ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seinen! Zierikzee. 1882. No. 39. Zaterdag 20 Mei. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Hoe lang nog? Aan wie de schuld? Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. V TÜA1#- J Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan tien uitgever II. LAKESMAK, Het is een eenvoudige, een echt onnoozele geschiedenis. In Mui van liet jaar 18S2 was te Sliedreclit, in de provincie Zuid-Holland, van het Christelijke Nederland, een land waar de ware geloovigen meer en meer de baas worden en das de boosheid en domheid meer en meer moesten wijken, een jongeling haast schreven we een oud wijf van 22 jaar, die „geraakt was door de booze hand", 't welk, overgezet zijnde, beteekent dat hij be- tooverd was, of gelijk onlangs een jonge dochter te Bruinisse „behekst". Wat er nu eigenlijk scheelt aan een 22jarig jongeling, die betooverd is, dat is moeielijk te zeggen: 't is alles en niets, al naar men wil. Bij hem was 'talles: men kon 't aan hem zien als hij ging of stond, of zat of lag, als hij at of dronk, of sprak of zweeg, kortom hij was vau top tot teen, tot in merg en heen botooverd. Sedert de middeleeuwen had men in Sliedreclit niet zulk een geval vau betooverd wezen waar genomen. Geen wonder dat de hulp vau een dokter niet werd ingeroepenmaar wel die van een specialiteit in dit speciale geval, een duivelbanner of geestenbezweerder, als zoodanig gediplomeerd door de publieke opinie van Slie dreclit en omsteken, onder ons gezegd een autoriteit van meer waarde voor velen, dan de bullengevende Uuniversiteitsbesturen van Leiden, Utrecht of Groningen Een geestenbezweerder weet natuurlijk raad om een door de booze hand geraakten jongeling weder op te knappen. De specialiteit, die te Sliedreclit optrad, gaf den geraakten jongeling een linnen zakje met „goed" er in cu bandjes er aan en dit moest hij „op 't hart" dragen, dan zou de booze weldra van hem vlieden. Zoo geschiedde. Het scheelde althans niet veel of 't geschiedde zoo. Of de „geraakte" niet zoo heel erg geraakt was, dat hij totaal idioot was geworden, dan wel zoo heel, heel erg dat hij zelfs in de geheimen van de kunst des duivelbanners wilde doordringen, wie zal dit raadsel oplossen Maar genoeg, hij kwam in aanvechtingen en verzoekingen, en wilde eindelijk met een broodmes 't zakje even openlornen om den inhoud te lecren kennen, 't Was hem vast te doen om te zien of de duivelbanner wel de rechte kruiden uit 's Dui vels kruidtuin er in gestopt had. Maar nu kwam de goede, zorgzame, moederlijke moeder daar tegen op: dat zou zijn den lleere verzoeken, of Joostje trotseeren cu dat is beide gevaarlijk. Zoo ontstond er een gekibbel tusschen'tgeraakto oude wijf neen den geraakten 22jarigen jonge ling en de moeder, die wat liet verstand betreft ook wel ietwat „geraakt" moet wezen. Daardoor toonde nu de vader zich op zijn beurt weder geraakt, doelt in een anderen zin, want het Standje liep weldra zoo hoog, dat de geraakte jongeling zijn vader met het broodmes te lijf wilde out hem te vermoorden. Nu verscheen ook de politie ten tooneele en rukte den zieken jongeling in. We weteu niet wat men nu met hem doen zal. 't Meest practische, tevens ook als geneesmiddel hoogst waarschijnlijk volkomen radicale, zou welzijn, hem een flinke rammeling te hiten geven met een bundeltje dunne teentjes, gelijk er in de waterrijke omstreken van Slie dreclit groeien. Doch daar zal 't vermoedelijk wel niet toe komen. Wij vragen: hoe lang nog? en aan wio de schuld dat in Mei 1882 zulke onzinnigheden nog kunnen plaats hebben? Aan wie de schuld dat die dwaasheden, dat aartsdomme, dierlijke bijgeloof eer schijnt toe te nemen dan te ver minderen, ondanks al het gepraat en geschrijf over verlichting, verbeterd ouderwijs, gods dienstigheid en geloof? 't Antwoord ligt, dunkt ons, voor de hand. 't Drijven der orthodoxie, om, door op 's tnenschen zwakke zijde te speculeeren, veld te winnen en gezag te verkrijgen, leidt er toe dat bijgeloof van allerlei soort wordt gevoed. De overdreven voorzichtigheid van de voorstanders van ver lichting en volksonderwijs, om toch niemands godsdienstige gevoelens te krenken, leidt er toe, dat op de volksschool allerlei bijgeloof wordt ontzien, met zekeren schuwen eerbied bejegend, als was 't wezenlijk eerbiedwaardig. Zoo wordt een geslacht van twee-cn-twintig- jarigen gekweekt, dat in den grond zoo dom is als de schapen, al kent 't misschien ook al de eigenschappen der evenredigheden en al de dorpen en gehuchten uit den Alblasserwaard. Inderdaad, dit is een bedeukelijk verschijnsel. We geven aan „Volksonderwijs" in bedenking om, nu 't toch anders niets meer te doen heeft, eens een prijsvraag uit te schrijven, b.v. in dezen vorm: „Men vraagt een lijst of catalogus vau al de