NAVO-RAAD IS NIET TEGEN GESPREK MET RUSSEN ZEE slokt twaalf hectare recreatiegebied op 11 Wel tegen gepraat in de ruimte Eis van vijfduizend gulden voor belastingontduiking "fc'i'liMUHIimilill Vijftien arrestaties bij razzia's in Djakarta PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GOEDE VOORBEREIDING EERSTE VEREISTE Dulles voelt wel voor conferentie Oostburgse caféhouder verzweeg f 40.000.- WELDRA DERDE SPOETNIK Familie'toogavond te Tholen Grote belangstelling van N.C.L.B.-ers Burgemeester Vrouwenpolder ernstig verontrust Polder Walcheren zal zich ernstig met de kwestie bezighouden miiiiiiiiimi DE BILT ZEGT: Opklaringen. Nederlandse reactie op rede van Eisenhower ZINGEN Majoor Van Ballegoyen de Jong verlaat Zeeland Minister Hofstra niet ontevreden Soekarno naar Tito m mm Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Ooes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, ƒ7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3905 Directeur: JACQ DE SMIT DULLES Praten? Goed, maar echter over concrete voorstellen. President Eisenhower is van plan het Amerikaanse congres een bedrag van 39% miljard dollar te vragen voor defensie-doeleinden. De permanente N.A.V.O.-raad heeft de deur op een kier gezet, wat betreft eventuele besprekingen met de Russen. In de gisteren gehou den vergadering van de raad heeft men namelijk besloten te verklaren dat men in principe bereid is met de Russen te spreken over zaken, die „vruchtbaar kunnen zijn". De raad voelt er evenwel niets voor, zo werd nadrukkelijk vastgesteld, lukraak met de Sowjet-Unie aan het praten te gaan over zaken, waarvan vooraf niet duidelijk een om schrijving is gegeven en waarover geen voorbereidende besprekingen zijn gehouden. In dezelfde geest heeft zich gisteren ook Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, uitgelaten. „Ik ben helemaal niet tegen het voeren van besprekingen met de Sow- jets", zei Dulles. Ik maak echter wel een voorbehoud. De Russen moeten niet menen dat de veiligheid in de we reld alleen van hen afhangt. Zij moe ten ook niet met vage beloften ko men. Dulles liet duidelijk doorscheme ren dat de Verenigde Staten willen voorkomen dat Chroesjtsjef c.s. een propaganda-stunt maken van een eventueel te houden topconferentie. Daar voelen de Amerikanen niets voor. Een boete van 5000,en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd eiste vrijdagmorgen de officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg tegen de Oostburgse restauratiehouder J. P. M. de N. wegens ontduiking van de in komensbelasting. De N. had in fe bruari van het vorig jaar een onvol ledige aangifte gedaan, waardoor een bedrag van 40.000,verborgen bleef. Deze veertig mille vormden een ge deelte van de som, waarvoor De N. zijn zaak in 's-Hertogenbosch ver kocht. Bij een onderzoek, dat door de fiscale recherche was ingesteld, kwam aan het licht, dat in de boeken 'slechts' f 100.000,stond aangegeven, terwijl het bedrijf voor 140.000,was ver kocht. Als reden voor het achterhou den van de 40.000,gaf De N. op, dat hij verwachtte een zeer hoge aan slag te zullen krijgen, die hij niet zou kunnen voldoen, daar de koopsom van zijn zaak in Den Bosch in termijnen zou worden betaald en hij bovendien In Oostburg opnieuw moest beginnen. De verbalisant, de hoofdcontroleur van 's rijks belastingen R. P. uit Rot terdam, zei dat het achtergehouden bedrag belastingtechnisch tot de winst van het bedrijf behoorde. