Truman's program overtreft New-Deal van wijlen president Roosevelt. yzsp*t«'d sZwk ,de -New De*'" p""d»' NIEUWS Noordatlantisch Pact werd niet genoemd. Opgravingen hij voormalige ruïne te Brigdamme. Priiscontróle. verhoging inkomstenbelasting, afschaffing Taft Bartley-wet Besprekingen in Indië. srs?..Td*. ™aSrskrsèitd« M Marshall-hulp eindigt Nederlandse acties op Sumatra geëindigd, in 1952. Radiorede van H. M. de Koningin 8 Brengen m Israël wil liet vuren staken. Interessante ontdekkingen werpen nieuw licht op Walcherens historie. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 6 JAN. 1949 Toestand in bezette gebieden verbetert. München geland. Dirk II gaf toestemming tot de bouw. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83 Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1145 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg;. Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.47 u., onder 16.46 u. Maan op 12.10 u., onder 0.31 u. Eerste Kwartier 12.51 u. Hoogwater op Vrijdag 7 Jan.: Vlissingen: 6.58 u. 1.37 m., 19.32 u. 1.44 m. Terneuzen: 7.24 u. 1.63 m., 19.54 u. 1.72 m. Wemeldinge: 7.53 u. 1.33 m„ 20.17 u. 1.51 m. T_I et bericht van het Chinese blad „Keng Po", volgens hetwelk vóór de komst van mi nister Drees in Indië, door tus senkomst van vertrouwensperso nen, reeds contact zou zijn ge legd met Soekarno c.s. is geluk kig tegengesproken. Dit wil, gezien de ervaringen van de laatste tijd, niet zeggen, dat er geen contact tot stand zal komen en dat bij de besprekin gen over de inrichting van de Federale interim-regering, Soe karno en zijn revolutionnaire vrienden, niet als vertegenwoor- President 1 ruman heeft gisteren voor het Amerikaanse digers van de republiek zullen congres een regeringsprogram ontvouwd, dat zowel in om- Goes van Naters, sprekende na- mens de Kamerfractie van de t ruman drong aan op machtiging tot herstelling van Partij V. d. Arbeid, reeds een prijscontrole, verhoging van inkomstenbelasting met vier ï°?.rd heeft gedaan voor milliard dollar en annulering van de door de republikeinen SewH"ki""v,V,"° Arbeidswet van Taf,-Har,ley. in en hij maakte in het geheel geen gewag van het Noord- Atlantisch pact, een militair hulpprogram voor West-Euro pa of aanvullende fondsen voor het Plan-Marshall. Wel zeide hij, dat hij in de loop van deze zitting van het con gres ,,de gelegenheid zal hebben het congres te verzoeken verschillende maatregelen in overweging te nemen op het gebied van de buitenlandse politiek". Amerika niet tracht de huidige toestand te bestendigen. „Door middel van het Europees herstelprogram, onze „politiek van nabuurschap" en via de Ver. Naties zijn wij begonnen de nati- eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de zee van ellende, die over een groot deel van Java en Sumatra is uitgestort. Nu is het uit de aard der zaak niet zo gemakkelijk te zeggen wie dan wèl als vertegenwoordi gers van dit deel van Indië kun nen worden aangemerkt. Er is daar een soort „parlement", maar een parlement, niet geko zen door de bevolking, maar benoemd door Soekarno en en kele partijbonzen. Dit parlement Hjj verklaarde, dat het Ameri kaanse volk bij de laatste presi dentsverkiczingen „de in discre diet geraakte theorie, dat het lot van de natie moest liggen kan allerminst als representa- in de handen van enkele be- tief worden aangemerkt. En het gunstigden, heeft afgewezen." houden van vrije verkiezingen. HnT DnnrD a u is gezien de omstandigheden, in dit deel van Indië, waar de rust De president zette daarna zijn nog niet of nauwelijks is weer- program