Nieuws uit de Provincie. r Er behoeft geen oorlog met Rusland te komen, mits BAAYENS UW OPTICIEN Jong echtpaar dood in bed aangetroffen. Moskovietische zoentjes zijn duur* L)r W. f. unirrep van Wemeldinge. Actie herstel dorpskerk te Vrouwenpolder. Ons tournée met Alfred van Sprang. Middelburg. 7 holen. Vlissingen. Uan 'd£e tot Uonteni&le Uan Uul&t tot aan Qad^and Hervormde jongeren uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen. Hengstenkeuringen te Axel en Hulst. Zaterdag 31 Januari 1953 ^ÜtiUWÖCn UACrBLAD Paginu 2 De Russen zijn in alles gebon den en zelfs op het gebied van de liefde zijn maatregelen genomen, die meer dan belachelijk zijn. Men heeft er niet de vrijheid om ten afscheid een meisje, dat men wil thuis brengen, te zoe nen. Mocht men het toch wagen zijn geliefde op de stoep van het ouderlijk huis een zoen te geven, dan zorgt de politie er wel voor, dat U op de bon wordt gezet. Gevolgen: f 25 boete voor één zoen. Oud-gezant sprak in Middelburg. West'Europese landen moeten hechte gemeenschap sluiten Er Is veel Beschreven over Rusland, er is al veel Besproken over het wereld- r||k, dat achter het Ijzeren gordijn ligt, maar toch ls het altijd weer interessant te luisteren naar mensen, die er geleefd en gewerkt hebben en uit eigen ervaring komen vertellen, hoe zij over het Russische volk, de heersers van het Kremlin •a het communisme, of zoals het beter kan worden betiteld: het Marxistische, Leninistische Stalinisme, denken. Op zeer objectieve wijze, goede en kwade dingen noemend, heeft dr P. C. Visser, oud-gezant van ons land in Moskou, Donderdagavond voor de Kon. Ver. „Oost en West" in Middelburg gesproken •ver „De Sowjet-Unie, zoals ik die leerde kennen". Teneinde misverstand weg te nemen, wees dr Visser op het verschil in uitleg van woorden als kapitalisme en demo cratie. Beide woorden betekenen in Rus land iets geheel anders, dan in de Weste lijke wereld. VOORUITGANG. Dr Visser, die zowel bij het hof van de tsaar (tot 1917) gezant in Moskou was, als ir> de oorlog, kon zodoende een ver slijking treffen tussen toen en nu. Hij meende, dat het proletariaat er langzaam maar zeker op vooruit gaat. Men wordt in Rusland betaald naar prestatie, doch heeft de Russen in het vooruitzicht ge steld, dat wanneer er van alles voldoen ds zal zijn, de betaling naar behoefte zei plaats vinden. Dit laatste noemde dr Visser een utopie, die nooit bereikt zal worden en waarmee de communisten wo-aen zoet gehouden. GEEN VRIJHEID. £r is in Rusland geen vrijheid, zo vertelde de oud-gezant. Allen zijn sla ven, in geestelijk opzicht vooral. Alles is onderworpen aan de communistische leer en dat geldt niet alleen voor de politiek, maar net zo goed voor kunst, cultuur, godsdienst e.d. De mannen van het Kremlin hebben het geheel it-urdrenkt van een laagstaande pro paganda. DE KERK. De kerken zijn in de oorlog enige tijd vrij geweest. Kalinin was toen nog pre sident en in de zwarte dagen bij bet be leg van Moskon waren er in de stad on geveer 1000 kerken open. Dit is voorbij, s'nds Stalin de macht geheel aan zich heeft getrokken. Men gaat nog wel naar de kerk, maar het is slechts een handje vol, vergeleken bij de enorme mensen massa in de Unie. Openlijk schrijft de „Prawda", dat een jongeman, aangesloten bij de communistische jeugdorganisatie, niet in de kerk mag trouwen! Dit alles deed dr Visser opmerken, dat het communisme de Russen tot een reli gie geworden is. Hij sprak met een Cal vinist, die nu communist was geworden, geheel vrijwillig. De man beschouwde het als het overgaan naar een andere godsdienst. In dit verband wees dr Vis ser op de processen. Hij betwijfelde of alle bekentenissen wel op de pijnbank worden afgedwongen. Men belijdt de „zonden tegen het communisme" op een wijze, als een Christen zijn zonden be lijdt. OORLOG? Aan het eind van zijn betoog sneed de oud-gezant de vraag aan, die de wereld bezig houdt; „Is een oorlog met Rusland onvermijdelijk?" Er zal geen oorlog ko men, aldus dr Visser, mits Mits,' West Europa een eenheid vormt. Hij drong erop aan, dat Nederland in de keten van V.'est-Europese landen een ■cnakel zal vormen. Voorts moet er een