Belastingvoorstellen in de Kamer niet hartelijk ontvangen 3 Min. Hofstra kreeg 10 amendementen en eên motie k hul «tap! Prinsessen Irene en Marijke met vakantie Geen zwarte lonen meer in Haagse bouwvakken Touwtrekken om de prijs van onze sigaretten GELUKKIG PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vermiste Britse Canberra gevonden DtKtojÉjfe BLIKGROENTEN Rokossowsky weer vice-minister van defensie l WAAR HET J OM GAAT Naar de wet Arbeiders doen nu lang: zaam-aan Prijsverhogingen in de Sovjet-Unie ik heb "UaPTlOyk, dekens! pIMHIHtUfHWl Sovjetofficieren gedeserteerd OPSTAND IN VENEZUELA ONDERDRUKT Hoorcncantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bi) geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL 01184-3326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, 2,40 per maand, 7,per kwartaal. Losse Dammers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3898 Directeur: JACQ DE SMIT - (Van onze parlementaire redacteur) De belastingvoorstellen van de regering zijn gisteren in de Tweede Kamer beslist niet hartelijk ontvangen. Uitgezonderd de socialistische fractie hebben alle andere fracties grote bezwaren tegen deze voorstellen ingebracht. Nadat alle sprekers het woord hadden gevoerd kon men de conclusie trekken dat alleen de verhoging van de omzetbelasting op televisietoestellen algemeen ge accepteerd werd. Tegen alle andere voorstellen werden dus bezwaren inge diend. Deze bezwaren resulteerden in tien amendementen en een motie. En dat terwijl men wist, dat het kabinet eigenlijk geen wijziging van deze voor atellen kon aanvaarden. Het nieuwe begon dus zoals het oude was geëindigd: met de nodige politieke spanning. Vrijwel alle spre kers behandelden deze wetsontwer pen in het kader van de bestedings beperking. Is het geoorloofd nog verder te gaan met de beperking van de industriële bedrijvigheid nu de werkloosheid steeds meer toe neemt? Dat was wel de centrale vraag in dit debat. Alleen de socialist Vondeling wens te iets goeds van deze ontwerpen te zeggen. Deze belastingverhoging zal meer geld in het laadje brengen om de werkloosheid te kunnen bestrijden, zo zei hij. Alle andere woordvoerders spraken dus een andere taal. Daar was de heer Lucas (K.V.P.), die zich er over be klaagde, dat de regering net doet als of zij ten onder gaat als er geraakt wordt aan de f 107 miljoen, die met de belastingverhoging zijn gemoeid. Deze afgevaardigde was het eens met de regering dat onze nationale ziekte de overspanning van ons economisch leven bestreden moet worden. En daar was de heer Van Leeuwen (V.V.D.), die deze wetsontwerpen even onjuist vond als het remmen op een gladde weg in een bocht bij mistig weer. De heer Van Eysden (A.R.) kon niet inzien waarom de regering zo vasthoudt aan een opbrengst van f 107 miljoen. Dit bedrag kan niet absoluut zijn als ons budget ongeveer f8 mil jard bedraagt. De heer v. d. Wetering (C.H.) klaagde bij voorbaat over het „onaanvaardbaar" dat de regering zou gaan uitspreken. Op zo'n manier kan de Kamer beter langer op reces gaan, zo zeide hij, want de democratie be dient zich meer van vreemde wapens. En tenslotte de heer Van Dis (S.G.): hij is tegen elke belastingverhoging en voor elk amendement om de belastin gen te verlagen. Tabak Zacht gesproken: er was dus niet veel enthousiasme voor deze voorstel len. Een amendement van de heer Van Eysden om de verhoging van de om zetbelasting op sigaretten te beperken tot 1 pet., zodat het percentage niet;, op 8 maar op 6 zou worden gebracht, heeft in het debat zeer veel steun ont vangen. De heren Van Leeuwen, Lu cas en v. d. Wetering verklaarden zich met de inhoud van dit amende ment te kunnen verenigen. In het voorstel van de regering bedraagt de belasting op sigaretten niet minder dan 70 pet. van de pu blieksprijs. Dit is dus nu 67 pet. Wordt nu de toelaatbare grens niet overschreden?, zo vroeg de heer Van Eysden, die vol begrip was voor de vrees van handel en industrie dat de omzet in sigaretten zou teruglo pen. Investeringsaftrek Aanvankelijk had men gedacht dat de schorsing van de investeringsaftrek het grote struikelblok zou zijn. Juist door deze maatregel