MacMillan wil niet-aanvalsverdrag sluiten met de Sowjet-Unie 6 Het zal geen kwaad kunnen voor NA V O Hongaren doen beroep op V.N. secretaris Hammarshjoeld BmiMiKflUi Temperatuur 30 graden onder nul bij Zuidpooltocht Indonesië waarschuwt met Nederland solidaire westen VERBAZING IN AMERIKA Ontslag na staking PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Om impasse bij ontwapeningsbesprekingen te doorbreken Engeland wil geen uitbreiding Indonesische terr. wateren Garuda vliegt weer naar Singapore Amerikaanse geleerden over Russische vorderingen Vernietig lijst met onze namen Opperste vredesraad" Ineens kamers genoeg in Delft Hadden Russen toch pech met lanceren kunstmanen Minister Luns vandaag niet naar Parijs KERK VERSCHEEPT De Zoon van God Wij kunnen onconventioneel worden" Soekarno naar zeven landen BEVROREN SPORTVELDEN GEEN HANDICAP MEER IN ENGELAND VERWARMING VAN DE GROND Geen Zweedse wapens voor Indonesië Kbó Kras DOOR DE WERELD L. Vorst straat 90, Goes reletoon 01100-2438; bij geen gehoor: ïïuofdre&akteur 01100-2503; Chefred. CtlOC-399i; Advertenties 01100-2970; êro 274289. Bijkantoren: Middelburg: orte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 34 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3900 Directeur: JACQ DE SMIT Premier MacMillan van Groot-Brittannië, die vandaag voor een reis van zes weken naar de lan den van het Britse Gemenebest vertrekt, heeft in een radiorede verklaard, dat de Britse regering van plan is haar pogingen om tot een ontwapenings overeenkomst met de Russen te komen blijft voort zetten. „Wij zouden kunnen beginnen met het sluiten van een niet-aanvalsverdrag. Dit is vroeger ook gebeurd en zal gee kwaad kunnen. Wij moeten overeenstemming bereiken inzake de kernproeven, het maken van kernwapens, hun gebruik en aantal. Maar wij moeten ons ook inlaten met de zogenaam de klassieke wapens. Vrede kan niet alleen door woorden verzekerd worden. Wij hebben evengoed daden nodig", aldus MacMillan. Engeland heeft de door Indonesië voor genomen uitbreiding van de Indonesische territoriale wateren van de driemijlsgrens tot twaalf mijlen, geldend tussen de ei landen van de Indonesische archipel, van de hand gewezen. De Indonesische luchtvaartmaat schappij Garuda heeft gisteren het vervoer van Nederlandse evacué's van Djakarta naar Singapore hervat. De Vorige week werden de speciale vluchten van deze maatschappij stop gezet. Zondag zijn met een speciale vlucht van de Garuda 43 Nederlanders naar Singapore overgebracht Een honderdtal Amerikaanse geleerden sullen 3 en 4 februari in de universiteit van Yala bijeenkomen om te spreken over de middelen welke het beste ant woord vormen op de Russische vorderin gen op wetenschappelijk en technisch ge bied. De Britse premier zei dat overeen komsten met de Russen afhankelijk gesteld moeten worden van de instel ling van een doeltreffend controle systeem in alle betrokken landen. Hij zei voorts dat het hem niet kon schelen of de pogingen om de impas se bij de ontwapeningsbesprekingen te doorbreken gedaan worden via de V.N. of via een conferentie op klei nere schaal. Het gaat er maar om het puin van de oude tegenstelling uit de weg te ruimen en wellicht het pad te effenen voor een bijeenkomst van re geringsleiders, aldus MamMillan. Evenwicht MacMillan was van mening dat er op het ogenblik een zodanig machts evenwicht bestaat dat oorlog bijna onmogelijk geworden is. Reacties Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het voorstel van MacMil lan om een niet-aanvalsverdrag met het communistisch blok te sluiten, verrassend genoemd. De V.S. blijven van mening, dat een dergelijk ver drag tussen de NAVO-landen en de landen van het Pact van Warschau in het huidige stadium van de inter nationale betrekkingen meer kwaad dan goed zal doen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dul les, had, zo zeide men, herhaaldelijk de Moskouse voorstellen voor een niet-aanvalsverdrag van de hand ge wezen en verlangd, dat de Sowjet- Hongaren» die verklaringen hebben af gelegd ten overstaan van de V.N.