Woensdag 2 December 1' N.° 96. mmm imimstratikn Woensdag en Zaturdag. mum C0ÜRAMT. A B ONNEME NTS-PRIJS Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-Gregelsa f 1 behalve hetZegelregt REDE van den Heer ANEltAdETuitge sproken in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 24 November 1857 bij de behandeling over onder-art. 160 der Staalsbe- grooling voor 1858 luidende «Aanleg, voortzetting of voltooijing van lijnen en daarbij behoorende gebouwen en werken kosten voor het in werking brengen der telegraphen daaronder Ibegrepen f 100,000. Mijnbeer de voorzitterik kan het den spreker uit Arnhem niet nazeggen ik vraag geen lijn integen deel ik verlang een lijn. Dit art. waarbij ƒ100,000 wordt aangevraagd tot het aanleggen van telegraphi- sche lijnen tusschen Noordholland en Vriesland en volgens de toelichting sub 3 ook tol den aanleg van ccnige kleinere zijtakken biedt mij de gelegenheid aan om de aandacht van den heer minister van binnenl. zaken te vestigen op het belang der stad Zierikzce niet alleen voor die gemeente maar ook voor den handel gelegen in eene verbinding van Zierikzee met de telcgraaphlinie naar Rosendaal of Goes of eenig ander station. Men is daar geheel verstoken van die tegenwoordig noodzakelijke communicatie; en toch Zierikzee telt 7000 inwoners er is eene niet onbe langrijke zeehandel verscheiden huizen van negotie die overzeeschen handel drijven reederijen en fabrie ken zoo als onder meer andere eene zoutkeet en eene garancinefabriek zijn aldaar gevestigd. He veelvuldige handelsbelangen der inwoners met Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en Antwerpen geven almede aanleiding tot eene verbinding met de telegraaphlinie, die levens eene niet onbelangrijke op brengst belooft. Zierikzee is tot hiertoe van de algemeene lelegra- phische gemeenschap uilgeslotenalleen Brouwers haven is met Rotterdam verbonden. Zierikzee is 2 uren gaans van Brouwershaven ver wijderd en het tijdverlies, gevoegd bij de buitenge wone kosten van voetboden enz. maken die gelegen heid niet bruikbaar. Men heeft in der tijd getracht eene aansluiting te erlangen maar de hoofden der bijzondere onderneming van de telegraaphlinie stelden zoo bezwarende voor waarden, dat daarin niet konde worden getreden ter wijl de bemoeijingen van den vorigen minister van binnenl. zaken den heer van Reenenmet de meeste heuschheid in heiwerk gesteld even weinig tot eene opneming in die telegraaphlinie hebben geleid. Welke de kosten zijn van het leggen van een kabel door de betrekkelijk zoo kleine en smalle rivier het Zijpe, valt mij moeijelijk op te geven maar heeft men mij wél onderrigt dan is daarvan eene ruwe berekening bij het departement van binnenl. zaken voorhanden. Zijn nu die kosten wat aanzienlijker dan opandcre pun ten des lands, dan geloof ik toch dat men zich daarom aan de zaak niet moet onttrekken omdat het rijk een algemeen net aanlegt en begonnen is met de gemakke lijkste en minst kostbare lijnen daar te stellen terwijl art. 1 der wet van 7 Maart 1852 (Staatsblad no. 48) bepaalt dat van staatswege telegraphen worden aan gelegd tusschen 'sGravenhage en de voornaamste sleden vestingen en havens van het rijk. Nu heb ik er reeds op gewezen, dat Zierikzee eene niet onbelangrijke stad: iswaarbij; ik nog zoude kun nen voegen dat zij de hoofdplaats is van een arron dissement en van een kiesdistrict eene haven van den tweeden rang bezit; dat aldaar het omliggende land, met ruim 30,000 inwoners, zijne producten ter markt brengt en dat er eene dagelijksche correspondentie be staat met het buitenland. Ook voor het rijk is eene verbinding die ook bij ijsgang bruikbaar is, met dat eiland noodig, waarvoor de lelegraaph van Brouwershaven geen voldoende zekerheid schijnt aan te bieden. Dit een en ander zal zoo ik mag vertrouwen den minister aanleiding geven om zijne bijzondere oplet tendheid op deze zoo