Pï.0 95. 1851 Zaturdag 28 November. Woensdag en Zaturdag. 1 BE-STUREN UffllMSTRATlKN NIEUWSTIJDINGEN mmmm AB ONNEME NIS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Intending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijksen Doodberigtenvan 1 -kregelsa f 1 behalve hetZegelregt BERENDMAK.1NG. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, roepen bij deze belanghebbenden op die vermeenen moglen renig bezwaar le hebben in het door LEENDERT van de ZANDE gevraagd verlof, om in hel huis wijk B, no. 49 Meelstraal, alhier een BROODBAKKERS OVEN te stichten om op Woensdag den 2 December aanslaande des middags 12 ure te verschijnen ter Ver gaderkamer van het Gemeente-Bestuur ten einde in hunne belangen de commotio et incommodo te worden gehoord. Zierikzee, den 25 November 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee 25 November. Op den 20 en 24 dezer werden door de leden der onlangs alhier gevestigde afdeeling der Maatschappij ter bevor dering van Nijverheidbijeenkomsten gehouden ten huize van den koffijhuishouder B. H. Harinck, in welke is bediscussieerd het ontworpen huis houdelijk reglement voor die afdeeling en zijn vervolgens als leden aan het bestuur toegevoegd de heeren: jhr. J. L. de JongeH. J. van IJssel- sieijn jr. en W. TopWz. Verder werden leden gekozen voor de onderscheidene bij dit departe ment vereischt wordende commissienals: 1. van de commissie voor Landbouw de heeren Jb. Schalkwijk, teEllemeet, K. Hocke Hoogen- boomte Zonnemaire en CS. Mazure, te Zierik zee; 2. van de commissie voor kunstenhand werken en trafijken de heeren: P. Lahrijn ,Dz., M. Couvéejr. en S. IVerlheimallen te Zierikzee; 3. van de commissie voor koophandel, zeevaart en visscherijde heeren M. C. van de StolpeCz., te Bruinisse, H. G. Mulock Houwer en J. van der Vliet, beiden te Zierikzee; 4. van de commissie voor algeineene zaken de heeren J. T. Dirks, H. J. Bastmeijer en G. Verdoorenallen ie Zie rikzee. De afdeeling telt reeds 48 leden. Gedurende de beide laatste dagen is onder toezigt der policie het onderzoek voortgezet op het perceel weiland nabijdegemeenteMiddelburg waar onlangs zooals gemeld is eene vrij aanzien lijke hoeveelheid contanten werd opgedolven. Bij dat voortgezette onderzoek moet nogvoor omstreeks f200 aan gouden en zilveren muntstukken in de aarde verspreid zijn gevonden. Delakenkoopers aan wie bij hun verblijf le Middelburg voor een achttal jaren eene vrij aanzienlijke som ontvreemd is zijn dezer dagen van Brussel en Antwerpen al daar aangekomendoch weder vertrokken. Jl. maandag had Ic Kruiningen een vreeselijk ongeval plaats. Een timmerman uit Engeland over gekomen en werkzaam aan het kanaalhad zich met zijnen zoon op de jagl begeven, waarbij de laatste hel ongeluk had zijnen vader zoodanig le treffen dat hij na weinige oogenblikken overleed. De eerste kamer der stalen generaal is bijeen geroepen tegen dingsdag 8 December aanstaande. Z. Exc. de minister van oorlog heeft dezer dagen goedgevonden te bepalendat bij het re- gement veldartillerie voortaan de chevroen der onderofficieren bij dat regement zullen worden ingevoerd, volgens liet model bij dat wapen der kavallerie in gebruik. Dezer dagen zijn naar men verneemt, eenige scheepsklerken opgeroepen tot het afleg gen van hun examen als adjunct-administrateurs. Dezer dagen is bij den hoogen raad,kamer van strafzaken, onder anderen behandeld de zaak van D. Seidlst of Seitsrequirant van cassatie van een arrest prov. geregtshof in Lim burg, waarbij hij, ter zake van moedwilligen doodslag is veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 6 jaren en in