mm ZFFSCIII Idl HAM voor het arrondis- xdfex sement Zierikzee. 1874. No. 39. Woensdag 20 Mei. 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD TOONKUNST. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd .op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LA KEN Ui AN. Gewis heeft de herhaalde en dringende uit- noodiging yan het bestuur der hier gevestigde afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" om toe te treden tot die maat schappij, de aandacht onzer lezers getrokken. Wij wijden daaraan heden een enkel woord. Wie zou niet gaarne belijden dat hij liefde heeft voor de kunst, wie niet vooral dat hij gevoelig is voor de verhevene macht der tonen Dit behoort niet alleen tot de eerste eischen eener beschaafde opvoeding en van de distinc tie maar 't is ook wel een werkelijk bestaand feit. Zonder onze lezers te vleien, mogen we hnn wel een betrekkelijk groote mate van lust voor muziek en zang, van liefde voor de toon kunst toekennen. Hoe openbaart zich echter deze liefde Zie daar een andere vraag en 't autwoord daarop is verre van bevredigend voor hem wien de beoefening der edele toonkunst ernstig aan 't harte gaat. Het is toch niet genoeg de kunst lief te hebben en aan te hangen met de lippen alleen zoo daaraan ook niet eenige stoffelijke bewijzen worden toegevoegd, zoo zij die door hun vermogen daartoe best in staat zijn zich niet eenige opoffering willen getroostenwat baat het dan of men zegt de kunst lief te heb benZij kan dan niet leven en ofschoon bij tijd en wijle geprezen en verheerlijkt, kwijnt zij weg en sterft een prozaïschen dood. Het is ons niet bekend hoe groot het getal leden is van de afdeeling Zierikzee der Maat schappij van Toonkunstwij vermoeden dat we eerder zouden mogen vragen hoe klein het wel is en wat we zeker weten is, dat het grooter zijn kon. Daar zijn er onder de ingezetenen van Zierikzee en Schouwen en Duiveland nog velen voor wie het lidmaatschap der Maatschappij volstrekt niet bezwarend mag genoemd worden en zij zouden voorzeker wel doen met aan de oproeping van het atdeelings-bestuur gevolg te geven en door hun ondersteuning met stoffelijke middelen te doen blijken dat hun de liefde voor de toonkunst ernst is. De eerste vraag bij dergelijke zaken, als het lidmaatschap eener maatschappij, die haar werk kring zoekt op 't gebied der kunst, is doorgaans zeer materieelzij iswat heb ik voor mijn geld Wij willen dit verschijnsel nu niet aan de kritiek onderwerpen wij nemen 't aan zoo als 't zich voordoet, maar wij voegen er ter- terstond de geruststellende verzekering bij dat men van zijn geld ook zeker genot zal hebben en vast wel een mate van genot en nut die ver buiten verhouding is tot de te doene op offering. Wij herinneren óns nog mét levendig ge noegen de Zeeuwsche muziekfeesten, waarvan wij er ook hier ter stede twee hebben beleefd. Welnu de Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der Toonkunst geeft nog grootseher muziekfeesten. De steden Arnhem, Leiden, 's Gravenhage, ja wie niet, weten daarvan te spreken. Op die twee- of driedaagsche hoog tijden der muzen, treden de eerste priesters en priesteressen der kunst op om hun gaven ten toon te spreidenwat kleine middelen niet kunnen volbrengen dat vermag de groote maat schappij wel en dat brengt zij altoos met schit terend succes ten uitvoer. Zulk een groot mu ziekfeest zou ook hier te Zierikzee wel eens kunnen plaats hebben, doch om het zoover te brengen is een krachtig getuigenis van leven noodig en dat kan de afdeeling alleen geven als' zij kan wijzen op.'een flink ledental. Ofschoon dit eigenlijk niet noodig moest zijn, zoo kunnen wij ook nog opmerkzaam maken op 't stoffelijk voordeel', dat zoodanig groot mu ziekfeest voor onze stad zou opleveren. Dit voordeel is inderdaad niet gering en zou glo baal genomen vast onze opofferingen ruimschoots vergoeden, daar allerlei neringdoenden met een groote vereeniging van vreemde gasten binnen onze muren gebaat worden. Wij herhalen 't, dit moest eigenlijk niet te pas komen waar 't de verhevene kunst geldt, wij roeren 't slechts aan ter geruststelling van hen die een rijksdaalder driemaal omkeeren vóór hem op 't altaar der kunst te offeren, we naeenen dat zulk een rijksdaalder wel haast twee andere rijksdaalders in de circulatie zon brengen, bijaldien het aan het afdeelingsbestuur mocht gelukken een groot muziekfeest alhier te doen plaats hebben. Doch dit is slechts proza. Keeren we toLde muzen terug en hopen wij dat de roepstem van het ijverige bestuur der afdeeling van Toonkunst in de gemeente Zierikzee gehoor moge vinden dat de pogingen dier warme voorstanders der knnst ondersteund mogen worden door allen wier middelen hen daartoe ruimschoots