-com- missle voor Hongarije en wier namen niet bekend zijn, hebben een beroep ge daan op de secretarisgeneraal van de V. N., Dag Hammarskjoeld, om de lijst waarop hun namen staan te vernietigen. In een brief aan Hammarskjoeld waar- cchuwen zij ervoor dat publikatie van de lijst, zelfs in kringen die in nauw con tact staan met Hammarskjoeld, levensge vaar kan betekenen voor een aantal schuldeloze mensen in Hongarije. Voorstellen van Hoffman Paul Hoffman, de vroegere direc teur van de Amerikaanse dienst voor de uitvoering van het plan-Marshall, pleit in een artikel in het Amerikaan se blad „Look" voor een Amerikaans „schokprogram voor de vrede" en stelt de oprichting voor van een „op perste vredesraad" door de regering van de Verenigde Staten. Deze maat regelen dienen bij te dragen tot het scheppen van een gunstig klimaat voor de Amerikaanse beschaving. De raad zal moeten worden belast met het bestuderen en het uitvoeren van de in de Verenigde Staten op gekomen ideeën over de vrede en ver betering van de internationale be trekkingen op aarde. Jaarlijks zal hij de beschikking moeten hebben over 2.000.000.000 dollar. Veel wind. Veranderlijke bewolking met nu en dan regen, tot krachtig en mogelijk tot stormachtig toenemende wind tus sen vest en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.46 u., onder 16.46 u. Maan en 19.28 u., onder 9.18 u. Hoogwater dinsda= 7 januari: VTssingen: 2.40 u. 2.21 m., 15.04 u. 2.20 m .Terneuze": 3.10 u. 2.35 m., 15.34 u. 2.34 m. Wemeldinge: 4.32 u. 1.81 m., 16.53 u. 1.92 m. Zierikzee: 4.07 u. 1.55 m., 16.32 u. 1.66 m De Hongaren nemen het in de brief op voor de Deense functionaris van de VU. Bang-Jensen, die geweigerd heeft Ham marskjoeld geheime documenten te over handigen met betrekking tot het onder zoek van de V.N.-commissie naar de Hon gaarse opstand. Zoals bekend is Bang- Jensen hierom de vorige maand ontsla gen. Omstreeks augustus van het vorig jaar zochten tal van toe komstige studenten aan de Tech- nisevhe Hogeschool te Delft te vergeefs naar kamers in Delft. Er bleek een zeer groot tekort te heersen, zodat er zelfs werd ge sproken van een kamernood. Thans doet zich echter het ver rassende feit voor, dat de kamer- lijst, welke sinds jaar en dag bij een Delftse boekhandel is te raadplegen, ruim zeventig vrije kamers telt. Het merkwaardige is bovendien, dat deze lijst thans in hoofdzaak wordt geraadpleegd door studenten, die van kamer willen veranderen en die dus niet tot de eigenlijke kamerzoekenden kunnen worden gerekend. Ver moed wordt dat geruchten over vordering van woonruimte in an dere gemeenten tal van inwoners van Delft hebben doen besluiten nog beschikbare woonruimte te verhuren. Dr. John Hagen, het hoofd van het Amerikaanse raketproject, heeft in Washington verklaard van mening te zijn dat de Russen moeilijkheden heb ben gekregen bij hun pogingen om 'n nieuwe kunstmaan te lanceren. Hij zei dat de Amerikanen niet weten wat er precies gebeurd is in de eerste fase van het Russische raketprograma. Van niet-officiële zijde is echter mee gedeeld, dat feen lid van de Russische delegatie naar de V.N. heeft opge merkt dat de Russen, vóór zü met goed gevolg een kunstmaan lanceer den, een groot aantal vergeefse po gingen hebben gedaan. Unie eerst een bewijs van goede wil zou leveren. De Canadese waarnemende minister van buitenlandse zaken heeft daaren tegen het onderhavige voorstel van MacMillan toegejuicht en gezegd, dat het belangwekkende mogelijkheden opent tot onderhandelingen. INSTEMMING Ook in Franse officiële kringen heeft de rede van MacMillan instem ming gevonden. Van