minnend publiek, al zijn ze geen lid van /Kunst en Eer", weder eene gunstige gelegenheid aangeboden een paar aangename uren door te brengen, terwijl ze tevens gelegenheid hebben eenige oogenblikken te gaan zitten en zich te versterken; onnoodig is het dus tot eene tal rijke opkomst uit té noodigen. Édn zaak is er echter die wij genoodzaakt zien sommigen bezoekers onder 't oog te brengen, n.l. deze, dat zij zich tijdens de opvoering der stukken onthouden van alle mogelijke luidruchtige bewegingen, omdat ze daardoor den aan- dachtigeu toehoorder hinderen en maken dat er van het schoone der muziek veel verloren gaat. Ca.pei.le in Duiveland, 20 Aug. Op de vergadering van Ingelanden van den polder de Yier Bannen, heden alhier gehouden, is met een tamelijk groote meerderheid van stemmen besloten tot het stichten van een stoomgemaal, teneinde eene gewenschte suatie van het polderwater te verkrijgen. In de jongste vergadering van den Goeschen gemeente raad werd door de hh. jhr. de Marees van S win deren en Bussing het voorstel gedaan om voor onvermogenden de gelegenheid open te stellen kosteloos middelbaar onderwijs te erlangen. Het voorstel werd gerenvoyeerd aan burg. en weth. tot onderzoek en prasadvies. Men leest in de Vlissingscle Courant: Terwijl nu en dan met genoegen door ons het bericht wordt ontvangen, dat 't naburige Domburg door zijn bad-bötel en overige inrichtingen ten ver- blij ve van badgasten en vreemdelingen zich tegen woordig in een druk bezoek mag verheugen, kunnen wij van ons zoogenaamd badhuis niet veel anders vermelden, dan dat het zijn roem schijnt te hebben overleefd. En geen wonder, In plaats toch dat onze bad-inrichtiug eenigszins aan de eischeti van den tijd voldoet, laat men het een en ander verwaarloozen, waardoor het bezoeken der duinen en het nemen van baden alles behalve aantrekkelijk gemaakt wordt. Dat zulks tot schade eu schande van menigeen strekt, behoeft geen betoog. Beter ware het o. i., dat men het geheele badhuis opruimde, dan het te laten in den toestand, waarin het thans verkeert. Deed men dit, dan zou de spot niet meer gedreven worden met eene inrichting, die zou kunnen bloeien indien zij op flinke wijze werd onderhouden en bestuurd, doch van welke voor liet tegenwoordige ieder af keerig wordt gemaakt, die gaarne voor geld en goede woorden minstens op eene fatsoenlijke zitplaats en eene behoor lijke bediening kan aanspraak maken. Daarenboven zou men dan voorkomen, dat vreem delingen, die in ons badhuis voor eenigen tijd meenden te kunnen vertoeven, schouderophalend over de weinige ondernemingsgeest der vermogende Vlissingers naar elders behoefden te vertrekken, alwaar zij ten allen tijde met open armen worden ontvangen. Mocht men spoedig gaan inzien, dat het onver antwoordelijk is een bron van bestaan voor onze stad als die van een badhuis moedwillig te verstoppen en zulks leiden tot het ineenslaan van handen en het aanwenden van alle krachten om tegen het volgende jaar een bad-inrichting daar te stellen, die, èn door ligging èn door het voldoen aan de eischen des tijds, alle aanbeveling verdient, dan twijfelen wij er niet aan, of dusdanige onderneming zou rijke winsten zoowel voor het heden als voor de toekomst afwerpen. Reeds sedert lang is de vereeniging van de gemeenten Rilland en Bath wenschelijk geacht en herhaaldelijk had daaromtrent overleg plaats, laatstelijk in 1873, iu verband met de nieuwe grensregeling tusschen Noordbrabant en Zeeland. Maar de gemeenteraden verklaarden zich destijds tegen die vereeniging. Thans heeft men wederzijds in beginsel het voorgelegd plan goedgekeurd. De regeering vindt derhalve vrijheid, aan de Staten-Generaal voor te stellen de feitelijk reeds bestaande vereeniging tusschen de beide gemeenten wettelijk te bekrachtigen. Ziju wij goed ingelicht dan zal den 11 September e. k., de zaak van den heer de Decker, gedetineerd te Rotterdam, in liooger beroep behandeld worden. D. Een van de 40 bronzen 2T/2 centstukken, die tot dusver zijn geslagen, is in het bezit van 't Rbl. In het najaar zal deze nieuwe munt in omloop worden gebracht. De eene zijde vertoont een lauwerkrans, waarin het cijfer 21/2 cent. Aan de andere zijde is het Nederlandsche wapen, met het randschriftKoningrijk der