Een operatie zien per televisie. Minister Lieftinck orer de belasting- politiek. Zestig jaar en weer opnieuw naar de Oost. I KcwxeA-ciiALa&itevteri De Leidse Universiteit had de primeur van Europa. Geslaagde en leerzame demonstratie. Organisatie van Christelijke Jonge Plattelanders groeit. Met vee en zuivelinstallatie. 3De cüiaatn unm de ÏÏlcmiaÈ Ordeverstoring in een kerk. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ideale verlichting voor de opera tiekamer is gevonden Er heeft een j grote staf van technici aan de j voorbereidingen gewerkt. Op de zolder van de Heelkundige Kliniek Een chirurgische operatjein een vochtig warme zaal en het stonden allerlei apparaten opge- verlichte centrum boven een tafel, waarop onder witte lakens en steld en ook in de operatiekamer doeken de patiënt vemoed kan worden. Daaromheen enige bijna heerste een ongebruikelijke druk- onherkenbaar gemaskerde mannen en vrouwen met gummihand- te en waren daar vreemde toestel schoenen aan, in wijde schorten gehuld. Aller aandacht is gericht len opgesteld. Men moet hierbij de op de operateur, wiens vaardigheid van geest en hand de patiënt zijn grote welwillendheid van Prof. ïyden zal wegnemen, zyn leven kan redden. Suermondt en van de zuster van De chirurg die de operatie uitvoert, en zijn assistent worden d* °P?ra bliksemsnel op hun wenken bediend. Instrumenten e.d. worden aan- Z1J -domem voor _dlt experi- gereikt vóórdat er om gevraagd kan worden. Aanwijzingen zijn zijn nauwelijks nodig, bevelen worden niet gegeven. Iedereen kent zijn taak, wacht zwijgend in spanning tot het ogenblik, dat hij in deze ritus handelend moet optreden. In wijdere kring rond de operatietafel verrichten zusters, behoedzaam de ontwijding van de rust vermijdend, hun plichten. Het geklik van instrumenten, een enkele hardop geuite overweging van de operateur markeren de heersende stilte. ment hebben opengesteld. Nieuw hulpmiddel. De demonstratie heeft stellig aangetoond dat men in de tele visie een nieuw en nuttig hulp middel heeft om bekendheid te geven aan een operatie zonder da Moeten meerdere mensen de operatie zien, zoals dat bij het on derwijs van stud^iten en bij de monstraties van nieuwe behande lingsmethodes het geval is, dan zal dit tot moeilijkheden voor het opererende team of tot teleurstel ling v<g>r de toeschouwers leiden. Bij het medisch onderwijs heeft men daarom hulp verwacht van de film. Het tot nog toe beperkte ge bruik dat men van dit hulpmiddel heeft gemaakt, is er wel een aan wijzing voor, dat zij niet de ge hoopte uitkomst uit de moeilijk heden heeft gebracht Mogelijkheden der televisie. Welke plaats kan de televisie bij medische demonstraties, in het bijzonder voor het zichtbaar ma ken van operaties voor een groot gezelschap toeschouwers en toe hoorders, innemen? Om de mogelijkheden van de te levisie op dit gebied te kunnen vaststellen, hebben de televisie technici ter gelegenheid van de viering van de verjaardag der Leidse Universiteit niet alleen voor natuurkundigen een demon stratie te geven, maar tevens in de Heelkundige Kliniek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden een operatie door Prof. Dr W. F. Suermondt verricht rret assisten tie van Dr J Kweekcl, per tele visie van de operatiekamer naar de collegekamer „uitgezonden". Laten wij maar direct opmerken, dat de uitzending via een kabel is gegaan. Bij uitzending in de aether toch, had men moeten vre zen, zoals Dr J Haantjes in zijn toelichtende voordracht opmerkte, dat één of andere amateur in zijn enthousiasme zijn ontvangappa raat voor het puDliek zou hebben opgesteld. In ieder geval is voor komen, dat niot-medici die over een ontvanginstallatie beschikken, de operatie zouden kunnen op vangen. De demonstratie was toch uit sluitend bestemd voor artsen, die hetzij als reünisten voor de diës- viering of speciaal voor deze