ZIERIkZEESÜIE C0Ü1ANT, voor liet mendis- A«èrx semeiit Zierikzee. 1874. No. 7. Zaterdag- 24 Januari. 77ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. VERBRUJKS-VEREENIG1NGEN. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post l.~ Afzonderlijke nommers 5 cent, met. Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENT1EN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever ïl. UliFAJIW. De groote en algemeene grondregel dat ver- eeniging yan krachten sterk maaktdat veel kleine krachten vereenigd zaken kunnen tot stand brengen en bezwaren overwinnen, waartoe de afzonderlijke krachten in de verste verte niet in staat zijn, heeft vooral in de jongste tijden ongemeen uitgebreide toepassing verkre gen. In vroegere tijden, een paar eeuwen geleden, trof men wel groote handelsvereeni- gingen aan, bestaande uit de gemeenschappelijke aanwending van op ziek zelf reeds niet onbe- teekouende kapitalen, die meer naar vereeniging streefden uit vrees voor de onderlinge concur rentie dan wegens onvermogen om op zich zelf te staan; doch de vereenigingen van zeer kleine afzonderlijke krachten behooren tot den nieuweren tijd. Inzonderheid heeft de groote beweging in de arbeiders wereld veel bijgedragen tot de uitbrei ding van het machtige middel der vereeniging van krachten. Deze beweging, ontstaan uit den algemeenen en steeds toenemenden nood der arbeidendè en geringe burgerklasse en uitgelokt door een algemeene herleving van 't eergevoel, strijdende tegen het inkankerend pauperisme, mag wel onder haar schoonste uitwerkselen tellen die vereenigingen van werklieden en geringe bur gers die ten doel hebben door zelfhulp lots verbetering te bewerken. Wij bedoelen hieronder inzonderheid de ver- bruiks-, consumtie- of winkel-vereenigingen. Vóór weinige jaren wist bijna niemand van de arbeidende klasse dat zulke instellingen mogelijk waren thans bestaan er reeds onder - seheidenen die met het beste gevolg werken. Bij de vefbruiks-vereeniging komt in aan merking bet doel dat men zieb er mede voorstelt en de wijze van inrichting en werking, waar door men dat doel wil bereiken. Het doel der verbruiks-vereeniging kan zijn den leden levensmiddelen, kruidenierswaren, brandstoffen en dergelijke artikelen van dage- lijkscbe en onvermijdelijke consumtie te ver schaffen tegen den laagst mogelijken prijs of wel tegen den gewone winkelprijs, maar dan van de beste hoedanigheid. In het eerste gevat zal werkzaamheid der vereeniging zich slechts bepalen tot bet doen der voordeeligste iukoopen, bij voorkeur uit do eerste hand, ten einde daarna de ingekochte artikelen onder de leden of deelnemers en in verhouding van elks inleg' te verdeelen tegen een prijs die alleen verhoogd behoeft te worden met de noodzakelijke onkosten van vervoer, opslag, inmaat, verlies eu bederf der artikelen. Deze vorm van verbruiks-vereeniging' is aan te bevelen als iets tijdelijks.; wanneer b.v. een zeker aantal personen zich in 't najaar geza menlijk op de goedkoopste wijze van winter provisie willen voorzien. Zij zal niet wel van blijvenden aard kunnen zijn en ook niet zooveel voordeelen opleveren als de tweede, bij welke tot grondslag ligt een duurzame vereeniging en een verkoop tegen winkelprijs, of althans weinig beneden den gemiddelden winkelprijs. Deze vereenigingswijze heeft het voordeel dat zij meer aanhoudend werken kan, dat zij den arbeider in staat stelt om met een zeer klein begin toch tot kapitaalvorming op een vasten grondslag te geraken. Tot het oprichten eener zoodanige consumtie- vereeuiging is natuurlijk kapitaal noodig. Dit moet gevormd worden door aandeelen. Het is hierbij noodig dat de leden zelf het kapitaal aanleggende hoegrootheid en 't aantal der aandeelen is aanvankelijk van ondergeschikt bolang. Is eenmaal de grond gelegd dan volgt de uitbreiding doorgaaus zeer snel. Maar het kapitaal moet niet worden gezocht bij de phi- lantropen en ook niet door opneming of leening. Op die wijze zon allicht de kiem der ontaarding van den beginne af worden opgenomen en het doel zeer spoedig worden gemist. De aandeelen moeten zijn op naam van de werkelijke leden cn slechts tot een beperkt aantal vereenigbaar in dezelfde hand, daar anders de gehecle zaak vroeg' of laat in handen van óén enkel ondernemer zou kunnen vallen en 't. doel worden gemist. Het lidmaatschap kan verbonden worden aan het bezit van één aandeelmeerdere aandeelen, tot liet maximum, kunnen direct genomen of van lieverlede ver worven worden door contributie of inschrijving tier aandeelen in do winst. Voorde. uitvoering barer operation heeft zulk een Vereeniging een winkel noodig. De winkel wordt gehouden door een aangesteld persoon met een vast of een veranderlijk in komen het laatste is het verkiezelijkste. De winkel en de geheele onderneming der vereeniging staat onder liet bestuur van twee lichameneen uitvoerend en een controleerend, beiden uit en door de vergadering der leden of aandeelhouders gekozen. De wijze van verkoop is een zaak van veel belang. De verkoop moet in den regel tegen contante betaling geschiedenslechts