die blijft gel den voor 1958 wordt de industriële bedrijvigheid afgeremd. De heer Lucas is echter met een ellenlange motie ge komen, waarin o.a. wordt gezegd, dat het vraagstuk van de wederinvoering van de investeringsaftrek weer beke ken moet worden bij de behandeling van de industrialisatienota, die om streeks april zal worden ingediend. In zijn motie heeft de heer Lucas in direct gepleit voor een geringere extra belastingopbrengst dan f 107 miljoen. Het verschil tussen de begrotingsra ming en de kasraming (ong. f 23 mil joen) wil hij opvangen door een kort lopende lening. Z.i. behoeven het ge meente- en provinciefonds niet van deze belastingverhoging te profiteren. Dit geschiedt automatisch, omdat deze fondsen bestaan uit een percentage van de rijksbelastingen. Een wetsont werp moet dit onmogelijk maken, al dus de heer Lucas. Daardoor zou 20 miljoen verdiend worden. De overblijvende f 43 mil joen zouden dan voor andere zaken besteed kunnen worden, zoals een ver laging voor omzetbelasting voor siga retten en voor de vermogensbelasting. In zijn uitstekende redevoering kon minister Hofstra gelukkig toegeven, dat er de laatste maanden een duide lijke ontwikkeling ten goede valt waar te nemen. De invoercijfers stijgen en het is dan ook te verwachten, dat het tekort op de- betalingsbalans in 1957 iets lager zal zijn dan in 1956. Toch kan men niet zeggen, dat er funda menteel een gezonde toestand is be reikt. Momenteel dekt onze deviezenvoor raad slechts 21/, a 3 maanden invoer. Dat is, ook internationaal gezien, een ongunstig cijfer. Ter wille van de werkgelegenheid in de toekomst kan de regering dan ook op dit moment haar politiek niet veranderen, aldus de minister. De heer Hofstra zei te streven naar waardevast geld. Daarom is het een essentiële stelling van het regerings beleid, dat het tekort op de begroting niet groter mag zijn dan f 405 mil joen. Deze belasting-wetsontwerpen moet men volgens minister Hofstra dan ook zien als een middel in de anti- inflatiepolitiek. De regering moet voor zichtig zijn. Zo kan de ontwikkeling in Indonesië ons voor financiële konse- kwenties stellen van enige tientallen miljoenen. Zeer ernstige bezwaren had minister Hofstra dan ook tegen het amende ment-Van Eysden om de omzetbelas ting op sigaretten slechts met 1 procent te verhogen. Op welke wijze zal het Een hevige storm met stortregens hebben 48 uur lang Algerije ge teisterd waardoor een deel van de stad Algiers en omgeving onder water kwamen te staan. Storm en regen hebben tot nog toe 8 men sen het leven gekost terwijl de schade op 50 miljoen gulden ge schat wordt. De foto toont het station van Maison Carree, een plaatsje onge veer 12 km van de stad Algiers, met een rangeertrein. Bij Hannover neergestort De resten van het sedert maandag vermiste Britse Canberra-straalvlieg- tuig zijn donderdagmiddag in de streek van Dassol in de Hartz, (80 km ten zuiden van Hannover), ontdekt. Een Britse afdeling is onderweg om identificatie te verrichten. Het vliegtuig heeft bij het neerko men een vore van honderden meters lang door het heuvellandschap getrok ken. Overblijfselen van de drie be manningsleden zijn in de bomen blij ven hangen. Het vliegtuig was. toen het verongelukte, op nachtelijke oefen- vlucht van het vliegveld Brueggen naar Hamburg en terug. O Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen op 24 maart aan boord van het koninklijke jacht „Bri tannia" Harwich verlaten voor hun staatsiebezoek van twee dagen aan Nederland. Zij zullen zich op 28 maart te Dover weer ontschepen. Ingezonden mededeling (adv.) menu van de dag in 4 minuten Maarschalk Rokossowsky is ont heven van zijn functie van bevel hebber van het Transkaukasische militaire gebied en benoemd tot plaatsvervangend minister van de fensie der Sowj et-Unie, zo meldt het officiële Russische persbureau Tass. Maarschalk Rokossowsky was plaatsvervangend minister van de fensie voordat hij, in oktober, met het Transkaukasische commando belast werd. Zjoekofs rechterhand De benoeming van Rokossowsky tot bevelhebber van het Transkaukasische militaire gebied, dat aan Turkije grenst, werd bekend toen de spanning tussen