ZDSRIEZEESGHE COURANT. Woensdag 16 Becemfoer. wmm 100. 185? Woensdag en Zaturdag. Alt ONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 1 i ure 'sntorgans. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT ENT! EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en tl Doodberigten van 1-6 egels a f behalve het Zegelregt t o ekcnon <sC is de ir hem zijnen verken hrislus rstand leijvert gelie in llig uit- tevens op het I e voor- >f daar In den a zien, geheel schrift 00 een in den Rijks, oor de hoog en der >ezeer dor do e ont- ipiegel ne van ïebben velen ipiegcl emcn. 1 is dit wordt allen ïg van Y te YOS. WAARSCHUWING, Burgemeester en Wethouders dergcmeente Zierilizec, lellende op de loeneming der Kinderzieklo in deze Stad en willende de ingczelcnen in hun eigen belang aansporen de verspreiding dier ziekte zooveel moge lijk is legen (e houden. Gezien art. 58 van Reglement van Policie houdende onder meer dal de ingezetenen verpligt zijn bij het beerschcn van bovengemelde ziekte de alsdan van vege Burgemeester en Wethouders overeenkomstig 's Rijks wetten bij afkondiging voor te schrijven be palingen na te leven. Hebben goedgevonden en verslaan: I. De Ingezetenen te herinneren aan ccnige der bepalingen voorkomende in het Koninklijk besluit van '18 April 1818 (Staatsblad no. "20,) wier naleving op straffe van vervolging in dergelijke omstandigheden v erpliglend is en luidende aldus f5.0 Zoodra de kinderziekte zich in eenig huis openbaart zullen gecne kinderen uit zoodanig huis «op eenige school hoegenaamd mogen worden gc- •zonden of toegelaten zoolang die besmetting duurt. Alle ouders, voogden of andere opziglhebhenden alsmede de schoolhouders en scboolhoudercssen zul- len ieder voor zooveel hun aangaat voor de stipte uitvoering dezer bepaling zorg moeten dragen." i6.° Onder scholen worden insgelijks verstaan naai- en brciwinkels, speel- en kinderschooltjes in Oen woord alle zoodanige verzamelingen der kinde- «ren die de opvoeding of het onderwijs ten deel «hebben." «17.° Zoo haast de kinderziekte zich in eenig huis «openbaart, zal men verpligt zijn daarvan dadelijk aan de Provinciale of Plaatselijke Geneeskundige «Commissie kennis te geven, opdat de vereischte «voorzorgen worden genomen lot voorkoming van «verdere besmetting." II. Te bepalen, dat deze waarschuwing van de puije van het Raadhuis afgekondigdin de Stads courant geplaatst en aangeplakt zal worden, opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzceden 9 December 1857 en afgekondigd aldaar den 10 De cember 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd 11. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierilizeemaken bekend: dat op Donderdag den 24 dezer maanddes oormiddags 10 ure aan de Zelke in het openhaar zullen vorden geveild en verkocht: jSevtmiïs'si stuks lidaar op stam staande SL S3 S3 43 gj ,"3 S3 lankomende de gemeente zeer geschikt voor werkhout. Zierikzceden 9 December 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. B INNEN L AHD. Zierikzee 15 December. Men verneemt, dat de heer A. Barenbrugli voor de beroeping naar Egmond- ■inneu en den Hoef bedankt cn die naar Meerkerk aangenomen heeft. Haamstede, 11 December. Deze dag was voor v ouders en kinderen dezer gemeente een plcglige leestdag, naardien in den namiddag van den 'e,elven het nieuwe schoollocaal alhier vreugdevol jsterd ingewijd. Dit geschiedde in tegenwoor digheid van den gemeenteraad en andere autori- leiten den districts-schoolopziener, den bouw meester en eenige genoodigde ingezetenen. De school was eenvoudig, maar fraai versierden had door de nationale vlag, in trophée en guirlande afgehangen een regt feestelijk aanzienterwijl eene nette kroon door eenige leerlingen vervaar digd in het midden daarvan prijkte. De burgemeester dezer gemeente de heer C. M. Bolleontwikkelde in korte trekken, wat aan leiding had gegeven tot de stichting van dit ge bouw, hoe de daarvoor benoodigde gelden door de welwillendheid der ingezetenen renteloos waren