W.° 92. Woensdag 18 November. 18 Woensdag en Zaturdag. HESTORS MIMSTIUTIEN NIEUWSTIJDINGEN m Z1EBIEZEESGH C0ÜRAIT. ABONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 tire 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT EN TIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1-6regels a f 1behalve het Zegelregt KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zalurdag den 21 dezer maand des namiddags ten half één ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierïkzee, den 17 November 1857. B. C. CAU. BINNENLAND. Zierïkzee, 14"1 November. Door de verschillende armbesturen binnen deze stad is aan de tweede ka mer der stalen-generaal een gemotiveerd adres in gezonden houdende verzoek om art. 19 van het ontwerp van wet op de uitoefening der artsenijbereid- kunde niet aan te nemen of wel te wijzigen daar anders de ziekenbussen welker werking zoo hoogst nuttig en ook uit een zedelijk oogpunt beschouwd eene behoefte kan geacht worden, geheel zouden op houden tebeslaan. Daar ook elders zulke ziekenbussen beslaan vestigen wij hierop de aandacht van allen die hetzij als armbestuur hetzij als bestuurders van ziekenbussen daaromtrent niet onverschillig kunnen zijn en twijfelen wij niet, of hel voorbeeld door boven genoemd armbestuur gegeven zalom de hooge be langrijkheid der zaak algemeene navolging vinden. Onlangs is door de heeren N'uije en Co. te Mid delburg, aan Z. M. den koning aangeboden eene proeve van een in hunne brouwerij vervaardigd bier welke proeve door Z. M. welwillend is aangenomen en op HD. last onderworpen aan het opzettelijk on derzoek van den hoogleeraar Mulder te Utrecht. Aan genoemde firma viel niet alleen kort daarop de onderscheiding te beurt met eene niet onaanzienlijke bestelling van wege Z. Mte worden vereerdmaar haar werd bovendien de vergunning tot het voeren van het koninklijke wapen verleend. Twee personen reizen eenige plaatsen van het land af en doen zich, onder het voorgeven van op een bepaalden tijd eene soirée musicale of dramatique te zuilen geven de bedongen entreegelden hij voorraad ter hand stellen en verwijderen zich daarna heimelijk zonder de soirée te geven, met de verzamelde gelden. Ten einde het noodige vertrouwen in te boezemen doen zij zich vergezellen door een bekenden bediende van den kastelein ten wiens huize de voorstelling zou worden gegeven. Te Middelburg is onlangs een valsch muntstuk van f2,50 ontvangen. LI. vrijdag ochtend vond H Spierings land bouwer te Berlicum een ganzenarend. Hij wilde zich dadelijk van eene schoone jagl meester maken en greep het dier bij den staart. Maar hij had zijn vijand te ligt geacht. Het dier zich aangegrepen voelende wende zich eensklaps om en sloeg zijne klaauwen in den arm van zijnen aanvaller die daarin als in eene vossenklem gevangen zatzonder zich van de knelling los le kunnen maken. Twee andere personen zijn toegesneld en het gelukte hun den armen gevangene te bevrijden. De be wuste ganzenarend heeft eene vlugt van ruim 1.30 Ned. el. Te 's Hertogenbosch is den 8 dezer, bij den bur gerlijken stand, de geboorte van een kind aangegeven, waarvan de moeder slechts 15 jaar oud is. Men meldt uit Rotterdam van 1 4 dezer. Heden morgen is voor het huis van den heer DutiUieux in de Molenstraat alhier eene kennisgeving aangeplakt houdende aankondiging van verkoop »in naam des konings" van zijne roerende goederen op aanstaande donderdag wegens wanbetaling zijner aanslag voor de stedelijke belasting op de vertering. De belasting schuldige heeft daarop een protest voor hel raam ge steld, waarin hij te kennen geeft dat burgemeester en wethouders hem hooger hebben aangeslagen dan hij werkelijk verteert dat hij daartegen is opgekomen bij de daarvoor gestelde commissie van onderzoek gedeputeerde staten en bij den koning, dat door allen den aanslag is goedgekeurd, dat hij echter thans pro testeert tegen de daad van geweld op zijn eigendom en de handeling roof noemt en burgemeester en wet houders verantwoordelijk stelt voor deze hunne han delingen. Zijn wij wel onderrigt zoo wil de heer D. se de zaak uit principe lot het uiterste drijven en zich om zijn vermeend regt, de daarop loopende kosten getroos ten. Een aantal