N.° 91. Zaturdag 14 November. MEOTTSJW1 BINNENLAND. Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. assise ABC >NNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertdaagsle voren, voor 11 ure 'smorgenS. Provinciale Siafeii. Zitting van 10 November. Tegenwoordig de commissaris des konings voor. zitter de griffier en 32 leden. De notulen der vorige vergadering van 6 November II. worden gelezen en goedgekeurd. Kr zijn ingekomen brieven der hecrcn van Eelt en de Lange, dat zij verhinderd zijn verder de vergadering bij te wonen. De heer Mathon, na mens de commissie voor de ver zoekschriften rapporti :ert op het adres van D. Bronkers strekkende dal hem een voorschot van f 3000 worde verleend op het door h em vroeger gevraagd verhoogd subsidie voor die dienstof wel dat gedeputeerde sta ten worden gemagtigd het te dezer zake bcslaando contract met 1 December aanstaande als geëindigd te beschouwen. Na breedvoerige discuss ien wordt aangenomen de conclusie der commissie om het verzoek voor het tegenwoordige af te wijzen in afwachting van nader voorstel van gedep. statenhetzij tol verhooging van subsidie hetzij tot tegemoetkoming van den adressant in zijn geleden verlieswanneer hun het heslaan cn bet bedrag daarvan zal gebleken zijn echter met hijvoeging van een aangenomen amendement van den heer Schout Velthuys dat gedtepulecrde staten tevens zouden onderzoeken of het iriet doelmatig zou zijn nog eene kleine boot voor de dienst tusschen Neuzen en Zuid-Beveland in de vaart te brengen en welke kosten daartoe noodig zouden zijn. Omtrent het eene en andere zou voorstel worden gedaan door gedepu teerde staten in de aanstaande zomervergadering. De beer Lantsheer brengt een zeer uitvoerig verslag uit aangaande het ónlwerp-reglemeut van administra tie der polders. De behandeling is verdaagd tot heden avond ten 7 ure. Avondzilling. Tegenwoordig dezelfde leden als in de ochtendzitting alsmede de heeren Moolenburgh en de Jonge. De zitting heropend zijnde, herinnert de voorzitter dat aan de orde is de beraadslaging over het algemeen verslag der afdeelingcn betrekkelijk het onlwerp- reglement van administratie der polders. Over dit ontwerp beraadslaagd zijnde heeft de vergadering ten slotte verklaard zich niet te vereenigen met die hoofdbeginselen en besloten om bel ontwerp met bijlagen thans te stellen In handen van gedepu teerde statenom volgens de nu kenbaar gemaakte zienswijze der leden uiterlijk in de najaarsvergadering van 1858 een gewijzigd ontwerp ter tafel te brengen. Hierbij hebben verschillende leden het woord gevoerd en heeft onder anderen de heer mr. Cau, lid der commissie eene breed gemotiveerde en sierlijke rede uitgesproken. Eindelijk is op voorstel van 'den heer Sprenger be sloten ook van de zijde der provinciale staten een adres aan de tweede kamer der staten generaal in te zenden, om van belangstelling te doen blijken in de aanhangige wetsvoorstellen betrekkelijk de exploitatie van spoor wegen en de ondersteuning van het rijk aan te vragen, vooral ten aanzien van de lijn uitgaande van Vlissin- gen naar Venlo. De vergadering wordt daarop in naam des konings gesloten. Zierikzee13 November. Z. M. heeft in plaats van wijlen den beer Gevers Leuven benoemd tot betaalmeester alhier, den beer J. Gordon Spandaw lontvanger van 'srijks belastingen te Hoogezand met I ingang van 15 November. Even als te Middelburg heeft bet stedelijk be- jstuur van Vlissingen benevens de kamers van koop- ibandel te Middelburg en Vlissingen een adres inge bonden aan de leden van de tweede kamer der stalen- JSeneraalom de krachtdadige ondersleuning der volks vertegenwoordigers in te roepen bij het behandelen ban het ontwerp van wet tot ondersteuning der aan te ïeggcn spoorwegen. Daar de project-spoorweg van Vlissingen naar Venlo inderdaad eene levenskwestie {oor deze provincie isis ieder als het ware doordron- |on van het hooge gewigt der zaaken zijn er ook bij jc grondeigenaren en handeldrijvende ingezetenen pressen in dien geest ter onderteekening in circulatie. VERSCHIJNT. Op de beestenmarkt jl. dingsdag te Goes ge houden waren ongeveer 150 stuks hoornvee aan de lijn. De verkoop ging traag van de hand daar de houders op hoogc prijzen hielden. Voor de beste werd van 150 tol f200 besteed mindere naar evenredigheid. Voorleden vrijdag nacht beeft aan den dijk van Wemeldingc