Syrië en Turkije op haar hoog tepunt was. (Britse woordvoerders hadden Indertijd gezegd, dat de be noeming uitsluitend ten doel had de spanning aan de grens te handhaven). De in Polen geboren Rokossowsky, een van de hoogste Russische bevel hebbers tijdens de oorlog, werd aan vankelijk, in november 1956, aange steld als vice-minister van defensie en naaste medewerker van maarschalk Zjoekof, drie dagen voor het ontslag van Zjoekof (als minister van defen sie) werd de benoeming van Rokos sowsky tot bevelhebber in Transkau- kasië bekend gemaakt. Rokossowsky is voorts zeven jaar minister van defensie van Polen ge weest. Hij werd als gevolg van de „democratisatie" in Polen, onder lei ding van de gerehabiliteerde commu nistische leider Gomulka, van deze functie ontheven. Aanranding onder Kleverskerke Op Oudejaarsavond ongeveer kwart voor twaalf is onder Kleverskerke, op de weg tussen het oude Tolhuis en de spoorwegovergang, een meisje, dat fietsende van Middelburg kwam, op ernstige wijze aangerand door een in dividu, dat op een motor reed. De on verlaat sleurde het meisje van de fiets, sleepte haar onder aan de dijk, stopte haar een prop in de mond en mishandelde haar daarna. i Met de voorstellen tot belas- l tingverhoging heeft de regering, op kasbasis, op een extra-inkom- l ste van f107 miljoen gerekend. I Dit bedrag wordt verkregen door: l 1. Tijdelijke verhoging van de schorsing van de investerings- aftrek, voor het jaar 1958. 2. Een tijdelijke verlenging van vervroegde afschrijving, voor het jaar 1958. 3. Verhoging van de omzetbelas- i ting, tot 1 augustus 1959: a. op sigaretten van 58 pet.; b. op T.V.-toestellen van 10 18 procent. c. personenauto's, motorrjjwie- len en autobanden van 1620 procent. 4. Verhoging van de vermogens- belasting van 56 promille. ontbrekende bedrag van f 20 miljoen dan gecompenseerd moeten worden? Minister Hofstra zei, dat het siga- rettenverbruik van 1938 tot 1956 is gestegen met 8201208 stuks per hoofd. Deze geweldige stijging be wijst dat de prijs niet onredelijk hoog is. Alleen.in België rookt men goedkopere sigaretten, maar deze zijn vervaardigd van inlandse tabak. Per pakje betaalt men in Duitsland f 1,55, in Engeland f 1,90 en in Frankrijk f 1,15 Bij ons is de ge middelde prijs f 0,90. De amendementen op het ontwerp ter verlenging van de investeringsaf trek werden door de bewindsman af- gëwezen Hij liet het aan de Kamer over, of de provincie en gemeenten van deze belastingverhoging moeten profiteren. Zo niet, dan komt er f 200 miljoen vrij en in dat geval is de mi nister genegen te bepalen, dat er aan de vervroegde afschrijving niet ge tornd zal worden. VRIJDAG 1958 JANUARI En toen acht dagen vervuld waren, zodat zij Hem moesten be snijden, ontving Hij ook de naam Jezus. Lucas 2 28. Jezus heeft de wet Gods ver vuld in heel zijn leven. Ook de pijnlijke operatie, die de besnij denis was, heeft het kleine kind Jezus ondergaan. Dat was geen vraag het was vanzelfspre kend. Zoals heel Zijn leven een ljjden was en alles kwam, opdat Wet en Schrift vervuld zouden worden. Hij deed dit, omdat -wü de wet niet vervulden. In Zijn wetsver- vulling volbracht Hij onze taak. In Zijn lijden droeg Hij de straf, die ons de vrede aanbrengt. Het vermane ons, om uit dank baarheid naar Zijn wet te leven. Twee beelden uit het Oosten rijkse plaatsje Lech, waar de Prin sessen Irene en Margriet op het ogenblik hun wintersportvakantie doorbrengen. De arbeiders op een aantal bouwwerken in Den Haag is vanmorgen bij het begin van het werk aangezegd, dat in de toekomst geen, wat werd genoemd, „conjunctuurionen" meer zullen worden betaald. Deze stap is, naar wij vernemen, in gezamenlijk overleg genomen door vijf Haagse ondernemingen. Voor de gehuwde arbeiders met kin deren, die tot nu toe in loonklasse 1 gemiddeld f95,- per week netto ver dienden, komt de maatregel neer op een loonsverlaging van f 10,- tot f 12,- per week. Ongehuwden gaan f 15,- tot f 20,- per week achteruit. Overigens liggen de nieuwe lonen nog gemiddeld De prijs van wodka en wijn is don derdag in de Sowjet-Unie verhoogd, om de verminderde inkomsten van de staat door afschaffing van de extra