in staat stellen en wier lauwheid waarlijk niet te ver dedigen is. Behalve ondersteuning voor de Maatschappij van Toonkunst, wordt ook dringend medewer king gevraagd voor de Zang-vereeniging, ten einde in tijds een flinke kern te kunnen vormen voor de uitvoering der koren. Ook in dit opzicht zijn woorden goed, maar daden beter en wie onze toestanden kent zal gewis ook erkennen dat er veel meer kon gedaan worden dan er tegenwoordig geschiedt. Ten slotte merken wij nog op dat de aan staande algemeone vergadering der Maatschappij in de volgende maand (Juni) te Utrecht zal gehouden worden, dat dus de tijd kort is en de toetreding zoo spoedig mogelijk verlangd wordt. ZIERIKZEE, 19 Mei 1 8 7 4. Zierikzee, 17 Mei. Nadat liet gure, regen- en stormachtige weder der laatste dagen reeds alle liöop o.p 't gelukken van liet slot der nationale feestviering alhier had doen opgeven, klaarde gisteren de lucht op eu kwam de Meizon tusschen de dikke wolkeu- massa's doorgluren. Van deze 'gelegenheid werd gretig gebruik gemaakt om den optocht der schoolkinderen nog eens te doen plaats hebben als een vergoeding voor de ondervonden teleurstelling op Dinsdag jl. en in verband met de toebereidselen die op het feest terrein gemaakt werden voor de illuminatie. Thans werd de jeugd op haar wandeling door prachtig 'Weder begunstigd. Opgewekt en vroolijk trokken de honderd tallen, als met een tooverslag weder in feestgewaad gedoscht en met de nationale en oranjekleuren pron kende, te half zeven ure van de algemeene verzamelplaats uit en de voornaamste straten der stad door. Achter- volgens werden ovatiën gebracht aan den burgemeester, jhr. W. van Citters, eere-voorzitter der feestcommissie, den heer Mr. J. M. I. Moens, voorzitter dier commissie den heer I. H. C. Heijse, die bij dit feest zoovéél bijgedragen heeft tot verhooging van 't genot der kinderen, en nog aan enkele andere ingezetenen, waar het kleine volkje de toebereidselen voor de illuminatie met gejuich begroette. Eindelijk op het feestterrein aangekomen, stelde de geheele stoet zich in een wijden kring om den mu ziektempel welk een waarlijk treffend schoon schouw spel opleverde, en een onwillekeurige luide toejuiching van het talrijk" publiek uitlokte. Nadat deze schilderachtige parade eenige oogenblik- ken had geduurd, traden een aantal meisjes uit dén kring en boden den directeur, den commissaris en verdere leden van het muziekgezelschap /Kunst en Eer" fraaie bouquetteu aan als een bewijs van erken telijkheid voor de medewerking der muziek bij den optocht van I)insdag. Ten slotte werd door al de kinderen, gesteund door de muziek het eerste couplet van het Ned. Volkslied aangeheven, 't welk een schoon effect maakte. Gaarne had men de kinderen nog een uurtje op het feestterrein laten toeven, doch 't was fijn koud en daarom 'werd de kinderstoet ontbonden, en hiermede dit gedeelte van 't feest besloten. Wij vertrouwen dat het aangename herinneringen zal achterlaten bij lien die er aan deelnamen zoowel als bij lien die het aanschouwden. //Kunst en Eer" kweet zich vervolgens met ijver van zijn taak ondanks de zeèr gevoelige avondkoelte die 't, als was 't ook midden in Mei, daar in den doorluchtigen tempel der muze alles behalve lekker maakte. De illuminatie die voor 't overige zeer smaak vol was aangebracht, gelukte slechts ten deele en 't werd ook nu weder bewezen dat er met den besten wil van de wereld tegen de elementen niets is uit te voeren. De orde en de opgeruimde stemming onder de menigte lieten ondertusschen niets te wenschen over, zoodat der ijverige politie haar taak licht gemaakt werd. Behalve op het feestterrein was ook hier en daar aan particuliere woningen illuminatie ontstoken wij vermelden inzonderheid de overvloedige en smaakvolle verlichting bij den heer G. A. de Looze. Den geheele avond, door werd op onderscheidene punten Beugaalsch vuur afgestoken 't welk menigmaal ecu prachtig effect maakte. Alles samen gen omen mógen wij zeggen dat de na tionale feestviering ter eere van Z. M. Willem III ook te Zierikzee naar wensch is geslaagd. Na den afloop van 't concert werd een serenade gebracht aan den kolonel J. K. v. d. Kruijsse Pilaar naar aanleiding zijner benoeming tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Woensdag den 13 Mei vierde Middelburg het zilveren feest des konings. Het ving aan met het bespelen van het carrilon en aanvankelijk werd de geheele feestviering door de zware regenbuien van harden wind vergezeld met totale mislukking bedreigd. Later bedaarde het weder, 't werd droog en stil en alles gelukte naar wensch. 's Morgens hadden er in de/Nieuwe kerk en in de Ooster kerk onder voorgang

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1