/II IMk/I ISI III COURANT. voor liet arrondis- seinent Zterikzee. 1874. No. 72. Zaterdag 12 September. 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Het Ministerie en de Onderwijskwestie. DE KERMIS. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE ADVEETENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAKEXMAN. Het is alleszins verklaarbaar dat nu een conservatief ministerie is opgetreden, de con servatieve partij dit ook „aan den gang" wil hebben. De organen der partij spannen zich dan ook met groote anstrengung in om, met een plat woord gezegd, de poppen aan bet dansen te krijgen. Of 't daarom nu wel te doen is en of 't land in de allereerste plaats behoefte heeft aan dien poppendans, daarover schijnt men zich minder te bekommeren. En nu is 't de onderwijskwestie, die men meent dat voor dit ministerie de kwestie moet zijn. Waarlijk een merkwaardig verschijnsel die onderwpsvraag. Wat is zij al van gedaante en fatsoen veranderd sedert haar uitvinding! In onze herinnering gaan wij een vijf en twintig jaar terug. Hoe werd er toen gesmeekt en geweeklaagd door zekere richtingen om de destijds nog levende wet van 1806 slechts zooveel rekbaarder te maken dat de beperking van 't aantal bijzondere scholen verviel en de verplichting van het officieel vergelijkend examen voor die scholen werd opgeheven. „Geef ons slechts een weinig vrijheid, slechts zooveel dat wij scholen naar onzen zin en voor onze re kening kunnen oprichtenDat was destijds de onderwijskwestie. De bevoegdheid van den staat om zich het volksonderwijs aan te trekken betwijfelde nie mand het staatsrecht op het onderwijs werd volmondig erkendmen vroeg alleen de toela ting der exceptie voor de bijzondere scholen. De Grondwet van '48 gaf toezeggingen. De wet van 13 Aug. '57 gaf meer dan ooit ge vraagd was, veel meer dan tien jaar vroeger door iemand gedroomd kon zijn. Was nu de onderwijskwestie opgelost? De primitieve, ja; maar nu werd er een nieuwe opgesteld. Er werd althans met den opzet eener nieuwe onderwijskwestie begonnen. Er werd een formule gezochtdeze is tot heden toe nog niet gevonden. De kwestie is er, dat meenen duizenden te gevoelen tot in hun in nigst mergde formule om de kwestie eens net en klaar daar neder te zetten voor natie en regeering ontbreekt alleenlijk nog maar. En ondertusschen put men zich uit in over drijving, in schriftverdraaiing, in agitatie; men zaait en kweekt grieven, men zoekt ze waar ze niet bestaan; men roept het wee! wee! van preekstoelen en straten. Slechts de eenvoudige klare formule der kwestie weet men niet. En dit is nu de tegenwoordige onderwijskwestie; deze ongeformuleerde kwestie, deze ongemoti veerde bundel grieven willen de vrienden van het ministerie nu bovenop leggen op den stapel van zaken die 't ministerie voor de voeten vinden bij de groene tafel. Een onhandig dienstbewijs Wij zullen nu geen verzameling bij elkaar zoeken van al de scheldnamen, dubieuse quali- ficaties en nijdige zetten, die van den anti- openbare schoolkant tegen de „staatsschool" al zoo gedebiteerd worden. Wij vestigen er alleen de aandacht op hoe er thans van een eigenlijke onderwijskwestie geen sprake meer is; hoe de doldriftige en de daardoor wel ietwat verblinde ijveraars voor hun vermeende grieven veel verder gegaan zijn dan aan een voudige schoolkwestie-menscben past, en hoe deze gebeele kwestie van lieverlede vervormd is tot deze eenigszins andere, maar vrij wat ernstiger vraag, n.l. wie zal in Nederland de baas zijn, de staat of de clericale partij En voor zoover onze gezichtsdrackt reikt zien wij dan ook, in wat nog de onderwijs kwestie beet, niets anders dan 't dilemna: po litieke en gewetensvrijheid óf heerschappij der clericale hoofden. Staat of kerk? Het historisch ontwikkelde vrije Nederland dat wel niet per velocipede maar toch onmiskenbaar vooruit streeft, óf eerst een teruggang tot de zestiende eeuw, ten einde uit te maken wie 't definitief winnen zal: Genève-Dord óf Rome, en daarna de sombere tirannie van een van deze twee En tot ontknooping van dit drama wil men dat het nieuwe ministerie den eersten stap doe; men wil dat het daarmee débuteere. Wij hopen dat het verstandiger zijn zal. De eerste kermisdag is als naar gewoonte vrij stil voorbijgegaan en heeft niet veel meer drukte dan vau een gewonen wekelijkschen marktdag opgeleverd. Toch werd de eerste matinee bij den heer den Toom zeer druk bezocht. liet talrijke gezelschap van den heer Henrici was echter nog niet au completdaal de reis van Botterdam vertraagd was door een onge luk aan de stoomboot overkomen in de sterke wind vlagen van den afgeloopen nacht. Toen wij 't vernamen dachten we al weer