ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- seinen! Zierikzee. 1882. No. 18. Zaterdag 4 Maart. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Kleur bekennen en kleur houden. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, Geb oor te en Doodberichten van 1G regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMA1V. li. Welnu, laat de moderne verfstoffen, de mooie doek niet duurzame schrijfiukton en de licht schuwe stempelinkten zijn zoo als ze zijn, hoeveel hatelijks we er ook van zouden kuunen zeggeD, wat komt het er per slot van rekening ook eigenlijk op aan? Ze ziju in alle geval reeds nu heel mooi voor het oog en heel gemakkelijk in het gebruik en onderwijl zal de wetenschap wel vlijtig zoeken naar de middelen om de mooie kleuren ook standhoudend te maken. Wij houden het er voor, dat zij daarin zal slagen, en al slaagt zij ook niet volkomen, dan willen we ons met het ouvolkomeue behelpen. Voor dingen van belang kunnen we toeh altoos nog de oude degelijke inkten en verven gebruiken. Van meer belang is bet kleur houden op menig ander gebied. Klour bekennen is ge makkelijk genoeg; dat kan iedereen en dat doet iedereendat staat gekleed en wie geen kleur kan bekennen, kan niet mede. Maar kleur houden 1 Ondanks de inwerking van 't liebt en van de warmte door stootiug, botsing of wrijving teweeggebracht of van den ontstoken gloed door het drijven der onervaren menigte onder mooie opgestoken lenzen, ondanks dat alles niet verschieten, maar kleur houden, dat is wat anders. Daar is b.v. bet palmdikke „Ons Program". Gelukkig niet letterlijk ons program, maar dat, hetwelk de drijver der anti-revolutionaire affaire als monster-reclame de wereld beeft ingezonden. Toen dat beruchte papieren kind van de windselen ontdaan en aan de menschen te kijk werd gegeven, - wat werd er een ophef van gemaakt! Het werd schier een adsistent-bijbel, waarbij de mannen die wat worden wilden in de wereld, den eed van nietigheid moesten afleggen. Anti-revolutionair in de lengte en in de breedte en in de dikte en in de diepte en in de hoogte, gelijk „Ons Program", zoo moesten de ware gelocvigen anti-revolutionair zijn in alles: in hun uitgaan, in hun ingaan, in hun opstaan en naar bed gaan, in hun eten en hun drinken, hun spreken en zwijgen, in alles. Zóó moest men ter stembus trekken, arm in arm, waar dat zoo uitkwam, met de kinderen van den Syllabus; was dan eens de overwinning behaald over de liberalisten en al dat vrijzinnig gespuis, dan zon de gulden eeuw komen, het duizendjarig rijk van den nieuwen Abraham met het nieuwe Israël. En zie, terwijl er niemand aan denkt, komt in een onbewaakt oogenblik, ouder een gesprek over koetjes en kalfkens, een der broederen Ons Programrneken met Brammeken deszelfs opsteller in het zounneken leggen, en daar verandert op eens de kleur. Van deftig donker groen met zwarte en roode arabesken wordt het op eens als de verve des kameleons en 't is al wat men er maar van maken wil, doch volgens de toelichting van dien klappenden broeder is 't slechts een reclame voor de ver kiezingen, een staalkaart met allermooiste verven, dochdie niet houden, maar integendeel zoo erg verschieten, dat zij geen oogenblik het licht kunnen verdragen. Zoo weinig kunnen zij het licht velen, dat reeds de veronderstelde mogelijkheid dat te eeniger tijd de anti-revoluti onaire heeren geroepen konden worden om het door hen ondermijnde bewind over te nemen en eens de wonderen te doen, die zij zoo lang der schare hebben beloofd, dat reeds die mogelijkheid al de kleur doet verschieten en bun de bekentenis doet afleggen: „Als lens voor een oppositie-partij kan dit program uit nemende diensten doen; minder als grondslag voor Regeeringsbeleid". Wageningsch Weekbl.) In zekeren zin doet het ons pleizier dat die mooie, zoo hoog opgevijzelde groene kleur reeds nu aan 't verschieten is. Daarmede wordt be vestigd wat wij sinds jaren hebben beweerd: de anti-revolutie is een negatie, uit haar kan nimmer iets wezenlijks voortkomen; wordt de anti-revolutionair tot de regeering geroepen, en is hij eerlijk man, dan moet bij öf radicaal repu blikein worden, öf terstond vallen en aftreden. Gelijk we nu echter aan de onvaste kleuren van verf en inkt gaarne vergeven dat zij onvast zijn, althans zoo lang ze niet de pretentie hebben van degelijke vaste kleuren te zijn, zoo willen we ook aan de arbeiders met „Ons Program" het bezigen van dat stuk gereedschap niet euvel duiden, als ze maar gelijk het Wageningsch