HILLARY: „Risico van tocht over land is te groot!" 7 Stille getu van „Pamir"-ramp Dr. FUCHS: „Dan ga ik zonder Hillary verder Drie kleine kinderen bij brand omgekomen GEMASKERD DE WERELD ROND Mu Mu tiil qoafap! HUIMMaMlj ZUIDPOOLREIZIGERS HEBBEN MENINGSVERSCHIL Mevrouw kwam haar twee hondjes halen TRAGEDIE IN TER APEL PROJ ESTANTS-CHRtSTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Prinses Josephine (Belgie) overleden Britse minister neemt zijn ontslag N ieu wzeelanders verlaten Zuidpool Mislukte overval in Rotterdam Vliegtuig in V.S* op huizen neergestort Dominee deed vergeefse poging Als straf voor gemiste antwoorden Eerste mens in raket afgevuurd? BLIKGROENTEN Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goe« Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor; Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3901 Directeur: JACQ DE SMIT Prinses Josephine, Carola, Marie, Albertine van België, zuster van wij len Koning Albert, is maandagavond in bet klooster Saint Benoit, waar zij Benediktijnernon was, op 85 j. leeftijd overleden. Zij werd 18 oktober 1872 te Brussel geboren. Zij was de dochter van prins Philippe, graaf van Vlaan deren en broeder van koning Leopold DL Uit haar huwelijk met prins Karei van Hohenzollem, dat 28 mei 1894 te Brussel werd ingezegend, werden vier kinderen geboren, waarvan er thans nog drie in leven zijn: prinses Stepha nie, prinses Marie Antoinette en prins Albert. Prinses Josephine was reeds sedert weken ernstig ziek. Haar drie kinde ren waren maandag aan het sterfbed toen zij overleed. Protest tegen financiële politiek van regering Peter Thorneycroft, de Engelse mi nister van financiën, is gisteren afge treden uit protest tegen de financiële politiek van de regering. Hij wordt op gevolgd door Derick Heathcoat-Amory de minister van landbouw. Deze wordt op zijn beurt opgevolgd door John Hare, tot dusver staatssecretaris van oorlog. RUSLAND KRIMPT LEGER IN MET 300.000 MAN Het Russische persbureau Tass bericht, dat de omvang van de Russische strijdkrachten opnieuw wordt verminderd, en wel met 300.000 man. Het Russische persbureau zegt, dat de regering dit als een belang rijke bijdrage tot een verminde ring van de internationale span ning beschouwt. In 1955-56 zijn er 1.840.000 Russen gedemobill seerd. Reacties De reacties op de Russische mede deling in DWashington, Lonlen, Parijs en Bonn komen er in het algemeen op neer, dat men de maatregel niet kan beoordelen, zolang niet bekend is over hoeveel militairen de Sowjet- Unie in totaal beschikt. Ook ziet men de maatregel als een onderdeel van het algemene streven om de omvang van de conventionele strijdkrachten te verminderen, nu de kern- en raket bewapening toeneemt. In Westelijke kringen te Moskou is men van oordeel, dat de Russische maatregel vooral een psychologische waarde heeft. De Russen zouden ten overstaan van het wereldforum de Westelijke mogendheden willen dwin gen, ook de omvang van hun strijd krachten te herzien. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van de fensie werd echter vernomen, dat de Amerikaanse militaire plannen in geen enkele opzicht zullen worden ge wijzigd. Hoeveel? De eerste plaatsvervangende Russi sche minister van buitenlandse zaken Koeznetsof en de plaatsvervangende stafchef generaal Malinin verklaarden op een persconferentie, dat zij niet konden antwoorden op de vraag, of de Sowjet-strijdkrachten pu minder dan drie miljoen man tellen. Wel zei Koez- ■etsof, dat de Sowjet-Unie het voor stel van premier Macmillan voor een niet-aanvalsverdrag „in positieve zin" overweegt. Dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse Zuidpoolexpeditie, die zich moeizaam in de richting van de Zuidpool beweegt, heeft maandag ge seind verschil van mening te hebben met Sir Edmund Hillary, de lei