de kosten. Uit het rapport door den raadsheer Cockinga uitgebragt, bleek o. a.dat de doodslag is geweest het gevolg, maar niet de dadelijke oorzaak van de verwonding, die door den requirant op den verslagene was toe- gebragt door middel van een mes, en zulks na een bevigen twist in de herberg en daarop ge volgde worsteling. Verder bleek, dat de punt van het mes die in het hoofd des verslagenen was gebleven tot eene ontsteking in de hersen pan heeft aanleiding gegevenen hij aan de ge- volgen daarvan is overleden. Door den requi rant zijn evenwel geene middelen van cassatie ingediend en aangezien de heer advokaat-gene- raal Karseboom geene middelen tot vernietiging vari het arrest heeft aanwezig bevonden, heeft hij geconcludeerd tot verwerping der ingestelde voorziening, met veroordeeling van de requirant in de kosten. De uitspraak is bepaald op 12 December. Men meldt uit ^s Ilage van 24 dezer: Maandag 7 December zal voor den hoogen raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) be handeld worden het beroep in cassatie van Sidin (serang), Pa SenoKasidin en Klaas Ledesma zijnde de vier Maleijers door liet provinciaal ge regtshof van Zuid-Holland schuldig verklaard aan feilelijkcn en geweldadigen wederstand je gens hunnen meerdere in rang, zijnde de kapi tein en veroordeeldde twee eersten tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren en de twee laatsten onder aanneming van verzach tende omstandighedentot eene correctionele gevangenis voor den tijd van drie jaren. Donderdag aanstaande zal de begrafenis plaats hebben van den bij betzelfde arrest vrijge sproken Maleijer Setrodie gisteren alhier is overleden. Wegens ongesteldheid werd hij verhinderd met zijne makkers naar zijn land terug te keerennadat hij eerst in het zie kenhuis te Rotterdam was verpleegd, werd hij later door de zorgen der dame die zich het lot der Maleijers zoo zeer had aangetrok ken, herwaarts overgevoerd, om in haar huis te worden verzorgd. Men meldt uit'sGravenhago van 25 dezer. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landniagt heeft alle belanghebbenden ver wittigd die genegen zijn om eene plaats van apotheker der 3de klasse bij de armée hier te lande te vervullen, dat zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden, voor 15 December e. k. aan hem inspecteur kunnen aanmelden. Dezer dagen is te 's Hertogenbosch gevan gen binnengebragt en voor den regter commis saris, belast met de instructie van strafzaken, geleid de plaatselijke ontvanger der gemeente Boekei, verdacht van het verduisteren van geldendie hein in zijne betrekking toever trouwd waven. Het tekort in de door hem gehouden wordende gemeentekas zou zelfs om streeks ƒ2000 bedragen. Zooals men weet wordt de secretaris dier gemeente in verzekerde bewaring gehouden wegens poging tot moord op den burgemeester dier plaats. Van Winschoten zijn gevankelijk le Groningen binnengebragt J. D. S. gepensioneerd rijks ambtenaar en G. E., beschuldigd van vergiftiging door arsenicum van beider echtgcnoolen, E. d. B. en E. M. Be laatste bevindt zich in een hoog zwangcren toestand. In den nacht van 12 op 13 dezer, omstreeks ten 12'/, ure, is ten huize van den landbouwer D. T. Veerhuizen, onder Hoogkerk, doormid del van braak en inklimming binnengedrongen een persoon, die van uit de schuur zich eerst tot de stallingen en van daar met eene brandende kaars in de eene en eene pistool of soortgelijk wapen in de andere hand tot de keuken begaf waar twee volwassen zonen des landbouwers in eene bedstede sliepen. Deze werden bedreigd zich stil te houdendaar zij vier sterk waren en anders zouden