi verklaard dat het geschil tussen Nederland en Indonesië over Ne derlands Nieuw-Guinea naar zijn mening een aangelegenheid is die Engeland niet rechtstreeks aangaat. De kans op een vreedzame regeling zou evenwel veel be ter worden als er onderhandeld werd, aldus de Britse premier. De dumping van de vlaspryzeii, die reeds enige jaren van Rusland uit gaan de is, heeft een aantal ondernemers van 'lasbcdrijven in 's Gravendeel er toe gebracht, gezamenlijk de mogelijkheden tot onkostenverlaging te onderzoeken Men overweegt nu, enerzijds de lonen van het in dienst zijnde personeel terug te brengen op de minima, die in de col lectieve arbeidsovereenkomsten worden gesteld en anderzijds de werkweek te verkorten en grote hoeveelheden vlas op te slaan De voorkeur van de vlassers gaat uit naar het blijven verkopen van vlas, zij het tegen lagere pryzen, het drukken van de bedrijfskosten door in voering van een werkweek van vier acht-urige dagen. Met de overheid en de vakbonden is nog geen overleg gepleegd, omdat nog geen besluiten zijn genomen. Er zijn in 's-Gravendeel ongeveer 25 vlasbedrïjven, die gemiddeld veertig man personeel in dienst hebben. Dordrecht was tot voor kort de enige stad in Nederland, waar men zwarte en rode huisnummers kende voor beneden en bovenwoningen, flats e.d. Dit wekte vaak verwarring en om dat ook de verdere huisnummering niet altijd even duidelijk bleek te zijn, heeft het gemeentebestuur enige jaren geleden besloten, de gehele numme ring te vereenvoudigen. Thans heeft men de laatste oude nummers vervangen door nieuwe Met het gehele karwei is men drie jaar be zig geweest In totaal moesten meer dan zestienduizend panden en perce len worden vernummerd. Beprijpelijkerwys bracht en brengt de vernummering een grote admini stratieve rompslomp met zich mee. Talloze wijzigingen moesten worden gebracht in de bevolkingsadministra tie, de gegevens van de belastingdienst van de P.T.T en van verschillende an dere diensten. MAANDAG 1958 JANUARI En aan Simon gaf Hij de bijnaam Petrus. Marcus 3 16. Vroeger kwam het geven van een bijnaam meer voor dan te genwoordig. Men had dorpen, waar de bijnamen van de men sen meer bekend waren dan de officiële namen. Want zo'n bij naam was een karakteristiek van de mens, meer dan de naam, die hij door geboorte kreeg. Ook Christus gaf wel benamen. Het was een bijzondere onder scheiding van Hem, Die de har ten doorziet. Hij kent ook ons. Hij doorziet ons in al onze bedoelingen en strevingen. Hy kent ook onze namen. Zou Hij ons ook een bijnaam geven? Een naam, die bijv. karakteri seert ons werk en onze wijze van werken in deze week? RADIO-ACTIEVE SNEEUW IN JAPAN Volgens de Japanse weerkundige raad in Tokio is er vrijdag in Noord-Japan sterk radio-actieve sneeuw en regen ge vallen. Soekarno is van plan ook Syrië te be zoeken. t In Stadskanaal is in een kanaal het lijkje van een pasgeboren meisje gevon den. Frankrijk is van plan zyn troepen sterkte met 15 procent te verminderen. Verleen gerepatrieerden uit Indonesië huisvesting De ministei van maatschappe lijk werk, mej. dr M. A M. Klom pé, heeft via de radio zaterdag avond een beroep gedaan op het Nederlandse volk tijdelijk woon ruimte beschikbaar te stellen voor uit Indonesië gerepatrieerden. De minister deelde mede dat sinds Ter assistentie op weg naar de in moeilijkheden verkerende „Linde- kerk" (7234 brt.) van de V.N.S., is de sleepboot „Ebro" van Leen Smit Co uit Rotterdam zaterdagavond zelf op de „Banjaard", ten westen van Schouwen-Duiveland, gestrand en in een zware noordwesterstorm vergaan. De negentien koppen tellende bemanning kon na enkele uren van angstige spanning door de reddingboot „Blankenheim" uit Veere worden gered. Twee bemanningsleden, de 63-jarige 2e machinist D. Kromhout uit Rotterdam en de 35-jarige kok M. Slijp uit Maassluis liepen verwondingen aan hun benen op en zijn in het ziekenhuis te Vlissingen opgenomen. Hun toestand Is niet zorgwekkend. De overige bemanningsleden konden in de loop van zondag naar hun rederij in Maassluis terugkeren. Inmiddels was de In nood verkerende „Lindekerk" voor de kust van Schou wen veilig voor anker gegaan. De „Hudson" slaagde