contra-propaganda komen, want wat tot op heden op dit gebied gebeurt kan geen indruk maken, wanneer men weet op welk een intense wijze de sowjets hun propaganda door radio e.d. het land in- slingeren. Tenslotte noemde dr Visser als voorwaarde een uitstekende sociale wet geving in geheel West Europa. „Dat ik zo lang in Wemeldinge ben gebleven, is wei een bewijs, dat me het er reuze goed is bevallen", zegt de beken de arts van Wemeldinge, dr W. F. Gnir- rep, als we hem vragen wat zijn plannen zijn nu hij 9 Februari 65 jaar wordt. „We draaien gewoon door alsof er niets aan de hand is. Waarom zou ik er mee op houden 1 Ik zou me toch maar vervelen", voegt hij er nog aan toe. Er is in Wemeldinge meer dan één ge neratie onder de nanden van dokter Gnirrep door gegaan. In 1948 is de reeds „grijzende" arts m het dorp gekomen. Soms schudt dokter Gnirrep zijn hoofd als hij één van de dorpelingen voorbij ziet gaan en denkt hij: „Ja, ja, dat was toen en toen ook op het nippertje Het is dan ook geen wonder, dat de inwoners van Wemeldinge er niet over jiekeren om maar te doen alsof er niets gebeurt, nu hun dokter 65 jaar wordt. Geen sprake van. In een besloten bijeen komst zal dokter Gnirrep Zaterdagavond gehuldigd worden. Burgemeester C. N. F. van de Sas zal hem dan toespreken en een geschenk overhandigen namens de Inwoners. Het zal een geschenk zijn, dat in oprechte dankbaarheid wordt gegeven. Het gemeentebestuur zal natuurlijk ook van zich laten horen en zich niet onbe tuigd laten, want dokter Gnirrep is jaren lang gemeente-geneesheer van Wemeldin- {;e geweest. Hij wordt nu op zijn 65-jarige eeftijd gepensionneerd. Maar de functie van medisch adviseur van de gemeente bestaat ook nog Veel zal er dus niet veranderen voor Wemeldinge en zijn dokter. Waar een goede sociale wetgeving ont breekt, vindt het communisme een voe dingsbodem. Bovendien, zo meende hij, ontbreken Rusland nog belangrijke din gen, die voor een oorlog nodig zijn. Dat zijn petroleum, rubber en tin. Vandaar, aldus dr Visser, dat Indonesië volop in de Russische belangstelling staat. Tenslotte kwam de kwestie China aan de orde. China dreigt, volgens dr Visser, voor de communisten „een moeilijk geval" te worden. Iedere communist moet buigen voor „wereldheerser Stalin". Maar de Chinese leider Mao Tse Tung vertikt dat en zegt, dat hij de ge lijke van Stalin is. Dit kan beteke nen, zo besloot dr Visser, dat de Sowjet-macht aan het hoogtepunt toe is en langzamerhand zal gaan afnemen. Een groot aantal vragen noopten spreker om na de pauze dieper op enkele dingen in te gaan. Onlangs hebben wij uitvoerig ge schreven over de desolate toestand, waarin de Ned. Herv. Kerk van Vrouwenpolder zich bevond. Teneinde het deel bijeen te krijgen, dat de ker kelijke gemeente zal moeten bijdra gen in de restauratiekosten is een kaartenactie op touw gezet. Men heeft een aantal kaarten in kleurendruk laten vervaardigen, voorstellende de kerk en de ervoor gelegen huisjes, gezien vanaf het ge meentehuis. De kaarten zijn gemaakt naar een schilderij van de schilder van Dijk uit Veere. De bedoeling is, dat ieder, die mins tens f 1,opstuurt aan de penning meester van de restauratie-commissie der Ned. Herv. Kerk te Vrouwenpol der (giro 495659) een kaart krijgt thuisgestuurd. Benoemingen bij Waterschappen. Bij K.B. zijn benoemd tot voorzitter van het bestuur van de waterkering van de ca- lamiteuze Jonkvrouw-Annapolder, J. S. de Regt, te Kats (gemeente Kortgene): tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Sint-Pieterspolder (Z.-B.), J. Boone Jobz. te Kruiningen, en is aan mevrouw J. Domi- nicusde Rijke, te Borssele, op haar ver zoek eervol ontslag verleend uit haar func tie van plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Sint-Pieterspolder. Voor de avondbyeenkomsten in Mid delburg en Gue» z\jn alle kaarten afge haald. Kr ls geen enkele kaart meer be schikbaar, zodat men niet meer behoeft op te bellen of op één der kantoren aan te komen. Laat ieder er aan denken, dat WITTE KAARTEN beslist geen toegang geven tot de avondbjjeenkomsten. Zij, die per fiets naar Middel burg komen voor het bezoeken der sa menkomst, dienen hun fiets te