ZMKZEESCHE GODlilT. Woensdag 23 December. 1857 N.° 102. ABONNEMEN TS-PR IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. Woensdag en Zaturdag. PRIJS DER A D VER T EN HEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 egels ci f 1 behalve liet Zegelregt Vit hoofde van het aanstaande KEItSFEEST sal de courant van Xaturdag op Donderdagavond worden uitgegeven. Ojieiibiire Btaails verga «lering' gelioiiden ie 2ierlkzee, den SB Deeeiniiee l§d7. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. De Notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Afwezig Mr. de Clercq zijnde uit de stad. Wordt medegedeeld en voor notificatie aangenomen, dat door Burgemeester en Wethouders gevolg is ge geven aan hel besluit van den Raad lot indienen van een adres aan den Minister van Binnenlandsehe Zaken van adhaesie aan het gesprokene door den heer Ane- maet in de Tweede Kamer der Staten Generaal betrekkelijk het opnemen dezer gemeente in het lele- graafnet. Wordt voorgesteld bij de Meet aan de Wandeling, cene afheining te plaatsen van af het Parklust tot aan do boomkweekerij waarvan de kosten zijn geraamd op 70 a ƒ80, waardoor het uilzigt verbeterd zal worden en dat ook voor het plantsoen voordeelig zal zijn hetgeen wordt aangenomen. Bij monde van Dr. Keiler wordt namens de com missie ad hoe rapport uitgebragt op de verordening houdende instructie voor de Plaatselijke Scbool-Com- missie tenderende tot goedkeuring. De Voorzitter leest hierop de geheele verordening, welker algemeene strekking wordt goedgekeurd. Alsnu artikelsgewijze behandeld wordende, vraagt Mr. van Dongen of hel niet goed zoude zijn om te bepalen de Leden van den Raad en de ouders bij de examina toe te laten. De Burgemeester antwoordt dat de Leden van den Raad tot de bijwoning bevoegd zijn maar dat de School-Commissie bezwaar heeft gevonden om de ouders toe te laten uit hoofde van de ongeschiktheid der lokalen. Mr. de Crane acht het toelaten van de ouders wen- schelijk. Mr. Fokker deelt mede dat de School-Commissie hierover ook heeft gedacht en deze meende dat na t Januarij c. k. eene regeling van de openbare scholen zal gemaakt moeten worden en daarbij bepalingen be treflende de examina konden geïnsereerd worden doch niet in deze verordening, welke alleen cene instructie voor de Commissie moet zijn. Na deze mededeeling trekt Mr. de Crane zijn voorstel in. De verordening wordt conform de voordragt aange nomen. De Voorzitter noodigt de Vergadering uit over te gaan tot de benoeming van 7 Leden voor de Plaatse lijke School-Commissie, en deelt mede dat de heer Mr. Egter ontslag heeft verzocht als Lid dier Plaatse lijke School-Commissie en van het Collcgie van Cura toren. Onder dankbetuiging voor de diensten bij het vervullen dier betrekking aan de siad bewezen wordt aan Mr. Egter eervol ontslag verleend als Lid van het Collegie van Curatoren terwijl dit als Lid van de Plaatselijke School-Commissie volgens 's Raads be schouwing niet noodig wordt geoordeeld daar deze met I Januarij e. k. door de nieuwe wet toch vervalt. als Leden der Plaatselijke School-Commissie wor den benoemd Jhr. Mr. M. J. S. Boeije Mr. J. J. Ermerins Mr. C. van der Lek de Clercq Mr. C. J. Fokker, Jhr. Mr. C. de Jonge, Dr. de Bruijn de Neve AJoil en Jhr. J. L. de Jonge. en besloten aan de Leden der thans bestaande School Commissie den dank der Vergadering voor de hewezene diensten te betuigen. In plaats van Mr. Egter wordt als Lid van het Collegie van Curatoren benoemd Jhr. Mr. C. de Jonge. De heer van der Grijp brengt namens de Commissie ad hoe, rapport uit op het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verandering van het loon van den havenmeester tenderende tot goedkeuring met advies om het toezigt op het peilen en het uitdiepen der havens voor den havenmeester verpligtend te stellen. Dien conform wordt het voorstel van Burgemeester en Weihouders aangenomen zoo dat hel loon van den havenmeester op 150 en 25°/0 van hel havengeld is bepaaldterwijl Burgemeester