'1 VEilYQEMDËLEN bimëlijke stand te xnmm AD'YEKTEKTIEN EVANGELIE-SPIEGEL V Strandvonderij. getal stoeterijen waar men deze soort van paarden voortbrengt is zeer gering, 2. Rij-en Koetspaarden. Tot deze soort bebooren a. De stoeterijen voor rij- en koolspaarden. IDe stoeterijen voor de kudden (tabouns) der ongeregelde kavallerie. c. De kudden der Nomadische volkstammen van Rusland. a. De stoeterijen van particuliere aaufokkers zijn bet talrijkst en zamengesteld uit eene vermenging van Aziatisch en Ëngelsch ras deze stoeterijen voor koelspaarden worden onderhouden en vernieuwd door de hengsten van het ras der dravers, door graaf Orloff in het leven geroepen; zij hebben bun eigen studbook. In bijna elke van deze stoeterijen volgt men de al gemeen aangenomen regels In het zuiden echter volgt men een geheel ander systeem. Aldaar worden de paarden in verschillende kudden of tabouns geschei den die wederom verdeeld zijn in kleinere troepen van 1520 merrien met een* hengst. Die paarden, die aan de ruwheid van het klimaat weórstand kunnen bieden hebben later wegens hunne kracht en ste vigheid eene hooge waarde. b. De stoeterijen en de kudden der ongeregelde kavallerie, bijna uitsluitend zamengesteld uit vol bloed-Aziatische paarden genieten ecnen welver dienden roem. Het gouvernement tracht nog voort durend zooveel mogelijk de paarden der Kozakken van den Don van Oremburg en van den Caucasus te verbeteren. "Voor de Donsehe Kozakken bestaan er 4 stoeterijen, elk met 20 hengsten op de 250 merrien. Twee dezer stoeterijen zijn reeds volkomen georga niseerd. Bovendien hebben zij hunne kudden of tabouns waar het paard in volle vrijheid opgroeit. Het totaal getal hunner paarden bedraagt 2500 heng sten eu 38,000 merrien. Voor de kozakken van Oremburg zijn er drie stoe terijen met 245 inlandschc merrien en eenige Azi atische hengsten. Bovendien zijn bij iedere onder verdeeling 40 hengsten toegevoegdom kosteloos de merrien te dekken van de leden dezer militaire corpsen. Men beeft eene dergelijke proefneming ontworpen voor de Kozakken van de Caucasische ligne. De Kozakken van Aslraken hebben meer dan 10,000 paarden van Kirghisiesch en Kalmuksch ras. c. De Nomadische stammen van Rusland zijn de Khergbizen en de Kulmakken in de gouvernementen van Astrakan en Oremburg De kalmukken zijn in 8 kampen verdeeld die te zamen een getal van bijna 34,000 paarden bezitten. De aanvoerder van een dezer kampen prins Tume- nieffbezit daarenboven 16 paarden van Arabisch Perzisch en Engelsch ras. Deze kudden weiden des winters op den bergachtigen oever van de VVolga des zomers in de lage weidelanden van den tegen overgelegen'" oever. Bij strenge winters, zoo als van 18391840, komen er vele paarden in de steppen om het leven. De paarden van de Kirgbisen zijn verdeeld in die van den Khan, en die van de ïiirghisen in het algemeen. In de kudden van den Khan hebben 10 hengsten uit de militaire stoeterijendoor keizer Alexander 1 aan den Khan Djanguère ten geschenke gegeven goede uilkomsten opgeleverd. Deze hengsten bleven 's winters op stal. In 1848 bestond deze kudde uit 4000 paarden, maar door de koude zijn er 1500 omgekomen. Deze paarden zijn verbazend vlug zij leggen 30 wersten in 43 minuten af eene snelheid die nooit zelfs niet door volbloeds is geëvenaard. Tegenwoordig zijn de paarden der Rirghizen door vermenging met mindere rassenzeer verbas terd evenwel doorloopen zij nog een'afstand van 50 of meer kilometers zonder den minsten schijn van vermoeidheid. De Kirghisen eten het vleesch der paarden en drinken de melk der merrien. Win ter en zomer weiden deze paarden bij kudden van 1000 onder het opzigt van 2 of 3 bewakers. 