stallen in een rywielstalling. By het Schuttershof mogen beslist geen fietsen neer gezet worden. Voor de bijeenkomst in Thoien rijden extra bussen, zowel van de dienst Krij ger als van de dienst Klundert. Ver trek uit Stavenisse 6.30 uur; vertrek uit Sint Annaland 6.20 uur. Vertrek uit Thoien na afloop van de byeenkomst, circa 10.15 uur. Voor de middagbgeenkomsten te Mid delburg en Goes zyn nog kaarten ver- krggbaar aan de kantoren. A.R. Kiesvereniging te St. Laurens bestaat 50 jaar. Op 11 en 12 Februari a.s. hoopt de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in het Gemeentelijk Vergaderlokaal met leden en genodigden haar 50-jarig bestaan feeste lijk te herdenken. De Chr. Gemengde Zang vereniging. directeur de heer A. Joosse en de A.R.J.O.S.-leden verlenen hun mede werking. Gemeenteraad ZIERIKZEE. Subsidie voor „Pro Rege" en Z.L.M. Tentoonstelling. In zijn Nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Zierikzee, jhr mr J. Schunr- beque Boeije een uitvoerig overzicht ge geven van hetgeen in het afgelopen jaar tot stand is gekomen, en wat nog gedaan moet worden. De heer A. Groenendijk bracht de voorzitter dank voor de ge sproken woorden. Met ingang van 1 Jan. j.l. werd tot hoofdcommies benoemd de heren H. E. S. Sinck en M. A. Sweere, tot commies de heer H. IJssel. Tot erelid van het brandweercorps werd benoemd de heer H. Mulder, gem.- secretaris. Bij de centrale dienst en af deling wederopbouw werden benoemd tot districtsopzichter le klasse de heer Z. Roseboom te Renesse, tot tekenaar le klasse de heer A. W. Brouwer te Ouwer- kerk. Herbenoemd werd als regent van Burgeriyk Weeshuis, mr C. J. B. du Croo. Aan de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" werd een subsidie toegekend van 1 cent per inwoner. Medegedeeld werd, dat van Rijkswege een subsidie zal worden verleend bij aan koop en restauratie van het Tempelieren huis. De raad besloot verder tot beschikbaar steling van f 1OO0 en een deename in het garantiefonds, eveneens van flOOO t.b.V. de te houden Z.L.M. Landbouwtentoon stelling. AANBESTEDING Landbouwschuur te Koudekerke. Door de architect W. J. de Haan te Serooskerke werd aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur met bijkomende werken te Koudekerke. De inschrijvers waren: C. van Nop pen, Koudekerke ƒ30.645; Fa. Huys- man, Koudekerke ƒ30.750; A. J. Stop pels, Middelburg ƒ30.850; Fa. Chris- tiaansen, Koudekerke 30.990; J. Walraven, Sint Laurens ƒ31.195; Fa. de Buck, Middelburg ƒ31.744; Fa. Blankenburgh, Nieuwdorp 32.075; H. van Leerdam, Nw. en St. Joosland ƒ32.200; de Rijk van Belzen, Mid delburg 32.650; Fa. Goedemondt, Vlissingen 32.700; Fa. Geense, Mid delburg ƒ33.090; Fa. Olyslager, Mid delburg ƒ33.200. Djt jaar een ronde van Middelburg? Vorig jaar bleef de Zeeuwse hoofd stad verstoken van wielersport. Er is echter nu een kans, dat zulks het ko mende seizoen niet het geval zal zijn. De wielersupportersclub „Middel burg" zal namelijk trachten om een nader te bepalen Zaterdagmiddag een ronde van Middelburg voor amateurs te organiseren. Een eventueel batig saldo zal dan worden afgedragen aan „Sport steunt Zonneveld". Dit werd besloten tijdens de jaar vergadering van de W.S.C. Middel burg. In het bestuur werd de heer M. de Jong, die zich niet herkiesbaar had gesteld, vervangen door de heer J. Mondeel Jr., zodat dit bestuur er nu als volgt uitziet: J. Francois, voor zitter; W. Hendrikse, secretaris; P. Zwartepoorte Sr., penningmeester; J. Meulmeester en J. Mondeel Jr. „Samuël" en „Nunia" vierden feest. Ia een goed gevulde Schuttershofzaal hebben de Geref Jongensclub „Samuël" en de meisjesclub „Nunia" hun jaarlijkse feest avond gehouden. Een rijk gevarieerd programma werd af gewerkt o.l.v. de heer Chr. de Bruin met medewerking van vrijwel alle leden en de leiders en leidsters der clubs. Ernst en luim wisselden elkaar af in schetsjes, muziek en voordrachten. Medewerking werd o.m. verleend door de „Kamerclub" een muziekensemble o.l.v. de heer J. C. F. van Kamer. Ook de „The Hit Piayers-band" was van de partij en de heer J. Mondeel gaf enige zangsoli ten gehore, die goed in de smaak vielen. Jammer dat door verschillende