erin, zondagmorgen voor zichtig tussen de banken door te laveren, verbinding te maken en het schip naar veilige haven te slepen. Hulp uit Veere De reddingboot „Maria Cornelia Blankenheim" uit Veere, onder com mando van schipper Minneboo kwam te hulp, maar slaagde er niet in, de „Ebro" te bereiken. Steeds'weer werd het schip van de „Ebro" weggeslagen, maar bij elke nadering sprongen er schipbreukelingen over in het vang net. De oude machinist Kromhout (63) brak zijn voet bij de sprong en ook kok Slijp werd aan zijn benen ge wond. De zeventien overige beman ningsleden kwamen ongedeerd op de reddingboot. Schipper Minneboo van de redding boot „Blankenheim" wist met zijn vier man zodanig te manoeuvreren, dat niemand in het kokende water terecht kwam. Ook voor deze redders was het verre van ongevaarlijk De redding boot werd eenmaal zo hard op de Ebro geworpen dat de boeg van de „Blan kenheim" werd ingedrukt en de springmatras werd ontzet. Om even na twaalf uur voer men de haven van Veere binnen. De ver kleumde en tot het uiterste gespan nen schipbreukelingen werden eerst naar een plaatselijk café gebracht waar zy door middel van het Rode Kruis van nieuwe en droge kleren werden voorzien. De verzorging die zij hier kregen was buitengewoon; vele bewoners van Veere stonden gereed om zo nodig hulp te bieden: met kleding, met warm drinken, met soep, met gereedstaande, warme bedden. Het bleek niet nodig, want per taxi werden de mannen, nadat zij even op hun verhaal waren ge komen overgebracht naar Vlissingen waar zij de nacht hebben doorge bracht. In de loop van zondagmor gen zijn zy naar Maassluis terug gekeerd. Kapitein Bruins ging des morgens met een bergingsvaartuig naar de De sleepboot Ebro (250 brt-1, onder commando van de 30-jarige kapitein Jan Bruins uit Maassluis was zaterdag met een bergingsvaartuig op weg naar Engeland. Met het oog op naderend stormweer liep men de haven van Vlissingen binnen. Zaterdagavond tegen acht uur ge raakte echter de Lindekerk ter hoogte van het Brouwershavensegat In moei lijkheden. Daar de sleepboot Scaldis reeds was 'uitgevaren om de „Cripsy", eveneens een Nederlands -ichip, in het Kanaal assistentie te verlenen, kreeg de „Ebro" opdracht de „Lindekerk" te gaan helpen. Grondzeeën Niet ver van de „Lindekerk" liep de „Ebro" echter omstreeks half negen vast op de Banjaard, een zandplaat ten westen van Schouwen-Duiveland Door de zware grondzeeën slog de sleper binnen enkele minuten vol wa ter. „Reeds direct werd 'r groot deel van de brug weggeslagen", vertelden kapitein Jan Bruins en radiotelegra fist J. de Bes ons. Op het nippertje slaagden de be manningsleden die onderin zaten erin het dek te bereiken, waar zij zich vast klampten aan de restanten van het roer. De machinist C. Snoey en zyn assistent, de oudste opvarende de 63-j. D. Vromhout konden nog juist de vu ren doven en tot hun borst wadend door het water de brug bereiken, waar kapitein en stuurman vuurpijlen de lucht in schoten. Deze signalen werden spoedig be antwoord door de kustwacht van Westkapelle, zodat de mannen in hun benarde positie op redding konden hopen. Niettemin waren het twee ang stige uren, voor ze in veiligheid kon den worden gsbracht. Banjaard om te zien, wat de zee van zijn schip had overgelaten. En of het nog te berger, zou zyn. De bergings- vaartuigeo Dolfijn en Bruinvis waren des nachts reeds naar de Banjaard vertrokken Voor de 15-jarige koksmaat Cor van Ewijk uit Loosduinen was deze eerste reis wel bijzonder teleurstellend ver lopen. „Ik was pas vier dagen zee man", vertelde hij, „ik zit er meteen dik tussen. Maar", zo ging hij dapper verder, „ik blij! varen". Roemrijke staat van dienst De „Ebro", een zeesleepboot van 800 p.k. en gebouwd in 1931, heeft een roemrijke si 1 van dienst achter de rug. Het eerste belangrijke karwei in datzelfde jaar was toevallig ook op de Banjaard, toen de „Baron Gariogh" er in nood verkeerde. Alles liep toen goed van stapel en het in nood verkerende schip kon veilig worden binnenge bracht. In 1937 behaalde de „Ebro" de blauwe wimpel voor de meeste sleep- mijlen van het jaar, nl. 16.308. Gedu rende de tweede wereldoorlog, vijf jaar lang, heeft