ZQ3HZBESCHE GODBART J Woensdag 9 December. BESTUREN 4DKIS1STRATIEW W.® 98. 1857 g Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. Idags «jen den feee, IiF- elen, roos- laken r El- han- r in- zee zijn agen i. den der itore Pro- ■zee ïum- ren. r bij te be- hel den heb- laats ende ider- aan in ische aan- jhrift ~cier het TER met ti Izoo fdg. 3ur- jank e al- m of oon- aar- het et is ien, in- zqn m is ezen ten ndc A B ONNEMENTS-PR IJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 1-6regelset fl behalve lietZcgelregt re ge aar- agd bare nde aten nge- 1ws- t en I een wa lgen nten E. Openbare Raadsvergadering gehouden (e Zlerlhzee, den 7 December 1857. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de heeren Mr. de Clercq J. II. Ochlman, Jobz. en J. van der Vlietallen uit stad. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Staten begeleidende de goedgekeurde gemeente-be grooting voor 1858 hetwelk voor notificatie wordt aangenomen en de executie aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. Idem begeleidende de goedgekeurde gemeente-reke ning over 1856, houdende eenige admistralive op merkingen. Voor notificatie en observantie aange nomen. Idem houdende goedkeuring van het besluit van den Baad lol verkoop van boomen. De executie aan Burgemeester en Wethouders opgedragen. Wordt vastgesteld het le. supleloir kohier voor de hondenbelasting ter som van 12, hetwelk ter visie wordt ncdergelegd. Wordt medegedeeld dat de gemeente Meliskerke voor den aanvang van het proces heeft betaald de verplegingskosten van J. Antheunisse. Notificatie. Wordt vastgesteld het maximum van onderstand voor 1858 ingevolge de bepaling der armenwet. Af schrift aan heeren Gedeputeerde Staten te zenden. Wordt overgegaan tot de benoeming van een Stads omroeper na eene vraag van Mr. van Dongen om trent het al of niet doelmatige van zulk eene benoe ming waarop door den Voorzitter en Mr. Fokker is geantwoord a. dat de titel geen verpligting tot ge bruik van de andere ingezetenen is b. dat het noodig is dat het publiek met sommige bekendmakingen van Burgemeester en Wethouders of der policie door een ambtenaarworde bekend is uit de sollicitanten R. van Mcerendonk C. Hoogcnboom, P. A. Binkier en J. den Herder, benoemd R. van Meerendonk met 6 stemmen. De Burgemeester deelt mede dat Burgemeester en Wethouders ter voorbereiding van de werkzaamheden voorlvloeijende nit de nieuwe wet op het onderwijs met de school-commissie in overleg zijn getreden en dien ten gevolge eene verordening voor de nieuwe school-commissie ter tafel brengen, welke wordt gesteld in handen van de heeren Dr. Keller Goemans en van der Grijp op advies in de volgende zitting van den Baad terwijl alsdan tevens de leden der nieuwe school-commissie zullen benoemd worden. Wordt medegedeeld eene missive der commissie van bouwvallen, waarbij wordt gevraagd 196,02 voor herstel van een bouwvallig huisje inde Zuidwelleslraat, legen ƒ25 aflossing jaarlijks en 40/o rente zijndegeene gelden bij de commissie in kas doch eene executie op handen voor 160, zoodat Burgemeester en Wethou ders een crediet vragen op 1857 om die som te ver strekken zoo die executie niet naar wensch mogt af- loopen of minder opbrengen. Hetgeen wordt toege staan zullende de autorisatie van heeren Gcdepu- teerde Staten worden gevraagdzoodra de juiste som bekend is. Wordt medegedeeld eene missive van het hoofdbe stuur der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw voor de Tentoonstelling alhier tot het erlangen van lokalen en medewerking. Burgemeester en Wethouders ebben den bier wonende Voorzitter gehoord omtrent en geest dier missive. Deze achtte wenschelijk dat urgemeester en Wethouders hunne medewerking toezeiden en dat een crediet werd geopend van ƒ300 hij meende dat de eigenlijke uitgaven ten laste der Maatschappij moeten komen. Hij oordeelt dat voor de