ZMKZEESCB COURAMT. S.° 93. Zaturdag 21 November. Woensdag en Zaturdag. HESTOREN MMSTRATIEN NIEUWSTIJDINGEN ABONNEMENIS-PRIJS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 are 'smorgens VERSCHIJNT. OPROEPING. De betrekking van Staals-Omrof'iter door liet overlijden van R. van MEERENDONK open gevallen zijnde, worden sollicitanten naar die be trekking opgeroepen om zich vóór den 1 December aanslaande, bij den Burgemeester^ dezer gemeente in persoon aan tejj'mefden Zierikzee, den 18 November 1857. If. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Ziebikzee 20 November. Door de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en loevoorzigt in Zeeland, zijn in bare vergadering van de maand'JNo- yember geëxamineerd en bevorderd tot stedelijk-, plattelands- en scheepsheelmeester de heeren G.J. Beviel en G. T. Rochattot plattelands- en scheeps heelmeester, de heer A. F. Credétot stedelijk heel meester, de heer W. S. Praag tot plattelands vroed- meesler, de heer K. Was, Chz., en lot stedelijk vroed vrouw, mej. G. fïuisse geb. van Pnffelen. Men meldt uit Middelburg van 17 dezer. In de zitting van de arrondissemcnls-regtbank te Assen is iets gebeurd, dat zeker niet dikwijls voorvalt. In een regtsgeding, dat voor het eerst op de rol gebragt was, verklaarde een procureur, mr. J.A. Willinge Gralamadie voor den eischer occupeerde, zich ook procureur te stellen voor alle gedaagdendrie in ge tal hij gaf te kennen dat bet zeker eene vreemde hou ding had dat een procureur voor alle partijen occu peerde dat de wet dit nergens verbood en dat in casu de ingestelde vordering was een actie tot scheiding en deeling waarin de gedaagden zouden berusten zoodat bij ter vereenvoudiging der zaak geenezwa righeid had gemaakt om daartoe aangezocht alle partijen te vertegenwoordigen. De regthank, na een geruïmen tijd in raadkamer beraadslaagd te hebben liet den beer Gralama als procureur voor alle par tijen toe. f LI. zaturdag zijn te Middelbnrg twee personen in verzekerde bewaring} genomen en overgebragt in li het huis van burgerlijke en militaire verzekering tot welke arrestatie het volgende voorval aanleiding heeft gegeven Beiden waren aio knechts van een aldaar woonachtigen huurkoetsier op een aan hem loebe- hoorend perceel weiland evea buiten de Langwijle- poort bezig met delven, toen door hen zou zijn op gegraven een pot met eene vrij aanzienlijke waarde aan gouden en zilveren muntspeciën (men verzekert omstreeks f 2 a ƒ5000]. Over die ontdekking be waarden beiden bet stilzwijgen doch de zaak werd ruchtbaar, daar zich toevallig een jongen in hunne na bijheid bevonden had, die, ofschoon men hem trachtte te verjagen getuige bleef van dit voorval, en, op Vtunne weigering om bem iets mede te deelen de 'I-zaak verteldezoodal zij ter oore van de policio kwam, die zich met ijverige nasporingen bezig hield, I welke genoegzame vermoedens tegen hen schijnen te hebben doen rijzen, om hen voorlooplg in verzekerde bewaring Ie nemen ook schijnt er reeds huiszoeking bij hen plaats gehad te hebben. Men brengt dit voor val in verband met een voor omstreeks 8 jaren ge- pleegden diefstal, ten nadeele van lakenverkoopers die in een daarbij gelegen logement verblijf bielden, en ziet dus met Ie meer verlangen den uitslag van deze zaak Ie gemoet. Voor de arrondissements-regtbank te Middelburg zal eerstdaags behandeld worden de zaak tegen den broodbakker J. W. Tierliof]beklaagd van inmenging -«'.an schadelijke besianddeelen in het door hem ver- kochlte brood. Die behandeling zal bij verstek ge schieden, alzoo de beklaagde de wijk naar elders heeft genomen. Men verneemt, dat de minister van corlog, bij eene circulaire heeren officieren heeft uitgenoodigd, zich voorde dienst in Wesl-Indie te verhinden. Men verzekert namelijk dat het geheele krijgswezen al daar verandering zou ondergaan. Men schrijft uit 's Ilage dd. 16 November In de vorige week kwam voor Scheveningen onyer- PRIJS DER ADVERTENTIE A Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dootlberiglen van l-ftregelsü f 1 behalve helZegelregl wachls eene groote Fngelsche stoomboot ten anker. Met de sloep, die onmiddelijk te