verstrekt geworden, Hij besloot zijne toespraak met dankbetuiging aan allen die aan de goede zaak bevorderlijk waren geweest, daarbij hulde doende aan de verdiensten en bekwaamheden van den heer M. Convée, stads architect te Zierikzeevolgens wiens plan en onder wiens toezigt de school was ge bouwd en aan de aannemers L. de Kokte Haam stede en Al. van den Enclete Zierikzee, voor de loffelijke wijze waarop zij hun werk hadden vol voerd en waarna hij dit nieuwe locaal aan den onderwijzer ten gebruike opdroeg. De districts schoolopziener, dc heer dr. P. J. Andrewsprak een hartelijk woord van gelukwensehingen toonde ook hier weder zijne warme belangstel ling in opvoeding en onderwijs. Ook de predikant de heer D. Nieuwhof, rigtte cene gewigtige toespraak tot al de aanwezenden in het algemeen tot de autoriteiten en den on derwijzer in het bijzonder, De onderwijzer gaf eene korte schets van de geschiedenis der school hervorming sints de laatste helft der vorige eeuw en wees op de ontwikkelingden voortgang en de verbetering van hel onderwijs in deze ge meente, sprak over den toestand der vroegere schoolgebouwen en onderwijzerswoning alhier, cn besloot met woorden van dankbetuiging. De rustende onderwijzer J. Bakkerbetuigde zijne hartelijke blijdschap overliet voorregt hem door de Voorzienigheid geschonken, nu hij aan den avond zijns levens het genoegen mogt sma ken het gebouwvroeger in zulk een slechten toestand tweemaal te mogen zien vernieuwen nu zoo fraai opgetrokken. Al deze toespraken werden afgewisseld door gepaste snuzijkstukken, uitgevoerd door de onderwijzers van het gezel schap westelijk Schouwendoor de feestgezangen der leerlingen, en besloten met het zingen van het 1ste en 5de vers van Tollens volkslied. Na afloop der werkzaamheden begaven zich de ge- noodigden naar het gemeentehuisen bragten den avond aldaar onder het gebruik van wel smakende ververschingen en het uitbrengen van onderscheidene toasten regt genoeglijk door. Den volgenden dag werden al de leerlingen in de nieuwe school feestelijk onthaald waar toe vele ingezetenen geldelijke bijdragen had den geleverd. Zoo eindigde eene feestviering die bij ouders en kinderen alhier vele jaren gewis de ge noeglijkste herinneringen zal achterlaten. Dank zij allen, die tot verhooging dier feest vreugde zoo ruimschoots hebben bijgedragen. De arrondisscmonts-regtbank te Goes lieefi den 10 dezer uilgesproken het vonnis van S.H., huisvrouw van L.A., te Baarland beschuldigd van in het drinken voor haven man en cene andere vrouw bestemd lucifers koppen te hebben gemengd. Hel vonnis hield hoofdza kelijk in dat do regtbank het feil als bewezen beeft aan genomen op de bekentenis der beklaagde en dat uit hel scheikundig onderzoek gebleken is dat de hoeveelheid phosphor onvoldoende was om het leven aan te randen en alleen een iigchanielijke ongesteldheid ten gevolge zou kunnen gehad hebben. De bek 1is op drie gronden ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maanden eene geldboete van f Sen de kosten. Dc heer F. W-Beelaerts van Bloklandlid en secretaris der kaapsche commissie heeft aan de Nieuwe Roll. Courant, het volgende berigt gezon den Heden avond (11 Dec.) ontving ik het ver blijdend berigt dat het schip Joati kapt, C. Laseur waarop den 4 Aug. jl. 71 jeugdige emigranten he nevens verscheidene andere passagiersnaar de Kaapkolonie vertrokken warenbehouden den 15 October 11, in de Tafelbaai is aangekomencn dat de kinderenzoowel als de andere personenallen zonder eenige uitzondering in zeer goeden wel stand aldaar zijn geland cn deeerstgenoeiuden den 19 inliunne diensten zijn getreden. Morgen hoop ik eert uitvoeriger berigt mede te denlert," Woensdag jl. heeft zich iemand te Amersfoort door zelfmoord hot leven trachten te benemen zekere B. V. oud id jaren gehuwd vader van G kinderen van beroep spinner, wonende in de Koningstraat (e dezer stede vroeger gediend hebbende bij het rege- ment rijdende artillerie. Gepasseerde zaturdag is hij met twee zijner kinderen