4 KAMER MAAKTE LUCHTSPRONG VAN TEVREDENHEID Nieuwzeelanders aan de Zuidpool (over land) De beide overwinnaars Tot landing gedwongen in Albanië Beroemde Poolse geleerde liep over naar Amerika PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Een nieuw lied F 20 MILJOEN VERDIEND, ten koste van provincies en gemeenten Vandaag allen weer vrij Hillary had nog één blik benzine Wrak gevonden In Etten staat een fabriek leeg Mok Hatta beschuldigt: ACTIES TEGEN NEDERLAND ONVOLDOENDE VOORBEREID Minnmnmiwinfl Zon in weekend, maar.... ook kou Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, TeL 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. <11184-3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeenwscb Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3899 Directeur: JACQ DE SMIT ZATERDAG 1958 JANUARI Zingt de Here een nieuw lied, Zijn lof in de gemeente der vro men. Psalm 149 1. Dr. LUCAS (K.V.P.) in drieën VAN EYSDEN (A.K.) steek eens op (Van onze parlementaire redacteur). KAMER EN REGERING kunnen met genoegen terugzien op de be handeling van de voorstellen tot belastingverhoging. De regering kreeg zijn 107 miljoen om het kastekort te dekken en de Tweede Kamer wist te bereiken, dat er enkele belangrijke verbeteringen in de wets ontwerpen werden aangebracht. Het grootste succes was voor de A.R.-man Van Eysden. Zijn amendement om de omzetbelasting op sigaretten te beperken tot 7 pCt (in plaats van 8 pCt), zoals de regering had voorgesteld) werd door minister Hofstra overgenomen. De heer Lucas (K.V.P.) wist te bereiken, dat het beleid t.a.v. de vervroegde afschrijving ongewijzigd wordt voortgezet en dat de investeringsaftrek weer herleeft voor de internationale scheep- en luchtvaart. Alle belastingvoorstellen werden na deze wijziging met grote meerderheid aangenomen. Het ontwerp om de investeringsaf trek voorlopig nog te schorsen en de vervroegde afschrijving te handhaven, werd aangenomen met alleen de VVD en de heren Gerbrandy (A.R.), Wel ter en Duynstee (KVP) tegen. De verhoging van de omzetbelasting op sigaretten, auto's, motorrijwielen, autobanden en T.V.-toestellen stuitte op onoverkomelijke bezwaren van de communisten en de heren Gerbrandy »n Weiter. Tegen de verhoging van de vermo gensbi VVD-i Weiter en Duynstee. ;ensbelasting stemden slechts enkele ers, alsmede prof. e Verrast VoOidat dit resultaat bereikt werd, moest er nog heel wat gedebatteerd worden. Het leek er een beetje op, dat de Kamer verrast werd door het kluif je van f20 miljoen, dat haar door de regering werd toegeworpen. De rege ring moest nl. f 170 miljoen ontvan gen, wilde zij het kastekort van f 107 miljoen kunnen opvangen. Dit is nood zakelijk, omdat het gemeente- en pro vinciefonds nu eenmaal een vastge steld percentage van de rijksbegroting ontvangt. Nu aanvaardde de Kamer 'n motie-Lucas (KVP) om de gemeenten en de provincies niet van deze belas tingverhoging te doen profiteren. Daardoor kwam de f 20 miljoen vrij. Het was echter duidelijk, dat de mi nister elk amendement, dat meer geld zou kosten dan f20 miljoen, onaan vaardbaar zou verklaren, omdat hij nu eenmaal f 107 miljoen nodig heeft. Het was dus zaak de f 20 miljoen zorg vuldig te verdelen. Prioriteit Aan welke voorstellen moest priori teit gegeven worden? De socialisten, liberalen, communisten en prof. Ger brandy hadden tegen de motie-Lucas gestemd, die de gemeenten en provin cies de f20 miljoen wilde onthouden. De motieven waren verschillend. De P.v.d.A.