ZÏEMKZEESCIIE COÜRAIVT. voor liet arrondis- seinen! Zierikee. 1883. No. 89. Zaterdag- 17 November. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per dr.ie maanden f 4,Fr a n c o per post f 4, Afzonderlijke nommers 5 cent, met bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever ÏI. LAKMÜUi, Binnenland. ZIERIKZEE, '16 November 1 8 8 3. Dinsdag was de eerste leesavond van 't Nut, voor dit wintei'seizoen. Als spreker trad op de heer A. N. J. Fabius van Naarden. Zijn eerste en grootste stuk was in den vorm van een schets van de burgerwacht te Groenendale een lang volgehouden persiflage op sommige mogelijk nog hier of daar bestaande ge brekkige schutterijen en op de zeker nog bestaande hoogst gebrekkige schutterij wet. Men vernam in dit stuk nagenoeg de geheele reeks welbekende anecdoten, die schutterij en schutters ten onderwerp hebben en die wel in zwang zullen blijven zoolang ons volk geen meerderen krijgsmanszin verkrijgt en 't doem- vonnis van aanleg voor bespottelijkheiddat grootendeels zijn oorsprong vindt in de gebrekkige wetgeving op het stuk der volksweerbaarheid, niet wordt opgeheven. Het tweede en o. i beste stuk was ook een schets, en wel die van het ontstaan van een tramweg door zeker denkbeeldig dorp, 's Gravenmade geheeten. Wij vonden dat plattelandsche toestanden en figuren in deze schets heel aardig waren te pas gebracht. Wij kunnen niet zeggen dat de humor vooral in het eerste stuk altoos even fijn wasmaar er was veel stof tot lachen, en ook zij, die misschien 't gehalte der geestigheden iets hooger hadden gewenscht, moesten vaak onwillekeurig meelachen. Aan den dijk tusschen Brouwershaven en Scharendijke is 14 November j.l. gevonden het lijk van een drenke ling, naar gissing tusschen de 30 en 40 jaar, fatsoenlijk gekleed, duffelsche jas, lakenschen broek en vest, witte omgeslagen halsboord, grijze kousen, aan den vinger een zwaren gouden ring, in een beurs eenige Hollandsche, Fransche en Belgische muntspeciën, in het vest een zilveren horloge. Geenerlei merken.waren op het linnen aanwezig. De burgemeester van Duiven- dijke heeft de goederen en gelden in bewaring genomen. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat zich dezen zomer een Spaansche boerin bij ons te lande heeft opgehouden, om zich op de hoogte te stellen van de Hollandsche kaasbereiding. De Purmerender Ct. zegt daaromtrent het volgende: In de maand Maart van dit jaar kwam te Purmerend eene Spaansche vrouw. Zij wendde zich tot enkelen onzer ingezetenen om raad en voorlichting. De lezing van dr. Hollman's werk over Noordholl. kaasbereiding (Fransche vertaling) had het verlangen bij haar ge wekt, om zich door eigen aanschouwing te overtuigen van die bereidingswijze. Daar haar echtgenoot, als landbouwer, niet van zijn zaken kon gemist worden, reisde de moedige vrouw alleen naar Purmerend en de Beemster. Na zich aldaar op de hoogte te hebben gesteld van hetgeen zij weten wilde, vertrok zij naar Gouda en maakte zich daar eveneens vertrouwd met de bereidingswijze der Zuid-Holl. of Goudsche kaas. Van daar reisde zij naar Frankrijk en vervolgens naar Zwitserland, altijd met het eenige doel voor oogen zich persoonlijk op de hoogte te stellen van alles wat in die verschillende landen op het gebied der zuivelbereiding wordt gedaan. Geen moeite was haar te groot, geen vermoeienis te zwaar. Zoo keerde zij na een zwerftocht van ongeveer vier maanden tot de hoeve in Spanje terug, rijk in ervaring en het hart vol dankbaarheid voor de hulp, die ze overal op haar weg gevonden had. Van die erkentelijkheid vloeien de brieven over, die in 't begin dezer week hier van hare hand werden ontvangen. Zij zijn gesteld in de Fransche taaien onberispelijk van stijl. »Het vaatje Spaansche wijn", zoo schrijft ze, »dat ik den vrienden in Purmerend en Beemster wensch aan te bieden als een klein bewijs mijner groote dankbaarheid, ligt gereed, wachtende op scheeps gelegenheid". En dat het haar ernst is met