knapen zoveel rumoer werd gemaakt, ofschoon de vele tussenpauzes daar ook geen goed aan deden. Aan het eind van deze overigens goed geslaagde feestavond werden de leiders en leidsters bedacht, en ontvingen ze allen een kleine attentie, als blijk van waardering voor hun werk. Jaarvergadering Korfbalvereniging „Eendracht". In de jaarvergadering van, de korf balvereniging „Eendracht" te Thoien bleek, uit het overzicht van het afge lopen jaar, dat er een kleine achter uitgang in het ledental was te bespeuren, maar dat het materiaal prima in orde is. Getracht zal worden voor de ad- spirantleden een trainer met helper te vinden om meer te oefenen. Dringend werd verzocht regelmatig op de trai- ningsavónden te komen. Uit het, financieel overzicht bleek, dat er ondanks de meerdere uitgaven voor terreinhuur, reiskosten en mate riaal het batig saldo nog groter is dan vorig jaar. De heren J. H. Bal en M. Tichem werden tot bestuursleden her kozen, terwijl in de vacature van mej. C. van Zanten, die naar elders ver trekt, gekozen werd mej. A. Prince. De K.V. Eendracht zal deelnemen aan de Nederlaagtournooi van Tjoba te 's-H. Hendrikskinderen. Besloten werd Donderdag 5 Febr. a.s. een vrolijke avond te organiseren. Openbare leeszaal bestaat 40 jaar. Een dezer dagen was het veertig jaar geleden, dat te Vlissingen de Openbare leeszaal en bibliotheek werd opgericht, op initiatief van ds H. C. Hogerzeil. In 1913 kon de eerste leeszaal in de Nuts- bewaarschool in de Walstraat worden ge opend. Er stonden toen reeds 1300 boe ken beschikbaar. In het eerste jaar waren Ingezonden Mededeling (adv.). LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES - TEL. 2159 er al 4400 uitleningen en 13.000 bezoekers. De leeszaal, die thans in het Chr. Mili tair tehuis is gevestigd, verhuisde in 1921 naar het Burgerweeshuis, waaruit het in 1940 door de Duitsers werd verwijderd. In deze veertig jaar is de bibliotheek uitgebreid tot 11.000 delen. Met deze stij ging is ook het aantal uitleningen en het aantal leden sterk vermeerderd. In 1945 werd de jeugdbibliotheek opge richt, welke is ondergebracht in de school in de Bouwen Ewoutstraat. De jeugd kan hier een keuze maken uit 1400 delen. De eerste beheerder van de leeszaal was de heer de Jager. Van 1942 tot 1946 was Annie G. Schmidt de bekende schrijfster, directrice. De tegenwoordige bibliothecaresse is mej. T. M. van Heulen, die naast haar werk aan de leeszaal ook nog bibliotheeklessen geeft voor de hoog ste klassen van de R.H.B.S. en de U.L.O.- school. De voorzitter, de heer A. C. de Baare is reeds vanaf de oprichting bestuurslid. In het dagelijks bestuur hebben verder zitting mevr. L. P. C. Kemper-Blomhart, secretaresse, de heer J. P. Ventevogel, penningmeester, mevr. M. Wolters- Hazau en de heer M. A. van Popering, leden. ARNEMUIDEN Mej. T. de Jager overleden, m het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht is overleden mej. T. de Jager, die in het Geref. jeugdwerk een zeer vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Naast jeugdleidster, heeft ze verschillen de bestuursfuncties bekleed. De versla genheid in de gemeente is groot. BAARLAND Vergadering Varkensvereniging. De varkensvereniging hield haar 17e jaarver gadering onder leiding van de voorzitter, de heer J. C. Blok. De penningmeester boekte dit jaar een klein batig saldo. In de plaats van H. Schout Jr als bestuurs lid werd gekozen de heer H. Schout Hz. Het entreegeld werd vastgesteld op f2,50 en het salaris van de penningmeester bode op f50,per jaar. De uitkeringen voor varkens werden bepaald op 7-12 weken f30,12-16 weken f40,16-20 weken f 50,Vastgesteld werd, dat de Inenting der varkens in de eerste helft van Juni moet plaats hebben. De v.ereni ging telt 48 leden. BORSSELE Z.L.M. vergadering. In de vergadering van de Z.L.M., afdeling Borssele, werd de heer J. Bruinooge als bestuurslid herbe noemd. In de plaats van de heer Joh. Bruinzeel, die als bestuurslid bedankte, werd gekozen de heer Joh. van Liere. De eindrekening vermeldde een batig saldo van f 68,84. De heer J. F. G. Schlin geman, secretaris van de Z.L.M., heeft na de bestuursvergadering een lezing ge houden