COURANT 1882. No. 62. Zaterdag 12 Augustus. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- xtèrx sernent Zierikzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 52 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAA'. ZIERIKZEE, 11 Augustus 188 2. Zierikzee, 11 Aug. In de heden namiddag gehouden raadsvergadering is aan Dr. P. Schuringa, op verzoek, tegen 1 Oct. a.s. of zooveel vroeger als zijne betrekking mocht zijn vervuld, eervol ontslag verleend als leeraar in de Natuur- en Werktuigkunde enz. aan de Hoogere Burgerschool. Tot onderwijzeres aan de Meisjesschool is benoemd mej. R. M. Breetvelt te Maassluis. Met haar stond op de voordracht mej. Ch. Worrell te Delfshaven. Naar aanleiding van een brief van de Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs, om met het oog op het door den heer Zuurdeeg in de vorige vergadering ;gesprokene, eene Commissie te benoemen tot. het doen eener enquête naar den toestand der Hoogere:. Burgerschool, wordt de volgende motie van den heer van Manen aangenomen DeRaad, Gelet op den brief der Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs; .van oordeel, dat hetgeen door de heer Zuurdeeg in de raadszitting van 26 Juli 1.1. ten aanzien van het Middelbaar Onderwijs is in het midden gebracht, het houden van eene enquête volstrekt overbodig doet zijn gaat over tot de orde van den dag. Zondag j.l., hielden eenige leden van de Postduiven vereniging »de Ooijevaar" te's Gravenhage een vlucht uit Londen met 25 duiven, waarvan het meerendeel jin Juli j.l. van Parijs en 30 Juli j.l. van Vlissingen hebben, gevlogen. Ofschoon deze vlucht zonder nadere voorbereiding dus wel wat gewaagd mocht heeten, heeft de uitkomst toch geleerd dat de duif, die in goeden staat is; heel wat vermag. Door de goede zorgen van den heer Hoffman, restau rateur.aan boord van »de< Holland",. Zondagmorgen te •11 u. 4 met N.Wv wind te Londen losgelaten, bereikte de eerste duif het hok des namiddags te 6 u. 29, i .eigenaar de heer Godfr. J. J. Boelen. Was men vóór dien tijd in spanning of de tocht zou mislukken, de hoop werd nu verlevendigd dat althans een deel was overgestoken en zich aan den wal moest bevinden, welke onderstelling Maandagmorgen vroeg bevestigd werd door den heer J. Ji.Frénay; die te 6.15 en 6.40 de terugkomst van 2 duiven kon constateeren. De verdere aankomst werd opgeteekend als vojgt: Godfr. h J. Boelen 6.58, P. A. Mooenens 7.4, A. van Osselen (Delft) 7.45, M. C. Verbeek (Delft) 7.39, Jac. A. van Schaik (Delft) 9.30, J. C. G. Mulder 9.47, J. W. F. van. der Spek 10.1,. C, E. Arents 10.4, P. A. Mooenens 10,8, en F. Hulsman (Delft) 12.55. Men schrijft aan de L. Ct.: Op den 15 Juli is de thermometer voor een, paar uren geklommen tot 84: gr. Fahr.vóór of na dien dag van half Mei af bereikte; hij den stand van gemiddeld 70 gr., zeer dikwijls slechts van 60 gr. Maart, de anders zoo gure maand* was bestendig: zonneschijn en warmte iederen dag. Ook het laatst van Mei heeft velé schoone, warme dagen voortgebracht; doch na dien tijd is de geheele zomer te koud geweest. Zelfs terwijl de wind onaf gebroken uit het andei's zoo zoele zuidwesten kwam, bleef de lucht te koiid en was bij dat alles een groote 'gevoeligheid in den dampkring waar te nemen. Wind stilte kwam bijna niet voor, storm zeer dikwijlsniet één dag eindigde, zooals hij begonnen was. Onweer pakte telkens samen en hagelbuien behoorden niet tot de zeldzaamheden. Ook nu, terwijl de anders door hun groote hitte zoo gevreesde hondsdagen reeds ver over de helft zijn, dreigen er steeds hagelwolken en doet de harde noordwestenwind