uiteen, dat het volgen- gekeerd, evenmin mogelijk. j de inhoudt: Er zal dus met grote nauw-1. Een uit 8 punten bestaand keurigheid en voorzichtigheid plan tot bestrijding van de in- gezoeht moeten worden naar flatie. Voor dit doel vraagt hij mannen, die geacht kunnen wor- bevoegdheid om een controle op den in staat opbouwende arbeid de prijzen in te stellen, een toe- te verrichten en die tevens min wijzingenstelsel voor schaarse of meer het vertrouwen genieter grondstoffen in het leven te roe van althans een groot deel derpen en eventueel leningen te bevolking. j verstrekken ter financiering Dat kan niet worden gezegd van de vervaardiging van ma van Soekarno. En evenmin van terialen, waaraan acute tekorten Hatta. bestaan. I 2. Verhoging van de onder ra ver laatstgenoemde, de fa- nemingsbelasting en andere be- voriet van de Partij v. d. lastingen met in totaal vier mil- Arbeid, maakt de „Maasbode" liard dollars per jaar, teneinde enkele opmerkingen, die niet de staatsschuld te verminderen, zonder betekenis zijn. j 3. Volledige herroeping van „Dat Hatta persoonlijk een de Arbeidswet van Taft-Hartley nobele indruk maakt en mis- en vervanging van deze wet door schien ook een hoogstaand man de vroegere z.g. Wagner-Wet, die is, doet daarbij weinig ter zake. een meer liberaal karakter droeg. Dat hij en zijn mede-minislers, Wel moet laatstgenoemde wet mitsgaders de president, verant- gewijzigd worden met dien ver woordelijkheid dragen voor bet, stande, dat jurisdictionele sta- ook door een ieder erkende wan- kingen (stakingen, voortvloi. en- beheer in de republiek, is be-de uit geschillen tussen vak- langrijker. Hun verantwoorde- organisaties) en secondaire boy- frlijkheid wordt niet geringer door cotts (het neerleggen van het een beroep op de macht der mi litaire bevelhebbers in Djokja. Bijna in één adem een groep Indonesische bewindslieden be schuldigen van onmacht, onwil en verdragsschending, van ter roristische penetratie in aan grenzende gebieden, van onder mijnende propaganda-activiteit en wat al zulks meer zij en te vens de?.' zelfde groep aanwijzen als degenen, die namens een groot deel van de archipel zeg genschap moeten krijgen in de opbouw van de éne Indonesische staatsgemeenschap is op zijn winst genomen ietwat bevreem dend en vraagt toch wel ietwat meer toelichting." Zoo is het inderdaad. Waarbij dan nog komt, dat de Indische bevolking het niet zal verstaan, „wanneer wij onzer zijds in besprekingen over de fe derale opbouw degenen gaan be trekken, die zich altijd tegen deze opbouw hebben uitgespro ken en altijd het uiterste heb ben gedaan om het federatief Indonesië te saboteren." ok wat dit betreft, staat de kV regering voor een uiterst moeilijke taak. Bij alle critiek op haar beleid willen wij dit geen ogenblik uit het oog verliezen. Als draagster van het gezag, als „dienaresse Gods", mag zij niet met het gezag spelen en ook niet laten spelen. Noch door re volutionnaire volksmenners, noch door buitenstaanders. Aan de andere kant moet het mogelijke worden gedaan om zo spoedig mogelijk tot een vreed zame oplossing van het aanhan gige probleem te geraken. Moge God haar schenken de wijsheid die zij nodig heeft. West-Europese Unie bijeen. De secretaris-generaal van de permanente commissie der West- Europese Unie heeft bekend ge maakt, dat de ministers van de fensie van de vijf landen der Unie 14 Januari in Brussel zullen ver gaderen ter bespreking van ge meenschappelijke vraagstukken van organisatorische aard en de bevoorrading betreffend. Politieke waarnemers te Lon den geloven, dat belangrijke agen dapunten voor deze zitting zullen zijn: een beschouwing van de be staande Westeuropese verdedi gingsplannen in het licht van het werk uit sympathie met stakers in een nietijaanverwante indu strie) verboden blijven. 