der van de Nieuwzeelandse expeditie die dezer dagen de Zuidpool be reikte, over het risico van een tocht dwars over het Zuidpoolgebied. Fuchs heeft Hillary gezegd, dat de Engelse expeditie haar eigen weg zal vinden. Fuchs heeft de Nieuwzeelandse expeditieleider, die op hem had aangedrongen van de oversteek af te zien, medegedeeld, hem thans niet te kunnen vragen om met hem, Fuchs, op een reeds lang tevoren afgesproken plaats samen te komen, nl. depot 700. Het telegram van Fuchs is naar het hoofdkwartier van de expeditie in Lon den geseind. De voorzitter van de expeditie-onderneming, Sir John Slessor, heeft Fuchs getelegrafeerd volledig vertrouwen in hem te hebben. De secretaris van de commissie voor de Rosszee, Helm, heeft daarentegen te Wellington (Nieuw-Zeeland) gezegd, dat de expeditiegroep van dr. Fuchs vlug moet opschieten, omdat het weer elke dag kouder wordt en het steeds moeilijker zal worden de voertuigen op gang te houden. Vplgens het oorspronkelijk plan voor de expeditie, dat meer dan een jaar geleden is uitgewerkt, zouden dr. Fuchs en zijn ploeg het Zuidpool gebied voor het eerst in zijn geheel te land oversteken. Hillary met zijn Nieuwzeelandse ploeg, die van de andere kan zou be ginnen, zou 1120 km van de kust het depot 700 inrichten en daar wachten op dr. Fuchs. Zoals afgesproken is Hillary vanaf depot 700 naar de Zuid pool gegaan en heeft deze bereikt. Daarna is hij naar zijn eerste uit gangspunt aan de kust per vliegtuig teruggevlogen, met achterlating van zijn voertuigen op de Zuidpool. Maandag heeft Hillary doen we ten, dat hij met het oog op het slechter wordende weer op dr. Fuchs, die nog steeds een kleine 500 km. van de Zuidpool verwij derd is, heeft aangedrongen, van de oversteek van het Zuidpoolgebied af te zien als hij eenmaal de pool bereikt heeft en deze in het vol gende zomeseizoen, tegen het eind van dit jaar, te hervatten. „Wij redden onszelf" Fuchs heeft Hillary echter mede gedeeld, dat er geen sprake kan zijn van het opgeven van de oversteek en dat hervatting van de oversteekpoging in het volgende zomerseizoen onmo gelijk is. Hillary, zo zegt Fuchs in zijn telegram, wil zich niet bij de Engelse ploeg voe_gen als deze de Zuidpool heeft bereikt, maar stelt 'n boeg, samenkomst in depot 700 voor. Ik ben het niet met Hillary eens, „maar wij zullen onszelf wel redden". Hillary zegt o.m., dat Fuchs hem gevraagd heeft, een van zijn (Hilla ry's) technici, op de Zuidpool op Fuchs te laten wachten. Deze techni cus zou de ploeg van Fuchs naar de basis Scott (het hoofdkwartier van de Nieuw-Zeelanders aan de zuid kust) moeten vergezellen. Hillary zegt dat niemand van zijn mannen deze taak, die zij gezien de tijd van het jaar, uitermate roekeloos achten, op zich wil nemen. ,Zeer onverstandig' Volgens Hillary zal admiraal Dufek, de leider van de Amerikanen, die een basis bij de Zuidpool hebben geves tigd, dr. Fuchs zeker willen helpen om de Zuidpool te verlaten en hem in november daar weer heen te bren gen. Fuchs, aldus Hillary, schijnt niet te beseffen, dat zijn moeilijke vorde ringen niet alleen de Nieuw-Zeelan ders maar ook d, Amerikanen met zorg vervullen. Hillary acht het zeer onverstandig van Fuch als hij zou pogen van de Zuidpool door te trek ken naar de basis Scott. Slessor heeft de organisatoren van het Nieuwzeelandse aandeel in de ex peditie op het hart gedrukt, dat het Hillary's eerste taak is, al het moge lijke te doen om er toe bij te dragen, dat de groep van Fuchs dit seizoen de basis Scott bereikt. Fuchs hoopt over veertien dagen de Zuidpool te bereiken. De expeditiegroepen .van dr. Fuchs bevindt zich thans circa vijfhonderd kilometer van de Pool bevindt, met nog ongeveer veertien dagen voor de DINSDAG 1958 JANUARI Zie, volken zijn geacht als een een druppel aan een emmer en als een stofje