Italiaanse en Westduitse zijde is de suggestie van de Britse premier eveneens met instemming ontvangen. Boodschap van Soekarno aan Indonesische volk President Soekarno heeft gisteren aan de vooravond van zijn reis naar het bui tenland een beroep op de Indonesiërs ge daan „de integriteit en eenheid van de natie te bewaren". Naar wij vernemen, zal minister Luns de ministersconferentie van de EEG, die vandaag in Parijs zal beginnen, door ziekte niet kunnen bijwonen. De staats secretaris van buitenlandse zaken, drs Van der Beugel, die met mr. Luns de conferentie zou bijwonen, is inmiddels naar de Franse hoofdstad vertrokken. Vrijwilligers voor bevrijding West-Iirian Zes vrijwilligersdivisies van voormali ge guerillastrijders ter .bevrijding van West-Irian" zijn in Djakarta geïnstal leerd, aldus heeft het persbureau Pia ge meld. Twee divisies waren op Sumatra ge vormd, een in Djakarta, een in West- Java, een in centraal-Oost-Java en een is samengesteld uit bewoners van de Oost-Indonesische eilanden. Sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuwzeelandse Zuidpool expeditie, heeft de Pool, waar hij vrijdag was aangekomen, aan boord van een Amerikaans mari ne-vliegtuig verlaten. Tegenover een medewerker van de Nieuw-Zeelandse radio verklaarde hij, dat de Amerikanen, die bij de zuid pool een basis hebben, zijn expeditie pas hadden gezien, toen zij vlakbij de basis was gekomen. De Amerikaanse onderzoekers hadden er h.l. geen idee van gehad dat de Nieuw-Zeelanders zich zo snel verplaatsten. Bij haar aankomst aan de Pool had de expeditie nog brandstof voor vijf tien tot 25 km. De levensmiddelen- voorraad was nog toereikend voor tien of vijftien dagen. De laatste week van hun tocht waren de Nieuw-Zee landers voortgetrokken op een hoogte van 3.000 meter en bij een tempera tuur van dertig tot 34 graden Celsius onder nul. De laagste temperatuur was ongeveer 42 graden onder nul geweest. Sir Edmund noemde de tocht naar de zuidpool echter minder vermoei end dan de bestijging van de Mount Everest. Britse expeditie Dr. Vivian Fuchs, de leider van de expeditie naar de zuidpool van het Britse gemenebest, heeft verklaard, dat hij 19 januari de pool hoopt te bereiken, indien er zich geen grote terreinmoeilijkheden voordoen. Het vrachtschip „Monte Nadajo" is uit Bilbao vertrokken met aan boord het elf de-eeuwse romaanse kerkje van Fuen- tiduenas, uit de Spaanse provincie Sego via. Deze kerk is, steen voor steen afge broken en als een blokkendoos van 387 ton ingepakt voor het vervoer. De kerk vormt e en nieuwe aanwinst voor het stedelijk museum van New York. Sir Edmund Hillary, bedwinger van de Mount Everest, heeft de. Zuidpool bereikt na een afmatten de tocht door bittere koude en over zwaar terrein. Hief zien we hem (midden) met vice admiraal George Dufek (rechts) en commo dore John Mirabito gefotografeerd in het Zuidpoolgebied bij Murdo Sound. Recordvlucht van New York naar Amsterdam Zaterdag is op Schiphol aangekomen de PH-DSC „Gele Zee", onder comman do van gezagvoerder R. A. Johnson, die de vlucht van New York naar Amster dam, dankzij gunstige rugwind, heeft ge maakt in de recordtijd van 8 uur 53 mi nuten. Dit is slechts iets meer dan de tijd die, volgens normale dienstregeling, de straalvliegtuigen in 1960 nodig zullen hebben voor de overtocht. Bij de N.V. Jansen en Tilanus te Vrie- zenveen zijn 21 werknemers ontslagen na een sympathiestaking. Aan een aan tal arbeiders werden andere werkzaam heden opgedragen dan zij gewoon zijn te doen, toen gewacht moest worden op ga rens voor een grote order. Deze arbei ders wensten dit andere werk echter niet uit te voeren, waarop drie mensen ont slag werd aangezegd. De overige perso nen uit deze groep, totaal 18 man gingen hierop in sympathiestaking. Ook deze zijn toen ontslagen. MAANDAG 1958 JANUARI En ik heb