4. Verruiming van de sociale wetgeving in dier voege, dat de Ouderdomspensioenen worden verhoogd en de overheidszorg zich ook uitstrekt tot hen, die slachtoffer zijn van werkloos heid, ziekte of invaliditeit. 5. Het instellen van een stel sel van ziekteverzekering, dat „iedere Amerikaan in staatzal stellen goede medische behande ling te verkrijgen". 6. Meer staatssteun voor het onderwijs. 7. Een speciale wetgeving, die het de regering mogelijk moet maken volkswoningen met lage huren te bouwen, krotten op te ruimen en een onderzoek naar de woontoestanden in te stellen. 8. Een veelomvattend program ter herziening van de burger rechten met het doel discrimi naties tegen negers of andere rassenminderheden te verbieden. De Buitenlandse Politiek. Ten aanzien van de buiten-' landse politiek diende president Truman slechts de twee volgen de voorstellen in: 1. Verlenging van de geldig heidsduur van de wet, die op 31 Maart a.s. afloopt, en die de regering de bevoegdheid geeft met andere regeringen overeen komsten inzake verlaging van de douanetarieven aan te gaan. 2. Schrapping van in het be staande program opgenomen beperkingen inzake de toelating van verplaatste personen uit Europa in de V.S. Volgens de huidige regeling mogen geduren Bissell, de speciale assistent van de administrateur van het plan- Marshall Paul Hoffmann, heeft verklaard, dat het plan-Marshall na 1952 in zijn huidige vorm niet zal worden voortgezet, ondanks de verwachting, dat er in dat sta dium van het Europese herstel een groot dollar-tekort in Europa zal bestaan. Waarschijnlijk, zo zeide hij, zul len enkele der deelnemende lan den „verdere steun in één of an dere vorm" in 1952 verdienen, doch het totale plan zal „volgens schema eindigen". De organisatie voor Europese economische sa menwerking heeft het dollar tekort van West-Europa na 1952 geraamd op minstens 1 milliard dollars. Landen als Griekenland, Oos tenrijk en West-Duitsland zullen I mogelijk ook na 1952 misschien nog hulp nodig hebben. Het is echter onmogelijk te zeggen, of een dergelijke hulp verleend zal worden en in welke vorm dit zal geschieden. De E.C.A. zal in de laatste week van Januari de aanvrage voor de gelden voor het komende jaar by het Congres indienen en ongeveer i 4.347 miliioen dollars vragen, het onale barrières neer te halen, die door de 19 Europese landen ge- de economische groei en de soci-| noemde bedrag. Het juiste bedrag ale vooruitgang van de volkeren1 zal in de komende vier dagen wor- der wereld belemmeren", aldus de den vastgesteld, president. (Zie vervolg pag. 5, kol. 1) ij.bl' „Overtreffende trap.. De legercommandant, generaal Spoor, heeft de comman danten op Sumatra een order gezonden, dat Woensdag om 12 uur de militaire acties en daarmee de vijandelijkheden tegen Indonesische republikeinen zijn geëindigd. Op Sumatra zijn o.a. Benkoelen, Tembilahan en Rengat gezuiverd van T.N.I.