aan een weeg schaal. Jesaja 4012a. De grootmachten dezer aarde klimmen in deze tijd hoog ten troon. Zij hebben zich zelfs van de aarde losgemaakt en staan gereed, het heelal te bestormen. Ze doen reeds hun aardsatellie- ten rondom de aardbol zweven. De klein wolken tellen al haast niet meer mee. Aan hen mag onbelemmerd het grootste on recht gepleegd worden. In deze tijd is het rijke hoofd stuk Jesaja 40 een grote troost. Er is er Eén, Die hoog boven dit alles troont. Alle volken zijn bij Hem niet meer dan een stofje. Hun regeerders blaast Hij weg, als het Zijn tijd is. Israël kan gerust zijn: zijn weg is, al schijnt het soms anders, niet voor de Here verborgen. Zaterdagnacht werd de 48-jariga houtbewerker F. L. van Beek te Rot terdam door enige onbekenden neer geslagen. Op zijn hulpgeroep kwamen enige mannen toelopen, waarop de daders er vandoor gingen. In bewusteloze toestand moest het slachtoffer met een hoofdwond in het ziekenhuis worden opgenomen. Van morgen kon hij weer naar huis wor den vervoerd. Uit het feit, dat da rechterachterzak naar buiten gekeerd uit de pantalon van de aangevallene hing leidt men af, dat men Van B. heeft willen beroven. (justeren is in het historische raad huis van Lubeck (in Duitsland) de be handeling begonnen van de ondergang van het zeilschip „Pamir" door de raad voor de scheepvaart Op de foto ziet men een van de stil le getuigen, een zwaarbeschadigde reddingsboot van het vergane oplei dingsschip. Door overstromingen als gevolg van zware regenval zijn in Irak zes tien mensen omgekomen. Er zijn 5.800 daklozen. Een Amerikaans marinevlietuig is nabij Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia, verongelukt, waarbij het is terechtgekomen op een huis en geparkeerde auto's. Het vliegtuig en het huis vlogen in brand. Het is niet bekend, hoeveel mensen zich aan boord van het vlieg tuig bevondden, maar iemand zag vijf personen uit het toestel springen. De I3-jarige Australische zwemster, Ilsa Konrads, is er tijdens de kampi oenschappen van Nieuw Zuid Wales in geslaagd, de 440 yards vrije slag be neden de vijf minuten te zwemmen. Met verrassing Twee „lijntjes" had de me vrouw uit Haarlem meegebracht, toen zij gistermiddag op de pas aangekomen „Weltevreden" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd haar beide hondjes kwam afha len, die haar in Soerabja achter gebleven man aan boord had ge bracht. Zelfs was ze enige we ken geleden al naar Nederland komen vliegen. „Wat wilt u met twee lijntjes beginnen?" vroeg Bootsman Metten, die aan boord voor de dieren gezorgd had. „Het zijn intussen 7 hondjes geworden." De mevrouw stond verbaasd en verwezen van haar lijntjes naar het grote gezin te kijken, waarvan ze „met de hand op het hart" kon verzekeren geen ver moeden te hebben gehad. De twee lijntjes hebben moe ten plaats maken voor een flin ke gecharterde auto, waarin de dieren keffend en kroelend ver dwenen. Drie kleine kinderen, resp. vier, drie en één jaar oud uit één gezin zijn omgekomen bij een brand, die gisteravond om halftien na een hevige explosie uitbrak in de woning van de heer P. de Boer aan da HBS-weg te Ter Apel. brandwonden is hij naar het zieken huis te Emmen vervoerd. De heer P. de Boer had zijn zoon ds. H. P. de Boer, baptistenpredikant te Heerlen, met diens echtgenote en drie kinderen te logeren. Op het ogenblik dat de brand uit brak waren de drie kinderen boven in de slaapkamer, hun ouders be neden. Ds. De Boer heeft nog ge probeerd zijn kinderen te redden, maar een grote steekvlam dwong hem terug te gaan. Met ernstige Lijk van Nederlands meisje in Engeland gevonden In een sloot naast een weg bij Colchester is maandag het lijk gevon: den van het negentienjarige Neder landse meisje M. C. uit Voorburg. Zij had ernstige wonden aan het hoofd. Het meisje heeft een maand