en Wethouders de zaak der peilingen in aandacht zullen houden hoewel die verpligting voor den tegenwoordigen havenmeester niet noodig is daar hij dit vrijwillig doet. Wordt goedgekeurd op H. S aftlr'4, art. 5 voor huisvesting en voeding van miliciens verlofgangers uit den post van onvoorziene uitgaven over te schrijven 1,35. Wordt aangenomen eene voorgestelde wijziging in het reglement van policic voor de haven. De heer Houwer neemt deze gelegenheid waar om cene bedenking in het midden te brengen tegen de ligging van de beerschuit bij de kraan hetgeen vooral hij n. o. wind en voor de winkels een groote last en voor de gezondheid schadelijk is. De heer Ochtman wenscht ce»ii>bepaliiig gemaakt te hebben dat even als te Utrecht de zelfstandigheid reukloos gemaakt wordt. Jhr, de Jonge zegt de voorkeur te geven aan de verandering van legplaats. De Burgemeester stelt voor de zaak aan te houden. De heer Houwer maakt den Burgemeester opmerk zaam op de bevoegdheid hom bij liet reglement ver leend om bij bijzondere omstandigheden de legplaats te veranderen en daarom in overweging geeft dit bij n. o. wind te doen. Mr. de Crane klaagt over het slagten en branden van varkens bij den Steenluin daar dit voor de nabij wonenden hinderlijk is. De Burgemeester antwourdt dat die plaats bij re glement is aangewezen doch wil die opmerking wel in gedachte houden en haar ter tafel brengen hij do com missie voor de strafverordeningen. Komt in behandeling de wijziging van het regle ment van policic op do markten en wel de marktlijd te verlengen tot 2 ure een verbod op te nemen tot het ter markt brengen van bedorven eetwaren en te ligte boter waartegen thans geen straf is bedreigd. De heer van der Yliet stelt voor om vóór of bij den aanvang der markt zal er weging geannonceerd wor den de curciove woorden weg te laten omdat men zoo het zoo vroeg geannonceerd werd,zijne waren niet ter markt zou brengen. De voorgestelde wijziging wordt aangenomen welke aan Gedeputeerde Staten zal worden mede gedeeld. Komt in behandeling eene verordening op het begraven van lijken, welke wordt vastgesteldzijnde daarin de volgende wijzigingen gehragl, op voorstel van Mr. van Dongen geamendeerd door Mr. Fokker, de tijd van begraving vail 1 April tot 1 October gesteld van des morgens 6 tot 's namiddags 1 ure op voorstel van Dr. Keiler in art. 6 bepaald dat de kisten walerdigt moeten zijn, op voorstel van Mr. van Dongen een nieuw art. 11 ingelaschtwaarhij bepaald is dat binnen i0 jaren na de begraving geen kist mag geroerd of een geheel gevuld graf binnen 10 jaren na de laatste begraving niet mag geopend worden tenzij om bij zondere redenen en op schriftelijke autorisatie van Burgemeester en Wethouders; op voorstel van den zelfden is weggevallen de bepaling, dat de begrafenis door Burgemeester en Wethouders ten koste van de tot onderhoud verpligle bloedverwanten zoude kunnen gelast worden. Waarna de Vergadering is gesloten. BESTUREN tl 4DENISTRATIÜ NIEUWSTIJDINGEN BEREND MAKING. Burgemeester en Wethouders van 'l.ierikzee maken bekend: dat op Donderdag den 24 dezer maand, des voormiddags 10 ure, aandeZellte, in het openhaar zullen worden geveild en verkocht: S«vca«3icsa stuks aldaar op stam staande 0, S3 £3 "8. gg 86 M 55 aankomende de gemeente zeer geschikt voor werkhout. ZJerikzeeden 9 December 1857. B. C. CAU Voorzitter. c. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee 22 December. Naar men verneemt heeft het concert jl. vrijdag alhier gehouden, ten voordecle der Vereeniging tot Wering van Armoede, door de leerlingen der zangschool van L. Karreman en Rensen onzuiver opgebragt f 63. Door de Nedcrlandsche handel-maalschappij zijn bevracht 4 schepenals voor Amsterdam 3en voor Schiedam 1 Bij besluit van 16 dezer is benoemd tot pro vinciaal inspecteur van het lager onderwijs in Zee land met ingang van 1 Januarij a,s. dhr. <7. M.van Visvliet .thans griffier der centrale directie van Walcheren, lid en secretaris van het provinciaal collegie van