proefneming, welke voor de eerste maal in Europa i% genomen, naar Leiden waren gekomen. In de overvolle collegezaal wa ren talrijke leden van de medische faculteit, hoogleraren van 'elders en artsen uit alle delen van het land, bijeen. Op twee schermen is het beeld van twee gewone Philips-projectie- televisie-ontvangers geprojecteerd. Jlet formaat der beelden 1 X 1-30 vlerk M., was groot genoeg om het iedereen goed zichtbaar te maken. Goede diepte-scherpte. Behalve voor enkele overzichts- beelden, is de camera vrijwel voortdurend op het operatieter rein gericht geweest en de toe schouwers hebben al wat zich daarop afspeelde kunnen waarne men, zoals de operateur en zijn assistent het niet beter hebben kunnen zien. Ongeveer 200 medici hebben gelijktijdig als het ware er met de neus bovenop gelegen. Het beeld had een behoorlijke diepte-scherpte, de verhouding van kleuren en de contrasten kwamen dank zij bijzondere maat regelen die voor de verlichting ge troffen waren, natuurgetrouw over en de aard der verschillende weefsels was gemakkelijk te her kennen. Men heeft misschien de eigen aardige sfeer van de operatieka mer tijdens het werken die ove rigens deze toeschouwers uit er varing voldoende bekend is, ge mist, maar zich des te beter op de verrichtingen tijdens de heelkun dige kunstbewerking kunnen con- daardoor het werk gehinderd en centreren Wie gevoel heeft voor'de steriliteit in gevaar gebracht ilmische artisticiteit moet getrof- worc"- De televisie heeft het grote voordeel dat zij gecombineerd kan worden met het opnemen van een film en wanneer men bij de uitzen- fen zijn door het spel der handen, dat het rustige doelbewuste indi viduele handelen en het zwijgend begrijpende samenspel vhn opera-, teur en assistent, zo duidelijk toLdinS daaroP geprepareerd os kan uiting bracht i °Perateur °P ^der willekeurig r»s ogenblik bijvoorbeeld wanneer bjj- a 's'"dfrdaad zondere bevindingen daar aanlei- in -<vi ement geweest. Ztf heeft rkng geven ciie bijzonderheden °}™cht aan <le yerwach- de film aIs document laten "S s i s daan- L boven: vastleggen, zodat iedere ehirurgi- rnen bU haar voorbereiding zowel sche kliniek de duur een ver. als bij het beoordelen van het re- zameling van documentaire gege- iI vcui sultaat tot nieuwe oplossingen en zal kunnen bezitten. nieuwe plannen geleid. Aan het einde van de operatie Voor de verlichting bijvoorbeeld heeft Prof. Suermondt voor de heeft men behalve de gebruikelijke camera zijn grote waardering voor kwiklampen boven het glazen dak het door de technici verrichte van de operatiekamer# nog een aantal gloeilampen aangebracht om minder scherpe contrasten, vooral van bleed op weefsel, te krijgen. Het resultaat daarvan is weer geweest dat eigenlijk een werk uitgesproken, terwijl in de collegezaal Prof Dr S. T. Bok als deken van de medische faculteit te Leiden, eveneens zijn grote waardering voor het werk uit sprak. Dr J. VAN NIEKERK. In het Leids Academisch Ziekenhuis werd tioor de eerste maal m de geschiedenis van Europa een operatie per televisie zicht baar gemaakt voor een tweehonderdtal medici, die in een an dere vleugel van het gebouw in de collegezaal aanwezig wa ren. Dit door Philips verzorgde experiment demonstreerde de grote mogelijkheden om het medisch onderwijs nieuwe hulp middelen ter beschikking te stellen. De operatie werd verricht door Prof. Dr W. F. Suermondt en Dr J. Kwekel, die men resp. links en rechts van de operatietafel ziet staan. (Van onze Utrechtse correspond.) Op de leidsters- en leiderseon- G. Scholten, hoogleraar te Leiden, ferentie van de Bond van Chris- ds H. Harkema, Hervormd pred. ten Boerinnen, Boerendochters en te Wijk bij Heusden en de heer andere Plattelandsvrouwen (C.B.'h. M. Gerbrandy, te Nijland, P.B.) en de Bond van Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersorga nisatie (C.J.B.T.O.) op