over zijn reis naar Amerika, toe gelicht met lichtbeelden. DOMBURG Recreatieterrein. Het is de V.V.V. ge lukt de hand te leggen op een gunstig gelegen perceel bosterrein achter huize „Eldorado". Dit terrein zal in orde ge maakt worden voor de te organiseren zomerfestiviteiten. Deze hadden tot nu toe plaats in het kerkplantsoen en in de tuin van het Badhotel. Hieraan waren echter economische en organisatorische bezwaren verbonden. Het nieuwe terrein, dat ha egalisatie en voorzien van een aanvullende beplanting met gazons en een podium van plm. 200 vierk. meter, met aan de ene zijde een kleedruimte en aan de andere zijde een ruimte van plm. 40 vierk. meter voor het orkest, krijgt 800 zit- en 14 a 1500 staan plaatsen. Zowel van de zijde van de ge meente als van particulieren werd reeds medewerking toegezegd. Wanneer de algemene vergadering, wel ke volgende week Woensdag wordt ge houden, haar goedkeuring aan de plannen hecht, zal onmiddeliyk met de werk zaamheden worden begonnen. s-GRAVENPOLDER Vergadering C.B.T.B. Uitgaande van de plaatselijke afdeling der C.B.T.B. werd in „Ons Dorpsleven" „een propaganda- avond gehouden. Wegens ongesteldheid van de voorzit ter, de heer J. Nijsse, berustte de leiding bij de heer M. H. van Liere. Op deze avond hield de heer J. Hof, secr.-penningmeester van het Landbouw- Coöperatie-Centrum een lezing over „De betekenis van de productie-coöperatie voor de Nederlandse boerenstand". Na de lezing werden nog de filmpjes „Het geld van de boer" en „Suiker en ARTSEMDlENST. De practijk van de artsen is Zondag a.s. als volgt geregeld: Middelburg: C. F. Frumau, Groen markt 17, telef. 2635; Vlissingen: H. C, A. Detmar, Badhuisstraat 25, telef, 2233; Goes: T. F. v. d. Werff, Wijn gaardstraat 43, telef. 2121; 's Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wol- fas'tsdijk: A. I. Vos, Veerweg, Wol- faartsdijk, telef. K 1198231; Borssele, Driewegen, 's-Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp: M. Kievit, Borssele, telef. K 1105—203 voor dokter Gelder blom; W. H. C. J. Lucas-Luyekx, Wer- rie 16, 's-Heerenhoek, voor dokter Fol- mer; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: H. FrimaDuinweg 59, Zoutelande; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: M. v. d. Sluys, Markt 155a, Veere, telef. K 1181—271; Thoien, Oud- Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St. Phi- lipsland: L. D. A. Looysen, Thoien, telef. 49 en R. C. Renes, Oud-Vosse- meer, telef. 19. APOTHEKEN In de week van 31 Januari tot 7 Februari zullen de volgende apothe ken voor avond- en nachtrecepten ge opend zijn: Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: Ockenburg, Singel 5. Goes: Numans. Zondagsdienst dierenartsen Van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen zal de practijk van de dieren artsen in West Zuid-Beveland wor den waargenomen door M. Gaakeer, Ove-ande, telef. K 1195283 en A. A. Elzerman, "(oes, telef. K 1100—2233. Kolendampvergiftiging! ONTSTELTENIS TE SCHOONDIJKE. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft zich in het gehucht Sasput bjj Schoondgke een vreseiyk drama afge speeld, dat aan het echtpaar KoensKop mels het leven heeft gekost. Beide echte lieden, een vrouw van 31 jaar en een man van 28 jaar zün tengevolge van kolen dampvergiftiging dood in bed door be zoekende familieleden aangetroffen. Een dochtertje van twee jaar en een van zes weken waren tot grote verbazing van de bezoekers nog in leven. Deze ontstellende ontdekking werd eerst Donderdagmorgen gedaan. De moe der van K., me vergezeld van haar scnoondochier was, wilde haar zoon een bezoek brengen. Zij kwamen voor een gesloten deur, maar zagen het 2-jarig dochtertje voor een bovenraam staan. Met Dehulp van enkele buren, die in de waan verkeerden, dat de bewoners uit waren, is de scüoondochter door het raam boven naar binnengeklommen, waar ze het 2- jarig dochtertje in weliswaar verwaar loosde toestand, maar toch nog in leven aantrof. Ze heeft zich daarna naar be neden begeven, waar ze alle luiken ge sloten vond. Niet begrijpend wat er aan de nand was, maar het ergste vrezende is ze het huis doorgerend, waardoor ze in de slaapkamer