Nederlanden 1877. De stukken zijn iets dikker, maar niet veel grooter dan onze tegenwoordige centen. Zij hebben een gekartelden rand. Op een effectenveiling, j.l. Donderdag te Amsterdam gehouden, bracht een aandeel in de N. Arrihemsche Ct. 4 percent op. Een schoone gelegenheid voor con servatieve liefhebbers om ook een deel machtig te worden van den invloed van dit conservatief orgaan 1 De Standaard wil den slaat der Rijks-middelen verbeteren door de belasting op de plaatskaartjes van de spoorwegreizigers. Gewis, als 't enkel te doen is om een gemakkelijk te controleeren belasting, een zeer aanbevelenswaardig middel. Plet heffen van een belasting op het openbaar verkeer zou echter vierkant indruischen tegen de gezonde begrippen omtrent be lasting-heffing. De Friesche Ct. werpt dit dan ook den Standaard tegen. In plaats van een dergelijke belasting die hoofdzakelijk de nijvere, zaken doende klasse zou treffen, daar er toch oneindig veel meer voor zaken gereisd wordt dan voor pleizier, zou de Fr. Ct. willen een herziening van het kadaster. Het kadaster moest volgens de wet om de tien jaren herzien worden, en het is nu al in geen vijftig jaar herzien. IPet blad werpt de schuld hiervan op de groote grond-eigenaars, die uit eigenbelang altoos een herziening hebben teruggehouden en liever de miliioenen, die anders het Rijk zouden toekomen, in eigen zak strijken. Sedert eenigen tijd zoo meldt men ziet men een ster van bijzondere helderheid, eenige oogenblikken na zonsondergang, op een hoogte van nagenoeg 33° in het OZO. Voor het ongewapend oog gelijkt zij op een gloeienden vuurbolmet een tamelijk sterken kijker gewapend, kan men er vele lichtende punten op waarnemen, die bij de minder verlichte deelen scherp afsteken. Het champagne-jaar 1877 moet, wat kwaliteit betreft, een der beste zijn van deze eeuw. Dit heugelijk bericht voor champagne-liefhebbers deelt the Wine Trade Review mede. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij besluit van den Minister van Justitie is de brigadier-titulair der Rijksveldwacht, Sinac, van Vlis- singen naar Ritbem overgeplaatst. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan J. A. Fokker als 2e luit. bij de d.d. Schutterij te Middelburgaan G. J. Mees als 2e luit. te Vlissingen en aan J. Fransen van de Putte als 2e luit. te Goes; en benoemd tot 2e luit. bij de dd. Schutterij te Mid delburg, Jhr. Mr. W. H. Snouck Hurgronje, vroeger 2e luit. bij diezelfde Schutterijbij die te Vlissingen tot 2e luit. J. A. Fokker, vroeger 2e luit. bij de Schutterij te Middelburg, en te Goes tot 2e luit. W. J. van Dam, vroeger a la suite. Z. M. heeft ingetrokken de benoeming van Mr. J. G. de Witt Hamer Cz. en van Mr. M. J. de Witt IPamer, beiden tot kantonrechter-plaatsvervanger te Goes, en van Mr. F. A. Wagtho, tot kant.-pl. te Tholen; en benoemd tot kant.-pl. te Goes den heer J. M. Pilaar, notaris aldaar en Mr. K. Rembges te Kruiningen eu tot kant.-pl. te Tholen Jhr. S. O. de Casembroot aldaar. Z. M. heeft aan IP. G. Hammacher, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Notaris te Groede, in te gaan met 1 October. Te Oudelande zal met 1 October a. s. een hulp kantoor der brievenpost worden gevestigd. Tot brie vengaarder is benoemd de heer A. Lous, secretaris aldaar. Kunst en Wetenschap. De thans te 's Gravenhage geopende tentoonstelling van teekeningen en waterwerf-schilderijen trekt voort durend zeer de aandacht van het publiek. Inzonderheid onder de aquarellen moet zeer veel schoons voorkomen. Door Prins Alexander is o. a. bij zijn bezoek aan de tentoonstelling aangekocht een aquarel van Cezar Maccari te Rome //Een Griek te Venetie" voor de som van f 400. Wederom heeft de kunst in Indië een verlies ge leden door het afsterven van den heer A. D. Hilleveld, die zich in een kampong nabij Gombong in midden- Java, met een pistoolschot gedood heeft. Te Maastricht is een aanvang gemaakt met de herstelling van den fraaien toren van St. Jan. De St. Janskerk en toren zijn gebouwd van zandsteen tusschen de jaren 1406 en 1420. In 1632 werd deze kerk aan de hervormde gemeente afgestaan. Zij staat aan het Vrijthof naast de hoofdkerk van St. Servaas. De thans aangevangen degelijke restauratie, waardoor een sierlijk bouwgewrocht