Birkhoven voorzitter van de Friese C.B.T.B. Bij de besreking van het or gaan „Ons Jonge Platteland" waar onder voorzitterschap van1 deelde de redacteur, de heer Pc. drs 3. J. Knibbe te Goes werd j Bos te Siddeburen, mede, dat het zoals we reeds meldden de orgaan is uitgebreid en nu 16 a vraag besproken, hoe men over de 20 pagina's telt. Het verschijnt algemene en de confessionele or- elke maand in een oplaag van vijf- ganisaties denken moet. Er kwa men echter ook andere onderwer pen ter srake. Mevrouw L. A. LeverBrouwer te Den Helder, refereerde over „Platteland en kunst" en de heer 3. W. Ooms te Soest maakte opmerkingen over „Wellevendheid". Vooraf handelde men evenwel over zaken van huishoudelijke aard. Zo werd besloten, dat de1 borfclsdag dit jaar te Ede zai zijn en wel op 12 Mei. 's Morgens komtmen afzonderlijk samen, 's middags wordt gemeenschappelijk vergaderd. Ais sprekers wil men vragen de heren prof. dr L. W. duizend exemplaren. „Ons Jonge Platteland" dient in hoofdzaak als contact-orgaan, maar geeft daarnaast, zowel voor meisjes ais voor jonge mannen, technische artikelen. Mevr. F. Witterholt Heidanus te Winsum (Gr.) redi geert het blad namens de C.B.P.B. De organisaties vertonen alle twee een gestadige bloei. De C.J. B.T.O. heeft ruim zesduizend leden verdeeld over 207 plaatselijke af delingen, de C.B.P.B. telt vier duizend leden, verenigd in 115 plaatselijke afdelingen. Met uit zondering van Limburg hebben de organisaties in elke provincie een aantal leden. De algemene druk moet zwaar blijven. Verlichtifig voor het bedrijfsleven? In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, zegt minis ter Lieftinck o.m., dat het wat be treft de belastingpolitiek voor de hand ligt, dat deze aan het beta- lingsbalansvraagstuk niet voorbij kan gaan, integendeel daarmede ernstig rekening moet houden. Mede met het oog op de hand having van het monetaire even wicht, dat voor de verbetering van de betalingsbalans essentieel is, moet de algemene belastingdruk iwaar blijven. Ook de noodzaak an consumptiebeperking dwingt daartoe. Anderzijds verdient de invloed van de belastingdruk op de ar beidsproductiviteit en het onder nemersinitiatief bijzondere aan dacht. Een verlichting van die belastin gen, die de ontplooiingvan het be drijfsleven remmen, is dan ook in uitzicht gesteld. Een desbetreffend wetsontwerp bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Of in verband hiermede aan een lichte verschuiving van de belastingdruk van de directe naar de indirecte belastingen zal zijn te ontkomen, moet intussen worden betwijfeld. Verder deelt de minister nog mede, dat hij samen met zijn ambtgenoot van Economische Za ken de herziening van een aantal belastingen, die over de winst of het vermogen van ondernemingen worden geheven, reeds enige maanden geleden in studie heeft genomen. Het overleg terzake is thans beëindigd, zodat het resultaat hiervan, naar hij hoopt, spoedig aan de Tweede Kamer zal kunnen worden voorgelegd. BEZUINIGING. Het is aldus de minister, volko men ongegrond en onjuist het voor te stellen alsof honderden millioe- nen voor bezuiniging op het be stuursapparaat als voor het grij pen liggen. De werkzaamheden van het bu reau organisatie, waarvan de eigen formatie uiterst beknopt is gehou den, is de „aanloopphase" reeds ver voorbij, hetgeen evenwel niet wil zeggen, dat de resultaten nu automatisch van de transportband afkomen. De reconstructie van het perma nente bestuursapparaat is een werk van langere adem, dat met veel zorgvuldigheid moet worden verricht om geen „stukben" te maken. DE BENELUX. Welke invloed de economische samenwerking in Benelux-verband op de rentevoet in Nederland zal hebben, is naar het oordeel van de minister nog niet vast te stellen, zolang de modaliteiten dezer sa menwerking niet vaststaan. Inderdaad is de betalingsbalans de zwakke stee in