1ERKZEESCHE N.° 94. Woensdag 25 November. BESTMUfi! IDMIMSTIlATIISfli NIEUWSTIJDINGEN 1857 Woensdag en Zaturdag. ABONNEM ENTS-PRIJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco ver post 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'siuorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6regelsa 1 behalve het Zegelregt Openbare Raadsvergadering g ebonden te X ie r i kz e e den 31 November iSaï. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de lieer Landsknegtmet kennisgeving van verhindering. De notulen der vorige zitting wor den gelezen en goedgekeurd. Door don Voorzitter wordt namens Burgemeester cn Wethouders medegedeeld dat ingevolge art. 1 al. 2 der verordening op de invordering van markt- gclden hel staangeld kan voldaan worden eerst tegen het einde der markt dat hel tegenloopen zijner on derneming de heer Bamberg op de laatste kermis niet kon betalen en geen beslag op de tent kunnende gelegd worden hij eene verbindteni^heeft onderleekend om maandelijks een gedeelte teWoldoen door korting op zijn abonnement bij hel toonecl te Rotterdam onder directie van den heer Peters dat Burgemeester en Wethouders hebben kennis bekomen dat zijn engage ment aldaar is vervallen en hij thans weder aan het Salon des Variétés van den heer Duport werkzaam is zoodat hij door Burgemeester en Wethouders is aangeschreven om aan zijne verpligting tot kwijling zijner schuld te voldoendat mitsdien Burgemees ter en Wethouders wenschelijk achten ten einde dergelijke schulden te voorkomen om het marktgeld bij de aangifte vorderbaar te stellen cn stellen voor dit te geven in handen eener commissie. Nadat een vraag van den hoer de Clercq of dit stellen in han den eener commissie strekken zou om de kwestie te prejudiciëren door den Voorzitter beantwoord was wordt daartoe besloten. Wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren mr. van Dongen mr. de Clercq en Houwereen voorstel lot wijziging der verordening op de wijze van heffing van belastingen op voorwerpen van verbruiknoodzakelijk geworden door de nieuwe wijze voor vrijdommen van brandstoffen van het rijk. Wordt medegedeeld de goedkeuring van Gedep. Staten op hel bcs'uit van dezen raadlot ingebruik- geving van grond. Voor notificatie aangenomen zijnde de executie aan Burgemeester cn Wethouders opgedragen. idem voor notificatie eene ministeriële beschikking op de aanvrage lot vrijdom van zegel voor de registers van den Burgerlijken Stand houdende dat de rege ring zich voorstelt daaromtrent wijzigingen in de zegelwet voor te dragendoch bezwaar vindt om deze bij Koninklijk besluit te maken. Idem de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, op de wijziging der begrooting dienst 1857, voor notificatie aangenomen en aan Burgemeester en Wet houders de uilvoering opgedragen. Idem op het besluit tot verleening van subsidien aan de armbesturen, voor notificatie aangenomen. Idem der begrooting der dienstdoende schutterij alhier welke aan den schuttersraad zal worden toe gezonden. De Voorzitter deelt namens Burgemeester en Wet houders mede dat de Havenmeester aan hen wijziging heeft gevraagd van de regeling zijner belooning, op grond van hetgeen in andere plaatsen geschiedt. Wordt mitsdien voorgesteld hem eene vaste be looning van ƒ150 toe te kennen en 25 °/0 van hel havengeld daar door zal het bezwaar opgeheven zijn en hij lol goede contróle genoeg geïnteresseerd zijn daar liet gemiddeld bedrag der havenloonen jaarlijks ƒ750 bedraagt. I!e heer mr. de Crane meentdat geen vast loon behoort te worden toegestaan om hel toezigl goed te houden mr. Cau acht 25 hier prikkel ge- genoeg cn meent dat dergelijke ambtenaren niet geheel moeten afhangen van de casualileiten. Hel werk van den havenmeester, toch bestaat niet alleen in het ont vangen maar ook in policie der haven. Mr, de Clercq stelt voor eene commissie te benoe men tol onderzoek daar het hem voorkomt de Raad omtrent dit punt nog niet genoeg is ingelicht, mr. Fok ker ondersteunt dit voorstel hetwelk wordt aange nomen en tot leden dier commissie worden benoemd