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, dat met de ontvanger der be lastingen in bepaalde gevallen een re geling is te treffen ten aanzien van af betaling van belastingschuld. De offi cier wees er op, dat De N. niets ge daan heeft om op normale wijze iets Ingezonden mededeling (adv.) te bereiken. De president van de recht bank, mr. P. van Empel, bepaalde de uitspraak op 22 januari a.s. Dulles merkte heel voorzichtig op dat, mocht er binnen enkele maanden een topconferentie worden gehouden - de mogelijkheid op zo korte termijn achtte hij echter vrijwel uitgesloten - men niet te pessimistisch moet zijn t.a.v. de te verwachten resultaten. Dulles zei nog dat in de recente brieven van Boelganin in feite geen nieuwe gezichtspunten naar voren zijn gebracht. Hij verklaarde er echter van overtuigd te zijn, dat er wel enige druk op de Russen wordt uitgeoefend, waardoor zij meer interesse krijgen voor onderhandelingen. Dulles heeft tenslotte bericht dat het niet in de bedoeling ligt wijziging te brengen in de westelijke ontwape ningsvoorstellen. Ook deelde de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken mede, dat de Verenigde Staten niet overwegen toe te treden als vol ledig lid tot het Pact van Bagdad, al hebben de V.S. wel interesse bij dit Pact. Het m.s. Marne Lloyd van de Rot terdamse Lloyd wordt morgen in Ne derland verwacht. Aan boord bevinden zich o.a. 24 evacué's uit Indonesië. Radio Boedapest heeft meegedeeld, dat volgens zijn correspondent te Mos kou tegen het einde van deze maand een derde kunstmaan in de Sowjet- Unie zal worden gelanceerd. Deze nieuwe satelliet zou op de tweede Spoetnik gelijken, maar er zouden op grond van opgedane ervaringen enige wijzigingen in de apparatuur zijn aan gebracht. O De heer Franssen, lid van de Twee de Kamer heeft de minister van bin nenlandse zaken vragen gesteld over ds gasontploffing te Ter Apel. Hij vraagt een diepgaand onderzoek en in formeert naar de voorschriften voor beproeven van nieuwe gasleidingen. Enorme belangstelling bestond gis teravond voor de in zaal „Hof van Holland" te Tholen gehouden familie- toogavond van de Ned. Chr. Landar- beidersbond. De zaal was tot de laat ste plaats bezet. De heer R. van Wensen, te Moerdijk, hoofdbestuurder van de N.C.L.B. sprak over „Verleden en nu" en de heer D. Holwerda te Utrecht, bondspenning- meester, over de interne Chr. vakbe weging. Beide sprekers wezen op de noodzaak van Christelijke vakorgani satie en wekten de Thoolse leden op actief mede te werken aan de pogin gen die worden aangewend om het werkgelegenheidsprobleem op het ei land dichter bjj de oplossing te bren gen. De zangvereniging uit St. Annaland en de toneelvereniging uit Poortvliet leverden zeer verdienstelijke bijdra gen voor deze toogavond. ONS LAND KENT een groot tekort aan recreatie-gebieden en naarstig speurt men naar vergroting van de voor ons hele bestel van onmisbaar belang zijnde terreinen en gebieden. Door Delta- en Drie- Eilandenplan worden, zoals bekend, belangrijke recreatiegebieden 'ge wonnen' en juist daarom is het zo opmerkelijk, dat een uniek stuk recreatiegebied van totaal 12 tot 15 hectare in Zeeland wordt prijs gegeven en langzaam aan verdwijnt. Om nooit meer terug te keren. ONBEPERKTE GARANTIE JP OE VERING. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later verspreide buien, doch ook opklaringen. Aanvankelijk krachtige tot storm achtige wind, later ruimend naar wes telijke richtingen en tijdelijk afne mend. Weinig verandering in tempera tuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 8.43 u., onder 16.54 u. Maan op 0.44 u., onder 11.37 u. Hoogwater zondag 12 januari: Vlissingen: 6.24 u. 2.02 m., 18.59 u. 1.95 m. Terneuzen: 6.56 u. 2.2Ó m., 19.26 u. 2.13 m. Wemeldinge: 8.08 u. 1.64 m.. 20.35 u. 1.80 m. Zierikzee: 7.35 u. 1.44 ra., 20.08 u. 1.60 m. DOOR HET Drie Eilandenplan ont staat tussen de eilanden Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland een binnenmeer, een uniek terrein voor het beoefenen van watersport en wat dies meer zij. Op aandringen van Ged. Staten werd een „Zandkreekschap" ingesteld, waarin alle gemeentebestu ren van de aan dit gebied grenzende gemeenten zitting hebben. Ijverig speurt men naar middelen om het ge bied zo aantrekkelijk en doelmatig mo gelijk te maken. Voor de watersport zou dit gebied de voor ons land unieke aantrekkelijkheid bezitten, dat aan de ze grote plas, afgesloten door de af sluitdijken zowel polderland als duin landschap zou zijn gelegen. Het duin landschap bij Vrouwenpolder, vóór