aan October denken. Vooral de nachten zijn thans bijzonder koud. Zelfs te Parijs teekende dezer dagen in den morgenstond de thermometer niet hooger dan 54°Fahr. Als ten gevolge van een voor geheel noordelijk Europa te zachten winter zulk een zomer de prijs is, wordt hij duur verworven. De N. R. Ct. verheugt zich deugdelijker gronden te kunnen aangeven voor het optreden van den Minister van Justitie tegen de duivenschieters, dan de door het blad gevaarlijk geachte algemeene phrase, »dat de politie bevoegd is in 't bejang der openbare orde alles tegen te gaan, wat algemeene verontwaardiging wekt." Groote willekeur zou daarvan 't gevolg kunnen zijn. Er zijn echter een paar bepalingen in onze wetten, waaruit blijkt, dat de aanleggers van het laffe spel zich althans aan overtreding schuldig maakten. Art. 21 der wet op het recht van vereeniging en vergadering zegt: «Bijeenkomsten om zich in het hanteeren van wapenen te oefenen, worden op plaatsen, in den regel voor het publiek toegankelijk, of wanneer zij door meer dan tien personen worden bijgewoond, niet toegelaten dan met vergunning van het hoofd van het gemeentebestuur. Deze vergunning wordt niet verleend dan ten minste vijf dagen voordat de bijeen komst wordt gehouden, en onder de voorwaarden in het belang der openbare veiligheid gevorderd." Dit artikel was toepasselijk, en mocht men beweren dat een wedstrijd geen eigenlijke oefening is, de ratio der wetsbepaling, het gevaar voor de veiligheid, bestaat evenzeer en de wedstrijd is voor geoefenden een middel om zich nog beter te oefenen. De vergunning van den burgemeester v,an Hillegom was niet gevraagd. Voorts bepaalt art. 20 der jachtwet, dat wie in gesloten jachttijd en de jacht is thans in Zuid- Holland gesloten zonder consent van den Commissaris des Konings of zonder buitengewone machtiging des Ministers in het veld eenige poging doet om wild op te sporen, te bemachtigen of te dooden, strafbaar is, terwijl het tweede lid van dit artikel aantoont, dat reeds strafbaar wordt geacht het zich met geladen schietgeweer in het veld bevinden. In de jachtwet worden de ambtenaren der rijkspolitie met het toezicht op de jacht belast, en hun wordt bevoegdheid gegeven daartoe alle gronden te betreden, behalve lust- of bouwhoeven of buitenplaatsen, door muren, schuttingen, rasters of grachten geheel afgesloten. Aan deze bepa lingen ontleende de politie het recht, om het voor het duivenschieten bestemde veld te betreden. De wet gaf dus den Minister het wapen in de hand om aan den eisch van het beleedigde zedelijk gevoel der natie recht te doen wedervaren. Utr. Dagbl. De verjaardag van H. M. de Koningin is ook te Karlsbad, waar ongeveer 40 Hollanders vertoeven, niet onopgemerkt voorbijgegaan. Op verzoek werd door de Kurkapel het Nederlandsche volkslied gespeeld; tot dank werd den directeur Labitzky den volgenden dag, uit naam der Hollandsche badgasten, onder het concert een prachtige krans van rozen aangeboden met linten van de Nederlandsche kleureneen hunner hield daarbij een toespraak. Ook aan tafel werd Hr. Ms. geboortefeest door onze landgenooten herdacht. Van de erfgenamen van Prins Hendrik der Neder landen is, volgens bericht uit Alexandrië aan het DóZ., aangekocht het door dien Prins te Port-Saïd gesticht etablissement met bijbehoorende terreinen. Gebouwen en gronden zullen door Engeland tot het optrekken van hospitalen enz. worden gebezigd. De koopprijs moet nagenoeg gelijk staan met de uitgaven, welke de ontslapen Vorst aan het grondvesten en inrichten van het etablissement ten koste legde. Op de hoogte van Kijkduin zoo