de heeren mr. de Crane van der Grijp en van der Vliet. Burgemeester en Wethouders stellen voordaar de opbrengst der zelkasch op 6000 is geraamd en 110,000 zal bedragen niet over te gaan lot den ver koop van ƒ4000 2r/a °/o N. XV. S., tol voldoening aannemingssom der gazfabriekmaar dit uit die meerdere opbrengst te vinden. Na dat de heer van der Vlietop zijne vraag of die meerdere opbrengst ontstond door meerdere aflevering of door hoogeren prijs was geantwoord dat dit voortsproot uit meer dere aflevering is conform het voorstel besloten. Wordt door Burgemeester cn Weihouders voorge steld 17 boomen te roeijen (16 voor het terrein van de zelkasch en I die stuk gewaaid is.) Mr. de Clercq vraagt of het terrein niet kan geapproprieerd worden of dat daarmede gewacht wordt lot de geheele uitgra ving. De Burgemeester geeft inlichting omtrent do bedoeling van Burgemeester cn Wethouders. Mr. de Crane en mr. de Clercq geven in overweging het uit gegraven terrein aan te leggen de Voorzitter betoogd hebbende dat dit voor als nog niet doenlijk is wordt tot den verkoop der boomen onder goedkeuring van Gedeputeerde Slalen besloten. Door do commissie ad hoe wordt rapport uitgebragt betrekkelijk de rekening van het weeshuis over 1856 tenderende tot goedkeuring aldus besloten. Worden benoemd als ieden der commissie tot on derzoek van het suppletoir kohier der hondenbelasting, de heeren mr. de Crane, van der Grijp en van der Vliet. Hierna is de zitting gesloten. OPROEPING. De betrekking van SJtfa<ls-©mi*oe)ier door het overlijden van R. van MEERENDONK open gevallen zijndeworden sollicitanten naar die be trekking opgeroepen om zich vóór den 1 December aanslaandebij den Burgemeester dezer gemeente in persoon aan te melden. i Zierikzee, den 18 November 1857. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. B. G. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. De ArkondissementS-Betaalmeesteu te Zierikzeegeeft kennis, dat zijn Kantoor gedurende zijne afwezigheid, zal worden waargenomen door den Heer tl. .1. MALFFMAN. Zierikzee den 23 November 1857. De Betaalmeester voornoemd, J. GORDON SPANDAW. 13 INHENLAND. Het getal onderwijzershetwelk uit ons land naar den Oranje-Vrijstaat in Zuid-Afrika vertrekt is zeer aanzienlijk. Onlangs zijn er elf uil onder scheidene provinciën derwaarts vertrokken. De voorwaarden zijn ook zeer gunstig behalve vrijen kost en verzorging ontvangen de onderwijzers 40 a 60 per maand. Na verloop van 3 jaren zijn zij weder vrij en kunnen des verkiezende naar het vaderland terugkeeren. Dezer dagen heeft de heer procureur-generaal bij het hof van Noord-Holland mr. D. C. van dei- Kemp gediend van zijne conclusie in de zaak van de stad Leiden betreffende den eigendom van het Haarlemmermeer. Deze conclusie strekte lot be vestiging van het vonnis der reglbank met betrek king tol de ontvankelijk verklaring van den eisch en lot vernietiging van dit vonnisten aanzien van de ontzegging van den eisch cn alzoo tot toewij zing van den eisch aan de stad Leiden als heb bende den eigendom van dat Meer door titels be wezen en door verjaring verkregen. De uitspraak is bepaald op 13 Januarij 1858. Bij arrest van het provinciaal gereglshof in Zuid- Holland is uitspraak gedaan in de zaak der 17 arhei ders in het eiland Ovcrflakkee en Goedereede, geap- pelleerden van een vonnis der regtbank te Brielle bij hetwelk zij waren ontslagen van alle reglsvervolging ter zake van op den 28 Julij II. hun werk te hebben verlaten, met het doel tot verkrijging van verlof tot lezen. Het hof heeft hen allen vrijgesproken van hel hun ten laste gelegde feit. Dezer dagen heeft voor het provinciaal geregls hof in Zuid-Holland de behandeling plaats gehad van de zaak van J. K. beschuldigd van aanslag op de eerbaarheid van eene jonge dochter met geweldoefe- ning op den publieken weg van Loosduinen. De voorzitter heeft van de aan hem door de wet verleende magt gebruik gemaakt en de behandeling der zaak met gesloten deuren doen plaats hebben. Het hof heeft, op genomen requisitoir van den procureur-generaal