onze economie en het streven van de regering is er dan ook op gericht hierin ver betering te brengen. PRIJSVERLAGING OP KOMST. Naar wij vernemen zal binnenkort de prijs van ver schillende consumptie-artike len, o.a. cacao, thee en zout, niet onbelangrijk worden ver laagd. WALSEN VAN JOHANN STRAUS ONTDEKT? Het met So wj et-vergunning werkend nieuwsbureau A.D.N. meldt dat onlangs bij een te Bautzen, in de buurt van Dres den wonend gezin, verscheidene niet uitgegeven wdlsen van Jo- hann Strauss zijn geovnden. EEN WARE PIONIER. ners hebben ontzettend veel be- Alsof het de gewoonste zaak van de wereld gold, heeft de 60- jarige Doetinchemmer van geboor te Th. M. Bruyn zich aan boord van het s.s. „Friesland" inge scheept om met een complete in ventaris voor een zuivelfabriek, plus vijftien koeien, twee stieren, drie zeugen, twee beren, 45 kippen en zes hanen maar eventjes naar Indonesië te vertrekken. Hij gaat daar do grondslag leggen voor een nieuwe veestapel voor roodbont IJsselvee en daar ook de melk- voorzlen' .g ter hand nemen. Van zijn zestig levensjaren is de heer Bruyn er veertig in Indo nesië geweest, waar hij in de kof fie, de rubber en de suiker heeft gewerkt. Toen hij daarin minder perspectieven ging zien, nam hij pionierswerk ter hand en ging zich op het landbouwbedrijf toeleggen. Daarvoor was een jaar studie in Nederland nodig. Na die studie vestigde hij zich ïn een plaatsje in de bergen bij Probolingo in Oost-Java waar hij zijn eigen huis en zijn eigen stallen moest bou wen. Op een oppervlakte van 60 hectaren bracht hij het tot een on derneming met 60 koeien. De bin nenrukkende Japanners kwamen roet in het eten gooien. Bruyn kwam in een kamp terecht en van de boerderij bleef practisch niets over. Hij overleefde de kamptijd, maar bij de bevrijding bleek zijn gezichtsvermogen sterk te zijn aangetast. Meer dan twee jaar moest hij wachten, eer hij naar Nederland kon gaan, eenmaal hier aangekomen, is hij opnieuw begon nen. Het kenmerk van de ware pionier. -Vol optimisme. „Ik ben de eerste, die het rood bont IJsselvee in Indonesië impor teert", vertelde de heer Bruyn, rustig tussen zijn familie gezeten. „Volgens mijn mening maak ik een goede kans, want ik ga weer naar Oost-Java, waar het klimaat droge? is dan elders. Deze rood bonten zijn minder kieskeurig en sterker van lichaamsbouw. In La- wang, 60 km. van Soerabaja ver wijderd, zijn mij enige stallen toe gewezen". De heer, Bruyn was van mening, FEUILLETON F. HORACE ROSE Hoofdstuk XXV. HET EINDE VAN BELAT ROMA. Terwijl Kadek dit zei, zagen we* een andere processie de weg af op ons toe komen. Aan het hoofd er van schreed Belat Roma. Hij keek vol trots. Toch was er op zijn gezicht een uit drukking geheel verschillend van net triomfantelijke succes, dat van de houding van Thara. de Sterke en Schone was afge straald, gesublimeerd in de ge vangen macht en schoonheid, on derworpen van zijn macht, bij Belat was het de triomferende wreedheid. Hij scheen geheel op te gaan in het feit dat verschrik kelijke, woeste en niets ontzien de macht nu onder de vernieti gende macht van de mens lag. En er was ook wel reden om zich te bedwelmen aan die triomf der wreedheid, die ove-j rigens van korte duur bleek te zijn. Achter hem kwam, eveneens' aan weerszijden begeleid doori met kirries bewapende inboor-^ lingen, een nog vreemder en nog verschrikkelijker stoet, dan die Thara gevolgd had. Hier waren de tweehonderd gorillas, die woeste vreselijke beesten met hun schrikkelijke tanden en klauwen, hun woest gebrul en demonisch slaan op de borst, die we een dag tevoren nog in hun omheinde gevangenis hadden ge zien. Maar verdwenen waren woede en razernij! Ze kwamen op ons af, een lange, kronkelende processie van waggelende, schuifelende bees ten, hun grote woeste ogen als net ware half gesloten, alsof ze bedwelmd of verbijsterd waren. Hun