aan ons isolement en hoe dit van invloed kan zijn op de kermis-vermakelijkheden. Onze geïsoleerde ligging is wellicht ook de reden dat geen goed tooneelgezelschap de kermis opluistert, 't geen door velen betreurd wordt. Ondertusschen zijn de overige leden van 't gezelschap van den heer Henrici in den loop van den dag aangekomen, en voor zoover wij na een eerste bezoek kunnen beoor- deelen, meenen wij 't publiek wel te mogen aanraden de concertzaal niet onbezocht te laten. Het orchest onder de uitstekende leiding van den heer Charles Buziau is zeer goed, beter zelfs dan wij 't vroeger wel eens in de concertzaal bij zulke gelegenheden gehoord hebben. Onder de artisten, zoo dames als heeren, zijn er verscheidenen die wel wat nieuws en wat aardigs, zelfs wel iets schoons kunnen ten gehoore brengen of te zien geven, zoodat wij vertrouwen dat men zich ook dit jaar in de concertzaal wel goed zal amuseeren. Op onze wandeling rond de kermis merkten wij onderscheidene nette kramen en uitstallingen op. Van de spellen trok 't meest onze aandacht het //Theatre peteresko mecanique," zooals de directeur, de heer C. Spriet, 't noemt. Wat daar vertoond wordt meenen wij onder de volkomen onschuldige, zelfs voor kinderen en jongelui leerzame kermis vermakelijkheden te mogen rangschikken. Wij wen- schen den heer Spriet een talrijk bezoek toe. Voor wie van curiositeiten houdt is er ook gading op de kermis, al ware 't slechts die haan met vijf pooten, waarvan wij een kleine knaap met verbazing hoorden gewagen, hoewel wij 't wonderdier niet ge zien hebben. 't Ouwerwelsche koekkappen is druk aan den gang, hoewel daarbij ook alweer gebleken is dat de knapen dit werk nooit in de perfectie schijnen te kunnen leeren, daar elke kermis de een of andere jongen in plaats van in de koek een zijner makkers in de vingers kapt. Ook dezen eersten kermis reeds heeft er jon- gensbloed gevloeid bij de hakblokken. Als 't niet wat gek klonk zouden we bijna adviseeren om liet koekkappen als een onderdeel van 't onderwijs in de gymnastiek aan te merken, daar zoolang de kermissen nog zullen bestaan onze knapen hun liefhebberij in dit gevaarlijk spel wel niet op zij zullen zetten. Binnenland. ZIEEIKZEE, II September 187 4. Te Middelburg is tot lid van den raad gekozen de lieer Mr. P. Eoetert Tak Ez. met 191 stemmen Jhr. Mr. C. de Jonge verkreeg 153 stemmen. De kommiezen der posterij in Noord-Brabant en Zeeland hebben zich gewend tot den minister vau Financiën met verzoek om verbetering hunner positie. Eeeds moet de gewezen minister van Delden een ontwerp in den geest van dat verzoek in gereedheid hebben gehad, doch door zijn aftreden is deze zaak, die dringend voorziening vereischt, - even als nagenoeg alle ambtenaars-tractementen - onafgedaan gebleven. Op onderscheidene plaatsen zijn de vleeschprijzen door de slagers verlaagd. Met belangstelling zien wij ook te Zierikxee verlaging te gemoet. Curieus is liet dat onze onlangs ontwikkelde denkbeelden omtrent een onderlinge slachterij elders zooveel belangstelling ge trokken hebben dat zij krachtig hebben medegewerkt om de oprichting eener degelijke zaak te bespoedigen, terwijl er hier ter stede niemand schijnt gevonden te kunueu worden die zich de zaak eens wil aantrekken. Met genoegen hebben wij evenwel van een geachte zijde de verzekering van geldelijke medewerking ont vangen als anderen maar beginnen willen met de zaak in staat van wijzen te brengen. Goes, 7 Sept. Een droevig ongeluk is een paar achtenswaardige ingezetenen dezer gemeente overkomen. Een vroeger bewoner van Goes was bij een vriend alhier gelogeerd en zou met deze en nog een paar genoodigden de werken aan het Sloe en de dicht daarbij liggende inpoldering van het Sclieuge gaan bezichtigen. Op hun terugreis is het rijtuig (door welk toeval is nog niet geconstateerd) van een dei- steile dijken naar beneden getuimeld, ten gevolge waarvan een der heeren een arm gebroken en een ander belangrijke verwondingen in liet aangezicht bekomen heeft. De gemeente Cats (eil. N, Beveland) wordt tegen woordig dermate geteisterd door ziekten, waaronder typheuse koortsen, dat zich een commissie gevormd heeft om aan de noodlijdende versterkend voedsel linnengoed enz. te verstrekken. |Eeeds is een som van f 160 daartoe ingezameld. Ylissingen, 9 Sept. Gisteren middag ongeveer 1 uur is van hier vertrokken naar Batavia het stoom schip //Tromp," gezagvoerder Harms, geladen met stuk goederen. Opmerkelijk mag men het noemen dat dit schip bijna op deti zelfden tijd is vertrokken als waarop voor een jaar de haven- en kanaalwerken te Vlissin- gen zijn geopend.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1