iïERlKZËESC COURANT voor liet aitoiidis- semeiit Zierikzee. 1882. No. 75, Woensdag 27 September. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ4,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 00 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEVJIAA. ZIERIKZEE, 26 September 188 2. Zaterdag werd alhier in de benedenzaal der sociteit in Bellevue de driemaandelijksche vergadering gehouden van de onderwijzersvereniging in het Arrondissement Zierikzee, onder voorzitterschap van den Arr. School opziener den heer mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth. Ruim een twintigtal leden waren opgekomen, terwijl een lid der PI. Schoolcommissie, de heer dr. J. K. de Bruijne, de vergadering met zijn tegenwoordigheid vereerde. Uit de mededeelingen bleek, dat het bestuur der Gewestelijke Vereniging Zeeland, waarvan deze ver- eeniging deel uitmaakt, met 1 Januari 1883 te Middelburg zal gevestigd wordendaartoe moet een nieuw Gew. Bestuur gekozen worden door de afdeelingen, die daartoe zijn uitgenoodigd. De Voorzitter bespreekt de wenscbelijkheid dat ook hier, gelijk te Middelburg en te Goes, een cursus worde opgericht tot opleiding van onderwijzers voor het examen als hoofdonderwijzer. De alhier bestaan hebbende cursus is, gelijk overal in den lande, met Juli 1881 opgeheven. Hier en daar en ook in de beide genoemde plaatsen hebben de belanghebbende onder wijzers zich vereenigd, en gesteund door de gemeente besturen in de behoefte aan leiding bij de studie voor de hoofdacte voorzien. De Voorzitter twijfelt niet of bij gebleken belangstelling en initiatief van de zijde der onderwijzers, zal öok hier zulk een cursus kunnen tot.stand komen. Na de huishoudelijke zaken werden eenige punten van bespreking behandeld, als: 1. Het rangschikken van werkwoorden als komenhoudenzeggen en dergel. onder de sterke werkwoorden is voor het lager onderwijs af te keuren, ingeleid door den heer II. J. Bastmeijer van Zierikzee2. Verdeelings- of verlioudings-divisie bij het aanvankelijk onderwijs in de deeling? ingeleid door den heer M. W. van de Garde van Noordgouwe'; 3. Middelbare en ware tijd, ingeleid en verklaard door den heer Bastmeijer. Na vaststelling der punten voor de December-ver- gadering werd de vergadering gesloten. Te Vlissingen is in het dok opgenomen een nieuw ijzeren lichtschip, genaamd «Wandelaar No. 4," hetwelk dit jaar door de «Société Cockerill" te Seraing voor rekening van de Belgische Regeering is gebouwd. Dit lichtschip, naar de nieuwste methode van machines voor draailicht en misthoorn voorzien, zal voor de zeevarenden van groot nut zijn. Het zal gelegd worden op de bank, waarnaar het den naam voert, de «Wan delaar", gelegen in de Noordzee tussclien Blankenberghe en Ostende. Tot hiertoe droeg de Nederlandsche Re geering de zorg voor de betonning dier bank, en had daarop onlangs een gaslichtboei gelegd, die ook al eens van de «Wandelaar" op de wandeling gegaan en bij Duinkerken op strand gekomen doch later weer op haar plaats gebracht is. Deze lichtboei zal nu voor den Waterweg gelegd worden. Ten gevolge eener over eenkomst tussclien Nederland en België zal de betonning en verlichting van de «Wandelaar" voortaan voor Belgische rekening geschieden. Op het gehucht Paal onder Hontenisse is een meisje van pas 48 jaar met haar beminde en de dienstmeid heimelijk er van door gegaanmedenemend0 een belangrijke som geld. De politie heeft het avontuurlijke drietal nog niet kunnen vinden. Een deel van N.-Brabant leeft alweder in het voor uitzicht op een watersnoodje. Men leest weer de geijkte berichten over het uitrukken der soldaten naar den Groenendijk om te beletten dat de boeren dien door- Steken, "over de traversen, over bet dijkleger enz. Over eenige dagen volgen nu de berichten over de walersnooa-commtssie en lei'vvyi—Rad gele waterstroom van de Maas naar zee sukkelt, herneemt de klinkende stroom van centen, dubbeltjes en guldens naar de «betrokken" watersnoodlijders ook zijn lop weder, waarop dan weer volgt de woorden stroom over de maatregelen om aan die periodieke na.tte komedie voor goed een eind te maken, edoch zonder dat het tot dit einde komt. Te Ui-mond heeft zich een geval van origineele koepokken voorgedaan bij een koe van den landbouwe'" Martens. De vrouw van dien landbouwer is er door besmet. Naar men zegt, zal op het Rokin te Amsterdam een café-restaurant voor fijnproevers worden opgericht. Het zal den eigenaardigen naam van «het Smuibuis" dragen. Naai- men verneemt, zegt het Vaderlandzal