Tentoonstelling eene weide bet beste kan worden ge bezigd of wanneer geene weide te verkrijgen is deZuid- zelke komende de afrastering voor rekening der Maatschappij terwijlde Lulkersche Kerk zal gevraagd worden voor het houden der vergadering en de con certzaal geschikt zal zijn voor den maaltijd. Burgemeester en Wethouders stellen dientengevolge voor om medewerking toe te zeggen en lokalen ten ge- bruike aan te vragenen een krediet te verleenen tot f 300, ter opluistering van het feest casu quo aldus besloten. Wordt medegedeeld de uitslag der peiling aan het Westhavenhoofd zijnde gunstig voor zooveel den dijk betreft, voor notificatie. Wordt remissie verleend aan den pachter van de etting van den havendijk ad 35 voor do verzwaring ingevolge vroegere gemaakte bepaling dienst 1857. Door de commissie voor de strafverordeningen worden overgelegd eene wijziging van de verordening op de havenpolicic op de marktpolicie en op het be graven van lijken welke ter visie van de leden (er Secretarie zijn gedeponeerd. De Raad besluitna gehoord te hebben de daartoe leidende redenen van de commissie voor de Gazfabrijk bij monde van den Voorzitter medegedeeld om met 1 Januarij a. s.tot nadere bepaling, den prijs van het aan particulieren geleverd wordende gaz te ver minderen met 2ceutcn perkub. el en alzoo van 21 cent le brengen op 19 cent perkub. elwaarvan aankondiging zal geschieden. Door Mr. de Crane wordt voorgesteld en door den Raad na discussie conform een gewijzigd voorstel van Mr. Fokker besloten om door de zorg van Burge meester en Wethouders bij de Hoogc Regering de adhaesie dezerzijds te beluigen aan het door den heer Mr. Anemaet bij gelegenheid der begrooting in de Tweede Kamer gesprokene omtrent de opneming van Zicrikzee in het telegraafnetwaarna de vergadering is gesloten. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzec, maken bekend dat het aanvullingskohier der Belasting op de Honden in deze gemeente over dit jaar op heden door den Gemeente-Baad is vastgesteld en gedurende acht dagen ter Secretarie dezer Gemeentevoor een ieder ter lezing zal liggen ingevolge de wet. Zierïkzee, den 7 December 1857. B.C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zicrikzee bren gen ter kennis van belanghebbende ingezetenen dat door den Gemeente-Raad op heden is besloten om dei» (irïfs Vila» !set OA® dat door do Ge meente geleverd wordtvan den eersten Januarij 1858 af aan, op SO Cent in plaats van 21 Cent per kubieke el le bepalen zoo lang lot dat daarom trent anders zal worden besloten op nadere bekend making. Zierikzee7 December 1857. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. Zierirzee 8 December. Door dearrondissements- regtbank alhieris op heden uitspraak gedaan in de zaak van het Gemeenehest Peru eischer contra ka pitein Duptiisgezagvoerder van het schip Anita waarbij is beslistdat bet niet bewezen was dat de in beslag genomen guano hetzij door den president Vivanco hetzij door den kapitein Dupuis was gestolen of geroofd zoodal art. 2014 2 al. van het burger lijk wetboek hier van geene toepassing is en alzoo aan het Gemeenebesl Peru den eisch is ontzegdmet nietigverklaring van het arrest en vcroordeeling tot vergoeding van schade en in de kosten. Meerkerk, 4 December. Nadat door de mans- lidmaten een tweetal van bh. kandidaten geformeerd was werd daaruit heden door de hoog welgeb. vrouwe douairière van Nes van Meerkerk lot herder en leeraar dezer gemeente gekozen de eerwaarde heer Albertus Barenbrugh kandidaat bij bet prov. kerkbestuur van Zeeland. Men schrijft uit Middelburg van 4 dezer. De uitgever van de Ekster is gekomen in verzet tegen het vonnis der regtbank aldaaronlangs door ons vermeld, waarbij hij ter zake van laster lij verstek werd veroordeeld tot eene gevangenis straf van eene maand en eene geldboete van ƒ25. De regtbank beeft gisteren het vonnis, bij verstek