schrijft een ooggetuige aan het L. D. omtrent het vinden van een lijk, dat vermoedelijk van de «Adder" afkomstig was werd onze opmerkzaamheid getroffen door een be wegingloos voorwerp aan het strand, welk voorwerp veel op een menschelijk lichaam geleek en waarmede een drietal personen aan het zeulen waren. Naderbij komende, zagen wij het in een kuil verdwijnen, waaruit een oogenblik later een witte rookwolk opsteeg, ver gezeld van een ondanks het gebulder der golven duidelijk hoorbaar gesis. Hierna wierpen de mannen, die, naderbij gezien, twee veldwachters en een persoon met een kort stompje pijp in den mond en wiens voorkomen het midden hield tusschen een boer en een visscher, bleken te zijn, eenige schoppen aarde op de rookende massaen toen we eindelijk de plek, waar het zonder linge tooneel voorviel, bereikt hadden, was daar niets bijzonders meer te zien. Zoo was het stoffelijk overschot van iemand, die in dienst van het vaderland zijn leven gelaten had, op last van den Burgemeester van Loosduinen en met goedkeuring van den procureur- generaalgeheel in den toestand, waarin het voor eenige uren uit zee aan het strand spoelde, in den grond gestopt, met evenveel plechtigheid als dat men een dooden hond zou doen. «Van lijkschouwing schijnt geen sprake geweest te zijn. Men wist alleen te vertellen dat de omgekomene een forsch gebouwd man met zwart hoofdhaar moet geweest zijn. «Onmiddellijk na volbrachten arbeid verlieten de drie mannen de plek, waar het lijk thans rust en welke door geen enkel merkbaar teeken in de omrin gende zandwoestijn te herkennen is. Een der veld wachters droeg in een touw saamgebonden het zakboekje, de portemonnaie (waarin een gulden en eenig klein geld) en de stropdas van den ongelukkige, gemerkt No. 1405, en waaruit zijn identiteit waarschijnlijk zal kunnen worden bewezen." De kapitein ter zee, jhr. A. C. van Haeften, chef van de afdeeling «materieel" aan het Departement van Marine, is van zijn reis naar Londen teruggekeerd. Bij verschillende inrichtingen in Engeland zijn, naar wij vernemen, inlichtingen omtrent het lichten van de «Adder" ingewonnen. De Engelsche inrichtingen echter hebben nog niet zulk een zwaar wrak, als dat van de «Adder", dat 1,600,000 kilogram weegt, gelicht en schijnen veel bezwaren in het werk te zien. Een contract kon nog niet gesloten worden, naar men zegt, omdat het werk zoo wisselvallige kansen van slagen geeft. Het wrak ligt te veel in open zee, dan dat men zeker zou kunnen zijn geregeld aan het werk te blijvenzware wind of groote zee zouden elk oogenblik kunnen noodzaken het resultaat, waartoe men op dat oogenblik gekomen zou zijn, in den steek te moeten laten, zoodat de kans, dat men, eenmaal met het moeilijk werk beginnende, het zou kunnen volbrengen, allesbehalve zeker is. Dat onder zulke omstandigheden aanbiedingen om het wrak te lichten voor f 5000, waarvan onlangs in eenige bladen melding werd gemaakt, niet als ernstig kunnen worden beschouwd, mag men als zeker aan nemen. Uit Edam vernemen wij een staaltje, waaruit blijkt hoezeer de kerk, ook bij zoogenaamde liberalen, aller schadelijkst op staat en gemeente kan werken. De kerkschheid neemt aldaar niet -toe en de groote kerk is meer dan groot genoeg, reden waarom men ongaarne f 2000 uitgaf voor reparatie aan de kleine kerk. Een inteekenlijst om bijdragen leverde niets op en de daarbij betrokken personen lieten genoeg merken, dat het hun eigenlijk vrij onnoodig voorkwam, er geld voor over te hebben. De afgescheidenen of supra-Christelijken of hoe ze

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1