neerschieten." Onmiddelijk daarna ging hij tot het zoogenaamde binnen huis, waar de landbouwer met zijne vrouwe lijke huisgenooten sliep, die, door het geroep van een zijner zoons gewekt, zich op zijn 1 bed opriglende en den dief ziende binnen komen door dezen insgeli]ks werden be dreigd zich stil te houden, indien hij niet wilde worden doodgeschotenen daarop gelast den sleutel van het kabinet te geven. Nadat hem deze was toegeworpenopende hij het kabinet, nam daaruit twee katoenen zakjes, het eene ƒ175, het andere f 100 aan rijksdaalders in houdende, zes enkele guldens uit een ander zakje en een boekje in klein octavo met schaaps- lederen band, dienende tot aanteekening en voorzien van den naam der eigenaars, waarin zich ook bevond diens aanslagbiljet in den hoofd omslag in de gemeente Hoogkerk over 1857, stak een en ander in zijn zaksloot de laden en deuren van het kabinet en vertrok vervolgens, zoo als hij gekomen was, de deuren achter zich sluitende, zonder dat men verder iets van hem vernam of eenig vermoeden kan hebben wie hij geweest zij. --Te Ringe, nabij Koevorden, werd 11. don derdag avond op zekere H, zittende aan den haard, door het raam twee maal gescholen en H. daardoor dermate gewond; dat hij aan de ge volgen daarvan reeds is overleden, men meerit dat wraak de drijfveer van deze misdaad is, en de vermoedelijke dader is reeds in verzekerde bewaring genomen. De bijna lOOjarige Beige Cohen te Gronin gen die eenige oogenblikken in hare kamer was alleen gelatenis heden middag op haro stoof in brand geraakt, en dermate verbrand dat zij eenige minuten later reeds een lijk was. Van den Helder wordt den 23 dezer geschre ven Heden morgen waaide de noodvlag van den vuurtoren, een sein voor de ingezetenen alhier dat er een schip is gestrand of iets dergelijks. Later vernam men, dat eene van Huil komende stoomboot, de Jonge Marie, kapt. Hazewinkel in aanzeilirig was geweest met een schip waar van 4 man der equipage waren overgesprongen en waarvan men te weten kwam, dat het aan gezeilde vaartuig eene Engelsche kolenbrik was, die mogelijk kort na dc aanzeiling met het ove rige der bemanning was gezonkenten minste men had niets meer van dien bodem gezien of vernomen. Van het Nieuwe Diep wordt den 24 dezer geschreven: Gisteren middag is een bark schip op de Noorderhaaks gestrand en binnen weinig tijds totaal verbrijzeld; de equipage is verongelukt. Ten half vier ure zag men een schip in de branding komen; het had reeds een zijner masten verloren men zag duidelijk nu eri dan de equipage in den grooten mast zit ten, doch een oogenblik daarna viel ook de groote en bezaansmast omlaag en ten vier ure was niets meer aan het schip te zien. Gisteren nacht is eene menigte wrakhout te Texel aange spoeld doch geene lading, waarom men ver onderstelt, dat, deze uit rijst heeft bestaan, die terstond zinkt. Van de eergisteren nacht aan gezeilde brik is niets meer vernomen, behalve dat het schip is genaamd Laurel, en om eene lading steenkolen naar Sunderland was bestemd, de stuurman en 2 man der equipage waren op het schipachtergebleven. Op St. Maarten kwam een huisvader te "VVillebrord woonachtig, op het denkbeeld om zijne kinderen eenige vreugde te verschaffen door de rol van den H. le spelen, die op dezendag aan de kinderen geschenken brengt. Ineen mantel ge wikkeld en van een grooten baard voorzien speelde hij St. Maarten tot vreugdezijner kinderen, met uitzondering van een, die door het kostuum en de gebaren van den gewaanden H. zoodanig ver schrikt werddat hij aan de gevolgen is overleden.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1