binnen kort te Tholen een Thoolsche Courant gaan verschijnen onder redactie van den heer Wagtho. Zij zal gedrukt en uitgegeven worden bij den boekhandelaar en boek drukker Pot aldaar. Te Roermond heeft een felle brand, op een zolder boven een smederij in de Munsterstraat ontstaan, twee huizen vernield. Een op een bovenkamer wonende kreupele oude vrouw van 80 jaar met haar doofstomme dochter van 60 jaar lagen nog te bed toen de zolder en het dak boven haar reeds in volle vlam stonden. De heer Henri Timmermans-Brachelet, wijnkooper te Roermond, het gevaar ziende waarin die beide oude lieden verkeerden, had den moed langs een ladder naar boven te klimmen, het raam in te slaan, de oude moeder te halen en op zijn schouders de ladder af te dragen, waarna de dochter zichzelve langs de ladder naar beneden wist te helpen. De edelmoedige daad ging met groot levensgevaar gepaard, daar het dak en de zolder instortten een oogenblik nadat de beide vrouwen gered waz-en. In een land waar op edelmoedige daden een nationale belooning stond zou zulk een man als de heer Timmermans-Brachelet een lintje verdienen. Men behoeft de Indische berichten van maanden her slechts eenigszins nauwgezet te hebben nagegaan, om overtuigd te zijn dat Z. M. in de troonrede niets overdrevens zeide, toen hij den toestand in Atjeh aan stipte als nog veel te wenschen overlatende. Inderdaad de berichten b.v. van 45 Augustus waren niet zeer opwekkend in drie gevechten dertien dooden, veertig gewonden, drie officieren zwaar gekwetst, zooals in 't mailoverzicht van dien datum te lezen was. Het spreekt van zelf dat na een groote verovering als die van het rijk van Atjeh, dat eeuwen door een der meest trotsche staten van den Indisclien Archipel geweest is, niet op eens volkomen onderwerping te verkrijgen is. De krijg duurt nu bijna tien jaar en voor een totale bevrediging, zoodat in Atjeh een toestand als op Java heerscht zal wellicht nog wel een tijdvak van tien jaar noodig zijn, en meer misschien. Maar toch, al weet men dit, on gaarne leest men toch zoo bij herhaling van die kleine ondergane vernederingen onzer militaire macht, vooral omdat juist die kleine avonturen als zij in 't voordeel der inlanders uitvallen, den tegenstand zoo rekken en aanvuren. Het moet daarom ieder verblijden, dat blijkens bij de Regeering ontvangen telegram van den Gouv.-Gener. den 43 Sept. betere berichten zijn afgezonden uit Atjeh. Den 43 September toch heeft onze land- en zeemacht gezamenlijk opereerende te Samalangan en op andere punten groot succes behaald. Bij Samalangan werd de vijand met groot verlies uit zijn stelling verdreven. De onzen kregen daar 40 gekwetsen. Samalangan, Passangan en Palenk werden door de marine getuch tigd. In Groot-Atjeh werd het hoofd Nja Kassan door door een patrouille aangegrepen, die zijn bende uiteen dreef, hemzelf zwaar verwondde en hem zes dooden deed achterlaten. Onze patrouille kreeg zes gewonden. Het slot van het telegram was dat de toestand is ver beterd. Het Evang. Zondagsblad vermeldt, dat dezer dagen het kindermeisje van den landbouwer B. zich met diens zesjarig zoontje op een Zondag-namiddag naar het klaverland had begeven, om wat voer voor de konijnen van het kind te snijden. Terwijl zij druk bezig is met dit werk, werdt zij opgeschrikt dooi- de stem van den Rijksveldwachter, die haar verbiedt voort te ga«n en.haar aan de bepalingen der Zondags wet herinnert. Irdien zij deze niet kende, voegde de handhaver der gerechtigheid er bij, dan moest haar meester er toch mede L3kend zijn. Welk een ijselijk ijverige "Rijksveldwachter moet dat toch wel zijn En welk een ijsëüjk rare wet is toch /iiaJZnjyfa^et. „/WV1V, tweede verbeterde uitgaaf van den catalogus aan, benevens een stel phot'ografische af beeldingen van voor stellingen in het Panopticum. Onder hun geleide be zocht hij de tentoonstellingalles werd hem tot in de fijnste puntjes verklaard en medegedeeld. Hij werd ten slotte nog vorstelijk onthaald. Wat was er gaande? Hij was de «honderdduizendste" bezoeker, en een inboorling van Buiksloot. De prins en de prinses von Wied, die zich dezer dagen te Amsterdam bevinden en aldaar hun intrek genomen hebben in het Amstel-hótel, deden verleden week een wandelrit door de stad. Op de Joden Breed- straat stapten zij uit om samen een paar straten door te wandelen en een kijkje te nemen van dat curieuse kwartier der hoofdstad. Zij verdwaalden echter en na een tijd lang gezocht te hebben naar de plek waar hun equipage stond te wachten, namen