het dorp, juist achter het ca. 10 hectare grote poldertje ,,'t Schorretje" zou zijn gelegen. Want sinds 1953 vreet de ebstroom hier dagelijks aan strand en duinen, zodanig, dat thans nog maar een arm zalige duinrichel is overgebleven, die binnen weinig tijd volkomen zal zijn verdwenen. Bij hoge waterstanden stroomt het zeewater zelfs reeds in het poldertje zodat ook dit gebied met ondergang wordt bedreigd. NOOD-DIJK In 1953 strekte zich voor dit polder tje* thans nog in gebruik als kampeer terrein, een minstens 20 meter brede duinrichel uit over een lengte van 600 meter. Door de watersnood brak de richel naar de kant van Veere toe door en zette het poldertje onder wa ter. De Polder Walcheren, die deze zeeweringen in beheer en onderhoud heeft, zag toen reeds de bedreiging door de zee van deze duinrichel in, doch kon niets anders doen om met het oog op meer veiligheid van het achterliggende land midden in het pol dertje een nood-dijk leggen. In feite werd toen reeds dit duin landschap en recreatiegebied prijs ge geven, want om dit gedeelte zoveel mogelijk te „sparen" plaatste men bor den met „verboden toegang", zodat de vele dagjesmensen en kampeerders geen toegang meer hadden. Doch de zee spaarde het gebied allerminst, de vaargeul in het Veersegat verplaatste zich steeds meer naar de kust van Vrouwenpolder; de midden in het Veersegat liggende zandbank „wandel de" eveneens steeds, meer naar de kust. De sterke ebstroom schuurde langs het strand, brokkelde het af en naderde de duinenvoet. Men zag de duinen „wegvreten", de beplanting de zee indrijven om enkele honderdén meters verder weer op het strnad te worden geworpen, men zag de duinri chel steeds smaller en smaller wor den. eenmaal ligt, zal er géén afslag meer plaats vinden, doch voordat het zover is, zal, wanneer er niet spoedig maat regelen worden genomen van het hele „Schorretje" niets meer overblijven. De verbindingsdam wordt n.l. aan gelegd van het midden van het Veer segat naar Noord-Beveland, wat in houdt, dat dan de totale hoeveelheid water, die anders door de Zandkreek stroomt, door het nauwe gat tussen Vrouwenpolder en de werkput midden in het Veersegat geperst zal worden. Mét grotere snelheid dan thans en daarom met een nóg omvangrijker af brokkeling van het land. De Polder Walcheren ziet de ernst van de toestand in en heeft thans een rapport doen samenstellen, dat woens dag door het dagelijks bestuur zal worden behandeld. Een ernstige toe stand, niet alleen door het verdwijnen en bedreiging van totaal 12 hectare landschap, doch ook door het feit, dat hoewel voor bezwijking van het nood- dijkje niet onmiddellijk- gevreesd be hoeft te worden temeer omdat er nog veel „voorland" ligt dat eerst wegge spoeld moet zijn er toch een situatie is ontstaan die verre van behaaglijk is o en voor de bewoners van de huisjes eze week tqdens het zware achter dit dijkje allerminst aangenaam, stormweer was de duinrichel dan ein- ruim 600 m. Door de watersnood brak vrijelijk het "Schorretje" kon binnen lopen. Door geldmiddelen gehandicapt kon de Polder Walcheren niets anders doen dan de prikkeldraadversperring die de toegang tot dit gebied afsluit, enkele meters landwaarts inzetten, een zinloze bezigheid. Thans bedraagt de weggeslagen duinenrij een oppervlakte van ca 2 hectare en het „strand" ls meer dan levensgevaarlijk. Er zijn grote „val len" ontstaan, die in diepte variëren van 12 tot 21 meter! Zwemmen ls op dit strand verboden, doch de ar geloze vakantieganger, die meent, dat er wel geen gevaar zal bestaan voor pootjebaden kan onwillekeurig in een dergelijke val terechtkomen en ls door de sterke neerstroom reddeloos verloren. Absoluut ontoe gankelijk verklaren van dit gebied vooral tijdens het vakantie-sei zoen is dan ook dringend gewenst. ONGERUSTHEID TOT DIEGENEN die het verdwijnen van dit recreatiegebied, dat een be langrijke plaats zou kunnen innemen als groot opvangcentrum voor het wa tersportgebied verontrust behoort o.a. de burgemeester van Vrouwenpolder, de