-ers wensten deze belasting voorstellen integraal te aanvaarden, terwijl zij het bovendien eens waren met de VVD-ers, dat de positie van gemeente en provincie al moeilijk ge noeg is. om hen niet te laten delen in deze belastingverhoging. Het resultaat was, dat de motie met een krappe meerderheid van 6665 Werd aangenomen. Minister Hofstra accepteerde de aan neming van deze motie. Hij kwam la ter met een nota van wijziging voor de dag, om de gemeenten niet te laten profiteren van deze belastingverho ging. Ook deze nota van wijziging werd met de hakken over de sloot aan vaard. Het was alleen opvallend, dat prof. Gerbrandy van standpunt ver anderde. „Gek" van blijdschap De Kamer bleek de handen vol te hebben met de behandeling van de reeds ingediende amendementen. Zij was het in jaren niet meer gewend om de gelden te verdelen, want tot nu toe had de regering op elke inbreuk op haar financieel en economisch beleid het „onaanvaardbaar" uitgesproken. Het was daarom juist een voortreffe lijke gedachte van het kabinet om de f20 miljoen prijs te geven. De gemeente- en provinciebesturen zullen daar waarschijnlijk wel anders over denken, maar 't valt niet te loo chenen, dat de stemming in de Kamer daardoor aanmerkelijk verbeterde. De Kamer kreeg het gevoel weer „iets te ku. oen doen" en zij was zó „gek" van blijdschap, dat het uren duurde voor dat de f 20 miljoen dan ook inderdaad was besteed. De tevredenheid kon gisteren dan ook bijna niet op. Uitgezonderd dan bij de socialisten, die zich maar erger den over de toegevendheid van dit ge mengde kabinet. De buit Voorzitter Kortenhorst sprak zelfs over „de verdeling van de buit". Wijd- lopende debatten waren nodig om de procedure vast te stellen. Er zat niet veel anders op dan de vergadering voorlopig maar te schorsen. Voorde goede orde moest worden vastgesteld, dat reeds f 10 miljoen van de f 20 miljoen was verdeeld. Bij de aanvang van de vergadering was er een tweede motie-Lucas (hij had zijn lange motie in drieën geknipt) aange. nomen, waarin de regering werd ver zocht het vervroegde afschrijvingsbe- leid niet te veranderen. Minister Hof stra had nl. het voornemen om deze belastingfaciliteiten In bepaalde geval len op te heffen. Dat zou hem f 10 mil joen opleveren. De stemming over de motie Lucas II was ook een allerspan- nendste zaak. Zij werd aangenomen met rechts tegen links. Zo bleef er dus nog f 10 min. over. De heer Van Eysden (AR) moest zijn amendementen wijzigen. Oor spronkelijk wilde hij de omzetbe lasting voor sigaretten van 5 op 6 pet. brengen. Dit voornemen kon echter niet gehandhaafd worden, want dan zou minister Hofstra te kort komen. Dus werd het tarief van 5 op 7 gebracht. En daarmee was ongeveer f 10 min. gemoeid. Dat was een verdiend succes voor deze af gevaardigde, die zich van meet af aan zeer constructief tegenover re geringsvoorstellen had opgesteld. De heer Lucas (KVP) boekte nog een succes van f 3 min. door de in vesteringsaftrek niet te doen gelden voor internationale scheep- en lucht vaart. Minister Hofstra voelde er niets voor, dit amendement te aanvaarden. Niet uit financiële overwegingen, maar uit oogpunt van rechtvaardighéid. Hij kon wel bedrijfstakken opnoemen die er slechter voor staan. Maar toch werd dit aangenomen (P.v.d.A. en CPN te gen). Hierna kon voorzitter Kortenhorst het verlate Kerstreces, dat tot 4 fe bruari duurt, inluiden. Het leek erop, dat de S.G.P.-fractie reeds met vakan tie was gegaan, want op deze belang rijke vergadering was zij afwezig. Vijf Nieuwzeelanders hebben gisteren over land de Zuidpool bereikt. Na de Noor Amundsen (in dec. 1911) en de Brit Scott (in jan. 1912) zijn zij de eersten die dit gepres teerd hebben. De v;jf onder wie Sir Edmund Hillary, die ook de Mount Everest be klom werden begroet door de ze ventien Amerikanen die sinds oktober aan de Zuidpool zitten. Zij zijn er per Leden van de reddingsploeg van de Engelse Royal Air Force onder zoeken hier bij Holzminden in W.