enorme bruir.e en grijze lichamen hingen voorover en hun schouders waren gebogen, terwijl ze voorbij schuifelden in een vreemde en angstaanjagende stilte. Ze zagen er akelig menselijk uit. Het leken wel menselijke wezens, die, bij wijze van straf voor de een of andere verschrik kelijke zonden, getransformeerd waren in de levende gelijkenis van hun eigen afschuwelijke en boze daden. De gedachte daaraan deed me huiveren. Ik huiverde ook, toen ik Belat Roma zag. Zijn fciik viel op me toen hij naast my stond. Hij zag Treso naast mij staan en zijn gezicht verduisterde. Er was iets van onheilspellende haat in de blik, waarmee hij naar my 49 keek, die de waarschuw ing van Fredrigo om hem uit do weg te blijven, volkomen rechtvaar digde. Thara en de leeuwen waren nu verdwenen en een heel eind onder weg, langs een kortere route, naar de leeuwen-kraal. Belat hield nu aller aandacht op zich gevestigd. De inboorlingen die op hun knieën waren gevallen als om de goudharige god van de leeu wen te aanbidden, waren in pa- nische schrik opgesprongen bij de verschijning van de gorillas. Aan één hunner ontsnapte een kreet, die ons allen electiificeer- oe. Het was de stem van Mo- zana, mijn bediende. „Kijk eens, kijk eens!" riep hij op van waarschuwing gela den toon en wees naar de weg. Op hetzelfde ogenblik liep hij bij Zeduga weg, en rende op mij af. Want zie, niet ver achter de rij van tamme en onderworpen go rillas, zagen we een eenzaam monster dat hen volgde. Ik her kende hem onmiddellijk, want Treso en ik hadden naar hetj grote, strompelende en Kreupe lende beest uitgekeken onder de waggelende beesten, die voorbij schuifelden, maar hadden hem niet kunnen ontdekken. Nu' kwam hij er op zijn aneentjes! aan. Kennelijk had hij niet ge- t-ionken van het „bedoieterde" water met het bedwelmende middel, omdat hij geen kans had gezien om zich een weg naar het water te banen. Het grote beest, het grootst m wildst van alle gorillas, rende op al zijn vier poten langs de weg, brullend en razend van woede. De inboorlingen, die deze schepsels beschouwden als geïn carneerde duivels, vluchtten in psniek. Daarentegen stonden wij als het ware vast genageld van schrik, want ik kan mij met her inneren dat iemand van ons zich roerde of een woord sprak. Of de krankzinnige gorilla het op een bepaald individu voorzien had zal ik nooit gevaar worden. Maar het is zeker, dat hy recht op Belat Roma afkwam, toen de laatste zich omdraaide en hem zag komen. Eveneens is het on mogelijk om te zeggen welke hoop op een plotselinge wraak door zijn gedachten flitste. Maar allen zagen de volgende ver schrikkelijke gebeurtenissen, als in een gedachtenflits, die nu daarop plaats vonden. Op hetzelfde ogenblik dat hij de gorilla aan zag komen, was Belat precies tegenover mij. Aan de ene kant stond Treso naast mij, aan de andere kant, hij gend en opgewonden, Mozana, die toe was komen snellen. Tot mijn uiterste verbazing en tot de uiterste afschuw en wal ging van allen die het zagen, waagde Belat plotseling een sprong in mijn richting. Onmid dellijk daarop had hij mij om het middel gegrepen en mij let terlijk precies voor de voeten van de razende gorilla gegooid. dorven. Wat de melkvoorziening betreft, men werkt er veel met blikjes melk, maar die kunnen toch nooit geheel de verse melk vervangen. „En waarom zou ik geen opti mist zijn?", besloot de heer Bruyn. „Ik kan vol goede moed opnieuw beginnen, ook dank zij de uitste kende hulp, die ik van mijn com pagnon Th. van Wessel heb. Hij is nog pas 37 jaar en dus nog jong. Ook ben ik blij terug te gaan naar myn vrouw, die in Batavia is ach tergebleven, waar ze helpt bij het Rode Kruis"* Douwe Egberts riebt Sigarettenmaatschappij op. Met een maatschappelijk ka pitaal van f 100.000, verdeeld in 100 aandelen a f 1000, is opge licht de N.V. „Sunborn" Sigaret ten Maatschappij (Sunborn Ci