bijgeloovigheden, die nog onder hot volk gangbaar zijn, mei opgave van 't geen de onderwijzers kunnen doen urn die rechtstreeks te bestrijden, zonder daarbij gevaar to lonpcn zich do vingers te branden aau de kerkelijke volksleiders." ZIERIKZEE, '19 Mei 1 882. liet lichten van het gezonken schip Mathilda" is uitstekend geslaagd. Tusschen twee stevige tjalken in, aan een zestal zware kettingen hangende, is de aak met de volle lading kolen boven water en de haven binnen gebracht. De heer van der Linde, de aannemer, heeft eer van zijn weloverlegd en goed uitgevoerd werk. Het schip schijnt weinig geleden te hebben. De heer A. Smit, burgemeester van Vlissingen, heeft voor de tentoonstelling te Goes een zilveren medaille beschikbaar gesteld. Reeds vroeger had Z. K. H. de Prins van Oranje f 50 gezonden, bestemd voor een gouden medaille. Door den meer en meer toenemenden hloei der maatschappij »de Schelde" te Vlissingen schijnt de gemeente Vlissingen ook een betere toekomst tegemoet te gaan. Reeds sinds lang konden een aantal weik- lieclen aan de werf dier maatschappij te Vlissingen geen woning vinden, doch gingen eiken morgen van Middelburg naar Vlissingen en 's avonds weder naar Middelburg terug. Van wege »de Schelde" zullen er thans te Vlissingen een honderdtal arbeiderswoningen worden gebouwd, waardoor drie nieuwe straten zullen ontstaan. Waar drommel mag toch de Sultan van Turkije het grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leeuw, onze hoogste ridderorde, wel mede verdiend hebben? Hij zal wel aan een paar pacha's op straffe van zijn ongenade hebben opgedragen om voor hem zelf die vraag op te lossen. De burgemeester van 's Gravenhage, jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, heeft in de gemeenteraadszitting van Dinsdag j.l. medegedeeld, dat hij ontslag uit zijn betrekking heeft verzocht wegens den staat zijner gezondheid. Vierentwintig jaar lang is de heer Gevers Deynoot burgemeester geweest en hij heeft zich in zijn betrekking zoo verdienstelijk gemaakt, vooral voor het onderwijs, dat volgens de vei klaring van een der wethouders, die den heer Gevers Deynoot toesprak, er geen opvolger voor hem zal te vinden wezen. Zoo wordt zijn aftreden een ware ramp voor de Residentie, tenzij er nog iemand mocht opdagen, die voor een ministerstractement zich de waardigheid van burger vader der gemeente 's Hage wil laten welgevallen. Mogelijk lukt dit nog. Aangaande de crisis verneemt men dat deze nog niet geëindigd is en dat Z. M. ook ten tweeden male 't aannemen der demissie van de ministers heeft afge wezen. Men spreekt nu van een reconstructie van 't kabinet met vervanging van een paar personen. In het Z. Dctgbl. wordt medegedeeld, dat onder scheidene gemeentebesturen in het eiland Tholen tot den Min. van Binnenl. Zaken het verzoek gericht hebben om de Rijks-Normaallessen van Tholen naar Scherpenisse te verplaatsen, als zijnde dit dorp meer in 't midden des eilands gelegen en dus gemakkelijker te bereiken. In het Rott. Nieuwsbl. wordt in een artikel Wil lekeurige wetsverklai ing" in herinnering gebracht, hoe indertijd het gemeentebestuur van Amsterdam, in zake de openbaarheid der kohieren van den hoofdei, omslag, de pertinente uitspraak der wet even pertinent omgekeerd heeft en voor de uitdrukking »voor een ieder" heeft gelezen «voor niemand". Deze zaak, hoe klaar en eenvoudig ook, heeft een paar votums der Kamer en een ministeriëele tusschenkomst noodig ge had om in 't reine te komen. Thans wijst het blad op een niet minder flagrante overtreding van een pertinent voorschrift door den Commissaris des Konings in Gelderland. Deze heeft n.l. bepaald dat de eind examens der hoogere buigerscholen in Gelderland zullen gehouden worden te Apeldoorn, waar slechts een halfslachtige hoogere burgerschool met driejarigen cursus is, terwijl toch het voorschrift (Art. 1 Kon. Besluit 10 Maart 1870) uitdrukkelijk bepaalt dat deze examens moeten plaats hebben in een gemeente waar een school met vijfjarigen cursus is. Het blad wijst er op, dat natuurlijk de terzijdestelling van bepaalde voorschriften altoos verkeerd is, doch dat in dit geval dooi' Apeldoorn aan te wijzen wel de meest ongelegen gemeente van de provincie gekozen is. Onderscheidene bladen melden, als van goeder hand vernomen, dat dezer dagen door de Universiteit van Cambridge aan prof. Cobet het doctoraat in de rechten honoris causa is opgedragen, doch dat de professor heeft verklaard voor dat eerbewijs te moeten bedanken. De examens voor apothekersbediende znllen dit jaar worden afgenomen in de maanden Juni en Juli te Utrecht en te Middelburg. Belanghebbenden moeten zich vóór 1 Juni aanmelden bij dr. J. P. Dozy te Middelburg of bij den heer H. L. Verspijck te Utrecht.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1