water werd gelaten werd een Engelsch ingenieur naar land geroeid, belast om de onderzeesche telegraaflijnen te inspekteren waaraan eenigc vrij aanzienlijke beschadigingen moe ten zijn aangebragt. Na de inspeklie werd onmidde lijk de terugreis aangenomen." Men meldt uit 's Gravenhage van 17 dezer: Heden v;erd in de residentie, door het uitsteken der vlag van den grooten toren, de voor 44 jaren voor Nederland zuo heugelijke omwenteling van zaken herdacht. De commissie van rapporteurs van de tweede kamer der slaten-generaal heeft het eindverslag uit- gebragt over het ontwerp van wet betreffende dc amortisatie van schuld. Dal is vrij algemeen met genoegen ontvangen. Sommige leden uitten den wensch, dat men krachtdadig voortzette de amortisatie van schuld, als afdoend middel om duurzaam verligting aan te brengen in de lasten des volks, lienige andere leden hebben het ontwerp met bevreemding ontvangen; zij wenschten de overschotten te besteden lot aangroei- jing van hel fouds voor de spoorwegen. In de Staats-Courant van 17 dezer leest men Met de gisteren avond alhier aangebragte landmail- brieven van de laatste helft der maand September jl. zijn wederom gunstige bcrigten omtrent den staat van rustin Nederlandscb-lndie ontvangen. De felledroogte op Java waarvan in het vorig berigt is melding ge maakt, bleef aanhouden, hoezeer hier en daar eenige weldadige regenbuijen zijn gevallen. Ook van de buitenbezittingen luiden de lijdingen gunstig 's gou- vernements regten worden er met klem gehandhaafd en pligtmatig geëerbiedigd. Van zeeroof wordt voort durend niets vernomen. Den 16 dezer is van Hellevoetsluis naar Batavia vertrokken het clipperschip Tollens, kapitein van Rossem, aan boord hebbende 150 onderofficieren en manschap pen voor het Oost-Indische leger, onder bevel van den kolonel JA. Waleson. Den 15 is van Brouwershaven naar Batavia in zee gezeild het fregatschip Europakapitein Tromp, mede aan boord hebbende 150 onder officieren en manschap pen onder bevel van den majoor K. F. van Steyn van Hensbroek. In de eerste helft dezer maand zijn weder twee schepen, met eenige honderdlallen Nederlandsche mi litairen, naar Java vertrokken, welke nog in den loop dezer maand door honderd vijftig man zullen worden gevolgd. Naar men verneemt, heeft de Handelmaat schappij twee schepen, de Paid en de Doggersbank inge huurd, ten einde in 't begin van December nog twee talrijke afdcelingen naar de Oost-Indien over Ie brengen. Men verneemt, dat het feest, hetwelk de dappere verdedigers der citadel van Antwerpen voornemens zijn te Amsterdam te vieren op den 30 November aanslaandeals berinnering der roemrijke dagen over welke nu 25 jaren zijn henen gegaan, zeer luister rijk zal zijn, en bet genot van dien dag verhoogd wor den door eene toepasselijke voorstelling in den Hol- landschen schouwburg zullende het programma regelende alles wat hiertoe betrekking heeft, binnen eenige dagen bekend gemaakt worden. Naar men verneemt houdt men zich te Meppol bozig met het in gereedheid brengen van een adres aan de hooge regering betreffende den aanleg van spoorwegen in ons land inhoudende hel eerbiedig verzoek, dat de dezer dagen door Fransche onderne mers verzochte concessie voor den aanleg van be doelde spoorwegen in rijpe en ernstige overweging moge worden genomen en, kan het zijn, worde loe- geslaan. Van den 7 tot en met den 13 dezer zijn weder 40 runderen in de provincie Friesland aan de besmet telijke longziekte geslorvenen 37 door die ziekte aangelaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaaktbedragende daardoor hel totaal der geval len sedert den 1 Januarij dezes jaars 7083. Te Almkerk en Emmickhoven is tot predikant bij de Hervormde gemeente beroepen, ds. L. 11. F. Crcutzberg thans te Oosterland. BUITENLAN D. DCITSCHDAIiS. Keulen, 17 November. Tot blijvende herinnering aan hel ophanden zijnde huwelijk van prins Frederik Willem hebben eenige voorname personen te Berlijn zich tot eene commissie gevormd met hel doel om eene Frederik Willem Victoria stichting te vestigen en- tol dat einde uil vrijwillige bijdragen van landbouwers een kapitaal hijeen te brengen. De renten van