garette Company) te Utrecht, ten doel hebbend de fabricage vay sigaretten en sigaren, het be- en verwerken van kerfta bak, alsmede het drijven van handel in sigaretten, sigaren en kerftabak enz. In het kapitaal wordt deelge nomen door mr H. Nauta voor vijf aandelen en door de Douwe Egberts 'abaksfabriek-koffie- branderijen-theehandel N V. voor 45 aandelen. Directeur is A. D do Jong, commissarissen zijn C. J. en J. H. de Jong. Nauwere samenwerking tussen K.L.M. en S.A.S. Naar het A.N.P. verneemt zijn dezer dagen te Amsterdam be sprekingen gevoerd tussen verte genwoordigers van de K.L.M. en de Scandinavische Luchtvaart maatschappij S.A.S. In principe werd besloten tot een hechtere samenwerking tussen beide maatschappijen. Besloten zou zijn op elk van de routes A'damOslo en A'dam KopenhagenStockholm slechts één vliegtuig per dag in te zetten, dat wisselend door de K.L.M. en de S.A.S. zal worden gevlogen. Vleesdistributie nog nodig? In 1948 bedroeg de totale Ne derlandse vleesproductle zon der de Invoer 204 millioen kg. gebaseerd op 300 gram per week en per persoon, bedroeg met inbegrip van een behoorlijke re serve ongeveer 188 millioen kg. Gezien het feit, dat deze drie honderd gram per week een nor maal verbruiksgemlddelde is, moet het mogelijk zijn de vlees rantsoenering onmiddellijk op te beffen. Aldus de heer p. Nouwens, voorzitter van de Kath. Slagers vereniging in Den Bosch. Clay is tevreden over de Duitsers. Generaal Clay heeft In een rap port verklaard, dat de productie in West-Duitsland met meer dan 50 is toegenomen in het laat ste half jaar eh dat vooral de voedselvoorziening als gevolg van een overvloedige oogst is verbe terd. In het afgelopen jaar is men een aanzienlijk stuk nader geko men tot de instelling van een vrije radio en pers. Het gevaar bestaat echter, dat een agressieve en zelfs een anti-democratische pers de kop zal opsteken, doch Clay is van mening, dat men dit gevaar aankan. In December meldden zich we kelijks 200 vluchtelingen uit de Russische sector bij de Ameri kaanse autoriteiten. o<a^^©<3sït!><s#D<ji#6><as=E>o^i?5><&=5><a?E><a^5><ii?ï><as=ö><i> 4><as»5><&s5><ai!5><as^><atfS><a5S5><$>'a?0><a?5><a#5><&'&<a^<a^®><$> (Van onze parlementaire redacteur). BETALEN MAAR'. Het is nu wel zeker, dat een verhoging van de huren te wach ten staat. Nog in de loop van dit jaar, volgens minister In 'tVeld. En het zou nu in de bedoeling Vggen van deze gelegenheid ge bruik te maken om tevens een huurbelasting in te voeren. Een belasting voor verhuur ders en voor eigenaren die niet verhuren. De laatsten worden dan aangeslagen naar een ge schatte huurwaarde. Dat kan voor minister Lief tinck een goed zaakje worden. De huurders betalen personele belasting in verband met de huurwaarde die straks verhoogd wordt, zodat de opbr 'gst van de personele belasting belangrijk <al toenemen En de eigenaars betalen vogr de. elfde panden de z.g. huurbe- lasi ing. Ik vertrouwdat ook hier wel voor een uitwijkmogelijkheid zal worden gezorgd, door b.v. de mensen toe te staan in het vrije veld te gaan kamperen. Wat dan weer een geschikt moment zou zijn, de grondbelasting met en kele opcenten te verhogen. Betalen maar! Slechts tien en een half uur heeft de Tweede Kamer Vorige week vergaderd. Het waren ui terst bewogen uren. Men voel de het aan,dat er in het Kabi net grote moeilijkheden waren. De sfeer was zwoel, de stem ming prikkelig. Men ging zicht baar gedrukt onder de zware lasten, die ons volk en zijn re gering zijn opgelegd. Het waren echter juist deze (tragische) omstandigheden, die aantoon den dat onze Kamer van hon derd nog goed voor de dag kan komen. Hoeveel indruk maakte Schouten's (A.R.) machtige en bewogen rede? Waren ook Romme (K.V.P.), Oud (V.V.D.) en Welter (K.N.P.) niet vèr boven de middelmaat? Deze drie corypheën in de Neder landse politiek hebben bewezen, dat wy nog