3. Mindere paardenrassen. De typen van werk- en trekpaarden ontbreken in Rusland. In het algemeen dragen de boerenpaarden slechts 50 ponds terwijl de paarden der voerlui 250 ponds trekken. Zij zijn echter zeer vatbaar voor verbetering daar de grondslag goed is. Het ras dor Russische paarden, dat tegenwoordig voor den landbouw wordt gebruikt, is zeer achterlijk gebleven. De boerenpaarden van Wit-Rusland en van de westelijke gouvernementen zijn zoodanig ont aard dat zij over bet algemeen slechts een last van 60 ponds kunnen dragen. Men treft hieronder ook eenige meldingswaardige rassen aan De paarden van Bitiouk die zonder rusten eenen afstand van 50100 kilometers afleggen en 50100 ponds kunnen trekken De paarden van O bra afstammende van de klep pers van het eiland Oeselklein van gestalte, maar zeer sterk De kleppers en de doppelkleppers van Oeselaf komstig van de paarden die, gedurende de kruistog- ten uit het oosten zijn ingevoerd. Dit ras is echter bijna uitgestorven De paarden van Mezen afstammende van de Deen- sche hengsten in 1768 door keizerin Catliarina ge zonden De paarden van Siberie en den Kaukasus worden niet volgens het algemeene systeem groot gebragt. De Siberische paarden zijn zeer sterk, zij verdragen alle ontberingen en leggen eenen weg af van 200 kilometers. Men rekentdal er in Siberie meer dan een mih oen paarden zijn van Russisch en Mongoolscb ras. De paarden van den Caucasus zijn van verschillende ras sen, maar van eene uitmuntende kwaliteit. Zij ver dragen de grootste ongemakken hebben een' vasten tred en een uitstekend gezigt. Zij zijn even als de paarden van de Arabieren de bestendige makkers van hunne meesters, Landb.-Court. wordt vervolgd.) Brouwershaven 7 December. Binnengekomen Twee Jeanne's kapt. J. W. Noordziek van Batavia naar Dordrecht Bilüton kapt. H. ter Zeldam Gans- wijk van Batavia Alma kapt. J. Moore van Sun derland, 9 dito Constance kapt. H. G. Borcherts van Batavia, alle drie naar Botterdam. Het schip den Elskoutkapt. F. Bonjer van Botterdam naar Batavia als bijlegger alhier binnen is heden opge sleept naar Ilellevoetsluis om eenige bladen koper te repareren, Rauma, kapt. T. C. Isdahlvan Bio Ja neiro, 10 dito, Wabamo kapt. Dokkij van New- York, en Brederodekapt. J. L. van Waning van Batavia alledrie naar Rotterdam het laatste gesleept binnendoor per stoomboot van Ilellevoetsluis. AFVAART DER STOOMBOOT stad zie r ik z ee. gedurende de maand DECEMBER. Fan ZieriTczeeFan Rolt er dam Zondag 13, 'sraorg. 9 ure. Donderdag 17, 10 Diugsdag 15, 'e morg. Vrijdag 18, Zaturdag 12, 's morg. 5'/» ure« Dingsdag 15, 6a Donderdag 17, 7 dienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Fan MiddelburgFan Rotterdam: Zondag 13, 'a morg. 9J/2 ure. Woensdag 16, 111/ Vrijdag 18, 5 De diligence zal van Zierikzee 1 xl2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg eu van Middelburg naai Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden, dienst tusschen Ylissingen en Rotterdam. Fan Rotterdam Des dingsdagsdonderdags en zaturdags's morgens ten 8ll2 ure, na aankomst van den eersten trein uit 's Hage. De diligence zal van Zierikzee l»/2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Vlissingen en van Vlissingen naar Rotterdam '/3 uur na de afvaart der stoomboot rijden. MM, MAKKTBIItlGTËN Ml, PBIJZEÏ3 EmOTEM TB AÏÖSTE3&3JAM den 10 December 1857. Des maandags, woensdags en vrijdags, 's morgens ten 8'/2 ure j na aankomst der stoomboot van Breskens. Nederland Werkelijke schuld dito dito Amortis. syndic. Werkelijke schuld Rusland. bij Hope 1798 1816 dito 1828/1829 bij Stieglitz. 5. leen. dito betaalb. Amsterdt> bij Hope bij Stieglitz. dito Cert, van ass. Poolsche scbatkistb oblig. Oostenrijk. Metallicken Nationale rente Amsterdam Metallieken Spanje. Buitenlandsch Binnenlandscb Buitenlandsch Cert, van coupons Portugal. Buitenlandsch 1853 dito 1856 2i/, pet, 8 8 lJ% ti 4 5 8 4 4 6 4 5 5 5 2'/a 6015/16 72 3/a 87 S 93>5„ 101V, 101 =-8 92'/, 95 7. 31 80S, 74' 69V„ 71,5/,G 83 36'/, 403'4 36'Vis 243/8 43V,a 42 Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 10 December 1857. Re Red. Oude Tarwe 1856 Nieuwe dito 1857 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Win ter-Gerst Zomer-dito Haver 9,00 - 9,00 - 0,00 - 8,00 - 7,75 - 6,40 - 5,75 - 5,00 - 3,23 Re Ned. Paardeboonen Witte dito Bruine dito Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad f 6,25 - 12,25 - 9,00 - 0,00 - 8,25 - 0,00 - 0,00 - 13,00 - 0,00 van 4 tot en met 11 december 1857. Geboren Een zoon van A. Hillebrand en S. J. Kisler. Een zoon van A. Kaan en J. Boogaard. Gehuwd W. van der Nood en E. Zwaan. Overleden A. C. Maatjes oud 7t jaar, wed. van J. Colenbrander. N. Priester oud 67 jaar, echtgenoot van J. Eike. r Gevoelig voor de menigvuldige en hartelijke deelneming ondervonden bij de tijding van het over lijden van onzen geliefden Zoon GERaRDUS be tuigen wij onzen opregteu «lauK. Ziebirzee J. G. BOHL 10 December 1857. J. BOHL, geb. Thans. Met toestemming van het Edel Achtbaar Bestuur dezer Stad geeft W. A. WIERIKX kennis aan de Ingezetenen dat hij is Pachter van den STADS BEER verzoekt een ieder die zijn Secreet wil geruimd hebben bet hem te willen laten weten, verzoekt tevens dat diegene welke een Stilletje gebrui ken, hetzelve zullen laten binnen staan tot dat de daarvoor ingerigtc Boerkar komtom hetzelve weg te halen hetgeen gebeurt in den zomer vóór zeven ure en in den winter vóór acht ure des morgens. Maakt verder bekend dat hij Aannemer is om de Stads Vroonen schoon te maken. Zierikzee 8 December 1857. De Notaris C. J. van der HALEN zal ten verzoeke van den Heer J. SCHALK WIJK en Mejufvrouw de Wed. L. L. BOLLE, op Dingsdag den 22 December 1857 des morgens ten tien ure op het Torentje onder Haamstedepublick verkoopen Een partij IJPENBOOMEN waaronder eenige ge schikt voor Werkhout. Een partij ELZEN HAKHOUT bij de Haag. Oproeping voor de tweede maal. De Burgemeester, Strandvonder, van Bruinisse roept ter reclame op de reglhebbenden op een partij van p. m. 7000,00 Ned. ponden ZINKSPATH of GALMEI vermoedelijk afkomstig der gedeeltelijk over boord geworpen lading van het Schip MEBKUR Kapitein HANSEN, van St.-Vincent naar Botterdam. De Burgemeester voornoemd C. van de STOLPE Mz. Ten voordeelc der Vereeniging tot Wering van Armoede," zullen de Leerlingen der Zangschool van L. KARREMAN en J. RENSEN, in de Concertzaal, op Vrijdag den 18 December 1857, eenige Liederen zingen afgewisseld door het reciteren van Gedichten die verschillenden aard en strekking hebben. Voor hel hoofd des gezins is de Entree 50 cents en voor ieder ander lid er van 25 cent. Aanvang des avonds ten 7 ure. De REPËT1TIE van Donderdagavond den 17 December a. s. kan men bijwonen tegen betaling van dezelfde Enlrèe. Tekstboekjes met Programma bij QUANJER a 5 cent. Bij de meeste Boekverkoopers kan men inteekenen op den voor £858, uitgegeven door DB. L. S. P. ME IJ BOOM, Predikant te Amsterdam ONDER MEDEWERKING VAN ONDERSCHEIDENE NEDERL. GODGELEERDEN. Prijs f 2,50 per Jaargang van 12 Afleveringen. Prospectus. Het kennen en verstaan van het Evangelie is de grondslag van het geloof des Christens en voor bem onontbeerlijk zal dat geloof zijn hart zuiveren zijnen wandel reinigen en zoo doende op zijn leven werken en hem nader brengen tot God door Jezus Christus zijnen Zaligmaker. Het bevorderen van die kennis en van dat versland is bel doel van den Evangelie-Spiegel daarom beijvert de Redacteur zich om niets anders dan het Evangelie in dezen Spiegel te laten zien en zal hij zorgvuldig uit sluiten al wat alleen als kerkleer optreedt, zonder tevens den Evangelischen grond aan te toonenwaarop het berustterwijl hij opneemt al wat in liet Evangelie voor komt onverschillig of het als kerkleer hier of daar beleden wordt, of verworpen als ketterij. Inden Evangelie Spiegel moet men het Evangelie kunnen zien, onafhankelijk van kerkelijke vormen of banden, geheel vrijzoo als het door God gegeven is. In 1857 zag de eerste Jaargang van dit Maandschrift onder redactie van Ur. Mehboom het lichten zoo een aanzienlijk getal inteekenaren spoedig blijk gaf van den bijval waarmede hetbijna in alle streken des Rijks, ontvangen werdhet zag zich tevens gesteund door de medewerking van velen onder hen, wier namen boog staan aangeschreven als voorgangers en leeraren der gemeenteen wier bijdragen deden uitkomenhoe zeer zij er prijs op stellen den Evangelischen zin onder de volgelingen van Christus aan te kweeken en te ont wikkelen. Met 1." Januarij 1858 treedt de Evangelie-Spiegel eenen nieuwen Jaargang in reeds onderscheidene van de meest geachte godgeleerden in Nederland hebben ook daarvoor hunne medewerking toegezegd en velen in de gemeente hebben getoond dat zij dien spiegel met meer dan gewone belangstelling ter hand nemen. Eenvoudig van uitvoering en gering in prijs is dit Maandschrift voor een ieder toegankelijk en wordt het ernstig aanbevolen in de belangstelling van allen die gewigt hechten aan de kennis en waardering van het onschatbaar Evangelie. De uitgave geschiedt bij Gebroeders KRAAY te Amsterdam. TER STADS-DBIIKKERIJ VAN BB BBYEN A. DB VOS.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 2