-troepen. ten, dat op de vergadering van de Veiligheidsraad, wanneer deze dan ook zai plaats hebben, Ame- Te Panipaham ten zuidoosten van Laboehan Bilik, is een Japan ner gearresteerd. Uit Padang wordt gemeld, dat voor West-Sumatra zeer spoedig een distributie voor de bevolking den om de besprekingen weer „op gang" te helpen. Dit zou men al thans kunnen concluderen uit het feit. dat Cochran, het Amerikaan se lid van de C.v.G.D. naar Was hington ontboden is voor raad de een periode van 2 jaar 200.000 COMMENTAAR OP TRUMAN'S 'iOngdtirSG Vlucht6:iïiïjBII t6 verplaatste personen in de V.S. BOODSCHAP. '"présiden" Truman legde er de De voorzitter van de repuLli- - - kemse partij Scott, verklaarde Een Hongaars vliegtuig met 21 nadruk op dat hij zijn program toneres dat de president passagiers en een bemanning van hSSd SfSïïE" hoog sp^ speeWc met het geM vier koppen, waarvan de metsten slag voor de buitenlandse2 polt van het volk.. Hij stelde het Con- tick der V <3 gres „een ongelijke verdeling van <len genoemd, is Dinsdag op net De buitenlandse politiek der'de nationale rijkdom voor om .vliegveld München Reim geland. VS is gericht op vrede zo zei iedere groep in het land, die pres- Enkele inzittenden verklaarden, Truman en gaat uit van hetsie uitoefent te kunnen afkopen", dat het toestel op weg was naar rlnw>n/<vir<f ioAhn o ffivm io i p/1 i ft Vim'tcdr-l o «ri rinnh urofrouc hoti- voor het binnenlandse regerings- prineipe van internationale sa menwerking. Zolang echter nog geen stelsel van internationale veiligheid tot stand is gebracht, waarop Amerika zich kan veria- gelan<i is gegaan, echter meer IfHÜAll AM VMlVldAn IVAn AA/ITA P lYl Een democratische afgevaardig-1 Zwitserland, doch wegens ben de merkte op: „Wij gaan naar een zinegebrek te München moest lan- socialistische staat toe. Het lijkt den. Drie passagiers zouden niets er op, of wij de weg gaan, die En- afweten van het onlsnappings ten, kon de Amerikaanse rege ring zich niet onttrekken aan hét scheppen en instandhouden vrijer en minder behoedzaam". Senator Taft 2eide, dat volgens zijn mening de regeringsuitgaven van een gewapende macht, die verminderd konden worden, zodat toereikend is om eventuele de voorgestelde belastingverhogin- agressie af te schrikken. j Sen niet nodig zouden zijn. Wij zijn in het afgelopen jaar j Wallstreet was tamelijk tevre- in belangrijke mate gevorderd den met het program van Tru- met het doeltreffend organise- man. De zakenlieden vonden het ren van onze gewapende macht1 aldus Truman, „doch het is nood zakelijk verdere verbetering aan te brengen in de wetgeving met betrekking' tot de nationale vei ligheid". Als een van deze verbeterin gen beschouwde de president de inwilliging van zyn verzoek om het instellen van een alge meen militair opleidingspro- gramma voor de Amerikaanse jeugd. Sowjet-Unie. In geen enkele passage van zijn redevoering noemde Truman de Sowjet-Unie met name. Hij ver klaarde evenwel, dat het thans al le landen duidelijk moet zijn, dat plan. Alle inzittenden zijn ter be schikking gesteld van de Amerik. politie. Onder de 18 passagiers, die in het plan betrokken waren, bevinden zich enkele vrouwen, enige dokters en ingenieurs en een bankdirecteur. Zij stapten allen te Pecs (Zuid-Hongarije) in het toe stel en stonden geboekt als passa- giers voor Boedapest, niet zo'n bittere pil als zij ver-1 De piloot was vermomd met een wacht hadden. valse baard en een donkere bril. zal worden ingevoerd, omvattende 3 M. textiel per persoon en per '^gmS over de „abrubte gezin een fles petroleum en 2 bri- 1 ketten zout. Ook zullen binnen- d de NcderIandsc rege" kort meel en suiker worden ge distribueerd. De Wali Negara van Zuid-Su- matra heeft het initiatief geno men tot oprichting van een comité tot steunverlening aan de nieuwe onder Nederlandse controle ge brachte gebieden in Zuid-Sumatra Gedacht wordt aan de opsporing van familieleden, gezinshereniging enz. Voor de bevolking van het Zuid- Malangse op Java is 100.000 M. textiel beschikbaar gesteld; voor Blitar