parlementariërs hebben van formaat, zy het slechts enkele. Tevergeefs had den wy bij al de begrotingsde batten op hen gewacht. ■■■■■■aaaaBa Bewogen uren. Schermer- horn was „ver genoeg van huis". Gortzak ging vol- ledig „knock out". De Kamerleden riepen in koor: i „Hongarije!" (■■■■■■■■■■«•■•■■■■■■a Prof. Schermerhorn (Arb) eens de man van herstel en ver nieuwing, zakte op formid.abele wijze voor de resoluties van de Veiligheidsraad door de knieën. Hoewel hy zakelijker was dan ooit, kon hij het ook dit keer niet laten philosofische beschou wingen op te hangen. Hij was wat men noemt in hoger sferen. Dat is voor een luchtkarterings- professor natuurlijk niet zo gek. „Ik ben ver genoeg van huis", zei de professor met de spreekwoordelijke verstrooid heid. Een zacht gegrinnik deed hem weer op de begane grond belanden. Toen werd hij iets zakelijker, maar ook cynischer. Natuurlijk voelde hij er alles voor om de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië te vervroegen. Dat zou echter een pracht gelegenheid voor Neder lands beroemdste kleermakers zijn, om weer eens aan het aan kleden te gaan. Dit hatelijk- heidje was bedoeld voor prof. Romme, die destijds het be roemde of beruchte Linggadjati accoord aankleedde. Romme's verweer was zeker meesterlijk. „Och, ik ben er aan gewend als wrijfpaal gebruikt te worden. Het is goed voor mijn lijn. Wel licht vindt professor Scher merhorn, de Linggadjati-politiek ietwat oud van snit. Ach, dan is daarmede de ervaring bevestigd, dat de kleermaker (Schermer horn, als commissaris-generaal) (Wordt vervolgd') altijd wat eerder zulk een me ning is toegedaan dan de klant. Ik heb om dit costuum gevraagd. Het .is stellig een niet te missen kledingstuk in deze kille en niet al te altruïstische wereld". Ongetwijfeld was het Dinsdag avond de vitale Weiter (K.N.P.) die de beste redevoering hield. Zijn gevatheid en zijn welspre kendheid bestempelen hem tot een groot parlementariër. Spre kende over het falen van de Voorlichtingsdiensten in Ameri ka, waar invloedrijke bladen als „Time" en „Life" een volkomen foute voorstelling van zaken ge ven over ons Indië-beleid, ook al is nota-bene in hetzelfde ge bouw onze voorlichtingsdienst gevestigd, werd hij steeds in de rede gevallen door prof. Scher merhorn (Arb.). Die vond de voorlichting zo slecht nog niet. „Als u het niet begrijpt, zal ik U daar wel eens college in ge ven", beet hij de professorale af gevaardigde toe. Toen was het uit met Schermerhorn. Nummer twee, die als verslagen in de bank kwam te zitten was Gort zak (C.P.N.), wiens oratorische talenten toch ook niet gering zijn. Weiter betoogde^ dat Cochran in feite de communisten in de kaart speelt. Gortzak: „Misschien is hij wel een afgezant van Moskou". „Wat zegt U?", vroeg de heer Welter, die deze opmerking heel goed had verstaan. Argeloos herhaalde Gortzak zijn interruptie. „Dat kunt U beter weten, dan ik". Deze woorden vlogen uit zijn mond en de kracht waar mede hij zijn hand uitstrekte in Gortzaks richting zou menig bokser hebben geveld. Gortzak ging volledig „knock out" en de Kamer had plezier. Zij lacht wel eens, maar zoals deze keer, doet zy het niet veel. Er kwam geen «inde aan. Des te groter was Welters succes. Gortzak schold dit keer zo hard dat zijn denkvermogen daaron der leed.. Hij debiteerde dan ook (al scheldende) domheid na dom heid. Toen hij de stelling verde digde, dat de oppositie in de P. v. d. A. tegen de oorlogspolitiek yan de regering steeds groter wordt, riep de heer Posthumus (Arb.): „Dat zouden jullie eens moeten proberen" en toen hy zeer boos uitriep: „Alle onder drukkers van de vrjjheid zullen verpletterd worden", riepen alle Kamerleden in koor: „Honga rije!". Ook al is men hoos, men moet in de Kamer altijd op zijn tellen passen. Anders slaat men een slecht figuur. Dat deed de heer Gortzak. Niet in het minst, toen