gewezen vernietigd en de behandeling der zaak, op verzoek van het O. M. uitgesteld tot 27 dezer, De daartoe benoemde commissie uit den ge meente-raad te Middelburg heeft in de zitting van j jl. woensdag rapport uitgebragt betrekkelijk de regeling van het onderwijs in die gemeente, bij hét in werking treden der nieuwe wet. Daarbij wordt hoofdzakelijk voorgesteld als openbare plaatselijke scholen met bet jaar 1858 Ie bcslendigcn hef instiluut voor middelbaar onderwijs dat voor vrouwelijke leerlingen en de tegenwoordige armenschool die alsdan zal genoemd worden school voor minvermogenden en bedeelden cn voorts als openbareburgerlijke scholen der gemeente over te nemen de (thans bijzondere) scholen a. van den beer vanSluys, voor meer uitgebreid lager onderwijs b. van den lieer Auer en c. van den heer van Swers voor gewoon lager onderwijs. Daarop is de beslissing aangehouden tot eene volgende zitting. Bij artikel 20 der wet van den 3 April 1806 (op het lager onderwijs) is aan de provin ciale besturen opgedragen om alles wat het lager schoolwezen en onderwijs in de onderschei dene gewesten bijzonderlijk vordertdoor een huishoudelijk schoolreglement te regelen. Dien overeenkomstig werd door de staten van Zuid- Holland den 5 Julij 1845 zoodanig reglement vastgesteld. Ingevolge art 14 van dat regle ment zijn de gemeentebesturen verpligt aan den openbaren onderwijzer wanneer de school tot den middelsten rang behoort, een vast tractement van minstens ƒ150 toe te kennen. De gemeenteraad van Heinenoord weigerde echter bij besluit van 24 December 1856 bet vaste tractement van den openbaren onder wijzer op ƒ150 te brengen. Gedeputeerde staten van Zuid Holland stellen nu voor dit besluit te vernietigen. Uit overweging dat het den raad niet vrijstond het tractement van den openbaren onderwijzer op een minder be drag te stellen dan door de Staten van Zuid- IIolland bepaald isheeft de koning bij be sluit van 25 November 11 het besluit van den gemeenteraad van Heinenoord vernietigd. Bij arrest van 4 dezer heeft de hooge raad der Nederlanden beslist dat de schriftelijke toestemming voor eene getrouwde v.„uw van haren man noodig om zelve te handelen, niet is eene volmagl in den zin van art. 32 dei wet op het notariaat. In dezelfde zitting beeft het openbaar ministerio bij monde van den beer Gregory gecloncludeerd lot cassatie van bet arrest van bet hof in Zuid-Holland waarbij de arrondissements-regtbank te Botterdam is bevoegd verklaard kennis te nemen van de zaak Coombs tegen IlambroHet betreft hier de kwestie of de Nederlandsche regter bevoegd is kennis te nemen van eene overeenkomst door vreemdeling jegens vreemdeling bier aangegaan. De advokaat generaal beantwoorde die vraag ontkennend. De uitspraak is bepaald op 31 December. Naar men verzekert moet de generaal-ma- joor Singendonckinspecteur van het wapen der artillerie bedankt hebben voor de porte feuille van het departement van oorlog. De heer TFallrabestafinuziekant bij het regement grenadiers cn jagersdie zich reeds zoo gunstig op concerten le Parijs heeft doen hooren op zijn instrument van hout en stroo heeft weder een verlof verkregen om zich der waarts te mogen begeven, ten einde op nieuw in concerten aldaar op te treden, Onder de buitengewoon groote voortbreng selen van den bijzonder warmen zomer welke nu en dan in de dagbladen worden vermeld verdient ook vermelding een wespennest van buitengewone groette, dat in een zomer- of tuin huis van den heer van Tarelte Coevorden ho ven aan het dak is gevonden. Dit nest door zoogenoemde paardewespen getimmerd is zorg vuldig van het dak afgenomen, en heeft een om trek van 1 Ned. el 3 palm 6 duim en eene hoogte of lengte van 6 palm en 7 duim. De gedaante van dit kunstig gevormd huis heeft veel van een eicn is van onderen met eene opening voorzien.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1