dat kapitaal zouden strekken om jeugdige landbouwers wier eigen vermogen hun niet toelaat builenlandsche reizen tot uitbreiding hunner kundigheden in hel vak le doen. met eene jaarlijksche toelage van [500 1 daal ders te gemoet te komen en (evens om medailles aan zoodanige landbouwers uil te reiken die zich door builenlandsche reizen nuttige kundigheden verworven en die met goed gevolg op den Pruissischen landbouw toegepast hebben. Dit plan vindt algemeencn bijval onder hen die zich aan dat vak wijden. Op de grenzen van Albanië en Hrzegowina vallen voortdurend schermutselingen voor lusschen de Mon- legrijnen en de Turken. In een dezer gevechten wer den twee Turken gedood wier hoofden volgens oude gewoonte op pieken werden gezet. Het verkeer zoowel op het turkschegebied als op dat van Moutene- gro, is zeer gevaarlijk, zoodat de handel daardoor ge heel gestremd is. De politiek van Montenegro is om de Poriezooveel mogelijk te molesteren en haar daardoor concession van grondgebied af le persen. f b a b a e i i s, Parijs, 18 November. Het gerucht wil, dat En geland Oostenrijk en Turkije eene gemeenschappe lijke nota hebben gerigt lot de Bussische regering nopens de wijze waarop Ruslandwegens zijnen oor log in den Kaukasus, de betrekkingen met de steden der kust van de Zwarte Zee beeft beperkt. De waarschuwing, welke het dagblad Spectateur beeft ontvangen is veroorzaakt omdat in een feuille ton van dat blad gezegd werddat de gasten des keizers te Compiègne, lan de jagt lerugkeerendc zich haasten aan hunne agenten orders voor beurs- speculalion te geven. Hieruit blijkt, dat, wanneer men zich ten hove met heursspeculalien inlaatdit in het geheim geschiedt. Vroeger is medegedeeld, dat de Ottomannische regering Nustem-bey naar Tripoli had gezonden, om het bevel le aanvaarden over de troepen welke te gen de oproerige Arabische stammen moesten hande len. Thans verneemt men dat Nustem-bey na ter stond te velde getrokken le zijn hevig slaags is ge weest met Gourua den aanvoerder der oproerlingen, die in den strijd gewond is. In navolging van Engeland datzoo als be kend is, aan den keizer van Japan een stoomjagt ten geschenke heeft gegeven,zal Frankrijk aan dienvorst als geschenk zenden eene groote hoeveelheid wapens van verschillende soort henevens eene ha've batterij naar het stelsel van keizer Napoleon vervaardigd. liet blad L'ishme de Suez bevat een adres van de geestelijkheid van Servië en Palestina aan den heer Ferdinand de Lcssepsom hem aan te moedigen de pogingen tol verwezenlijking van zijn grootsch ont werp voort te zetten, dat eens zal zegevieren over het onverstandige verzet" der Engelsehe regering. De baron Sim evenzeer door zijne groote wel dadigheid als door zijnen buitengewonen rijkdom al gemeen bekend, heeft Parijs veriaten, waar hij eenigen lijd in het hótel du Louvre heeft doorgebragl. Een zonderling proces is ophanden. Aan 17 verschillende romans van den heer Alexandre Dumas werkte namelijk de heer Augusle Maguet mede en moest daarvoor eene soin van 150,000 francs ontvan gen doch de heer Dumas schijnt zulks niet slipt te zijn nagekomen weshalve de heer Maguet eene gelijke verdeeling van het auteursrogt eischt voor die werken waaraan hij medegewerkt heeftbenevens eene scha deloosstelling van 50,000 francs. In Pièmont vallende verkiezingen zeer ten gunste der tegenwoordige regering uit. Overal uitgenomen te Genua, is bij deze gelegenheid levendige geestdrift aan den dag gelegd voor den persoon des konings en de thans beslaande instellingen. Miss Wliite, de bekende vriendin van Mazzini die ter zake van deelneming aan de jongste oproerige beweging le Genua, in die stad werd gevangen ge houden, is op vrije voelen gesteld, de Sardinische re gering heeft haar een termijn van vijf dagen gelalen om het land te ruimen. Volgens de Turijnsclie Staffellazijn te Napels-in één riaebt 400 personen in hechtenis genomen onder de beschuldiging van deelneming aan eene zamen- zwering die naar aanleiding van de artikelen in het Genuesche blad Italia e Popoio, het orgaan yan Mazitn door de regering zou zijn ontdekt.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1