aanttwam en het echtpaar KoensKopmels dood in bed aantrof, 't Zes weken oude dochtertje, dat ook in de slaapkamer lag, leefde nog. Waar- schijniijK doordat haar bedje vrij hoog stond is het in leven gebleven. De kin deren, die vanaf Dinsdag zonder verzor ging geweest waren, verkeren niet meer in levensgevaar. In de slaapkamer, waar het drama zich moet afgespeeld hebben, stond een ka- cheL Naar men ons mededeelt is de oor zaak niet te wyten aan de kachel, want deze was opengezet, zodat de circulatie normaal kon geschieden. Een schuifje in de schoorsteen stond echter open. Hier door is de kolendamp naar binnen geko men. Woensdag hielden de Ring Oost-Z.- Vlaanderen van het C.J.M.V. en de Ring van Jongensclubs in O.Z.V. hun jaarver gadering in het verenigingsgebouw te Zaamslag. Voor deze vergadering was grote belangstelling. Het eerste gedeelte van de vergadering stond onder leiding van de heer P. de Leeuw te Zaamslag. Door een muzek en zangclubje uit Driewegen-Terneu- zen onder leiding van de heer Lensen te Terneuzen werden enkele nummers ten ge hore gebracht. De behandeling van de jaarverslagen ge schiedde dit jaar bij wijze van hersengym nastiek waarbij onder leiding van de heren Kusee en de Feijter, secretarissen van dé Ringen, een 50-tal vragen werden gesteld. Voor de beste antwoorden werden een 10- tal prijsjes beschikbaar gesteld. De heer P. H. Kaijser te Driewegen was winnaar van de eerste prijs. Na weer enkele nummers muziek en zang werd een patates-frites- maaltijd gehouden, die de aanwezigen zich best lieten smaken. Onder de maaltijd wer den nog enkele zakelijke mededelingen ge daan o.a. over de te houden huisvlijttentoon- stelling te Zaamslag op 28 Maart a.s. de reis naar de Nationale Bondsdag ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan van het C.J.M.V. op Hemelvaartsdag te Den Haag en de Provinciale Bondsdag te Zierikzee. De plaatselijke predikant, ds Jansma sprak nog een opwekkend woord. In het tweede gedeelte dat onder leiding stond van de voorzitter van de Ring O.Z. V.-C.J.M.V., de heer Hamelink te Terneu zen, trad de muziek- en zangclub nogmaals op. Vervolgens sprak de heer H. Verhaar, Jongenswerksecretaris van het C.J.M.V. over „Hoed af voor het verleden, jas uit voor de toekomst". Hij wekte de leden op standvastig te blij ven in het geloof waardoor het leven, on danks alle duisterheden toch zin krijgt en men voor anderen iets kan gaan betekenen. De fakkel die ontvangen is van het vorige geslacht moet, met inspanning van alle krachten, worden doorgegeven aan het vol gende geslacht. Vanwege de Koninkiyke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" werden Donderdag de hengstenkeuringen gehou den te Axel en Hulst, waarvoor grote belangstelling bestond, zowel uit ove rig Nederland als uit België. Op het terrein der Y.Y.Z.F. werden tevens de nieuwe paardenboxen in ge bruik genomen, zodat hier thans 36 hengsten tegeiyk geplaatst kunnen wor den. De heer A. Cappon uit Goes, secre taris-penningmeester der afdeling Zee land, wees in een toespraak op de ac- comodatie der V.V.Z.F., die men ner gens elders in Zeeland aantreft. DE KEURING TE AXEL. Goedgekeurd werden: Vainqueur van Eversdam, eig. C. van Overloop, Zuiddorpe en Jac. de Feijter, Axel; Landdrost van Rondeputten, eig. M. v. Fraaijenhove, Axel; Nico van Kijk uit, eig. Abr. Haak Cz., Zaamslag; Karei van Nooit Gedacht, eig. L de Regt, M. Ysebaert te Axel, J. Koster, Boschkapelle en A. Haak Cz., Zaam slag; Nico van Helpeneij, eig. Jac. de Putter, Axel en A. Serrarens, Osse- nisse; Victor van Eversdam, eig. C. van Overloop, Zuiddbrpe en Jac. de Feijter, Axel; Dorus 173510, eig. Jac. ,e Putter, Axel; Paul 163804, eig. Fa. Dekker en M. Ysebaert, Axel; Leo nard van Martha, eig. A. Haak Cz., Zaamslag; Antoon van Strijen, eig. H de Maat, Stoppeldijk; Nico van de Klef, eig.' Jac. de Putter en J. K. de Putter, Axel, J. Dieleman Mz., Zaam slag en O. Kèrckhaert, Westdorpe; Nero van Oudenpolder, eig. A. Mang- nus, Boschkapelle en E. Verstraaten, Graauw; Paul van Vullingshoeve, eig. J. Bonte, Koewacht; Herman van We- verslo, eig. Wed. Jac. de Feijter Cz., Boschkapelle; Willy van de