in bijzon dere gevallen, ziekte enz. kan van dezen regel afgeweken worden en mag het crediet in geen geval het bedrag van het persoonlijk aandeel te hoven gaan. Slechts door alle koop op crediet te vermijden kan de werkman ziju wel vaart wezenlijk vergrooten en tot kapitaalvorming komen. Het is zeer nuttig menigvuldig, minstens vier maal 'sjaars, balans en invontaris op te maken. De verdeeling en bestemming der winsten is mede een punt van groot gewicht. Van de winst moet een zeker deel blijven staan tot vorming van een reserve-kapitaal. Terwijl de aandeelen persoonlijk eigendom zijn en blijven, moet dit reserve-kapitaal gemeen- Een reisje naar Emancipatoria, Fantasie door W E R T H E R. LXI. »Ik heb uw zoontje daar gezien en ofschoon CorriJla mij geen woord van deze zaak heeft gezegd, heb ik toch haar geheim geraden. En zij heeft haar kind wel teeder lief ook." »Hebt gij Paulin gezien? Zeg mij iets van hem, hoe ziet hij er uit, hoe groot is hij nu?" De arme man kon nauwelijks ziju aandoeningen be dwingen. Ik vertelde hem wat er toen was voorgevallen en hij luisterde met ingehouden adem. «Wat zou ik niet willen geven om hem ook eens te zien," riep hij hartstochtelijk uit«doch dat is onmogelijk." «Misschien niet,1' meende ik. «"Wellicht kon 't mij ge lukken hem eens in de gelegenheid te stellen met mij de kolonie te bezoeken als ik daar maar een persoonlijk verlof voor kon bekomen." «Dat zal niet gebeuren," zeide hij. «Ik ken de regle menten. Alleen vergezeld van een der leden van de com missie van toezicht is liet aan mannen geoorloofd daar te komen; tenzij men het herkenningstecken kan vertooncn, en dat heb ik niet; dat heeft Corrilla zeker zelf gehouden. Ik heb 't onderscheidene malen beproefd, doch werd vrien delijk maar zeer bepaald afgewezen." De komst van den dokter gaf aan ons gesprek een andere wending. Het verlangen van dezen om zoo spoedig mogelijk het land te verlaten en naar ae Vereenigde Staten te gaan, was een vruchtbaar onderwerp voor levendige discussie. Paulin wilde wel, maar scheen geenszins alle hoop te hebben opgegeven om ook Corrilla te bewegen met hem mede te gaan en de dokter wilde niet alleen vertrekken. De tegenspoed scheen die beide jonge mannen tot broeders gemaakt te hebben. Ik gaf hun onverholen te kennen dat ik hun de middelen kon verschaffen om de reis te doendoch ik liet tevens merken dat het mij voorkwam dat het beter was nog eenigen tijd te wachten en de gebeurtenissen die misschien op handen waren af te wachten. «Hoe staat het met uw spionage," vroeg ik, «hebt gij nog iets gemerkt van de geheime politie?" Zij wisten niets bijzonders; alleen meende de dokter opgemerkt te hebben dat er in de stad iets broeide. Hij had vreemde en verontrustende geruchten gehoord. Som migen meenden dat de oorlog met Amazonia weder zou uitbreken; anderen spraken van niets meer of minder dan van een aanstaande omwenteling., Zij waren evenwel van plan zich buiten al die zaken te houden. ;iEn als het nu eens onvermijdelijk was er in betrokken te worden,", meende ik. «Als. b.v. Corrilla eens in gevaar kwam om .door de partij die haar als baar hoofd beschouwt gecompromitteerd te worden, en als zij in de uiterste ure mogelijk onze hulp noodig had, zoudt gij u dan ook terug trekken?" Paulin's oogen fonkelden. Ik had zijn antwoord niet noodig. «Als ik mij niet zeer vèrgis," vervolgde ik, «dan is er werkelijk een revolutie op til. Ik geloof niet dat Corrilla zelf een werkdadig aandeel in al de voorbereidselen heeft maar dat. men op haar persoon rekent als de omwenteling gelukken mocht is zeker, en zij is daar ook mede bekend. Ik geloof dat haar eerzucht haar zal medesleepen tot dingen met welke zij zich liever niet moest inlaten. Ik geloof wel dat de bedoelingen goed zijn, maar al. werd zij b.v. eens door een omwenteling op den presidents-zetel verhe ven, zij zou er persoonlijk niet gelukkiger door worden. Als 't gelukken kon haar van deze wijd uitziende en ge vaarlijke onderneming af te brengen, dat zou een schoone overwinning wezen; doch daaraan twijfel ik zeer, en wij zullen wellicht niets anders kunnen doen dan haar ver heffing aanzien zonder er ons over te kunnen verheugen of in geval van nood haar bijstaan en haar hoofd redden.- In dit laatste geval willen wij dan samen doen? Kan ik op uw hulp cn toewijding rekenen?" «Tot in den doodverzekerde Paulin. Wij spraken nog eenigen tijd vertrouwelijk over deze zaak, die ons alle drie met zooveel zorg vervulde; wij be treurden het dat een vrouw, die zoo oneindig veel bezat wat haar het leven aangenaam kon maken, die zooveel onvermengd geluk zou kunnen smaken in den kring van mensclien die haar liefhadden en die zij wederkeerig kon liefhebben, zoo werd beheerscht door een eerzucht, die toch aan haar sexe eigenlijk geheel vreemd moest wezen. Aan den anderen kant evenwel kwam het ons alleszins verklaarbaar voor dat een ontwikkelde vrouw met een prikkelbaar gemoed in zulk een land en onder zulke zeden ook tot zulke onnatuurlijke uitersten kon vervallen.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1