Kediri, Toeban en Madioen 400.000 M. textiel en 300 ton rijst. Ook voor Tjepoe is de hulpver lening op gang gebracht. WONDERLIJKE ONTMOETING. H. M. de Koningin zal hedenmiddag om 13.15 uur over beide zenders een radiorede uitspreken over de staatkundige ontwikkeling in Indonesië. Dr DREES NIET OVER COLOMBO. De eerste Nederlandse trein van Australië en China zullen deelne- de Delispoor, die van Medan naar men aan de conferentie van Azia- Rantau Prapat stoomde, had 2 tisehe landen over Indonesië, die uur na de bezetting van deze te Dehli zal worden gehouden, plaats een wonderlijke ontmoe- Bindende besluiten mag de ting. Vlak bij Rantau Prapat ont-Australische vertegenwoordiger ïiC Voorspelling over aardbeving veroorzaakte paniek. De voorspelling van de Brit se meteoroloog William Whee ler, dat zich vandaag in Ita lië een ernstige aardbeving zou voordoen, heeft in vele delen van het land paniek ver oorzaakt. De mensen kamperen op het platte land en meteorologische instellingen in Italië worden bestormd door personen, die inlichtingen wensen. Het cen trale meteorologische instituut te Florence heeft een officiële mededeling uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat het nooit voorgekomen is, dat een aard beving nauwkeurig kon wor den voorspeld, en dat dergelij ke gebeurtenissen in Gods hand liggen. Trygve Lie, algemeen secretaris der Ver. Naties, heeft voorspeld, dat in 1949 in Palestina vrede zai zijn. Hij zei, dat een oplossing nabij is dan ooit tevoren, ondanks de jongste gebeurtenissen. Naar vernomen wordt heeft het Israëlische kabinet gister avond in principe het bevel van de Veiligheidsraad tot staken van het vuren aanvaard en het zou de wens geuit hebben spoedig met wapenstilstandsbesprekingen te beginnen. Uit betrouwbare bron werd ver- werden vernield, voordat de nomen, dat het kabinet de minis- strijdmacht zich terugtrok. Als ter van Buitenlandse Zaken, Mos- deze afdeling verder op Egyptisch je Sjertok, heeft gemachtigd een 1 gebied had willen doordringen, antwoord aan de Veiligheidsraad zeide hij, zou er „niet veel geweest op te stellen, dat waarschijnlijk zijn dat ons had kunnen tegen- deze week naar Lake Success zal worden gezonden. Men verwacht, dat de nieuwe verzoeningscommissie der V.N. voor Palestina, in de nabije toe komst zal bijeenkomen. De commissie van de V.N. voor de Negeb komt Vrijdag te Lake Success bijeen, zei Lie. De com missie beschikt dan misschien over enkele inlichtingen betref fende de Britse berichten, dat Joodse troepen twee luchtbasis op Egyptisch grondgebied hebben bezet. Een Israëlisch woordvoerder heeft gezegd, dat de Israëlische strijdmacht, die in Egyptisch ge bied doordrong verscheidene Spit fires op de grond buitmaakte, toen zij de vliegvelden in het ge bied van El Arish bezette. Instal laties, startbanen en gebouwen In de maanden November en December is men bij het afgraven van de terp, waarop vroeger de ruïne van Brigdamme stond op resten van de oude kerk, die op deze plaats heeft gestaan, ge stoten. De opgravingen hebben aan het licht gebracht, dat de theo rieën van diverse kroniekschrijvers betreffende de stichtingsdatum van de berk en de naam van de heilige, aan wie de kerk was ge wijd, als onjuist moeten worden bestempeld. stichten. Het werd een zgn. filiaal- kerk van Alarthskintsklrche Serooskerke). De bewering, dat Popkensburg of St. Laurens be doeld zou zijn is onjuist, daar St. Laurens later gesticht werd dan Brigdamme. Wij zijn in verband hiermede ons licht eens gaan opsteken bij de Rijksarchivaris, dr W. S. lin ger, die bereid was