gewenschte telegraaph-verbin- ding te vestigen, en zijne excellentie gunstig te stem men om haar lot stand te brengen. Gaarne dit belangrijk punt aandringende wenschte ik daarbij te voegen dat indien met ernst aan die noodzakelijke verbinding wordt gedacht en daarover gehandeld ik volstrekt geen twijfel voed of men zal te Zierikzee bewijzen geven dat men die weldaad wil en door medewerking en bijdragen haar wenscht lot stand gebragt te zien. Het blijkt uit het antwoord der regering op hetvoor- loopig verslag dat voor de lijn tusschen Noord-Hol land en Vriesland zal vereischt worden 45,000 ik vlei mij dat er van de overschietende f 55,000 in dien dit artikel wordt aangenomen wel de noodige gelden voor de telegraaph-verbinding tusschen Zierik zee en de lijn van Rosendaal of Goes of eenig ander station zullen te vinden zijn. Een gunstig antwoord van den heer minister te mogen ontvangen zoude mij voor de bewoners der stad Zierikzee en Schouwen en Duiveland bijzonder welkom zijn. De heer van Rappardminister van binnenlandsche zaken: Ik zal den géachlen spreker alleen zeggen, mijnheer de voorzitter, dat het mij aangenaam zal wezen om zoo mogelijk, datgene tot stand te kunnen brengen wat hij verlangt. Ik zal althans alle oplettendheid schenken aan de belangrijke wenken die hij bij deze gelegenheid ten aanzien van de lijn naar Zierikzee heeft in bet midden gebragt. Bijblad Staats-Courant.) BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze belanghebbenden op die vermeenen mogten eenig bezwaar te hebben in het door LEENDËUT van de ZANDë gevraagd verlof, om in hel huis wijk B, no. 49, Meelstraat, alhier, een BROODBAKKERS- OVEN te stichten om op Woensdag den 2 December aanstaande des middags 12 ure te verschijnen ter Ver gaderkamer van het Gemeente-Bestuur ten einde in hunne belangen de commodo et incommodo te worden gehoord. Zierikzee, den 25 November 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. B IK WEN LAND. Zierikzee, 1 December. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Egmond Binnen en den Hoef, is uit het drietal bestaande uit de eerw. beeren kan didaten tot de Heilige dienst Barenbrugh, Krol en Simons, beroepen de weleerw. zgel. heer A. Barenbrugh, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur in Zeeland. Zierikzee 1 December. Naar men verneemt heeft de weleerw. zeer gel. heer Creulzberg predikant te Oosterland voor het op zijn ed. uitgebragt beroep naar Almkerk en Emmerikhoveu bedankt. Als een voorbeeld van groote groeikracht, wordt gemeld dat op het land van L. de Jonge, onder de gemeente Kruiningendeze week ten tweeden male van dit jaarvlas geplukt is. Beide gewassen hadden eene behoorlijke lengte en goede zaadbollen. Men meldt uits'Hagevan 27 Nov. De be kende F. H.W. Apekerzich ook noemde van der Ven vroeger uitgever der blaauwboekjes en an dere dergelijke tijdschriften en reeds meermalen wegens laster veroordeeld, was gisteren weder voor de arrondissements-reglbank alhier gedagvaard beklaagd van bedelarij onder bedreiging. Hij had namelijk aan een heer alhier een brief geschreven, waarin hij onder mededeeling van omstandighe den die den 5 Aug. 11. te Amsterdam zouden zijn voorgevallen zoogenaamd 100 gulden ter leen vroeg. Hij zou alsdan in het bosch wachten om dit geld in ontvang te nemen. Die brief kwam ech ter niet in handen van den door den schrij ver be doelden persoon maar in die van zijn broeder. Deze gaf daarvanzeker tegen den wil van Apeker kennis aan de policie. Er werd besloten dat de eerste zich op den bepaalden tijd ter aangewezene plaatse zou bevinden en dat alsdan Apeker zou worden gearresteerd. Aan deze afspraak werd vol daan en Apeker naar het commissariaat van pol icie overgebragtvan waar hij getransporteerd werd naar het liuis van arrest alhier. Na 13 weken pre ventive gevangenis werd deze zaak gisteren voorde regtbank alhier behandeld. De