ZIFiBIK/MSrill COUEAIVT. scmeiit Zierikzee. voor het arrondis- 1874. No. 43. Woensdag 3 Juni, 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD HET PEIJS DEK ADVEETENTIEN- Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Deze Courant verschijnt DINSDAG eh VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers. 5 cent, met Bijblad 10 cent. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. CONGRES. i. Nu wij de maand Juni zijn ingetreden na deren met rasscbe schreden een viertal belang rijke dagen voor de gemeente Zierikzee. Den 23en, 24en, 25en en 26en Jnni zal alhier gehouden worden het XXVIII" iVederlandscll Landluiislioudkundig Congres. Indertijd is in ons blad reeds door een belangstellend inzender de aandacht op dit Congres gevestigd; wij achten het noodig dat wij daaraan ook eenige artikelen wijden. Wij onthouden ons van een uitvoerige verklaring wat zulk een Landhuis- houdkundig Congres eigenlijk is. Wie dat nog niet weet zou door een beknopte verhandeling over die zaak toch niet op eenmaal veel wijzer worden. Genoeg zij 't dat wij wijzen op eenige der belangrijkste zaken die op 't Congres in bjhandeling zullen komen, of althans in 't pro gramma zijn opgenomen. De vraagpunten en onderwerpen ter bespreking zijn eigenaardig geschikt onder twee afdeelin- gcn, de eene van direct practisehen aard, de andere zich meer uitstrekkende op 't gebied der theorie en der bespiegeling, beiden bij uit stek wetenschappelijk. De eerste afdeeling bestaat uit 29 punten en omvat den „Land bouw in zijn ruimste opvatting, Veeteelt, Zui velbereiding, Houtteelt." De tweede afdeeling is gewijd aan de „Staathuishoudkunde, Statistiek en Natuurwetenschappen in verband met Land huishoudkunde." De eerste afdeeling vangt aan met een zeer actueele kwestie, de Meekrapteelt en de haar bedreigende concurrentie der kunst-alizarine. Dat het vraagpunt eenigszins uitgaat van de veronderstelling dat de meekrapteelt zal moeten worden opgegeven en door den verbouw van andere gewassen vervangen, vinden wij, zal wel aanleiding geven tot een belangrijke ge- daehtenwisseling over deze gewichtige zaak. Hoewel wij den tijd nog niet gekomen achten om in deze tot bepaalde resultaten te komen, zal de bespreking dezer zaak in alle opzichten nuttig kunnen zijn. Een gewichtig deel van den landbouw, de bemesting, wordt behandeld in de punten 814. Daar zullen omtrent de chemische meststoffen, de guano, de faeeale stoffen, de gaskalk en 't rioolwater mededeelingen, waarnemingen en wenken worden gegeven en ook de wijze van bemesting en de irrigatie worden besproken. Ook onder cle tweede afdeeling komen eenige belangrijke vraagpunten voor die tot dit on derwerp behooren. De invloed van den stand van het polder water met betrekking tot de hoogte der gronden en den aard van 't water zal besproken en naar den meest wenschelijken waterstand in bemalen polders een onderzoek ingesteld worden. Het draineeren komt hierbij natuurlijk ook ter sprake. Mr. Amersfoordtvan Haarlemmermeer zal, behalve over andere punten, ook advies uit brengen over een gewichtig punt, n.l. de in voering van een stamboek voor Nederlandsche veerassen. Het is bekend dat in de nieuwere tijden het ontwerpen en bijhouden van stam boeken en geslachtsregisters van 't vee dat men wil veredelen van ruim zooveel belang geacht wordt voor de maatschappij als in den ouden tijd dat van lang en breed uitgewerkte geslachtsceelen en stamboomen der edele menschen. Ook de tweede afdeeling vangt aan met een zeer actueele zaak, en wel de coöperatie. Daarna volgt een belangrijk vraagstukn.l. de inéén smelting der hier te lande bestaande afzonder lijke landbouw-maatschappijen tot één groot lichaam, en zoo dat onmogelijk mocht blijken te zijn, de stichting van een centraal-huveau, waaruit later die inéénsmelting zou kunnen voortkomen en dat ook op zichzelf aanvankelijk reeds nuttig zou kunnen werken. Hieraan schakelt zich geleidelijk de kwestie van de Dorpsvereenigingen, die in punt 3 wordt aan gegeven. Ouder de belangrijke vraagpunten ten opzichte der wetgeving komen in aanmerking de vraag der rechten op den overgang- en de hypotheek rechten op onroerend goed, en de grondbelas ting, alsmede de kwestie der „slapende tienden." Wij hebben slechts eenige punten van de 48 die het geheele programma bevat, aange stipt, doch achten deze meer dan voldoende om te kunnen wijzen op de belangrijkheid en de- bijzonder