toezigt over de kerkelijke adininistra- tien hij de Hervormden in Zeeland. Bij arrest van hel provinciaal geregtshof in Zuid- Holland van 19 dezer is de Jong wonende te E1 Ie— meet met vernietiging van een vonnis der regtbank te Zierikzee vrijgesproken van de aanklagt van laster jegens den heer A. Moolenl/urg, op den openharen weg gepleegd. Van de bijzondere groeikracht die gedurende dit jaar ook hij de vruchlboomen zigtbaar is deelt men ons weder een nieuw blijk mede namelijk dat op de hofstede Azenberg onder Arnemuiden .bewoond door A. Boogcrtsedert drie weken dagelijks eenige frambo zen worden gepluktdie in de opene lucht voor de tweede maal dezes jaars tot volle rijpheid zijngekomen. Ter aanvulling van vroegere herigten in zake de Luiïne en het gehorgene uit dat wrak, diene dat in de algemeene vergadering waartoe de belanghebben den bij deze "onderneming waren opgeroepen, en die in het lokaal Diligent u, onder presidium van mr. A. Brugmans werd gehouden 48 deelhebbers een four- nissement van 27,430,26 vertegenwoordigden. Door de gezamenlijke aandeelhouders was tot heden voor deze onderneming gestort ƒ57,210,91. Het bleek dat de gehorgene specie, aan de munt te Utrecht verncgoliëerd had opgebragt 19,303,12; dat aan den hr. Taurel hiervan voor de gemaakte onkosten was uitbetaald f 3173,59 zoodat er netto voor de aandeel houders f 7129,53 overbleef. Tot kommissarissen ten einde ecu geregeld bestuur te erlangen werden aan gesteld de heeren J. RedekerFz. G. S. Rotgans en W. S. L. Eschauzierterwijl tot commissaris uit d aan deelhouders de hoeren W. E. Meihorst en G. Torna Sachi werden benoemd. Deze vijf commissarissen zullen ieder een pet. bruto ontvangen. Uit Oldeberkoop schrijft menVoor eenige dagen had aan den Slingerweg, een uur van hier, eene stoutheid plaats, die meer in Spanje en Italië te huis behoortdan wel hij ons. De voerman S aldaar, van Heerenveen van do weekmarkt rijdende werd plotseling door drie personen overvallen. Terwijl een hunner het paard bij den teugel greep de ander een stok door het wiel stak was de derde reeds bezig achter van den wagen het kleed los ie snijdenom des te gemakkelijker de vrachtgoederen te kunnen ont- roovcn toen ter juister tijd een boer insgelijks van de markt komende kwam aanrijdenwaarop de roovers gezwind het hazenpad kozen. Aan vervolging was moeijelijk te denken dewijl het reeds duister eu in eene bosclirijke streek was. Moglen de struikroo- vers hun bedrijf willen voortzetten, dan twijfelt men er niet aan dat ze spoedig in den strik zullen zijn. Men schrijft uit Almelo van 15 dezer. Het volgende voorval maakt heden in geene geringe ma te den lachlust onzer ingezetenen gaande. Een in woner dezerstad, die twee vette beesten te verkoo- pen hadkonde het over denprijs daarvoor met de gegadigde slagters niet eens worden en deed hun daarom het voorstel beide koeijen tot een bepaald getuigt voor niets af te staanwaartegen de koopers voor ieder pond gewigt meer f5 zouden betalen. De voorslag werd aangenomenhet vee geslagt en bij weging bevonden ,dat het 55pond beneden het bepaald gewigt woog, zoodat de verkooper zich met niets heeft moeten tevreden stellen en de koo pers hun buit in zegepraal hebben weggevoerd. Als iets bijzonders dient vermeld te worden dat vour twee maanden de koehuiden golden 30 cent het Ned. pond en dat men ze thans nog bezwaar lijk tegen 15 cents het Ncd. pond kan verkoopen. üok in hazen- en konijnenvellen is eene belangrijke daling; dc eerste golden verleden jaar 45 cent, thans 10 centde laatste verleden jaar 25, thans 5 cent. [Prov. Dr. Cowl.) Een zonderlinge diefstal waarschijnlijk zonder weerga is deze week op het gehucht Bavcl bij Ginne- ken gepleegd. Een bouwman aldaar, had des avonds in de bakkeet slaande nahij zijne woning het door hem opgemaakte brood in den oven gedaan, en bere kend dat alvorens hetzelve gaar was hij nog wel eene boodschap in do huurt kon verrigten zoodat hij d

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1