voor den onder gang zal behoed worden, zal een geruimen tijd vorderen. Landbouw en Handel. De onrustbarende varkensziekte in de omstreken van Sluis eischt nog dagelijks hare offers. Zij schijnt nog al erg te heerschen in de gemeenten Oostburg, Groede en Breskens. Op bet gehucht Kruisdijk, onder de gemeente Groede, zijn er, zegt men, in de afge- geloopen week elf varkens aan de ziekte gestorven. Rechtszaken. Te Winschoten wordt een rijksambtenaar vervolgd omdat hij bij de vervolging van een nachtelijken sluiker, op dezen heeft geschoten nadat hij de smok kelwaar reeds had weggeworpen. Het O. M. meende dat de ambtenaar zonder noodzaak had geschoten de rijksadvokaat was van oordeel dat hij niet buiten zijn bevoegdheid gegaan was, en wees daarbij op een arrest van het hof van Groningen in soortgelijke zaak gewezen in 1846. Het O. M. eischte 14 dagen celstraf, geldboete van f 100 en in de kosten. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Zaterdag namiddag is een zevenjarig meisje, kind van den arbeider P. v. d. Houten in de Zuid welles traat, spelende bij de brug aan de Zuidwellebarrière, in de gracht gevallen en verdronken. Ofschoon het kind, naar men zegt, nog levend opgehaald is door J. Indenbosch, oud 11 jaar, mocht het evenwel niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Te Amsterdam heeft een smid, werkman aan de Marinewerf, zich met een pistool doodgeschoten. Aan boord van den sleepboot //Nelly" te IJmniden is de eerste machinist tusschen de machine geraakt en verpletterd. Het huis van den boekhandelaar Tethoff in de Haarlemmerstraat te Leiden is Donderdag avond geheel uitgebrand. Een behendig dief heeft op het raadhuis te Amerongen eenige gouden voorwerpen gestolen. De vermoedelijke dader, iemand die voor het plegen van het feit nog reisgeld had ontvangen van den burgemeester van Amerongen, is te Wageningen gevat. In enkele streken van Engeland zijn verleden week vreeselijke onweersbuien geweest. Verscheidene per sonen zijn door den bliksem getroffen en de oogst heeft groote schade geleden. Bij Loevestein is een schippersknecht over boord gevalleu en verdronken. Onder Voorst heeft een werkman, die in beschonken toestand op den spoorweg heeft geloopen, zich waar schijnlijk daarop te slapen gelegd, of is hij op de rails gevallen en blijven liggenalthans de trein naar Zutfen heeft hem vermorseld. In den Noordpolder onder Hunzingo is de bliksem in een hofstede geslagen en werden twee werklieden daardoor gedood. De brand die ontstond is nog iu den aanvang gebluscht. Onder Leens is een voerman, rijdende met een wagen met twee paarden, door den bliksem gedood. Ook de paarden werden getroffen, doch zij kwamen later weder bij. Te Huizen heeft een veertienjarige knaap een anderen, zestien jaar oud, in een twist naar aanleiding van vroegere onaangenaamheden met elkaar, door een messteek gedood. Te Deventer is het huis van een kuiper afgebrand, terwijl belendende gebouwen groote schade verkregen. De vrouw en kinderen van den kuiper waren uit stadmen zegt dat de man, die laat thuis was ge komen en niets van den brand had gemerkt voor het geheele onderhuis in vlam stond, zich nog met moeite gered heeft door zich langs de ketting van den treis- balk naar beneden te laten glijden. Daar de ketting echter niet verder doorging dan tot de hoogte van de eerste verdieping liet de man zich van die hoogte vallen en werd hij gewond van de straat opgenomen. Onder Avereest hebben eenige terugkeerende kermis- gangers, die onderweg twist kregen, een persoon, die toeschoot op het hulpgeroep van een zijner bekenden en daarbij in een sloot viel, meedoogenloos laten verdrinken. Te de Wilp is een kind van drie jaar verdronken, en te Maastricht is een vierjarig kind door een brouwerswagen overreden, zoodat de dood onmiddel lijk volgde. Voor Vreeswijk is een houtvlotter door het kantelen vau een balk in de Lek gevallen, ouder het vlot ge raakt en verdronken. Ook is aldaar een jongentje van 9 jaar, een ijzeren hek willende overklimmen, dat van boven scherpe punten heeft, met het lijf in die punten gevallen, en zoo wel een half uur blijven hangen, vóór men hem opmerkte en uit zijn pijnlijke postie kon verlossen.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2