practische richting van het Congres. Houdt men daarbij in het oog dat velen van de eerste Nederlandsclie landhuishoudkundigen en landbouwers het Congres zullen bijwonen, dan behoeven wij niet te zeggen dat elk land bouwer die zijn wezenlijk belang begrijpt als 't ware zedelijk verplicht is aan het Congres deel te nemen, ten einde van de voorlichting van zooveel verlichte en ervaren mannen te profiteeren. Het is immers niet noodig dat elk lid van 't Congres daarheen ga om zijn gaven ten toon te spreiden Van weinige de gelijke sprekers en des te meer zelfdenkende en goedwillige hoorders verwachten wij 't meeste praktisch nut. Maar er is meer te wachten dan liet Congres. Hoewel deze samenkomst, aan de belangen van de voor ons gewest zoo bij uitnemendheid ge wichtige landbouw-nijverheid gewijd, als hoofd zaak te beschouwen is, door menigeen, door velen zal zij wel niet als zoodanig gerekend worden. Aan het noodige en nuttige, doch uit den aard der zaak altoos te veel afgetrokkene en geleerde, is ook het aangename verbonden door een gelukkige combinatie van festiviteiten met het te houden Congres. Als overgang van 't eene tot het andere kan eenigszins aangemerkt worden de Tentoonstel ling van Landbouw, omvattende producten van landbouw en veeteelt, de landbouwwerktuigen en gereedschappen. Onze Zeeuwsche landbouw tentoonstellingen zijn in lange niet wat zij wezen moesten als alle vrome wenschen eens vervuld werden. Wij bevinden ons geïsoleerd door breede wateren, moeten ons behelpen met zeer onvoldoende middelen van gemeenschap, zijn daardoor zelf ook nog te veel locaal en pro vinciaal om onze landbouw-tentoonstellingen iets meer dan zeer locaal te doen zijn, zoodat de producten uit een wijder kring worden bijeen gebracht, 't welk alleen van bepaald practisch nut zijn kan. Het vee dat A. bij B. gisteren op stal of in de wei zag, ziet hij heden op de tentoonstelling, en zoo omgekeerdmet het werktuig dat hij verleden week te Goes of elders in de buurt zag beproeven, ziet hij nu, wat dichter bij huis, nog eens exerceereneen massa winkelwaar ziet hij als in een groote kermiskraam vereenigd, doch 't is niet veel anders dan 't geen hij in eiken ijzerwinkel zien kan en wat hem bQvendien bekend is uit de pakken van prijscouranten en albums van prenten, waarmede de post hem wekelijks be schenkt. Op de keper beschouwt beduidt dit alles niet veel. Toch beduidt het wel iets en heeft ook zulk een tentoonstelling haar nut. Wij willen hierover nu echter niet uitweiden en ook niet aanroeren wat er op 't stuk van bekroningen zou te zeggen' vallende geheele zaak en wij vinden dit zeer gepast komt ook in behandeling onder punt 15 voor de tweede afdeeling van 't Congres. Wat we wel willen opmerken is dat een landbouwten toonstelling in alle geval dient tot opluistering van de Congresfeesten en dat wij dus ook die tentoonstelling een talrijk bezoek toewenschen, te meer daar er van de Congresleden ook met betrekking tot het tentoongestelde nog wel een en ander voor inzenders en belanghebbenden zal te hooren en te leeren zijn. Evenzeer achten wij het wenschelijk dat deze tentoonstelling al strekt zich haar gebied over geen wijden kring uit, dan toch binnen haar kring zoo volledig, en goed bezet zij als mogelijk is. Hoe meer inzendingen en dan van verschil lende inzenders, des te meer nut zal de tentoon stelling kunnen stichten. Hoe algemeener de deelneming is des te meer wint het geheel aan belangrijkheid en kan 't mede strekken om de eer van onzen Zeeuwschen landbouw op te houden tegenover de vele deskundigen die van elders zullen komen. We gebruikten daar het woord Congresfeesten. Misschien wordt door de meeste ingezetenen wel zoo reikhalzend uitgezien naar die „feesten" als naar 't meer zakelijke Congres. En waarom niet? Waar 't nuttige met het aangename goed verhonden wordt, daar wordt het geheel des te beter en aangezien wij maar menschen zijn en de uiterlijke aantrekkelijkheden bezwaar lijk kunnen missen ook waar wij belangstelling toonen te bezitten in het meer innerlijke en pittige, zoo meenen wij dat van de aanstaande voor Zierikzee zoo belangrijke Juni-week, ook dat gedeelte wat men „het feest" kan noemen en dat als zoodanig met belangstelling wordt ver beid, wel in 't bijzonder onze aandacht verdient. Feestelijkheid en pret kunnen geen kwaad, als ze, zooals we dit van onze uitstekende

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1