Maria- hoeve, eig. Gebr. van Campen, Graauw, KEURING TE HULST. Alban 169941, eig. A. Serrarens, Ossenisse; Karei van de Melo, eig. C. Steyaert, Graauw; Luc van Alstein, eig. P. J- Boënne, Graauw; Carlo van de Melo, eig. C. Steijaert, Graauw; Joep van Alstein, eig. P. J. Boënne, Graauw; Certain van Hersa, eig. A. Mangnus, Boschkapelle en E. Ver straaten, Graauw; Paul 157340, eig. O. Buijsse, Graauw; Nico van Ter hole, eig. R. Cornelissens, Terhole; Herseur van Alstein, eig. P. J. Boën ne, Graauw; Benno K 2295, eig. A, Serrarens, Ossenisse; Karei van Cer tain, eig. P. J. Boënne, Graauw. wereld, alle leden van de Eeerste en AXEL Jaarvergadering A.R. Kiesvereniging. Donderdagavond om 7 uur hield de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in de beneden-consistorie der Geref. Kerk aan de Kerkdreef een goed bezochte jaarvergadering onder leiding van de heer J. Francke. „Wij mogen dankbaar zijn, dat God onze kiesvereniging heeft doen voort bestaan", aldus de voorzitter in zijn openingswoord. Voorts spoorde hij aan tot actief meeleven. De heer C. de Putter gaf een over zicht van het gemeentebeleid over de haast voorbije zittingsperiode. Tot voorzitter en bestuurslid werden respectievelijk herkozen de heren J. Francke en P. de Klerk, terwijl de heer C. Smies als bestuurslid werd ge kozen in de plaats van de heer J. Pij- pelink. PREDIKBEURTEN 1 FEBRUARI 1953. Aardenburg: G; 2 x ds Rtngnalda, Axel: H: 10 en 2.30 ds Penmings; G 10 en 3 ds Couvée; GV: 10.30 en 3 ds Kuiper; GG: 10 en 2.30 leesd. Bres- kens; H: 10 en 6.30 ds v. Beusekom; G; 10 en 3 ds v. d. Schaaf; Verg. van Gel.: 10 en 5.30 leesd.; VEG: 9,30 ds v. d. Vrie. Cadzand: VEG: 6.30 ds v. d. Vrie. Groede: H- 9.30 ds Boere; EL; 10 da Stol. Hoek": GV: 10 en 2.30 leesd. Hoofdplaat: H: 10 ds Eygen- daal. Nieuwvliet; H: 10 ds V. d. Graaff VEG: 10 ds Praas. Oostburg: H: 10 ds Fouraler; G: 10 en 2.30 ds v. Meche- len; GG: 10 en 3 leesd. Retranche- ment; VEG: 2.30 ds Praas. Schoondg- ke: GV: 10.15 en 2.30 Terneazen: GV- 9 ds Kuiper. 5 ds v. d. Jagt. Wa terlandkerkje: H: 10 ds Bergsma. Zaamslag; G: 2 x ds de Korte te Haaksbergen; GV: 9.30 en 2.30 ds Krytenburg. Zoutespui: GV10 en 2.30 ds v. d. Jagt. H Herv. Kerk; G Geref. Kerk; GG Geref. Gemeente; GV Geref. Kerken (art. 31); VEG Vrije Evang. Gemeente; ÖG Oud Geref. Gemeente; EL -- Evangelisch Luthers; C Chr. wat «r aan voorafgaat" vertoond. De be- langstelling was maar matig. HAAMSTEDE Voor de ontheemden. Op initiatief van mevr. Hoell en mevr. van Waveren heh ben enkele kerkelijke verebTgtagen m Haamstede een actie georganiseerd ten einde de vreselijke nood der ontheemden te helpen lenigen. Het ligt in het voornemen Dinsdag a s met een vrachtwagen langs de huizen 'te gaan om warme kleding, schoenen, de kens, levensmiddelen in blik op te halen. Gezien de onbeschrijfelijke nood, waar? in tienduizenden mensen zich bevinden die uit Oost Europa moeten vluchten en thans in kampen zijn opgenomen, wordt gehoopt, dat deze landelijk georganiseer de actie ook alhier zal slagen. KAMPERLAND N-C.V.B.-vergadering. In een vergade ring van de Ned. Chr. Vrouwenbond af deling Kamperland, heeft vicaris H. K. Stauttener het jodenvraagstuk besproken. Van muizèntarwe gesnoept. Het andcr- lf"8e dochtertje van de lieer W. de Waard moest Donderdamorgcn in liet Zie kenhuis te Goes opgenomen worden, om dat ze spelenderwijs van muizeiilarwe had gesnoept. KAPELLE Het wordt kaal rond „Pomona", Dezer dagen is een begin, gemaakt met het rooien van de grote, machtige kastanje bomen die sinds mensenheugenis staan rond de villa „Pomona". Deze bomen moeten het veld ruimen omdat in de plaats komen de vleugels van het tehuis voor ouden van dagen, waartoe „Pomona binnenkort wordt omgebouwd. Vergadering Landbouwvereniging. In hotel „De Zwaan" hield de landbouwver eniging V.I.O.S. haar algemene vergade ring onder voorzitterschap van de heer A. de Schipper Azn. Deze sprak in zijn openingswoord over gunstige resultaten van de landbouw en minder gunstige van de fruitteelt in het afgelopen jaar. De heer C. Lepoeter-Visser, secretaris der vereniging, gaf in zijn jaarverslag een terugblik op 1952. De vereniging heeft