hij de P. v. d. A. verweet, dat zy Katholieke Jongeren in actie. Op 4 Februari werd in het Herv. Kerkgebouw aan de Hof- laan te 's-Gravenhage een sa menkomst gehouden, uitgaande van de kerkeraad, waar als spr. optrad de heer Duynstee, ex- kloosterling en tegenwoordig propagandist van de Evange lische Maatschappij, met als onderwerp De Marialeer. Aan de ingang van het kerkgebouw werden van R.K. zijde pamflet ten uitgereikt, waarin betoogd werd dat de voorlichting ge schiedde aan de hand van „ver ouderde Roomse leerboeken". (Het betrof hier echter een uit gave anno 1929). Toen de spreker aan het woord was, trachtten enige aan wezigen de orde te verstoren waarom zij werden verwijderd. Later, bij het beantwoorden van schriftelijk gestelde vragen begon de herrie opnieuw. De duidelijke en onweerleg bare beantwoording daarvan aan de hand van Roomse de stellers dier vragen aanlei ding opnieuw de orde ernstig schrifturen was blijkbaar voor te verstoren Het was van dien aard, dat de predikant,, die de ze avond leidde, aanleiding vond er hun op te wijzen, dat zij zich in een kerkgebouw be vonden Deze poging om de orde te herstellen, mocht echter niet baten, waarop opnieuw een aantal onruststokers luid schreeuwend en joelend uit het kerkgebouw moesten worden verwijderd De uitlatingen, door de diverse opposanten gebezigd, geven aanleiding aan te nemen hier te doen te hebben met le den van de kerk van Rome Na afloop van de samen komst bleek het noodzakelijk, dat zowel de predikant als de spreker zich onder bescherming van politie naar huis móesten begeven Thuis gekomen, werd de predikant aan de telefoon geroepen door een R.K. jour nalist, die hem om een onder houd verzocht. Wegens het ver gevorderde uur stelde de pre dikant echter voor dit eerst de volgende dag te doen plaats vinden. Na vijf minuten ging opnieuw de telefoon, nu echter zonder dat de andere kant ant woordde. Dit werd nog enkele malen herhaald. Toen men la ter vanuit het huis van de be trokken predikant wilde opbel len, bleek de leiding onklaar te zijn gemaakt. Via de buren werd toen tele fonisch de politie gewaar schuwd, die na een ingesteld onderzoek bewaking van het perceel gedurende de nacht noodzakelijk achtte. De volgen de ochtend bleek de telefoon weer te gebruiken en werd de predikant weer enkele malen aan de telefoon geroepen, zon der dat de oproeper gehoor gaf. Uit een en ander blijkt dui delijk, dat hier van een georga niseerde aanval sprake is. Ook het feit, dat een der vra gen op een briefje getypt was ingeleverd, wijst in dezelfde richting. (Ingez. mededeling, advert.) Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumatische pijnen. En dat, terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grij pen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatische aandoenin gen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzui verende Kruschen kuur uit komst. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samenge steld hebben regelmatig .ge bruikt een weldadig aanspo rende werking op lever, niercfn en ingewanden. De kleine dage lijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; on zuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en ge wrichten, waar ze anders oor zaak zouden worden van die on dragelijke pijn- "71T r.u„ voorbeeld van die talloze Rheu- matieklijders over de hele we reld- voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zyn van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apothe ker of Drogist. aanvankelijk de broederhand had uitgestoken naar haar toenmalige fractiegenoot, de Indonesiër Pa- lar, doch dat zij nu de hand om zijn keel legde om zijn strop te kunnen dichtknijpen. Kijk, als je zoiets zegt, krijg je vast ru^ie met voorzitter Korten- horst. Netjes blijven is voor som migen heel moeilijk

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2