de verbetering harer eigen wijze van kaasbereiding, bewijst het feit, dat een ervaren jeugdig kaasmaker eerlang uit Nederland naar de Spaansche boerderij vertrekt, om als kaas maker werkzaam te zijn. «Hij zal zijn als een onzer kinderen", schrijft ze. Deze vrouw is wel een bewijs, dat men veel kon doen als men zich met vasten wil op iets toelegt. Zij kan een les zijn voor menigeen in ons landdie uit eigenwijsheid en traagheid maar aan 't oude blijft hangen, al is dit ook voor wezenlijke verbetering vatbaar. De St. Main-tens- of ganzenmarkt te Deventer was ditmaal zeer druk. Er werd tot f 6 besteed voor de vette ganzen. Met 1 December wordt de postpakkettendienst ook uitgebreid tot het vervoer van pakketten, waarvan de aangeteekende waarde, een bedrag van f 150 niet te boven gaande, bij den geadresseerde kan ingevorderd worden door de post. Deze pakketten worden verreken pakketten genoemd. De begrooting voor 1884 van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, bedraagt f 1.641,500. Het kapitaal van dit fonds bestaat uit f 30.009,400 2V2 4/186,720 3 en f 673,900 4 Nationale schuld, waarvan de rente op f 920,000 wordt geraamd. Door de Nederlandsche exposanten op de Amstef- damscbe tentoonstelling is aan den heer J. A. N. Schagen van Leeuwen een geschenk aangeboden, als blijk van waardeering voor de uitstekende wijze, waarop hij gedurende de tentoonstelling hun belangen heeft behartigd. Bovendien ontving hij ter herinnering een album, in fraai versierden marokijnen band, met de namen van allen die tot het geven van dit huldeblijk medewerkten. Het uitreiken der belooningen, door de Belgische inzenders op de tentoonstelling te Amsterdam behaald, zal volgens het Hbl. op verlangen van Koning Leopold niet op het laatst dezer maand, maar den tweeden Zondag in Januari te Brussel plaats hebben. Men wil van hooger hand een bijzorideren luister aan die plechtigheid verleenen. Er wordt dien dag een feestmaal gegeven, waarbij ook de Nederlandsche gezant tegen woordig zal zijn. Een maand geleden liepen een paar jongelieden des nachts door de Kal verstraat te Amsterdam en ont moetten een gezelschap heeren en dames. Een dier jongelieden veroorloofde zich tegen eene darne eenige vrijheid, waarop de echtgenoot hem een klap meteen parapluie gaf. De jongeling beklaagde zich over die mishandeling, zoodat proces-verbaal werd opgemaakt. Eenige weken later is de jongeling gestorven. De dader heeft zich uit de voeten gemaakt en is nu ge signaleerd ter zake van moedwilligen doodslag. De heer Roland Holst, procuratiehouder te Amsterdam, is door het hof te Arnhem vrijgesproken in de bekende zaak betreffende eedsweigering. Aangaande de zaak van den heer Roland Holst wordt nader gemeld, dat de uitspraak van het Hof te Arnhem niet is vrijspraak, maar ontslag van rechtsvervolging, en zulks op grond van de overweging, dat van den heer Holst, als niet behoorende tot eenig kerkgenoot schap, geen eed kan worden gevergd, maar men had moeten volstaan met een verklaring. Met Hof te Arnhem deelt alzoo de o. i. gezonde opvatting dat iemand, die niet eedzweren wil, dit ook niet behoeft, maar dat zijn ja, ja, en zijn neen, neen kan zijn. Onder vele blijken van deelneming heeft het blinden instituut te Amsterdam zijn 75jarig bestaan gevierd. Deze feestviering had plaats in het oude gebouw, doch er komt een geheel nieuw gebouw voor deze nuttige inrichting. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot comm. verif. 3e categ. te Zierikzee H. M. de Roos, comm. 3e klasse te Wijhe. Belast met het gezondheidsonderzoek van schepen naar Brouwershaven, M. J. Bybau, heel- en vroed- meester aldaar, en zulks voor drie jaren. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zondag is de stoomboot «Zeeland" op de reis naar Rotterdam, bij de spooibrug te Dordrecht, aangevaren door de Zeelandia" van Middelburgwaardoor de «Zeeland" zulk een averij aan bet roer kreeg, dat zij naar Rotterdam gesleept moest worden. De passagiers zijn meerendeels te Dordrecht afgestapt om per andere gelegenheid de reis te vervolgen. Er is weder een stoomschip door een ander dergelijk vaartuig in den grond gehoord. Ditmaal trof het ongeluk de «Hollandia", van Harlingen naar Londen met goederen en vee. Het schip lag in dikte van mist te drijven voor een sleepanker, toen het aan gevaren werd door het stoomschip «Joh Ormston". liet ongeluk gebeurde op de Theems en men had nog tijd het schip op het slijk te zetten, waar het gedeeltelijk vol liep, doch later weer vlot en weg gebracht werd. Van het vee dat aan boord was is het grootste gedeelte verdronken en van de lading is een deel beschadigd. Op de spoorbaan tusschen Leiden en Warmond is een man, te Oegstgeest woonachtig, door een spoortrein overreden, zoodat hem een 'arm werd afgesneden. Men vermoedde dat de man met opzet op de rails was gaan liggen om zoo den dood te vinden. Later bleek, dat hij in beschonken staat op de spoorbaan verzeild geraakt was. De vrouw, die verleden week aan 't Centraal-station te Amsterdam door een locomotief werd overreden, is nog niet overleden, doch verkeert in zorgvvekkenden toestand. Op. de Prinsengracht te Amsterdam is een man al vechtende in het water geraakt en verdronken. De andere vechter is in arrest genomen. Onder Nieuwerkerk a/d. Usel is een man verdronken vermoedelijk een koopman in parapluies. Te Nijmegen is een loodgieter uit een dakgoot op een binnenplaats doodgevallen. De huzaar Adelaar, die in de kazerne te Amersfoort zijn krijgsmakker v. d. Bij met een koksmes doodstak, is naar Arnhem gevoerd om voor den krijgsraad ge steld te worden. Te Uitgeest is een houten timmerloods afgebrand, door het spelen van kinderen, die met lucifers een hoop krullen in brand staken. Te Anna Paulona is een hofstede, bewoond door twee gezinnen, afgebrand. Te Ede is een woonhuis afgebrand. Het vee is gered. De brand is denkelijk ontstaan bij het aan maken van een kachel. Te Vriezenveen is Zondag onder kerktijd een winkel huis in manufacturen afgebrand. Aan het Kralingsche veer is een schippersknecht overboord gevallen en verdronken. Zondag j 1. is te Ileino onder de gemeente Raalte (Overijsel) een vreeseüjke dubbele moord geschied. Terwijl de bewoners der hoeve naar de vroegkerk waren, ongeveer te 7 ure 's morgens, en zich de twee knechten alleen thuis bevonden, zijn deze door twee mannen overvallen. De roovers verwondden den oudsten knecht niet vier revolverschoten, zoodat zij meenden hem gedood te hebbenden jongsten knecht, die de vlucht nam, schoten zij buiten dood en sleepten bet lijk daarna in de schuur. De oudste knecht kwam weder bij, wist st.il naar den stal te sluipen en van daar te paard naar het dorp te snellen om de zaak aan te geven en hulp te halen. Terugkomende vond men de dieven gevlogen, het kabinet opengebroken en liet geld daaruit geroofd, doch het geldswaardig papier had men laten liggen. De verwonde knecht meent een der daders herkend te hebben, als zekeren Gradus Arernls, oud 25 jaardie vroeger op de plaats als knecht gediend had, doch wegens een slechte daad de grenzen over was gevlucht. Te Stellendam is een kind in een pot kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Te Uithuizen is een kind van 5 jaar overleden door het in brand raken der kleeren. Aan bet strand van Tessel bij de Koog is een lijk aangespoeld van een onbekenden schepeling en in de Zuiderzee is dooi' een Elburger schipper het lijk op- gevischt van een onbekende, denkelijk een schippers vrouw. In den Haag lieëft een jongen in een fabriek een hand tusschen een machine verloren. Aldaar heeft een lantarenopsteker 's nachts op straat iemand met een mes over het gezicht gesneden, en er is ook een man overreden door een Scheveningschen vrachtwagen, doch <h't geschiedde over dag; zoo ook het geval met den heer V., die op de Hoogstraat wandelend door een beroerte werd overvallen en gedood.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1