thans 204 leden. De rekening van de pen ningmeester slom met een batig saldo van f93,36 en die van de secretaris rnet f 165,42. Er werd voor een bedrag van f63.824,89 aan kunstmest omgezet. Voorts werd nog medegedeeld, dat thans reeds 3100 balen kunstmest zijn besteld en 40 ton poederkalk. KRABBEN DIJKE N.C.V.B. vergaderde. De N.C.V.B., afd. Krabbendijke hield haar maandelijkse' vergadering. Als/spreker trad deze avond op de heer M. Ailewijn uit Hoedekens- kerke met als onderwerp: „Heersen of dienen", waarop een matige bespreking volgde. Ri^AND-BATH Contactavond brandweer. Op een contactavond van de plaatselijke brandweer, die onder leiding stond van de heer H. den Hartog en werd gehouden in de raadszaal van het ge meentehuis, heeft de heer G. Korius uit Breda, adjunct-inspecteur van het brandweerwezen, gesproken over het onderwerp „Algemene eisen, welke aan een vrijwillige brandweer kunnen worden gesteld. Hierna werden enige brandweerfilms vertoond. Naast de burgemeester, wethouders en raads leden waren op deze avond ook aan wezig commandanten en ondercom mandanten van de brandweer te Krabbendijke en Waarde. De muziekclub „Erato", onder lei ding van brandweercommandant A. Blok, zorgde voor de muzikale afwis seling. NISSE Vergadering Oranjevereniging. In een vergadering van de Oranjevereniging, al hier, die was belegd om meer leden te werven, w.erden in het bestuur gekozen de heren C. de Ruiter. J. Weststrate, J. Bos, Jac. Sandee en Jac. Eversen. De be langstelling voor deze vergadering was niet groot. O.- EN W.-SOUBURG Ongeval. De 21-jarige timmerman M. M., alhier, had bij zijn werkzaamheden aan een barak het ongeluk van 4 meter hoogte naar beneden te vallen. Deze on fortuinlijke jongeman werd in het zieken huis opgenomen, omdat hij klaagde over inwendige pgn. Na het onderzoek, dat nog al gunstig verliep, kon hij naar zijn woning worden overgebracht. R1TTHEM Bedrijfsvoorlichting. In een vergadering van de bedrijfsvoorlichting, gehouden in het verenigingsgebouw „Ons Dorpsleven" werd de nieuwe kavelindeling besproken. Verder werd er een film vertoond ovel de oesterteelt. Er bestond voor deze ver gadering weinig belangstelling. ST. MAARTENSDIJK Restauratie van de toren. Met het bouwen van de houten stelling rond het torengebouw is men reeds klaar gekomen. Op deze stelling zal nog een ijzeren stelling worden aangebracht om op de juiste hoogte te komen. De laatste luidklok is weggenomen. Op het kerkplein bij de Ned. Herv. Kerk is een klokkenstoel geplaatst, waarin één van de luidklokken is aangebracht om gebruikt te worden om te luiden voor de kerkdienst en bij begrafenis sen. WEMELDINGE Jaarvergadering Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging. Woensdagavond vergaderde in de zaal van de Wed. A. Sonke te Wemeldinge de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Helpt Elkander" onder voorzitterschap van de heer Jac. Hoogesteger. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat ont vangen was f33980,14, uitgegeven 33814,90. Vervolgens bracht de heer C. van der Cingel verslag uit namens de commissie van toezicht, waaruit bleek, dat de rekening onveranderd werd goedgekeurd. In de vacature wijlen M. van Stel werd gekozen Jac. Houtekamer Antz. Tot commissielid tot nazien der reke ning werd benoemd de heer P. Hoo gesteger Mz. Over het afgelopen jaar werd aan brandstoffen ontvangen 2621 H.L. eierkolen, 1067 H.L. anthraciet, 384 K.G. neutkolen, 40440 K.G. sloffen (bruinkoolbriketten Vergadering „Ned. Chr. Vrouwenver eniging". De vereniging van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield haar maan delijkse vergadering welke door de le den geheel werd verzorgd. Als onder werp van deze avond werd gekozen De reis door de Bijbelse landen", wel ke causerie bij al de leden zeer in de smaak viel. YERSEKE A.R. Kiesvereniging. In de vergade ring van de A.R. kiesvereniging „Ora et Labora" heeft de heer H. J. Zuid- weg het onderwerp „Handhaven of wijzigen" behandeld, waarop een drukke bespreking volgde. Medege deeld werd, dat de candidaatlijsten voor de raad vóór 14 April ingeleverd moeten worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2