belasting voor de meeste vrijgezellen en kleine gezinnen te compenseren. Voorts wil de Sowjet-regering hier mee drankmisbruik tegen gaan. Tegelijkertijd zijn de prijzen van nog enkele produkten verhoogd, a.o. motorfietsen en sommige soorten brood, doch andere .soorten brood sommige typen televisietoestellen en fototoestellen worden goedkoper. Nederlandse scholen in Indonesië gesloten Met ingang van Nieuwjaarsdag zijn in Indonesië 36 Nederlandse scholen gesloten. Het betreft hier scholen in o.m. Medan, Palembang, Djakarta, Bo- gor, Soerabaja en Malang. Verwacht wordt, dat ook de Nederlandse middel bare scholen in Bandoeng en Soera baja binnen enkele maanden zullen moeten sluiten. Tot de scholen, welke reeds moes ten sluiten, behoorden de Nederlandse middelbare scholen in Medan en Bo- gor. De christelijke middelbare school in Djakarta werd gecombineerd met de neutrale middelbare school in de hoofdstad. In Medan, Palembang, Ma- lang en Soerabaja en Djakarta werden de daar bestaande Ulo-scholen geslo ten. In de overige gevallen betrof het lagere scholen. 75 cent per uur hoger dan de binden de loonregeling, die een bedrag van f 1,34 per uur voorschrijft. Over deze maatregel zou geen onderling overleg tussen de werkgeversorganisaties zijn gevoerd, maar wel zo voeling zijn ge houden met de overheid. Langzaam-aan-actie Op een aantal bouwwerken hebben de arbeiders de nieuwe regeling zon der meer aanvaard, maar op andere werken is men overgegaan tot een langzaam-aan-actie, waarbij de arbei ders een produktie leveren, die naar hun mening overeen komt met ge noemde Ionen. De werknemersorganisaties is ge vraagd morgen delegaties van de ver schillende beroepstakken in het bouw bedrijf te woord te willen staan en ad viezen te geven over de te volgen ge dragslijn. Ingezonden mededeling (adv.) DE BILT ZEGT: Noordoostelijke wind Opklaringen met in het binnenland droog weer, aan de kust mogelijk enkele sneeuwbuien. Temperaturen omstreeks het vriespunt. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.47 u., onder 16.43 u. Maan op 15.52 u.. onder 7.06 u. Hoogwater zaterdag 4 januari: Vlissingen: 0.33 u. 1.87 m., 12.58 u. 1.85 m. Terneuzen: 1.01 u. 2.02 m., 13.24 u. 2.00 m. Wëmeldingè: 2.15 u. 1.66 m., 14.37 u. 1.66 m. Ziërikzée: 1.49 u. 1.42 m., 14.15 u. 1.41 m. Op de bovenste foto zien we, hoi de hoge gasten een muzikale hul de wordt gebracht door het plaat selijke muziekkorps, dat in de sneeuw voor het hotelterras een welkom uitbracht. Op de onderste foto zien we de burgervader van Lech, die de bei de hoge gasten welkom heet. Zo wel de burgemeester als de muzi kanten dragen op de foto's de melkwaardige „slaapmutsachtige" hoofddeksels, die tot de nationale dracht horen. Bij verscheidene grensovergangen in Berlijn staan sinds dinsdag Russische militairen. Er wordt in de stad ook door de Russen gepatrouilleerd. Vol gens onbevestigde berichten zouden 6 Russische officieren zijn gedeserteerd en naar West-Berlijn gevlucht. Leiders gevlucht De opstand onder de lucht machttroepen in Venezuela is door de regeringstroepen bedwongen. Het opstandige garnizoen van Ma- racay heeft zich gistermorgen overgegeven. De leiders van de opstandelingen zijn per vliegtuig uitgeweken. De 18 gevluchte opstandelingenlei ders schijnen in het privétoestel van president Perez Jimenez, waarvan zij zich meester hadden gemaakt, te zijn uitgeweken. Het Columbiaanse leger heeft de mannen geïnterneeerd en het toestel onder bewaking gesteld. Waar schijnlijk zullen zij zich beroepen op het asylrecht en vrijelijk in Columbia mogen vertoeven. Na aankomst in Barranquilla zei een der officieren dat hun beweging gestrand was door ver raad van andere oficieren, die men ge tracht had over te halen. Geen weerklank In het regeringscommunique wordt gezegd, dat de opstand ontketend was door een zeer beperkt aantal officie ren en geen weerklank vond bij de andere eenheden van de strijdkrach ten of bij de bevolking. De beweging was beperkt tot de stad Maracay en de regering had de toestand steeds in het gehele gebied van de republiek in handen, aldus de mededeling.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1