/intikZKKSCHK COURANT voor het arrondis- a4a sement Zierikzee. 1874. No. 45. Woensdag 10 Juni. 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD EEN ELLENDIGE. Openbare Raadsvergadering Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE N TI EN Per gewonen regel 10 cent. H u w e 1 ij k s -, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald. 35 ct/ Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LAKENMAN. Terwijl ia de afgeloopen week juist de al- gemeene vergadering lieeft plaats gehad van 't genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, terwijl schoolverbond en anti schoolwetverbond ook druk vergaderingen hou den, terwijl menigeen zieh gereed maakt om het stadsstof van de voeten te schudden en naar buiten te gaan of naar de baden te trekken nu de kermissen in gang zijn en men overal juicht en pret maakt en terwijl zelfs de natuur vroolijk is, de rozen bloeien en de vogeltjes zingen in 't groene loover, waarom zou 't nu de tijd niet zijn om eens even een blik van deernis te werpen op een ellendige onder de mensehen. Niet op een romanheld, geen Jean Valjean, waarvan men haast zou kunnen zeg gen dat 't benijdenswaardig is zulk een ellen dige te zijn, maar een echte, prozaïsche, een wezenlijk miserabele ellendige. Donderdag j.l. stonden voor 't hof van Gel derland te recht drie beschuldigden, van welke de eerste, een zekere Helmich, was aangeklaagd van diefstal bij naeht in een bewoond huis met buitenbraak en als recidivist. Helmich bekende een groote partij goed ont vreemd te hebben uit een winkel te Lichten voorde, waarin hij zich toegang verschaft had door een raam uit te breken. Uit de voorlezing van een aantal extract- vonnissen en arresten bleek dat Helmich, thans 54 jaar oud, reeds 27 jaar in verschillende kerkers bad doorgebracht en zelfs eenmaal tot geeseling en brandmerk was veroordeeld ge weest. 't Booze was toch niet uit hem gegee- seld, 't was er misschien wel ontuitwisehbaar ingebrand. Hoor wat hij verklaarde„lk heb gestolen maar ik kon niet anders ik heb te lang ge zeten en niemand wil mij meer hebben. Op mijn zeventiende jaar kwam ik uit Nassau bij mijn oom te Zutphen. Toen ik het volgende jaar in de loting viel zette mijn oom mij aan om te stelen ten einde den dienst te ontgaan. Ik pleegde toen een diefstal bij nacht omdat ik mij schaamde voor de lui om bij dag te stelen en kreeg daarvoor achttien maanden tuchthuisstraf. Na afloop van dien straftijd wilde niemand mij meer in dienst hebbenik stal daarom weêr en werd nu veroordeeld tot geeseling, brandmerk en tuchthuisstraf. Latei- ben ik nog herhaaldelijk veroordeeld, maar ik steel nooit omdat ik van kwaaddoen houd, maar ik kan niet anders. In de tuchthuizen zelf heb ik nooit straf gehad. Laatstelijk had ik weêr geen cent geld en daar niemand mij werk wil geven, stal ik te Dieren een koperen keteltoen ik de opbrengst had verteerd, pleegde ik den diefstal te Lichtenvoorde." Die man is wel een echte ellendige. De advokaat-generaal, die eerst voornemens was geweest, tegen dezen ellendige als recidi vist, als onverbeterlijke, het maximum der straf, zijnde 20 jaar, te eischen, kwam na deze woorden van den ellendige terug op zijn voor nemen en vroeg nu 15 jaar tuchthuisstraf. Waarom niet liever de volle 20dan kwam de man er meê tot op zijn 74ste jaar, wellicht tot zijn eindjein de tuchthuizen paste hij toch goed op Wat is er toch nog veel ellende op de wijde wereld Hoe zal ooit 't oordeel worden opgeheven dat, in de publieke opinie, rust op den ellendige die eenmaal „gezeten" heeft •n te ZIERIKZEE den 5 Juni 18 7 4. Afwezig zijn de heeren van der Vliet, Mrs. Bolle, Moens, Moolenburgh en Schorer. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering wordeh /medegedeeld a. eenige brieven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van Raadsbesluiten en toezending goedgekeurd kohier der hondenbelasting over 1874, allen voor kennisgeving aangenomen een brief der commissie vau toezicht op het middelbaar onderwijs, houdende aanbeveling van een dubbeltal ter benoeming van een lid in die commissie, te wetende heeren Jhr. Mr. Schorer en I. H. C. Heyse. De eerste wordt met algemeeue stemmen benoemd. Tot lid der districts-commissie van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden wordt met 6 stemmeu ge kozen de heer I. H. C. Heyse, zijnde 1 briefje in blanco. De verzoekschriften om remissie van hoofdelijken om slag over 1874 aan C. J. Hopmans eu L. G. Kakebeeke worden ter beschikking aangehouden, als zijnde het kohier nog niet van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen. Aan de Wed. Anker wordt op haar verzoek remissie van hoofdelijken omslag over 1873 verleend tot een bedrag van f 1,19. Een verzoekschrift van Jhr. W. M. H. de Jonge, betreffende de bestrating van het Korte Groenendaal wordt in handen van Burgem. en Weth. gesteld tot advies. De rekeningen over 1873 van het pensioen- en weduwen-fonds van Gemeente-Ambtenaren, van het muziekgezelschap //Kunst en Eer", van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven en van het Bur gerlijk Armbestuur worden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren van der Grijp, Koole en Labrijn tot onderzoek en rapport. Een verzoek van het R. C. Armbestuur tot ver hooging der subsidie wordt gesteld in handen der heeren Mr. Fokker, Mulock Houwer en Zuurdeeg tot rapport. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen de jaars verslagen over 1873 der gemeenten Amersfoort, Tiel, Gorinchem, Groningen, Delft, Rotterdam en Utrecht, wélke ter visie van de leden zijn gelegd om daarna in de boekerij te worden geplaatst. Op liet verzoekschrift van P. Kloet tot het ver- hoogen vau gemeentegrond in koop of erfpacht wordt op voorstel van Burgem. en Weth. afwijzend beschikt, Het verslag der commissie van de strafverorde ningen omtrent de verzoekschriften van landbouwers houdende bezwaren tegen de onlangs vastgestelde verordening op de mestvaalten en het houden van varkens. Wordt ter visie van de leden gelegd. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrootingen van 1873 en 1874. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten tot verkoop van een aandeel der gemeente in den Adriana Johanna Polder aan den heer J. W. B. van Nieuwland alhier voor de som van 500 per hectare. Wordt medegedeeld de uitslag der aanbesteding- van het gewoon jaarlijksch onderhoud van gemeente werken cn van het inrichten der zoogenaamde oude kazerne tot lokaal ter verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten. Voor kennisgeving aangenomen. Worden vastgesteld de staten van oninbare posten van den hoofdelijken omslag over 1873 ad f 38,14 en over 1873 f 304,535 en der hondenbelasting over 1873 ad f 6,— en over 1873 30,10. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een raadslid op 9 Juni worden benoemd de hee ren Mrs. Fokker en Moolenburgh. Hierna wordt de openbare zitting geschorst en met gesloten deuren voortgezet. Na heropening worden op voorstel van den heer Labrijn Burgem. en Weth. gemachtigd om de Zelk- asch bij den toegangsweg naar de begraafplaats uit te graven. Hierna wordt de zitting gesloten. ZIERIKZEE, 9 Juni 1 8 7 4. Zierikzee, 9 Juni. Blijkens eenige ons gedane mededeelingen belooft de optocht, die gehouden zal worden op Woensdag den 34 Juni, een goedgekozen onderdeel der feestvieringen bij gelegenheid van 't Congres te zullen uitmaken. Het hoofddenkbeeld is minder een optocht als zoodanig dan wel een ovatie of betuiging van sympathie door de Zierikzeesche burgerij aan de talrijke muziek-gezelschappen die alsdan aau de feestelijke reünie, door //Nut en Genoegen" uitgeschreven, zullen deelnemen. Allegorische wagens noch gecostumeerde personen zullen daarbij voorkomen maar de optocht zal hoofdzakelijk bestaan uit groepen burgers vertegenwoordigende de verschillende bedrijven, beroepen en maatschappelijke betrekkingen, alsmede een net uitgerusten ruiterstoet, alles smaakvol gesierd met vlaggen, blazoenen, en banieren. Hoe eenvoudig echter aangelegd zal 't toch naar wij vertrouwen, een schoon geheel vormen, waavaan levendigheid en kleur niet zullen ontbreken. Er zullen toch in den stoet voorkomen 9 muziekcorpsen, n.l. de harmoniën van Turnhout, Borgerhout en Grobbendonk uit Belgie, die van Roosendaal en Helmond uit Noord- Brabant, die van Middelburg en Hontenisse uit onze provincie, //Kunst en Eer" van Zierikzee en een muziekcorps van een regement Huzaren. Als ruiters zullen aau den optocht deelnemen heeren uit de verschillende gemeenten van Schouwen en Duiveland en uit Zierikzee. Het com.té heeft flinke geldelijke ondersteuning gevonden we vertrouwen dat het ook aan persoonlijke medewerking niet zal falen. Ook deze is noodig want het komt er bij deze gelegenheid op aan dat onze burgerij een goede figuur make tegenover de talrijke vreemde feestgenooten, waaronder ook een groot aantal Belgen. Bij de vele sympathie die gelukkig tusschen Nederlanders eu Belgen bestaat en waarvan reeds zoo menigmaal wederzijds treffende blijken zijn gegeven, twijfelen wij niet of deze feestviering, n.l. de reünie van muziekcorpsen, zal volkomen succes behalen. Zierikzee. Naar wij vernemen zal door den heer B. G. v. d. Have, Burgemeester van Ouwerkerk, met medewerking van eenige dames, een net bewerkte banier worden aangeboden aan de heeren die bij den

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1