-Duitsland de wrakstukken van een Britse Canberra- straalbommenwerper, waarvan men gelooft dat het de Canberra van de R.A.F. is, die begin deze week een ge wone trainingsvlucht met drie man aan boord verdween. Het wrak op de foto werd op ongeveer twintig kilome ter ten zuiden van Holzminden door trekkers gevonden. De politie heeft verklaard, dat zich in het wrak, dat R.A.F.-kentekenen droeg, stoffelijke resten bevonden. vliegtuig heen gegaan. De Britse ploeg onder leiding van dr. Vivan Fuchs was nog een goede 300 km. van de Pool verwijderd toen Hil lary arriveerde. Het plan was eerst, dat Fuchs van een afgesproken punt uit samen de toch zouden maken, maar Hillary besloot een week geleden, het alleen te doen. Hij heeft alles op alles gezet om het doel zo spoedig mogelijk te bereiken. De voorraad benzine was maar net toereikend. Er was bij aan komst nog één blik over, voldoende voor 30 kilometer. Wedijver Van de zijde der organisatoren van de expeditie wordt beslist tegengespro ken, dat er ooit sprake geweest zou zijn van wedijver tussen Hillary en Fuchs om als eerste de Zuidpool te be reiken. Inmiddels hebben de Amerikaanse radiostations de expeditie toch voor gesteld als een wedloop tussen de Brit se groep van dr. Fuchs en de Nieuw- zeelandse van Hillary. Een der omroe pers zei dat Fuchs wel teleurgesteld zou zijn door het nieuws dat Hillary de Zuidpool reeds heeft bereikt. Set is de laatste werkdag van de halve week, die ons het nieuwe jaar heeft ingevoerd. Morgen is het de eerste zondag. Hoe zullen we deze dag door brengen? Denken wij er van daag reeds aan: morgen is het zondag? En zullen we morgen Gods lof gaan verkondigen in de gemeente der vromen? Dat wil zeggen: met hen, die zich geroe pen voelen tot Gods dienst? Laat het een nieuw lied zijn in dit nieuwe jaar, door een zich steeds vernieuwend leven, dat zich richt op de dienst van onze Heer en Koning. Deze foto-combinatie toont gezagvoerder Kozubski en mej. Margaret Clancy (beiden uit Bournemouth), die deel uitmaakten van de zes kop pen tellende bemanning van het Britse vliegtuig, dat door twee Al- baanse straaljagers tot landen werd gedwongen, toen het met vracht op weg was van Dusseldorf naar Singapore via Damascus. De regering van Albanië heeft toe gezegd de Britse Skymaster, die dinsdag tot landen in Albanië werd gedwongen, vandaag te zullen vrij geven, aldus heeft de Britse ambas sade in Belgrado vrijdagavond be kendgemaakt. Een woordvoerder van de Britse am bassade zei, dat aangenomen wordt, dat de zes leden van de bemanning eveneens Albanië mogen verlaten. De machine, een in Amerika gebouwde DC-4 Skymaster van de „Independent Air Travel Limited" uit Bournemouth, welke een chartervlucht uitvoerde, werd volgens radar-waarnemingen in het zuiden van Italië onderschept. Zij landde bij Valona aan de kust van de Adriatische Zee. Gezagvoerder Ko zubski is directeur van de luchtvaart maatschappij waarvan het vliegtuig eigendom is. De Nedaf te Etten (N.B.), de Ne derlandse vestiging van de radiotoren- fabriek te Antwerpen, zal voorlopig niet met de produktie beginnen. Ge zien de huidige marktsituatie en de bestedingsbeperking acht de directie de produktie van het Antwerpse be drijf voldoende. In het bedrijf te Etten zou een be langrijk bedrag aan machines geïnves teerd moeten worden. Deze investe ring heeft men thans uitgesteld. Een achttal arbeiders, dat gewerkt heeft aan de inmiddels gereed gekomen ijzerconstructie in de nieuwe fabriek en dat in het bedrijf verder in dienst gebleven zou zijn, is ontslagen. Vierdaagse werkweek Met ingang van 6 januari wordt bij de haardenfabriek van Becht en Dyserinck te