ons één en ander van deze „nieuwtjes" te vertellen. DE HEILIGE. DE JUISTE DATUM. Over de datum bestaan even eens enkele dwalingen. Men meen- Verschillende kroniekschrijvers. dat mat bisschop Dirk de eer- voorgestelde ruimere Noordatlan- zo merkte dr Unger in de eerstel/^ .i^eTrf'nflT stierf, °da- tische pact: de levering van Brit- plaats op. maken melding van men vereunnine tot se straalvliegtuigen aan anderehet feit. dat de kerk gewijd zou nn 1lpfi „7S „,(f de datering 1212 na December tot 1216. Wij kunnen dan ook met dr Heering het privilege veilig op ca. 1215. stellen." HET FUNDAMENT. Deze nieuwe datering vindt steun in het materiaal, waarvan het kerkje was opgetrokken, en dat bij de egalisering van het lerpje bloot kwam. Aan de op pervlakte kwamen n.L reuzen moppen, 32 cm. lang, 14 cm. breed en 7 tot 8 cm. dik, terwijl het kerkje was gefundeerd op enige lagen rode Bremerzandsteen. Dr Unger stelde het in verband met deze afgravingen zeer op prijs, dat de plaatselijke autori teiten hun medewerking volledig hebben gegeven, zodat de funda menten van de kerk geheel kun nen worden vastgesteld. moette de trein een in volle vaart op hetzelfde baanvak aanstormen de trein met vluchtende republi keinen: De republikeinse trein wist een „rookgordijn" te vormen, waar achter de republikeinen konden ontkomen. De veriaten trein werd overgenomen en stoomde achter uit naar Rantau Prapat terug, waar de republikeinse stations chef stomverbaasd zijn opwach ting maakte. AUSTRALIË EN CHINA TER CONFERENTIE. Mits alle leden aanwezig kun nen zijn, zal de Veiligheidsraad Vrijdag a.s. de Indonesische kwes tie wederom in behandeling ne men. Dit verklaarde Trygve Lie, die verder zeide, dat indien dat niet mogelijk is de Raad dan Maandag zal bijeenkomen. Aneta verneemt echter dat de vergadering op Vrijdag niet door zal gaan, omdat de reis van de Queen Mary, die afgevaardigden voor de Raad aan boord heeft, eerst gistermiddag is vertrokken. De mogelijkheid is niet uitgeslo- Druk werk voor de V.N. echter niet nemen. Nieuw Zeeland heeft zijn stand punt nog niet bepaald, terwijl Siam niet zal deelnemen, niet om dat dit land niet met de Republiek sympathiseert, doch omdat het goede vrienden met Nederland wil blijven. In een verklaring van het secre tariaat wordt gezegd, dat het Wereldvakverbond solidair is met het Indonesische volk. Soemitro is naar het Verre Oos ten vertrokken om met vertegen woordigers van landen in Zuid- Oost-Azië de aspecten van de In donesische kwestie te bespreken. Ook Irak heeft verboden, dat Ne derlandse vliegtuigen op zijn grondgebied landen. Meldden wij gisteren, dat Dr Drees via Sjarah en Colombo zou vliegen, thans wordt medegedeeld, dat de tocht niet over Colombo zou gaan. Inmiddels is Jlir Michieis van Verduynen Tandjong Priok gearriveerd. in NIEUWE BON voor sinaasappelen. Hoewel de in begin December 1948 aangewezen bonnen voor sinaasappelen tot dusver slechts Trygve Lie, secr.-generaal van in enkele gedeelte van ons land de Ver. Naties, heeft een zeerzjjn gehonoreerd is het noodzake- zware voorjaarszitting voorspeld jyk in verband met de te ver houden" Er is voorspeld, dat Frankrijk Israël voor het eind van Januari zal erkennen als staat. Volgens het Iraakse ministerie van defensie hebben de Israëlische troepen zware verliezen aan do den en gewonden geleden in zware gevechten, die voortduren aan het Noordpalestijnse front. voor de V.N. Lie verklaarde, dat behalve de vergaderingen van de Veiligheidsraad er op 24 Januari ook nog een bijeenkomst zal zijn van de trustschapsraad en de achtste zitting van