zij een gewoon huurrijtuig, een zoogenoemd «Aapje" en lieten zicli daarmede naar het hotel brengen. In een open brief «aan de moeders in Nederland" deelt dr. Mezger o. a. het volgende mede «Wanneer de moeders konden besluiten hun kleinen niet aan kinderstoel of arm van kindermeisje toe te vertrouwen, maar ze met den buik naar den grond op een zware deken op den vloer, liever nog op de tafel neder te leggen het laatste om het vatten van koude te voorkomen dan zouden misvormingen als die, welke telkens kinderen en ouders ongelukkig maken, slechts zelden voorkomen, «Ten einde van hetgeen om en bij hem voorvalt, toch iets te zien, weet hij het hoofd achterwaarts te buigen, zoolang tot de vermoeienis hem noopt de vorige houding weer aan te nemen. «Eenmaal begonnen zich op te richten, wordt die beweging gedurig en bij telkens korter tussclienpoozen herhaald. De spieren van nek, rug en billen komen alle hierbij in werking en worden degelijk geoefend en gesterkt, wat voor het aannemen en bewaren eener opgerichte houding volstrekt onmisbaar is. «Na weinig weken nemen bij deze behandeling de krachten der kleinen derwijze toe, dat zij in staat zijn met de armen het bovenlijf geheel achterwaarts en omhoog te werken, om eindelijk door een zijlingsche beweging over te gaan in de zittende houding, die bij dusdanige ontwikkeling van het spierstelsel niet meer zoo schadelijk is en bij vermoeienis telkens weder met de liggende houding kan worden afgewisseld. Eindelijk en na weinig weken van voortgaande oefening leert het kind kruipen, daarna al spoedig aan een of ander voorwerp zich op te richten, om te leeren staan en loopen, wat vroegtijdig zal plaats hebben. «Bij dergelijken gang in de verpleging en oefening van kinderen is er niets, wat een gezonde en krachtige ontwikkeling in den weg staat. Wie aldus zijn telgen wil opvoeden, dien beloven wij, zoo zijn kinderen overigens een gezond gestel hebben, de beste resultaten". De «Willem Barents" is Donderdag te Ilammerfest aangekomen. De Barentszee was dit jaar vol ijs tot 75°. toe. Hieruit zou men afleiden dat de onderscheidene overwinlerings-expeditie's wel niet geslaagd zullen zijn hun respectieve stations te bereiken, alsmede dat, daar de winter voor de deur staat, voor de zuidelijke landen alweder een lange tijd van naar guur weer te wachten staat, dat wellicht ook den zomer van 4883 tot een kouden guren zomer zal maken. Men meldt aan de N. Hott. Ct. dat de Prins van Oranje, wiens aankomst te Pau reeds in de bladen was bericht, de residentie niet verlaten heeft. De schildwachten voor het paleis van Z. K. H. zullen dus met een ander doel ingetrokken zijn dan wegens vertrek van den Prins. Verleden week Dinsdagavond half negen kwam te Am sterdam een eenvoudige man met een halven gulden in de hand voor het tourniquet in het Panopticum en vroeg toegang. Pas waren hem verscheidene bezoekers voorgegaan, anderen volgden. Van allen werd de toe gangsprijs aangenomen maar de twee kwartjes van den eenvoudigen man werden geweigei-d. Tweeheeren van het bestuur maakten beleefd een buiging voor hem en noodigden hem uit zonder betaling binnen te gaan. Zij boden hem een pracht-exemplaar van de De jongste berichten aangaande de «Varna" en de «Louise" met de Ned, expeditie voor Dixonhaven aan boord luiden, dat de schepen zich den 24 Augustus Z.W. van Nova-Zembla bevonden, wachtende op gun stige gelegenheid om in de Karische Zee door te dringen. Alles was wel aan boord. De heer Volck te Utrecht, die de berichten publiceert, heeft nog hoop dat de expditie Dixonhaven in den oojj "VanJ oeptëii juuh"'Ui Ju.ïfj ]rti e o oK|° schijnt echter, en dit kan men ook uit zijn schrijven opmerken, dat velen het er voor houden, dat het doel dit jaar niet zal bereikt worden. In dat geval is het mogelijk dat dr. Snellen met zijn gezelschap besluiten te over winteren op Nova-Zembla; doch waarschijnlijker achten wij het dat zij maar terugkeeren, in het vooruitzicht de poging in 4883 te hervatten. Veel van hetgeen voor dc uitrusting gereed gemaakt en medegenomen is kan wel een jaar bewaard blijven en een over wintering op Nova-Zembla heeft ook voor de wetenschap niet zooveel nut, daar men uit die streek reeds zooveel bijzonderheden weet en zooveel waarneming heeft. Naar luid van een telegram uit Madrid heeft de Nederlandsche gezant aldaar zicli naar San Ildefonso begeven om er met de Minister van Buitenlandsche Zaken te onderhandelen over liet verlengen van het

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1