de „Ebro" dienst ge daan op de Britse kust en er heel wat door torpedo's getroffen geallieerde schepen binnengebracht. Na de oorlog werd de „Ebro" van stoomschip omgebouwd tot motor schip. Men zal zich voorts nog her inneren, dat ze in april 1956 onder ui terst moeiiyke omstandigheden op de Atlantische Oceaan het m.s. „Tilapa" naar veilige haven heeft gesleept. Het vorige jaar maakte de sleepboot nog een reis van 10.032 zeemijlen rond Kaap de Goede Hoop van Gravesand naar Mombassa. In 1957 legde de „Ebro" een afstand af van in totaal J8.238 zeemijlen. Thans houdt men er ernstig rekening mee, dat de „Ebro" zal moeten wor den afgeschreven. Ze is verloren ge gaan op dezelfde bank, waar ze haar begin december meer dan 10.000 Ne derlanders Indonesië hebben verlaten met bestemming Nederland. Zij die niet zelf of via hun werkgever daar voor kunnen zorgen worden geholpen door het ministerie van maatschappe lijk werk en ondergebracht in de z.g. contractpensions totdat hun definitieve huisvesting is geregeld. Op deze wijze verbleven, toen de laatste actie in In donesië begon, reeds 10.000 mensen In deze pensions. Men heeft nu daarboven op nog ruim 6.000 bedden extra contract- pensionruimte kunnen reserveren. Het is echter bekend, dat reeds veel meer dan 6.000 mensen op het ogenblik on derweg zijn, het aantal bedden in con tractpensions kan echter niet onbe grensd worden uitgebreid. Financiële regeling De minister zei dat een regeling is getroffen op grond waarvan men by het vrijwillig opnemen van gerepa trieerden, aanspraak kan maken op een financiële vergoeding en wel op een bedrag naar plaatselijke norm met een maximum van 3,50 per persoon per verzorgingsdag by particulieren en van 4,per persoon per verzor gingsdag in kleine hotels en pensions. Zaterdag hebben talrijke berichten over signalen, uitgezonden door een nieuwe Russische spoetnik de ronde gedaan. De persbureaus en de radiostations over praktisch heel de wereld verstrekten mededelingen over het opvangen van de signalen. Uit Finland kwam de me dedeling dat uit de seinen kon worden opgemaakt, dat ze van een raket waren, die zich rechtstandig van de aarde af de ruimte in bewoog. Het ANP in Den Haag deelde mede geen spoetnikseinen te hebben opgevangen. Zaterdagavond Iaat begonnen de technici er aan te twijfelen dat een derde spoet nik in het luchtruim zweefde. Franse en Noorse deskundigen opperden de mogelijkheid dat een telexapparaat het signaal zou veroorzaken. Gistermorgen kwam aan de onzekerheid een einde, het radiocontrolestation van de Zweedse PTT heeft toen namelijk onomstotelijk vast kunnen stellen, dat de geheimzinnige signalen, die aanlei ding hebben gegeven tot speculaties omtrent een nieuwe Russische kunst maan of een raket op weg naar de maan, van een telextoestei afkomstig waren, dat van tyd tot tijd ingescha keld was zonder te zenden. Westduitse scheepvaartmaatschappyen hebben Indonesië ca 130.000 ton scheeps- ruimte voor het interinsulair verkeer op' charterbasis aangeboden zo is in gezag hebbende scheepvaartkringen te Ham burg medegedeeld. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.42 u., onder 16.57 u. Maan op 3.14 u., onder 12.42 u. Hoogwater dinsdag 14 januari: Vlissingen; 8.28 u. 1.70 m., 21 19 u. 1.67 m .Terneuzen: 8.54 u. 1.88 m., 21.45 u. 1.85 m. Wemeldinge: 9.57 u. 1.38 m., 22.46 u. 1.49 m. Zierikzee: 9.27 u. 1.19 m„ 22.19 u. 1.30 m. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: De Nederlandse zaakgelas tigde te Djakarta heeft In opdracht van de Nederlandse regering een nota over handigd aan het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken betreffende de Indonesische verklaring over territoriale wateren rond dc Indonesische archipel. In deze nota wordt medegedeeld dat de Indonesische maatregel In strijd is met de regelen var het volkenrecht betreffen de de vrijheid van de zee en de maxi male omvang van territoriale binnenwa teren. Voorts wordt medegedeeld dat de Nederlandse regering deze een zijdige maatregel niet kan erken nen en niet beschouwd als bin dend voor Nederlandse onderda nen, schepen en vliegtuigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1