voor liet arrondis- mimi Zierifaee. 1882. No. 13. Woensdag 15 Februari. 85ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Nieuwe Partijvorming. ziiHikzrisiiüfoiuwi. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II, LAKENHAN. li. (Slot.) De werkelijkheid heeft blijkbaar het Dagbl. aanleiding gegeven voor de denkbeelden, die het ontwikkeld heeft. Het is jammer dat het de werkelijkheid niet onbevangen heeft aange nomen. Partijhervorming is zeker alleszins noodig, doch deze laat zich niet tot stand brengen op de manier door het conservatieve blad aan gewezen. Wij laten het smalen op de tegenpartijders, die door het blad zoo vriendelijk betiteld worden met allerlei leelijke namen, voor hetgeen het is. We nemen eens aan dat voor de door het Dagbl. beoogde hervorming een „hoofdstuk aan den godsdienst gewijd" iu de Grondwet noodig is en practisch zou zijn; door wie moest er dan dat hoofdstuk ingebracht worden Door de tegenwoordige meerderheid iu ons parlement Maar deze is tot nog toe liberaal, zullen we maar zeggen; zeker niet conservatief, noch ook clerieaal. Nu zien we niet iu, hoe er ooit een „hoofdstuk aan den godsdienst gewijd" iu de Grondwet kan komen als er niet een clericale meerderheid is, zoo groot, dat zij grondwets herziening kau provoceeren en volbrengen. Het orgaan der conservatieven schijnt te meenen, dat ook een kabinet, dat niet clerieaal is, en een meerderheid die niet clerieaal is, enkel en alleen uit politieke bedoelingen wat meer godsdienst in. de Grondwet zullen willen zetten, om zoodoende den weg te banen tot een nieuwe partijformatie met een constitutioneel- monarchaal-godsdieustige partij als bovendrij vende. Neen, de partijformatie en reformatie zal haar weg wel vinden zonder de bemoeiing van den een of anderen proefnemer met wat meer godsdienst. Men moet wel blind zijn om niet te zien, dat de partijvervorming alreeds een aanmerkelijk eind gevorderd is, zonder dat er iemand eigenlijk opzettelijk de hand voor geroerd heeft, ja zelfs tegen de betuigingen dergeuen in, die er van nabij in betrokken zijn. De drijvers van de Standaardde anti-revoluti onairen, en de drijvers der afscheiding en afzonderlijke aaneensluiting der Katholieken zouden niet gaarne toegeven dat het clericalisme de kracht is, die hen drijft. Toch is dit zoo en zijn wij op weg om te komen tot een nieuwe partijfonnatie, daarin bestaande, dat er zullen zijn, clericalen en auti-clericalen. De clericalen zijn vau tweederlei kleur: groene en zwarte, van Dordt en van Rome. We durven niet zeggen welke van de twee wij voor den Staat gevaar lijker achten. Doch dit zal niets helpen om het verloop van het hervormings-proces tegen te houden. Dat gaat uit zichzelf voort en zal eindelijk wel weder tot gezonder toestanden leiden. Thans is de toestand niet gezond. Thans staat onze roemruchtige Vaderlandsche Geschiedenis nage noeg vierkant op haar kop. De wolven en lammeren der veelbewogen en veelberoemde 16e eeuw weiden te zamen. Men zal zich dat moeten getroosten en hun zelfs de gelegenheid moeten laten om elkander zoozeer te liefkoozen, dat het weer op vechten uitloopt en ze elkaar gaan verscheuren. Of dan, na afloop dier ver- scheuriugs-scène, de tijd der conservatieven monavehalen gaan de lui zich uu al noemen 1 of wel de tijd der anti-clericaleu zal komen om troon en vaderland staande te houden, dat zal later gezien worden. Wij voor ons gelooveu, dat do laatsten de daartoe geroepenen zullen zijn. Het is hinderlijk te lezen wat het conserva tieve blad, daarin zoowat een Haagsche echo, schrijft met zinspeling op de soms bespottelijke monarchistische bewegingen en kleingeestige manifestatietjes, die men sinds eenigen tijd in de Residentie opmerkt. Men moest toch dat oude, afgezaagde en hoogst onverdiende verwijt van gebrek aan loyauteit bij de liberalen, liever nalaten 1 De formule der nieuwe partijformatie, die het Dagbl. geeft, doet schier denken dat de meerderheid der natie afkeerig zou zijn van het koningschap. Dat zit immers verborgen achter dat constitutioneel-monarchaal en die democraten! Wij outzeggen de Dag- Wad-partij het recht zich bij voorkeur monarchale gevoelens toe te eigenen. Integendeel, de liberalen hebben den troon der Oranje Nassaus steviger gesteund dan de conservatieven ooit vermochten te doen. Waren het niet de conservatieven, die Willem I zijn halve rijk deden verliezen en hem aan de trouw der andere helft zelfs doden twijfelenEn zijn het niet de liberalen, die in 1848 de eoustitutioneele monarchie zoo hebben georganiseerd, dat noch Willem II, noch Willem III zich daarover ooit in 't minste onvoldaan hebben betoond? Neen, als er gevaar voor de monarchie bestaat 't welk wij trou wens voor 't oogeublik zelfs in de verte niet zien dan zon 't kuuneu komen