Rucphen een vierdaagse werkweek ingevoerd als gevolg van een gebrek aan orders. Tilburgse musicus blijft nog in hechtenis Het verzoek tot invrijheidstelling van de heer D. S. van E., de Tilburgse mu sicus die verdacht wordt van spionage, is vrijdag door de rechtbank te Breda afgewezen. De hechtenis werd voor lopig verlengd met dertig dagen. In huize „Dennenbroek" te Lunte- ren is gisteren op tachtigjarige leeftijd overleden douariere I. J. F. barones de Constant Rebecque. Zij is voor da tweede wereldoorlog hofdame, geweest van H.M. de Koningin. De 6-jarige Koert Bakker te Balk brug, gemeente Avereest, is bij het spelen tegen een passerende personen auto gelopen en zodanig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. De voormalige vice-president, dr. Moh. Hatta, heeft de Indonesische re gering er van beschuldigd in de hui dige anti-Nederlandse beweging zon der voldoende voorbereiding te heb ben gehandeld. In een verklaring aan de pers her haalt Hatta, dat als gevolg van de strijd voor de bevrijding van West. Irian van het Nederlandse kolonialis- De Amerikaanse minister van justitie heeft vrijdag bekendge maakt, dat de internationaal be kende Poolse geleerde dr. Jerzy Leon Nowinski naar het Westen is overgelopen en asiel in de Ver enigde Staten heeft gekregen. Dr. Nowinski is 52 jaar en zeven jaar hoogleraar geweest aan de uni versiteit van Warchau. Hij is vooral op de hoogte van het Russische on derzoek op het gebied van hoge tem peraturen, veroorzaakt door wrij ving van lucht op metalen. Dit on derzoek is van beslissend belang met betrekking tot de ontwikkeling van straalvliegtuigen, ballistische raket ten en kernreactors. Rogers heeft voorts gezegd, dat ook asiel zal worden verleend aan de echt genote van dr. Nowinski en zijn ze venjarig dochtertje Kristina, die zich op het ogenblik in Engeland bevinden. Dr. Nowinski is in oktober in de V.S. gearriveerd. Hij had van de Poolse regering toestemming gekre gen een reeks lezingen te houden aan de John Hopkins-universiteit. Reeds verse tomaten verkocht (58 cent per stuk) De tuinder P. van der Knaap heeft gisteren acht tomaten van een nieuwe oogst op de veiling te Kwintsheul ver kocht voor 58 cent per stuk. Bij nadere informatie bij het pro- duktschap groenten en fruit deelde men ons mede, dat men nu zou kun nen zeggen, dat het mogelijk blijkt het gehele jaar door tomaten te kwe ken, want er worden nog steeds, blij kens de exportoverziehten, tomaten van de oude oogst geëxporteerd. Wel moet 'een tuinder die nu 'nog tomaten kweekt zijn kassen zeer warm stoken. me „niet het Indonesische volk zou moeten lijden, maar het Nederlandse". Zes maanden Reagerend op het antwoord van premier Djuanda op zijn eerste verkla ring over de acties, zeide Hatta: „Wat betreft de kern van de zaak wijkt da opvatting van Djuanda niet af van die van mij. De Nederlanders moeten kiezen tussen teruggeven van West- Irian aan Indonesië of toelaten, dat da economische belangen in Indonesië ge liquideerd worden". Hatta vervolgde: „Slechts om da keuze van de Nederlanders te verge makkelijken en om ons voor te berei den voor verdere acties stelde ik voor, dat Nederland een periode wordt ge geven van bijvoorbeeld zes maanden. Ingezonden mededeling (adv.) H" ONBEPERKTE GARANT» OP DE VERING. HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN In de huidige weerstoestand komt weinig verandering. Ook za terdag en zondag zullen de winden weer uit de zuidoosthoek waaien. Er zullen zonnige perioden voor komen, maar ook wolkenvelden en de thermometers in de middag blijven om het vriespunt aanwij- n na een nacht met lichte tot matige vorst. Droog weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1