in het middaguur te huis gekomen ea heeft toen met vrouw en kinderen het middagmaal gebruikt zonder iets to laten blijken dat hij van een of ander plan zwanger ging. Ten 1 ure ging hij geregeld met de twee kinderen naar do spin nerij die hij weder met hen des avonds ten 8 ure verliet nadat hem door don fabrikant hot loon dei- week bedragende voor hem en zijne twee kinderen ƒ1,40 was betaald. Bij het verlaten der spinnerij zond hij zijne twee kinderen naar huis hij zelf is echter zooals men het noemt uiigegaan en sloeg later naar men zegt den weg naar Utrecht ia. Eerst gister morgen ten 5'/, ure kwam hij in zijne woning terug zijne klccderen doornat, en hebbende eene belangrijke wonde aan den hals, die hem het spreken belette, ter wij! hij met zijne handen zooveel mogelijk het uitslu- wende bloed, trachtte to weerhouden. Nadat hij latei- door den heer Bruning stads heel en verloskundige was gevisiteerd cn verhonden konde hij weder cenig- zins spreken, en verklaarde toen, dat hij zich dien morgen omstreeks 5 ure bij de koppelpoort in het wa ter jiad geworpen om door verdrinken een einde aanzijn leven te maken doch weder hij wist echter niet op welke wijzeuit het water was gekomen. Toen naar het plantsoen gaande heeft hij zich met oen mes eene dwarswond aan de voorste vlakte van den hals (oegvbragt. Bovengemelde heelkundige be vond die wond gedrongen te zijn door de huid en spie ren tol op liet midden vanhetschildvormigkraakbeen. Daarna heeft hij in de wijdgapende wond welker ran den drie dwarse vingeren van elkander verwijderd wa ren, met hetzelfde mes zich eene tweede dwarswond van dezelfde uitgestrektheid toegehragt, welke niet al leen de spieren maar ook de kraakheenige ringen van de luchtpijp doorkliefde zoodal deze voor ineer dan de helft is doorgesneden. Vreemd is het dal bij zoodanige diepe wond de groote bloedvaten van den hals niet gekwetst zijn. De toestand van den gewonde is en blijft gevaarlijk omdat eene te hevige ontsteking van trachea, der bronchi of longen, den dood door apnoca kan te weeg brengen. Uit Heusden schrijft men den 10 dezer Eenige dagen geleden heeft aihier een droevig geval plaats gehad, veroorzaakt door de onvoorzigligheid van eene moeder. Dezehaar huis verlatende had haar kind van slechts 4 jaren oud geheel alleen gelaten eene flcscb. niet jenever stond op tafel het kind nam die op, zelle haar aan den mond, en dror.k haar half ledig. Weldra kwam de moeder te huis en zag in groote ont steltenis den jammerlijken toestand van haar kind. Er werd dadelijk geneeskundige hulp aangebragt doch Ie vergeefs j do levensvonken waren bij het kind reeds uitgeblusckt. Sleu meldt uit Brussel van H dezer De uit slag der verkiezingen in het gansche land is bekend. Onder dc 108 gekozen volksvertegenwoordigers zijn 70 liberalen en 38 klcrikalen. De klerikale partij heeft de meeste van hare aanvoerders cn aanzienlijkste leden verloren zoo a's de tieeren Mercier (gewezen minister van finanlien) Nolhomb (gewezen minister van justitie) Dunum (gewezen minister van openbare werken), Delehaye (gewezen burgemeester van Gent voorzitter dcr ontbonden kamer), Dechamps Otu enz. Alom in het land heerscht vreugde; de rust is nergens gosloord geworden het volk heeft zich loffelijk ge dragen. BUITENLAN D. asnscanAiin. Keulen, 10 December. Dc apothekers der hoofd stad hebben aan de regering het verzoek gerigl, om hen te erkennen als eene vrije wetenschappelijke cor poratie en hen in ééno klasse met de geneesheeren te rangschikken. Van do Russisch Poolsche grenzen verneemt men nadere bijzonderheden aangaande den moord door Dadiscli Kilian vorst van Swaniza op den gou verneur van Imeritie vorst Gagarin gepleegd. Deze laatstevroeger adjudant van vorst Woronzow was algemeen geacht en bemind en had in tweede huwe lijk de schoone prinses Manano tot vrouw. De bij zonderheden dcr moordgeschiedenis zijn vreeselijk. Do heer Illin die hij den aanval tegenwoordig was

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1