/H ltlkZI ISCIII COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1874. No. 100. Zaterdag 19 December. 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD De Beetwortelsuiker en de Landbouw. Openbare Raadsvergadering Deze Courant verschijnt DINSDAG en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEUS DEE ADVEETENTXEN: Per gewonen regel 10 cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 11. IA KEN" MAN. (Slot). Gaan we nu nog eens na de voordeelen die de teelt van beetwortelen den landbouwer kan opleveren. Wij zeggen kan opleverenwant uit het reeds medegedeelde blijkt genoegzaam dat, gelijk bij iedere cultuur, ook bier overleg moet plaats hebben, zonder 't welk de uitkomst al licht tot teleurstelling leiden kan. Gewis behoort de verbouw van suikerbieten tot de intensieve cultuur. Het gewas eischt een zwaren, rijken grond bet is dus op onze gronden thuis en kan met voordeel in den wisselbouw worden opgenomen. Maar daaruit volgt nog niet dat de landbouwer voor eiken bieteuoogst ook enorme hoeveelheden mest aan den akker- moet geven, omdat zooals gezegd wordt, debiet den grond zoo sterk aanspreekt. Neen, men geve den grond wat voor den beetwortel noodig is n. 1. potasck en beware de bemesting liever voor 't geen de volgende oogst noodig beeft. Hierdoor worden de uitgaven verminderd en dit: een gewas dat veel geld opbrengt en voor zich weinig uitgaven voor mest vordert is reeds een in 't oogvallende aanbeveling der bieten- cultuur. In 't algemeen mag men aannemen dat in vetten poldergrond beetwortels kunnen verbouwd worden zonder extra-bemesting tot dat de grond zelf om bemesting vraagtd. i. tot het provenu van den oogst vermindert. Hierbij wordt na tuurlijk verondersteld een goede grond die goed diep bewerkt is, goed zaaizaad en verder een goede behandeling. De onverstandige behan deling put eerder schijnbaar den grond uit, dan 't gewas zelf dit doet. Akkers die herhaaldelijk voor bieten gebruikt zijn verkrijgen een bijzondere geschiktheid voor gewassen die veel stikstof vereischen, zooals erwten en boonen. Uit de proeven van Bous- singault is gebleken dat een kleine beetwortel- oogst van 26000 kilo's in de bladeren op den akker achterliet 52,5 kilo stikstof en 250,9 kilo mineralen, terwijl deze hoeveelheden slechts bedroegen: bij klaver 27,9 en 194,9 kilo; bij tarwe 4,2 en 72,6 kilo; bij aardappelen 15,8 en 122,8 kilo en bij haver 2,6 en 33,1 kilo. Hieruit volgt dat de beetwortel voor een vol gend gewas een grooter bemesting oplevert dan eenig ander gewas doet, 't geen bovendien bij ons nog wordt vermeerderd door dat ook de koppen op den akker terugblijven. De bietenteelt bevordert verder den zinde- lijken, zuiveren landbouw. De meeste gewassen, inzonderheid de granen, brengen een menigte onkruid en ongedierte op den akker, of liever, zij geven de zaden van onkruid en de larven der insecten meer gele genheid om tot wasdom en nieuwe zaadver spreiding te komen. Wat geschiedt er bij de bietenteelt In Mei en Juni vereischen zij een nauwkeurig schoonmaken en loshakken van den grond 't geen dan ook tusschen de planten zuiver geschieden kan. In Juli en Augustus zijn de planten reeds zoover ontwikkeld en in 't blad dat zij niet veel toezicht meer noodig hebben, doch dan bedekken zij 't land ook zoozeer met een dichten donkeren sluier van schaduw dat de meeste onki-uiden 't daarin niet kunnen houden en wegsterven. De bieten- bouw zuivert zoodoende het land ook voor een volgend gewas. Van alle gewassen levert mogelijk de suiker biet de zekerste uitkomsten op. Het gewas mislukt zelden, terwijl andere vruchten aan allerlei wisselvalligheden en gevaren van mis lukking blootstaan. Na 1 Juli kan men na genoeg gerust zijn op de uitkomst. De meeste arbeid aan den beetwortelbouw verbonden valt in tijdperken, die den landbouwer 't best gelegen komen. Het hakken, wieden en dunnen valt in Mei en Juni als er weinig ander werk is; de oogst valt in October en November, dus na den graanoogst en na dien van aardappelen en meekrap. In verband met de werkloonen en in het belang der arbeiders is dit voordeel niet gering te schatten. Waar de suikerbiet sin4s eenige jaren is ver bouwd is de landbouw over 't algemeen voor uitgegaan. De landbouwer is door de suikerbieten gewoon gemaakt aan diep ploegen, goed wieden en in 't algemeen aan zindelijkheid en zorgvul digheid. De ondervinding heeft geleerd dat waar veel aan de bietenteelt gedaan ia sedert jaren, ook de opbrengst der andere