de economi sche en sociale raad 7 Februari zal aanvangen. Verder zal het tweede deel van de zitting der Assemblee op 5 April te Flushing Meadows beginnen. landen van de Unie en verdere standaardisatie van wapens en uitrusting in verband met de mo gelijkheid van grotere leveranties uit de V.S. De Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken zou hebben mee gedeeld, dat zijn Franse collega had beloofd dat Frankrijk de toe lating van Italië tot de Westeuro zijn aan de heilige Brigetta, waar uit dan der naam Brigdamme zou zijn ontstaan. Deze veronderstel ling moest de Rijksarchivaris ten stelligste ontkennen, daar de kerk DE VONDSTEN. Aangetroffen werd ook een grafkelder en op een andere plaata een grafzerk van bovengenoemde stichting op 1196/97. Er wordt I steensoort met een dubbel kruis. echter melding gemaakt van een Het steemverk is door de Rijks- miini^ti^ehe^camDame in de deken Helyos van St. Pieter, te i gebouwendienst aangekocht ten -v v Duitsland Utrecht, waarvan vaststaat, dat behoeve van de Abdyrestauratie, jvruiL>n van een onafhankeliike zijn voorganger in 1200 nog leef-1 torwU. de grafzerk aan" het Zeeuw- j** ^^„^LbgepLte ^miek Mogelijk krijgt ook China commissie van goede diensten. Trygve Lie heeft gezegd, dat hij de mogelijkheid zou onderzoeken van het aanbieden van de goede diensten van de Ver. Naties aan de Chinese regering en de com munisten bij het bereiken van een accoord. Volgens de berichten verzame len de communisten grote strijd machten rond Tientsin en verste vigen zij hun greep op een veer tigtal steden en dorpen daar in de buurt. Volgens Chinese persbe richten hebben de communisten een „voorzieningscentrum" inge richt te Hsiaotsan, 35 kilometer ten Zuid-Westen van Tientsin. Vliegtuigen van de Chinese re gering hebben 10.000 man com munistische troepen waargeno men, die zich naar hét Zuiden be wegen in het gebied van Hwai, ongeveer 240 km. ten Noorden van Nanking. Men meent, dat de communisten posities innemen voor het verwachte offensief op Nanking. Communistische partij in West-Duitsland. De communistische partij in West-Duitland heeft besloten een „organisatorische scheiding" tus sen haar en de door de communis- wachten grote aanvoeren in deze maand reeds thans een tweede bon aan te wijzen. Uiterlijk 15 Januari moet men de bonnen 534 en 540 Algemeen bij een hande laar in groente en/of fruit inleve ren. Bon 534 Algemeen (voor houders van A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 540 Algemeen (voor houders van D- en E-kaarten) op een kilogram sinaasappelen. De detaillisten moeten de bonnen geplakt op op- 1 plakvellen uiterlijk 19 Januari in- leveren bij een grossier in sinaas appelen. Deze dienen de bonnen uiterlijk 22 Januari in te leveren bij de rayonleider van het bedrijf- Daar is me toch de „oude S.D.A.P." wakker geworden. Het bestuur heeft n.L in een adres ge protesteerd tegen de politiële ac tie (die al weer achter de rug is!) In ieder geval is mijnheer van Campenhout te Hoeven (N.-Bra bant) actiever. Hij heeft 7 ha. grond gehuurd voor een sport- vliegveld. De hoofdredacteur van Volk en Vaderland, de „schet- teraar van Mus'sert" is tot 9 jaar veroordeeld. Tijdens een jacht partij op de kortenhoefse plas zijn twee eendenjagers J. Breyer uit Kortenhoef en O. van Dijk uit Den Haag, verdronken. 7 Jan. vertrekt de „Evertsen" naar Indo nesië. Wanneer U vóór 10 Januari Uw brief post bereikt deze het schip wanneer het op 13 en 14 Jan. in Dakar ligt. Post voor Kaapstad, waar van 2426 Ja nuari vertoefd wordt, moet uiter lijk 17 Jan. gepost zijn. - Het troepentransportschip „Grote Beer" werd gisteravond door de mist verhinderd het Noordzeeka naal binnen te varen. 