van de ultramontanen, die een ander persoon als wereld lijk vorst boven den Koning zouden willen stellen, of van de groene clericalen, die niets anders dan democraten zijn in den trant der rondkoppen van Olivier Cromwell. Wij huldigen liever de volkssouveveiniteit, die ons constitutioneel koningschap heeft ge grondvest en het nog steunt, dan 't beginsel dat de groene en zwarte clericalen drijft, 't welk geen ander is dan koniug en volk te buigen onder 't gezag van den priester, die zich aan matigt onfeilbaar te zijn, en we huldigen dat ook liever, dan een droit divin, dat in den mond van een Nederlantlsehen aristocraat een groote bespottelijkheid is. Het beginsel der volkssouvereiniteit heerscht hier minstens sedert 1813 en steeds is 't meer in zijn wezenlijkheid erkend. Eu zoo er ooit een kiesrechtsherziening komt, zij zal nog meer scherpte aan die erkenning moeten geven, of ze zou een onding zijn. Binnenland. ZIERIKZEE, 14 Februari 1 8 8 2. Onze geachte stadgenoot, de heer W. A. Bowbyes, kapitein van den reddingskotter »Willem van Houten", alhier gestationeerd, herdacht Zondag den dag waarop hij vóór 30 jaar zijn commando aanvaardde. De directie der Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij vereerde den heer Bowbyes bij deze gelegenheid de groote zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift. Het aftreden van den heer Six als Minister van Binnenlandsche Zaken en het optreden van den heer Pijnacker Hordijk is zoo stil en vreedzaam in zijn werk gegaan, dat de natie niet verwonderd heeft gestaan over 't heengaan van den een, noch over de komst van den ander. Er was dan ook geen crisis en er is dus eenvoudig een verandering van personen. Maar deze verandering van personen zal toch wel iets meer zijn dan dit alleen. Het is klaar dat men van den nieuwen Minister belangrijke daden verwacht en dus zijn optreden in verband brengt met de hangende vraagstukken. Deze zijn in de eerste plaats de her ziening van het kiesrecht en die van de militie- en schutterij-wetten. De herziening van het kiesrecht dringt zich naar voren. Het is of iedereen gevoelt dat zonder deze niet te komen is tot de vernieuwing der partij-formatie waarvan toch ieder de noodzakelijkheid inziet. Het Vaderland is van meening dat van de werkkracht en bekwaamheid van den nieuwen Minister veel te verwachten is, doch het meent tevens dat op den duur op wetgevend gebied al niet veel meer dan tot dusver zal geproduceerd worden, zoo er niet op een andere wijze gewerkt wordt bij de behandeling van belangrijke wetsontwerpen. Er zou reeds vrij wat meer tot stand gekomen zijn, zoo niet de tot nu toe gevolgde manier van handelen de beste ontwerpen deed falen, of zoo verminkt en misvormd uit het vuur deed komen, dat zij toch het doel missen. Het oordeel in de liberale pers over den nieuwen Minister van Binnenlandsche Zaken is algemeen gunstig. Zijn scherpzinnigheid en kunde worden door allen ge roemd. Het Alcj. Hbl. schrijft nog: »Als voorzitter der plaatselijke schoolcommissie te Amsterdam heeft hij eigenschappen aan den dag gelegd gemakkelijk heid van spreken en krachtige leiding die uitzicht geven, dat hij tegenover de Tweede Kamer een goed figuur zal maken. Zijn staatkundige richting kan daaruit worden afgeleid, dat hij hoofdbestuurder is van het Nut en deel heeft uitgemaakt van het be stuur der liberale kies vereen iging «Burgerplicht" te Amsterdam, evenals zijn ambtgenoot de Minister Modderman." De conservatieve Amst. Ct. schrijft: »Te Amsterdam heeft de lieer Pijnacker Hordijk èn als hoogleeraar, èn als president der plaatselijke commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs, gelijk ook in andere betrekkingen, den naam achtergelaten van een schrander, doortastend en welsprekend man te zijn." Te Melicke bij Roermond hebben de broeders Moors zulk een hevigen twist gekregen, dat de een den ander met een revolver in het hoofd heeft geschoten. De kogel was boven het oog in den schedel gedrongen, doch had gelukkig de hersenen niet beleedigd, zoodat het geval nog zonder broedermoord zal afloopen. De dader was leerling van het Bisschoppelijk collegie te Roermond. Zou hij daar zoo weinig geleerd hebben dat hij in een twist zijn eigen broeder wil dood schieten? Ongetwijfeld niet, en zeer onrechtvaardig zou het zijn de inrichting, waar het jongemensch opgevoed is, verantwoordelijk te stellen voor zijn daad. Doch is dit zoo, dan moest men ook niet, wanneer soms een leerling eener openbare inrichting van onderwijs een grooten misstap begaat, daarvoor het openbaar onderwijs verantwoordelijk stellen. Toch is dit herhaaldelijk geschied niet alleen, maar zijn er zelfs drijvers, die algemeene gebreken des volks aan de openbare school wijten.

Zierikzeesche Courant | 1882 | | pagina 1