tegen een der getuigen, verdacht van hel afleggen van valsch getuigenis in eene strafzaak bevel van gevan genhouding verleend. Deze is dadelijk naar hel huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. Op last van het departement van binnenlandsche zaken zijn langs de kust der Noordzee palen geheid ten einde Ie kunnen nagaan in hoeverre het strand en de daar langs gelegene duinen afnemen of ver- breeden. Naar men verneemt zal eerstdaags door den druk openbaar worden gemaakt het belangrijk en uitvoerig rapport van prof. dr. Verver, te Maas trichtbetreffende het door hem op verzoek van het bestuur der stad Narbonne(zuiden van Frank rijk) in het werk gestelde onderzoek eener nieuwe ingevoerde wijze van verlichting doormiddel van waterstofgaz. Men meldt uit Voorst van 19 dezer. Heden voor acht dagen ging B.boerenknecht alhier naar de welbekende koude markt te Zulphen. Daar zou hij zegt men met den kastelein L. eenig geschil gekre gen hebben. Op bet verschijnen van een paar policie- agenten was hij echter tot bedaren gekomen, en be vond zich in de nabijheid van de trap die naar de benedenverdieping leiddetoen hij onverhoeds met geweld werd naar beneden geworpen. Zoo hevig was de valdat B. gedurende eenige uren geheel be wusteloos bleef. Den volgenden dag naar zijne wo ning teruggekeerd openbaarde zich woldra eene he vige hersenontsteking, ten gevolge waarvan hij heden overleden is. Woensdag morgen had in de gemeente Muiden een noodlottig voorval plaats. Terwijl men in het machinegebouw van de aldaar bestaande buskruidfa- briek bezig was met hel ronden en glanzen van bus kruid heeft de in bewerking zijnde hoeveelheid door eene onbekende oorzaak vuur gevatwaarvan eene hevige uitbarsting het gevolg was en het gemelde ma chine-gebouw geheel in puin werd gelegd en met uitzondering van het groole magazijn, al de gebouwen van deze fabriek min of meer schade hebben bekomen, die vrij belangrijk cn veel grooter is dan die veroor zaakt door het springen van het korrelhuis op 19 Nov. 1848. Was dat onheil destijds en is het ook nu weder voor de eigenarenuit een gedeeltelijk oogpunt be schouwd, te betreuren, toen echter mogt men zich verheugen dat niemand daarbij eenig letsel had be komen, terwijl bij de tegenwoordige ramp een2ljarig jongeling die zich toevalligerwijze geheel alleen in het machine-gebouw bevond het leven verloor eeno diep bedroefde familie achterlatende. Door de spoedig en doeltreffend aangebragte hulp was de ontstane brand spoedig gehluschtcn ofschoon men op ge noemde fabriek als het ware door buskruid is omge ven, is het personeel der brandspuiten zonder aarzelen naar de plaats des gevaars gesneld en heeft zich op eene loffelijke wijze van zijnen pligt gekweten, De nood der scheepvaart door den lagen stand des waters te 's Hertogenbosch is thans tot zoodanige hoogte geslegen, dat door de rivier de Dieze voorbij de Bak geen vaartuig, hetzij groot of klein, meer passeren kan, scheepvaart en handel staan dus letterlijk stil. Door de directie der 's Her- togeubossche stoomboot-maatschappijen is per tele graaf naar Rotterdam order gegeven, om vooreerst naar 's Bosch met de stoombooten geene goederen in te laden, gelijk van daar ook geene zullen wor den verzonden. LI. zondag avond ontstond te Maasbrackt, bij Maaslricht een hevige brand, waardoor zes huizen en vijf schuren in de asch gelegd zijn van de meu belen en de ingehuurde granen enz. beeft men niets kunnen redden ook zijn twee koeijen on een varken in de vlammen omgekomen. Sedert den 23 October jl. wordt te vergeefs ge zocht naar zekere Anna Maria van Uden, jonge dochter, oud 26 jaren, geboren van Geffen, laatst gediend hebbende le Nuland. Zij is in den vroegen morgen van gezegden dag na eonig ongenoegen met haren meester vertrokken. Noch hare ouders te Geffen woonachtig noch de policiehebben lot heden hare verblijfplaats kunnen ontdekken. Aan de ouders is op den dag van haar vertrek een brief bezorgd met het postmerk 's Hertogenbosch waarin A. M. van Uden

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1