gewassen aanzienlijk is toegenomen. Merkwaardig zijn in dit opzicht de waarnemingen gedaan in Nederland, verge leken met het depart, du Nord in Frankrijk waar veel bieten geteeld worden en vooral met 't arrondissement Valenciennes waar de bietwor- tel-cultuur 't sterkst gedreven wordt. De gemiddelde opbrengst der oogsten over 18611870 in Nederland is geweest per hectare: Tanve 21 H. L:; Rogge 17,2 H. L. Gerst, 36,7 H. L.Haver 38,2 H. L. In 't Fransche Dépt. du Nord: Tarwe 28,13 H. L.Rogge 29,07 H. L.Gerst 42,66 H. L. en Haver 49,94 H. L. In 't arr. Valenciennes: Tarwe 30 F. L. Rogge 32 H. L.Gerst 50 H. L. en Haver 52 H.L. Derhalve terwijl in Nederland de tarwe-op- brengst 21 H. L. en de bietenverbouw geriDg was, bedroeg de tarwe-opbrengst te Valenciennes 30 H. L. en dat in een streek waar meer dan Vs van 't land met suikerbieten beteeld werd. En toch spreekt men van uitputting De beste d. i. de meest suiker bevattende wortelen zijn ook voor den landbouwer zoowel geldelijk als voor den akker stoffelijk 't voor- deeligst. De wortelen die de meeste suiker opleveren ontrooven den akker de minste potaseb. Het is daarom niet in het belang van den landbouwer alleen op 't ruwe gewicht van zijn oogst te werken en b.v. alleen roode bieten te teelen omdat die 't meeste gewicht opleveren. De waarde der bieten voor den fabrikant, en dus ook voor de markt, zit in 't suikergehalte, en dit kan varieeren tusseben 8 en 14 Dit geldt minder voor onze Zeeuwsche streken waar de boeren toch al zindelijk op hun land waren, maar vooral voor sommige andere provinciën waar dit vroeger allesbe halve 't geval was. Wanneer b.v. een landbouwer 30000 kilo wortelen aflevert van 10 perc. suikergehalte en 0,7 perc. mineralen tegen den prijs van f 10, dan ontvangt hij f 300. Teelde bij nu een betere soort dan zou bij afleveren b.v. 25000 kilo van 12 perc. suikergehalte en 0,5 perc. mineralen en daarvoor dezelfde geldsom ont vangen ze zouden dan f 12 waard zijn terwijl hij de kracht van zijn land beter in stand hield; want hij zou dan slechts 125 kilo mineralen aan den akker ontnemen in plaats van 210. Met uitbreiding van den bietenteelt kan een groote uitbreiding van den veestapel gepaard gaan. Onze gemiddelde bietworteloogst bedraagt 360 millioen kilo's, deze leveren op ruim 75 millioen kilo pulp in voederwaarde gelijkstaande met 23 millioen kilo hooi, en voldoende om 3150 melkkoeien een jaar lang te onderhouden of 13000 ossen vet te mesten en daardoor 2 millioen kilo levend vleesch voort te brengen. Verder levert de suikerfabriek een groote hoeveelheid uitmuntende meststoffen als afval opvooral moet hiervan de schuimaarde wegens haar rijk kalkgehalte op grooten prijs geschat worden. Bekend is het toch dat bijna al onze bouwgronden groote behoefte hebben aan kalk. Bijna even sterk als naar de heldere waterstroo- men smachten onze akkers naar kalk. De beet wortelteelt geeft er aanleiding toe ze daarvan te verzadigen. Hiermede besluiten we voor 't oogenblik de aanbeveling van de bietwortel-cultuur, zooals we die ontleend hebben aan de verdienstelijke studie van den heer Reiger in meergenoemd tijdschrift de Economist. gehouden te ZIERIKZB E den 16 December 1874. Afwezig zijn de heeren Mr. Moolenburgh, Jhr. Mr. Schorer, Mr. Bolle, Koole, van der Vliet en Zuurdeeg. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering worden medegedeeld a. een brief van Gedep. Staten, begeleidende goedgekeurd Suppl. Kohier van den Iloofd. Omslag van 1874. b. idem, berichtende dat wordt berust in het Eaads- besluit tot toekenning van subsidie aan bet Ev. Lutli. Armbestuur alhier; en c. eeu brief van den beer J. N. Broodman, dat hij zijne benoeming tot llegent van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Allen voor kennisgeving aangenomen. Tot regent van liet Burgerweeshuis wordt herkozen de heer Jhr. Mr. M. J. S. Boeije. Door regenten van dat weeshuis was met den benoemde voorgedragen de heer IT. G. Mulock ITouwer. Op voorstel vau Burg. en Weth., ingevolge een verzoekschrift van den heer W. Gast, om het cijns- of erfpachtsrecht van een perceel grond aftekoopen, wordt besloten hierop gunstig te beschikken. Aan J. J. ITertstein wordt op zijn verzoek remissie van Hoofd, omslag verleend ten bedrage van 5,57 wegens vertrek naar elders. Wordt overgegaan tot benoeming van leden dei- vaste commissien, en wel voor de Strafverordeningen de heeren Mr. Fokker en Mr. Moolenburgh

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1