1500 schap voor groenten en fruit. Instellingen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonleiders wenden. Plan voor Berlijnse valuta. Naar de Times meldt zou het plan van de zes „neutrale" des kundigen voor de oplossing van het Berlijnse valutaprobleem voorzien in de oprichting van twee afzonderlijke banken. Deze zouden onder directie van de vier mogendheden moeten staan. De „neutrale" commissie werd opgericht na het debat over Ber lijn in «de Veiligheidsraad. Zij be staat uit vertegenwoordigers van Argentinië, Columbia, België, Sy rië, Canada en China. Dr Drecs als postbode. Vorige week kreeg een Hel- mondse familie bericht uit Indo nesië, dat haar zoon daar tijdens de actie was gewond. De familie- werd" gewijd aan de heiiige Mar- de']i Ge"«<»t«chap der Wetenschap- aken 6 toestemde in de bouw van de kerk. pen is geschonken. Het Kurier" noemt het, pese consultatieve steunen. tinus. De oudste berichten, zo deelde dr Unger mede. wijzen erop, dat Dirk II, bisschop van Lttrecht, aan raad zou die van Brigdamme vergunning verleende om een nieuwe kerk te De oudste bevestiging hiervan (Op pagina 2 vindt de lezer een een zich ogenschijnlijk vermom- werd op 1205 gedateerd, doch belangwekkend overzicht van 'Ie men als onafhankelijke oppositie- eveneens ten onrechte. „Uit na- historie der kerk, geschreven door partij, teneinde op deze wijze deel inen, d>e daarbij worden genoemd", enze medewerker, de heer van te kunnen uitmaken van een toe- zo zei de Rijksarchivaris, „volgt Wallenburg.) komstig federaal parlement. Vries te Wassenaar te herdenken, dat hij tachtig jaar geleden gebo ren werd. - 220 stakende lassers ten beheerste Socialistische Een- zijn, omdat zij het werk niet wil- heidspartij in de Sowjet-Russische den hervatten, door de directie zóne tot stand te brengen. Ivan de Ned. Dok- en Scheeps- Dit is gedaan, omdat de spe- bouwmij. te Amsterdam ontsla- ciale omstandigheden voor de gen. Nog een blik in Amerika, waar zware sneeuwstormen in het Wes'en het verkeer sterk belem meren. Honderden personen werden dakloos en twee werden gedood door een aardbeving ten Noorden van Rome. Een vlieg tuig van de „British South Ame rican Airways is met negen passa giers en zes man bemanning brandend in zee gestort. Drie passagiers kwamen om het leven. Niwin K.L.M.-pakketten liggen leden wilden graag spoedig nadere nog in Batavia, omdat de lucht-bijzonderheden vernemen, maar dienst stopgezet is. - Minister van do luchtpostverbinding was nog Schaik is op Curagao aangeko- niet: hersteld. Een poging om Ba- men. -■ De gouverneur van detavia telefonisch te bereiken niis- Ned. Antillen heeft bevoegdheid lukte. Toen de krant meldde, dat gekregen om inwendige zaken opDr Drees naar Indonesië zou ver te dragen aan het college van al- trekken, verzocht de familie hem gemeen bestuur. - Zondag a.s. I een brief mee te nemen. De brief hoopt oud-minister mr dr S. de werd ten huize van de minister- president bezorgd en zal nu stel lig door de gewonde zoon in ont vangst genomen kunnen worden. Het m.s. Johan van Oldenbar- nevelt, dat de Niwin film Jeeps aan boord heeft, heeft gisteravond de trossen los gesmeten en de Amsterdamse haven verlaten op weg naar Indonesië. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Weinig wind met op vele plaat sen nevel of mist. Overigens droog weer, iets kouder, met tempera tuur om het vriespunt in de noor delijke provincies.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1