gezien en getuigd, dat deze deZ oon van God is. Johannes 1 :S. Eén der motieven, waarom de oude Kerk in de vierde eeuw de Epifaniën vierde waarvan het Driekoningenfeest van de R.K. nog het overblijfsel is was de doop van Christus door Jo hannes de Doper. Juist in die doop werd Hij aan Johannes ge openbaard als de Messias. Ook in die doop toonde de Heiland weer de gehoorzaam heid, die heel Zijn leven ver vulde. Maar begrijpelijk is het, dat Johannes aanvankelijk in ver bazing uitriep: ik heb nodig, door U gedoopt te worden. (Mattheus 314) De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio, heeft het westen gewaar schuwd, dat als de westerse we reld uit solidariteit met Nederland, bepalingen op Indonesië zou toe passen, die niet bevorderlijk zijn voor normale economische han delsbetrekkingen, niemand het In donesië kwalijk kan nemen, als het genoodzaakt is over te gaan tot onconventionele of tegengestelde handelsmethoden, om de periode van blokkade te overleven". Minister Soebandrio deelde mede, dat president Soekarno vandaag voor een reis van zes weken door Aziati sche en Afrikaanse landen zal ver trekken, gedurende welke hij premier Nehroe van India en president Nasser van Egypte zal ontmoeten. Hij zeide, dat Soekarno met hen niet alleen van gedachten wil wisselen over de kwes tie Nieuw-Guinea, maar ook over de wereldvraagstukken in het algemeen. Hij zal Soekarno vergezellen op deze zes weken durende reis, waarop Pa kistan, Burma, Thailand, Japan en Ceylon zullen worden bezocht. Met betrekking tot een vraag of In donesië zich tot Rusland heeft gewend voor het kopen van wapens zeide Soe bandrio: het antwoord hierop luidt ca tegorisch „neen". Arbeidsdwang De minister zei dat arbeidsdwang alleen geldt voor deskundigen, die in dienst van de Indonesische regering zijn. Commentaren Soebandrio, die de perscommentaren van hetgeen in Indonesië voorvalt zei te betreuren, merkte op, dat, betrek kelijk gesproken, de macht van het westen is verminderd en „dat het wes ten niet langer een overheersende po sitie inneemt". Dergelijke commenta ren „kunnen de grondslag doen ont vallen aan onze sympathie en toewij ding voor het westen, zij kunnen mo gelijk van ivnloed zijn op onze toe komstige betrekkingen, en zelfs de ontwikkeling van de wereld in het al gemeen beïnvloeden". Boeren in Bolsward willen belastingbetaling opschorten De besturen van de afdelingen Bols ward en omstreken van de Friese Maatschappij van Landbouw, de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond en de Aartsdiocesane R.K. Boeren- en Tuin dersbond hebben een oproep gezonden aan de hoofdbesturen van de Friese Maatschappij van Landbouw en de Friese C.B.T.B. te Leeuwarden en aan het hoofdbestuur van de A.B.T.B. te Arnhem. Daarin stellen zij voor „betaling van verschuldigde belasting aan de over heid op te schorten tot op het tijdstip, dat de regering haar achterstallige ver plichtingen inzake de melkprijsgaran tie zal hebben nagekomen". Nog geen der drie hoofdbesturen heeft zich over deze oproep uitgespro ken. Dank zij onderzoekingen van het „Bingley Sports Turf Research In stitute" in Yorkshire zullen Engel se clubs hun velden kunnen uitrus ten met een grond-verwarmingssy steem waarvan de installatiekosten 4.000 pond sterling bedragen. Dit is een zeer redelijke prijs wanneer men de schade in aanmerking neemt die geleden wordt door het afgelasten van wedstrijden en door het oplopen van verwondingen op bevroren velden door dure spelers. Zelfs wanneer het systeem elke nacht in werking werd gesteld, en ook nog eens op zaterdagmorgen, zouden de kosten niet meer dan 150 pond per week bedragen. Een der gelijke installatie, die automatisch werkt en de velden verwarmd door een net van ondergrondse draden en thermostaten, is door het Bing ley Institute al een paar winters gepropageerd