nieuwsgierigen blijven voortdurend voor het huis zich afwisselen. Z. M. den koning heeft den weleerw. heer C. E. van Koetsveld predikant te 's Gravenhage, benoemd lot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Uit de staatsrekening van 1854 blijkt nader in de bijzonderheden het voor lang bekende feitdat het dienstjaar 1854 een voordeelig slot aanwijst van f 8,155,515,80 dat in 1855 bedraagt, volgens voor- loopige mededeelingen, f 13,769,964dal van 1856 circa 14,000,000 dat van 1857 insgelijks minstens f 14,000,(100. Reeds wordt in het nieuw aangebo den amortisatie-ontwerp 7 millioen toegevoegd van de te amortiseren som van ƒ10,000,515. en zulks uit de opbrengst der in 1857 verkochte Oost-Indi sche producten. l)e regering heeft blijkens hare beantwoording van het voorloopig vérslag nopens de wet op de middelen toegegeven aan het meer malen geopperd denkbeeld, om aan de middelen toe te voegen niet toekomstige maar reeds verkregen ko loniale opbrengsten. Zij wijst dan ook voor het dienstjaar 1858 voor de Oost-Indische rentebetaling, bijdrage aan de marine en bijdrage ter aaDvulüng der gewone middelen, te zamen eene som 16,000,000 aan uit de reeds verkregen opbrengst van producten in 1857, terwijl het overschot tegelijker tijd tot amor tisatie wordt besteed. Eene commissie uit den gemeenteraad te 's Her- togenboscb bestaande uit de beereu jhr. de Kuyper burgemeester Ronppe van der Voort wethouder en jhr. Verhei/ensecretaris, is II. dingsdag naar 's Gra venhage vertrokken ten einde bij den minister van binnenlandsche zaken en andere autoriteiten de nood zakelijkheid der wederinvoering van de plaatseiijke belasting op het gemaal te betoogen. De bergwerk-vereeniging voor Nederland heeft te Bommerig onder de gemeente Willem, looderts ontdekt. Te Simpelvcld worden ijverige pogingen gedaan om steenkool te vinden. Men meldt uit Brussel van 13 dezer. Aan gaande het verrigte in de bijeenkomst, laatstleden dingsdag bij den graaf de Mèrode gehouden, meent men het volgende te kunnen verzekeren De groote meerderheid heeft besloten dat de clericale partij zoo krachtig mogelijk en met alle middelen tot de verkiezingen zal medewerkendie het gevolg der ontbinding van de kamer der representanten zullen zijn. Al de leden der voormalige regterzijde zullen zich als kandidaten opdoen en elkander onderlinge ondersteuning verlcenen. De werkzame en ijverige ondersteuning der bisschoppen is aau de kandidaten der clericale partij toegezegd. Aanzienlijke sommen, ten bedrage van verscheiden honderdduizend francs, zijn tot de dekking der kosten van de verkiezingen be loofd en men is overeengekomen voor geeneriei opofferingen, van welken aard ook, terug le deinzen. BUITENLAND. f b a bk b w is. Parus, 14 November. Den 6 dezer werd te Ma drid voor het hótel van den Franschen ambassadeur, den heer de Turgoteen moord onder de volgende omstandigheden gepleegd: Een koksjongen, in dienst, van dat gezantschap was met een jeugdigen Spanjaard in twist geraakt waaruit een gevecht voor genoemd hótel ontstond waaraan de portier en overige bedien den nogtans een einde maakten. M aar des avonds kwam de Spanjaard die des morgens was afgerost en mishan deld aan het hótel terug en daagde den koksjongen uit om buiten te komen. Op diens vraag of hij nog niet genoeg had gehad gaf de Spanjaard hem een he- vigen vuistslag, waarop de andere een mes trok en zijnen tegenparlijdcr daarmede een doodelijken steek toebragt. De moordenaar keerde in het hótel terug, maar de heer de Turgot liet hem onverwijld in hechte nis nemen. Het valt moeijelijk le verklaren waarom men het lijk van den verslagene tot tien ure des avonds toe aan de blikken der voorbijgangers bloot gesteld gelaten heeft. Uit Milaan wordt van den 8 het volgende ge schreven Den 4 dezer werden Menaggio aan het meer Corno, en de omstreken door een zware aard beving bezocht. Het was twee ure in den morgen, en het water van het meer dat de maan bijzonder hel der verlichte was zoo stil dat het een groote spiegel scheen le zijn toen plotseling drie of vier reusachtige golven die effenc vlakte kwamen beroeren. Zij na derden zoo digt de kust, dat al de vaartuigen die daar vastgenieerd lagen