heer A. de Kam. Ongerust is hij ook over de steeds voortschrijdende toestand en de te verwachten vererge rende situatie. De Polder Walcheren hoopt, dat de verbindingsdam tussen Walcheren en Noord-Beveland verbe tering kan brengen. Inderdaad, wanneer deze dam er Deze kustvaarder, de „Ballyhalbert" (743 ton) werd door de windstoten van meer dan 100 km per uur hoog op de rotsen bij Adrossan in Schotland ge worpen en ligt nu als een muur zo vast. Of men er ooit nog in zal slagen het weer In zijn element te brengen is een vraag De Nederlandse regering heeft gere ageerd op de recente rede van presi dent Eisenhower en verklaard met in stemming te hebben vernomen dat de grondtoon van Eisenhowers rede is het willen handhaven van de vrede het ogenblik bevindt zich een Indone- door een sterke bewapening. sische missie in Zuid-Slavië. ZATERDAG 1958 JANUARI Mijn hart is gerust, o God, mijn hart is gerust ik wil zin gen, ja, psalmzingen. Psalm 578 Die herhaling van de verzeke ring „mijn hart is gerust", moet ons altijd treffen, door de grote zekerheid, die eruit spreekt. Zo kunnen wij ook leven, om dat ons leven zeker is, als wij het in Gods hand gesteld hebben. Die gerustheid en zekerheid brengen ons vanzelf tot zingen, tot psalmzingen, zodat het kan zijn ,,'k Zal Zijn lof zelfs in de nacht zingen Dat maakt ook de komende zondag voor ons tot een dag van lof en dank. Naar wij vernemen is de districts commandant rijkspolitie te Middel burg, de dirigerend officier der rijks politie 3e klasse, de heer W. H. van Ballegoijen de Jong, aangewezen voor een functie bij de algemene inspectia van het corps der rijkspolitie te 's-Gra- venhage. Waarschijnlijk zal hij reeds met ingang van 1 maart a.s. zijn nieu we functie aanvaarden. Majoor van Ballegoijen de Jong, in wie Zeeland een actief en gezien po litieman als leider der rijkspolitie ver liest, zal in Den Haag worden beiast met de leiding van de arbeid der rijks politie, die met het verkeer te maken heeft. Ook de opleiding aan de ver keersschool zal onder het ressort van zijn beheer vallen. Ook zal hij een be langrijke taak krijgen met betrekking tot de coördinatie van de werkzaam heden op verkeersgebied, ook voor an dere instituten. De financiële resultaten van de beste dingsbeperking stemmen tot tevreden heid, aldus minister Hofstra tijdens een voordracht over de oorzaken, wijze van uitvoering en gevolgen van de beste dingsbeperking, die hij te 's-Hertogen bosch voor het departement van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft gehouden. Het tekort op de betalingsbalans zal, naar mag worden aangenomen, over 1957 kleiner zijn dan over 1956 en er is ook al enige verruiming op de kapitaalmarkt te bespeuren. Als symptomen daarvan noemde spreker het teruglopen van do rente voor schatkistpapier van 4Ti tot 454 procent en het feit, dat de nationale wo ningbouwlening thans 105 genoteerd staat. Een punt, dat bij deze ontwikkeling tot enige bezorgdheid aanleiding geeft, is de werkloosheid, die een automatisch gevolg van de mindere investering is. Doch waar de aangenomen norm van 3 procent voor structurele werkloosheid nog niet is bereikt, is er zeker nog geen reden tot pessimisme, aldus de minister, die nog opmerkte, dat de situatie op de arbeidsmarkt in de laatste jaren niet normaal meer te noemen was. President Soekarno van Indonesië overweegt ook een bezoek te brengen aan president Tito van Zuid-Slavië. Op In Djakarta zijn gisteren door militairen en politie razzia's ge houden, waarbij, voorzover gister avond bekend was, vijftien perso nen zouden zijn aangehouden. In een huis werden grote hoeveelhe den wapens en munitie aangetrof fen. De Indonesische regering heeft gis teren medegedeeld dat bepaalde soor ten boeken in de Nederlandse taal weer in Indonesië zullen worden toe gelaten, t.w. boeken van wetenschap pelijke aard, lectuur over de uitoefe ning van beroepen (studiemateriaal) en boeken over opvoeding.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1