in En geland als huishoudelijke hulp op 'n boerderij gewerkt en keerde zondag avond niet terug van een weekeind- verlof. Volgens de politie staat het niet vast, of het meisje is vermoord dan wel tengevolge van een verkeers ongeval om het leven is gekomen. Het stoffelijk overschot werd door een landarbeider gevonden in een droge sloot, waar het gedeeltelijk onder kreupelhout lag. Eind januari 40 pet van Nederlandse gemeenschap uit Indonesië gerepatrieerd Naar de correspondent van het ANP in Djakarta uit kringen van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging heeft vernomen, zal eind januari ongeveer veertig procent van de Ne derlandse gemeenschap in Indonesië, die op 1 december 48.000 personen be droeg, naar Nederland zijn vertrok ken. In december repatrieerden 10.000 Nederlanders, en in deze maand zul len er 7.000 per boot en ongeveer 2.000 per vliegtuig vertrekken. Een autobus uit Berlijn met een groep kinderen als inzittenden, is in Landsberg (Beieren) tegen een huis gebotst. Drie inzittenden werden gedood en zeven gewond; de bus werd zwaar beschadigd, evenals het huis, dat een groot gat in de gevel kreeg. (Telefoto) Te Clavier in België zijn twee Ne derlandse jongens aangehouden, die kortgeleden ontsnapt zijn uit een ge sticht bij Maastricht. De jongens wa ren beiden 13 jaar oud en onderweg naar Frankrijk. Op het Parijse vliegveld Orly is maandag een vliegtuig uit New York aangekomen, waarin zich een Amerikaan bevindt die een wereldreis gaat ma ken zonder iets te mogen zien. Deze straf is hem op gelegd, omdat hij vragen die hem gesteld waren bij een wedstrijd voor de Amerikaanse televisie niet heeft kunnen beantwoorden. NEGEN KINDEREN Het slachtoffer, John W. Guth, is verzekerings agent en vader van negen kinderen. Een fotograaf vergezelt hem en zal hem na de wereldreis foto's laten zien van al het schoons, dat Guth had kunnen zien als hij betere antwoorden gegeven had. De „blinde" die een masker draagt, neemt zijn „straf" niet al te zwaar op en vindt dat zijn ogen nu rust zullen krijgen. VERRASSING De organisators van de wedstrijd hebben echter een verrassing voor Guth, bij zijn terugkeer in de V.S., in petto, ongetwijfeld als compensatie voor wat hij heeft moeten derven Aardgas In Ter Apel is men bezig aardgas leidingen te leggen. In de woning van de heer P. de Boer waren de binnen leidingen al klaar. Gistermiddag be merkte de familie al een gaslucht in de woning. Geruchten in Moskou In Westelijke kringen te Moskou meent men te weten, dat zich voor het eerst een mens aan boord heeft bege ven van een Russische raket, die tot een hoogte van 300 km is afgeschoten. Men herinnert er in deze kringen aan, dat de Sowjet-pers onlangs heeft ver klaard, dat de eerste mens die de kos mos zou bereiken, een Sowjet-burger zou zijn. Het officiële Sowjet-persbureau Tass deelde desgevraagd mee, dat er niets bekend was van een lancering van een bemande raket. Ook radio-Moskou meldde in zijn nieuwsuitzending niets van een dergelijk gebeuren. Volgens de geruchten die in Moskou de ronde doen, zou de raketreiziger behouden op aarde zijn teruggekeerd. Vrijdag en zaterdag a.s. wordt te Oslo de traditionele drielanden- schaatswedstrijd gehouden tussen da teams van Noorwegen, Zweden en Ne derland. Voor elk land starten zes rij ders. Ingezonden mededeling (adv.) menu van de dag DE BILT ZEGT Onbestendig Opklaringen, maar ook enkele bui en. Tot krachtig afnemende westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.46 u., onder 16.48 u. Maan op 20.48 u., onder 9.50 u. Hoogwater woensdag 8 januari: Vlissingen: 3.18 u. 2.35 m., 15.44 u. 2.27 m. Terneuzen: 3.50 u. 2.49 m., 16.15 u. 2.41 m. Wemeldinge: 5.14 u. 1.81 m., 17.35 u. 1.95 m. Zierikzee: 4.47 u. 1.55 m., 17.13 l 1.69 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1