deels omvergeworpen deels hui zenhoog opgevoerd werden en toen braken, of wel werden zij op hel drooge geslingerd en van daar we der door den stroom medegesleeptnadat touwen kettingen, kortom alles onbruikbaar was geworden. De krachtige onderaardsche schok bragt van den bo dem van het meer eene groote hoeveelheid steenen op de oppervlakte, en deze vielen als een verschrik kelijke hagel legen de huizen die het meer omgeven. Een reusachtige rots storte op vijf mijion afstand van Menaggio plotseling in de diepte en daardoor werd de hevigheid der golven vermeerderd en de water vlakte van het meer verhoogd. Zeer veel schuiten werden stuk geslagen. Slechts twee vrouwen hebben hij deze ramp het leven verloren." Het Russische eskader onder bevel van den admi raal Kurnetzow, dat van Kroonstad naar de Chinesche wateren op weg is ligt thans ter reede van Cherburg en bestaal uil zes stoomschepen namelijk drie kor vetten en drie clippers; do korvetten hebben ieder 152 en de clippers elk 129 man aan boord de bodems voeren te zamen 48 kanonnen. g a o o t-b bitzahhiik. Londen 14 November. De cfliciele lijding is ont vangen dat de opstandelingen weder de overmagt hebben te Lucknow en tusschen Lucknow en Cawn- pore. De Eugelschen tellen duizend gekwetsten. Versterking wordt dringend vereischt. Generaal Outram is voornemens naarCawnpore terug te trekken. - Aan de reeds medegedeelde berigten uit Bombay, van 17 October kan nog het volgende worden toege voegd. Na den 25 September ontzet te zijn, is Luck now op nieuw door Nena-Sahibaan het hoofd van 30,000 rebellen belegerd. De stokoude koning van Delhi, die zich den 21 September aan kapitein Hodson heeft overgegeven is gevangen in zijn eigen paleis. In den nacht van genoemden dag hebben de overwin naars in het paleis te Delhi in de marmeren zaal waar voormaals de groote Mogol zetelde, op de gezondheid der koningin gedronkenwaarbij de Ghoorkas die de lijfwacht van den generaal vormden het sein tot toejuiching gaven. De luilenant-kolonei Burn is tot gouverneur van Delhi benoemd. Men verzekert, dat de gansche te Delhi gevonden inlandsche bevolking aan de punt der bajonetten geregen is, en dat daar Eu ropeanen aangetroffen werden die aau de zijde der oproerlingen vochten. Behalve de generaal Neill zijn de majoor der artillerie Cowper de kapitein Palcen- ham en de luitenant Webster Bateman te Lucknow ge sneuveld. Bij een aanval op de in Kadeisch in opstand geraakte Bheels heeft de luitenant J. W. Henry het leven verloren. Het volgend telegraphisch berigt uit Calcutta van 8 October is den 16 dezer hij het bewind der Oost-Indische Compagnie ontvangen. De generaal Outram seint den 2 dezer dat de opstandelingen te sterk zijn om het verlaten van Lucknow mogelijk te maken. Aldaar bevonden zich meer dan duizend zieken en gekwetsten, vrouwen en kinderen. Na voor de veiligheid der bezetting gezorgd te hebben slaat de generaal voor naar Cawnpore lerug te keeren. Hij voegt er bij, dat nog twee brigades meer, van krachtige veldartillerie voorzien, noodig zullen zijn om met de bezetting uit te trekken of de stad te ont ruimen. De gemeenschap tusschen Cawnpore en j Lucknow bleef nog altijd afgebroken. Het laatste i nieuws uit Gwalior ging tot 26 September. Scmdia had de muitelingen van het contingent van Gwalior onder zijn bedwang gebragt, door zijne eigene troepen en tienduizend thakoors tegen hen onder de wapenen te scharen, hunne voorraadsmiddelen af le snijden enz. Verdeeldheid en afscheiding heerschten onder de muitelingen, aan welke zekere Shah-iadad van Delhi aan den eenen en een afgezant van Nena-Salub aan den anderen kant bijstand vroeg. De muitelingen I van het Ramgurb balaillon werden den 2 dezer door een detachement van hel 53sle regement der koningin door den majoor English aangevoerd verslagen met verlies van geschut 45 ammunitiewa- gens enz. Ongeveer 45 onzer manschappen zijn daarbij gesneuveld of gekwetst." Volgens berigt uit Rong Kong is lord Elgin den 24 September aldaar aangekomen. Alen spreekt er van dat zijn lordschap als Engelsch gezant in China teruggeroepen zal worden. Uit Australië zijn berigten tot 17 September

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1