Weekbl. zoo eerlijk zijn te erkennen, dat dit program geen program is, maar alleen een lijvig stuk, aan 't adres van de domme gemeente, die vermoedelijk denkt dat de waarde in de lijvigheid van 'teling zit, een stuk om de goede gemeente mee beet te nemen en aan het snoer to krijgen, ten einde bij de verkiezing mede te werken om de partijgenooten op 't kussen te krijgen. Maar als zulk een program aan de lui wordt voorgebonden met een air en een zalving, als ware het een Goddelijk ingeefsel en niet, gelijk 't is, een uitbroedsel van een door ijdelheid en waan overspannen agitator, dan kunnen we de verzuchting niet weerhouden, dat het toch maar jammer is dat er zooveel bedrog in de ververij heerseht. Ten slotte nog iets. Als men gedurig last heeft van'tverbleeken van de inkten uit die mooie flesclijes en kruikjes of van 't verschieten der aanvankelijk zoo mooie kleuren, dan keert men zich daarvan eindelijk af, men gaat weer den ouden inkt gebruiken en naar degelijke kleediugsstoffen zoekenmaar wat zal op het laatst de thans nog blindelings volgende schare gaan doen als zij eindelijk komt te zien, dat ze toch gefopt, leelijk gefopt en bij den neus omgeleid is door de leiders? Het laat zich lichtelijk voorstellen wat zij dan doen zal. Het werd dezer dagen karakteristiek uitgedrukt door een journalist: dan zal de schare met den bak vuil water ook het kind wegwerpen. De indigestie van onverteerbare femelkost en onware godsdienstigheid zal de schare doen walgen. En weder naar iets gezonds en zuivers doen verlangen; dat is althans één geluk. En als eens de dag mocht komen, dat 't wentelende rad van ons parlementair gesukkel de anti-revolutie tot re- geeren riep, dan zou de onvermijdelijk snel volgende bittere teleurstelling de thans zoo drieste partij, allermeest haar leiders, doen verdwijnen in het donker waar zij thuis behooren. Binnenland. ZIERIKZEE, 3 Maart 1 8 82. Dinsdag-avoncl hebben de jongelui van de rederijkers kamer »Concordia" een voorstelling gegeven in de zaal van den heer de Weerd. De opvoering van »Een Oud Soldaat" en »Een Huishoudster" liep uit stekend af en de spelers droegen den ongeveinsden lof weg van het vrij talrijke aanwezige publiek. Er bevinden zich onder de leden dezer jeugdige Kamer jongelieden van grooten aanleg, en allen maken zich blijkbaar de weinige van de studie overschietende vrije uren wel vlijtig ten nutte om het zoover te brengen in de dramatische kunst. Na den afloop werd een bal gegeven dat in de beste orde en tot algemeen genoegen afliep. Het contingent voor Zeeland in de lichting van '1882 (11000 man) bedraagt 545 man. Tot adjudant-onderofficier der D.D. Schutterij te Middelburg is door den Maj-Kommandant benoemd de sergeant-majoor A. L. Lambertsz van het depót van het 3e regiment infant, te Middelburg. De benoemde wordt eerstdaags van zijn corps met pensioen ontslagen. Te Scherpenisse is dezer dagen op 67jarigen leeftijd overleden de heer J. Luijk, sedert 1859 burgemeester en secretaris van die gemeente en dijkgraaf der vrije polders van Scherpenisse. De geldleening van 18,000, tegen 27 Februari uitgeschreven door het gemeentebestuur van Hoofdplaat, is mislukt. Er werd slechts door een paar ingezetenen geteekend, elk voor 10 aandeelen a 100. Van de 18,000 is dus slechts ƒ2000 aangeboden. De leening moest strekken tot verbetering van een weg en een straat. Op de onlangs te Colijnsplaat afgebrande hofstede is het nog lang niet pluis. De bewoner is verdacht geweest den brand zelf gesticht te hebben en zelfs des wegen gearresteerd. Doch nu worden er van tijd tot tijd op het erf der hofstede brieven gevonden, waarin beweerd wordt, dat niet IC., de bewoner, maar een ancler de dader is. Ondertusschen blijft de dader te zoek. De gemeenteraad van Biervliet heeft het tractement van den gemeente-geneesheer, den heer II. Vleugels, tevens gemeente-geneesheer van Hoofdplaat, van 400 op 000 gebracht. Sedert eenige jaren worden de mosselbanken nabij Tessel ieder voorjaar bezocht door .tal van Zeeuwsche visscliers, die zich daar bezighouden met het inzamelen van jonge mosseltjes, welke door hen in de Zeeuwsche stroomen worden geplant, Ook nu zijn weder eenige van die schuitjes bezig plantmosselen te zoeken. Door dien de jongste Octoberstorm de banken geducht heeft geteisterd, zal do voorraad beduidend minder zijn dan vorige jaren. Tot lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage is gekozen jhr, mr. W. Six.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1