en deugdelijk bevon den. Daarmee uitgeruste terreinen hieven zacht, bijna sneeuwvrij en goed bespeelbaar. Dit verwarmingssysteem is niet de eerste bijdrage van Bingley aan de Britse sport. Vier jaar geleden ontwikkelde het Instituut een ma chine, „Sisis" genaamd, die vocht uit cricket pitches. Dank zij deze machine kan de tijd, die verloren zou gaan als gevolg van zwere re gens, aanmerkelijk bekort worden. Politieke druk Minister Soebandrio deelde nog me de dat Indonesië na de actie tegen Ne derland „onder krachtige politieke druk van het westen is gekomen". Er waren zelfs aanwijzingen van militai re druk. Tenslotte deelde de minister medo dat de actie tegen Nederland na een diepgaande berekening ten uitvoer ls gelegd. Economische crisis te vermijden De meeste landen vertrouwen dat men in staat zal blijken de ernstig» economische gevolgen van de economi sche inzinking in de Verenigde Staten in de tweede helft van 1957 in het nieuwe jaar te kunnen vermijden, hoe wel veel landen moeilijkheden ver wachten. Dit is de slotsom waartoe men komt in een overzicht van da vooruitzichten voor het nieuwe jaar in de Verenigde Staten zelf, in West- Europa, het Verre Oosten en elders in de wereld. De meeste landen zullen zich gesteld zien tegenover toegeno men concurrentie op de wereldmarkt en veel landen hebben te kampen met het vraagstuk van een toenemend» werklooosheid. Maar weinig landen kunnen een recordjaar op economisch gebied verwachten. Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft een communique uit gegeven, waarin wordt verklaard, dat Zweden aan de Indonesische regering heeft medegedeeld op het ogenblik geen licenties voor de uitvoer van wapens naar Indonesië te kunnen uitgeven. In het communique wordt verklaard, dat het verzoek van Indonesië op 28 de cember j.l. in Djakarta werd gedaan en dat de Zweedse regering dezelfde dag aan haar vertegenwoordiger in de Indo nesische hoofdstad heeft doen weten, dat daaraan op het ogenblik geen gevolg zou kunnen worden gegeven. Volgens de „Indonesische national» persdienst" worden Engeland en Oost- Duitsland genoemd onder de landen, die bereid zijn Indonesische studenten op te nemen, die thans in Nederland studeren. In officiële kringen in Djakarta zou zijn vernomen, dat reeds overeenstem ming is bereikt over het overbrengen van minstens 150 Indonesiche studen ten van Nederland naar Oost-Duits- land. Leden van een Russische vluchte lingenorganisatie in West-Berlijn heb ben gezegd, dat vijf dagen geleden on geveer 24 officieren en manschappen van de Sowjet-strijdkrachten hebben deelgenomen aan een anti-communisti sche oproer te Falkenburg bij Berlijn. 9 Als gevolg van zeer zware regenval zijn honderden huizen in twee dorpen ten noordoosten van Bagdad ingestort. Men gelooft, dat ten minste tien perso nen onder het puin de dood hebben ge vonden. O De Amerikaanse brigade-generaal J. A. Barclay heeft bekendgemaakt dat da Amerikaanse troepen in Europa om streeks het najaar van 1958 zullen worden uitgerust met ballistische projectielen van het type Jupiter, die een reikwijdte hebben van 2.400 km. Bij een bomaanslag te Beiroet zijn zatrdag drie personen omgekomen, on der wie een negeniarige jongen. Volgens te Warschau gepubliceer de officiële statistieken besteden de Polen meer geld aan wodka dan aan enig ander artikel. Generaal James Gavin, de leider van het raketprogram van het Ameri kaanse leger, is van plan ontslag te ne men. Hij verklaarde dat hij het ge voel heeft dat hij buiten de dienst meer voor de nationale defensie kan doen. Een Indonesische militaire missie van vijf leden is uit Cairo in Belgrado aan gekomen. Zij z. een vijftal dagen daar blijven om besprekingen te voeren over de aankoop van militaire uitrusting „op commerciële grondslag".

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1