beklaagde ont kende gebedeld te hebben en zeidedat zijne be doeling alleen was om geld ter leen te ontvangen. Desubst.officier van justitiezag echter in den toon waarin de brief geschreven wasen lettende op de moraliteit van den beklaagde het bewijs,dat hier wel bedelarij onder bedreiging had plaats ge had en concludeerde tot veroordeeling van den be klaagde tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 18 maanden met last dat hij na het ondergaan zijner gevangenisstraf, naar een bedelaarsgesticht zal worden overgebragt. Negen en vijftig praktiserende heel- en vroedmeesters te Amsterdam hebben gezamenlijk een adres ingediend aan de tweede kamer der staten-gen.ter zake de ontwerpen van wet, re gelende de uitoefenii.g der geneeskunde enz, Tegen het ontwerp rakende de apothekers enz. is mede eene vereeniging van apothekers te Hage bij adres opgekomen, voor het meerendeel getee- kend door zulken, die vele jaren lang het vak hebben uitgeoefend. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft bij een uitgesproken vonnis beslist, dat hij die bewijst een loterijbriefje te hebben verloren waarop een prijs was gevallen de betaling van dezen prijs tegen het stellen van zekerheid van den onderteekenaar van het briefje kan vorderen. De beslissing der regtbank berust op de stellingdat de verbind- tenis niet te niet gaat door het verlies van den titelen op de analogie van art. 163 en 202 van het wetboek van koophandel, waarbij wordt be paald, dat hij die een wisselbrief vermist heeft, de betaling kan vragen van den acceptant en trekker, mits hij zekerheid stelle. Te Assen hadden de gereglsdienaren Polling en Bakker zich naar de nieuw gegraven wordende Noord- Willemsvaart begeven, om aldaareenen gedeserleerden bedelaars-kolonist in arrest te nemen. Toen zij zich van hem wilden meester maken, trok hij een mes en bragt aan Bakker daarmede twee wonden in het aange- zigt toe terwijl eene snede door zijne kleederen tot nagenoeg op de borst is gekomen; de snede zou zeker erger aangekomen zijn zoo Bakker dezelve niet afge weerd had met de handboeijen welke hij in de hand had. Dit alles had zoo spoedig plaatsdat Polling naauwelijks lijd bad om den sabel te trekken waarmede hij den kolonist een slag in het gezigt toebragt, zoodat deze op den grond tuimelde, waarna hem de hoeijen werden aangedaan. Dit alles geschiedde terwijl eene groote schare poldergasten de geregtsdienaren om ringden en juist niet van vriendschappelijke gezindheid blijk gaf. BUITENLAN D. DtrHisessisa, Kruien, 28 November. Dezer dagen heeft de polieie te Berlijn eene groote bondenslagterij ontdekt en er een einde aan gemaakt. Reeds lang waren vele groote honden uit de wijken in de nabijheid der bedoelde plaats verdwenen. Te Berlijn heersckt de griep in hevige male. Bijna geen huis is gespaard gebleven en geheele fa- milien zijn er door aangetast. De wervingen voor de Nederlandsch Oost-In dische dienst worden thans door een aantal officieren van het voormalig Engelsch legioen op groote schaal gedreven. Op de grenzen van Constanz tot Genéve zijn verscheidene werfburaux opgerigt het midden punt dcrzelven en het hoofddepót voor de aflevering is Lörrach. frabkbijk. Parijs 27 November. Te Marseille is een huis van drie verdiepingen dat door verscheidene gezin nen bewoond werd, ingestort, zonder dateenig voor afgaand teeken de ongelukkige bewoners heeft ge waarschuwd. Negen personen werden bedolven legen twaalf ure gelukte het aan de op de plaats des ongeluks aanwezige troepen van onder de puinen een meisje van 17 jaar te redden, dat vreeselijk ge kneusd op hel gevoellooze ligchaam der moeder lag, die men echter insgelijks tot het leven teruggeroepen heeft. Daarna zijn nog zes personen, vrouwen en kinderen gered, die men allen in het leven denkt te behouden. Slechts eene oude vrouw wordt nog ver-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1