een vrij belangrijke va! plaats gehad men heeft dadelijk de noodige maatregelen van voor ziening genomen de schade wordt op omstreeks f 10,000 begroot. Te Bergcn-op Zoom beersebteene nooit gekende bedrijvigheid in den mosselenhandeldie goede ver diensten aan de Bergen-op-Zoomsche en Toolsche visschers verschaft; dagelijks komen er minstens een twintigtal visschers met hunne geladene booten binnen de haven alwaar de mosselen even spoedig a f I per kar aan de landbouwers ter bemesting hunner akkers verkocht worden. Men berekent dat sedert de maand Augustas II. p. m. 12,000 karren zijn verkocht. Men schrijft uit Bozendaal Voortdurend wordt over den belgischen spoorweg zulkeen massa schoon hoornvee en paarden uitgevoerd dat meermalen treinen met 25 en meer beestenwagens bier passeren. Voegt men hierbij den uitvoer van vee naar Engeland via Rot terdam en Harlingen en naar Duitschland, uit Over ijssel en Gelderland dan kan het geen bevreemding baren dat het vee zoo hoog in prijs blijft. Uit eene opgave aanwijzende de tuchthuis- en gevangenisstraffen in 1856 door de verschillende pro vinciale geregtshoven des koningrijks opgelegd, blijkt, dat veroordeeld zijn voor den tijd van 20 tol 15 jaren 4, van 15 tot 10 jaren 32 en van 10 tot 5 jaren 189 personentot correctionele gevangenisstraf 730 en tot cellulaire gevangenisstraf 113. Wat betreft de gevangenisstraffen door de regtbanken opgelegd in 1856 zijn veroordeeld tot straf van één jaar of minder; in gezamenlijke opsluiting 8013, in eenzame opsluiting zes maanden of minder 1867 in eenzame opsluiting meer dan zes maanden 86 en tot gevangenisstraf van meer dan een jaar 412 personen. Voor de dienst van 's gouvernements schoeners en kruisbooten in Nederlandsch-Indie zijn benoodigd twee eerste machinisten die zich minstens voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren schriftelijk moeten verbinden en aan wier uilzending verbotjden is a een voorloopig tractement van f150 'smaands, in gaande met den dag van inscheping in eene Neder- landsche zeehaven voor de reis naar Batavia b, een voorschot van vier benevens eene gratificatie van twee maanden van dat voor'oopig tractementtot voorzie ning in de kosten van uitrustingals anderzins; c, vrije overtogt naar Indie, als gouvernemeatspassagier der 2de klasse onder genot der gewone scheepsvoe- dingen d bij plaatsing, na aankomst in Indie een aclivileits-tractement van f200 'smaands, met eene periodieke verhooging van f 20 's maands telken twee jaren, totdat een maximum van ƒ300'smaands zal zijn bereikt. Gegadigden dienen zich ten spoedigste bij op zegel geschreven requesten, aan te melden bij het departement van koloniën. Als een teeken dat de grond in de Haarlemmer meer begint te krimpen wordt vermeld dat men tel kens fondamenten van oude gebouwen en andere voor werpen met de ploegschaar begint te raken. Onlangs vond men een zwaard van een schip later een leer- pus in een ouden muur midden in het bouwland delfde men op vier tinnen lepels van vreemd maaksel en eene kan van minder bekenden vorm; ook een klopper van een huis en een naaldenkoker of breiko- ker. Vroeger vond men op een stuk land een scheepje met pollen, waarin 38 lullebandvormpjes enz. bene vens een zoutvat van eigenaardig maaksel met vier duiven er op. LI. zondag is na den middag brand ontstaan in de Proteslanlsche kerk te Vreeland, ten gevolge van achtergeblevene sloven die met vuur gevuld waren. Door spoedig aarigebragte hulp is men den brand gelukkig kunnen meester worden. De verzakking aan de Waalzijde te Nijmegen is op dezelfde plaats steeds toenemende. In de afgeloopen week vertoonde zich te Zwolle aan de lucht in de rigting van bet zuidoosten een ongewoon natuurverschijnsel. Een helder stralend puntoogenscbijnlijk eene ster van de eerste grootte verspreidde van zijne standplaats tot aan den horizon een zoodanigen vuurgloed, dat men bij het eerste aan schouwen daarvan in den waan geraakte een feilen brand in die streek te zien. Na verloop van ongeveer een kwartier uurs nam het fraai gekleurde licht lang PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- cn Doodberigtcnvan 1-6 regels a fl behalve hetZegelregl zamerhand af en ging in eene sterke schittering over terwijl het lichtpunt zigtbaar dalende zich met drie hoekige bewegingen als een bliksemschicht verplaatste en eindelijk, onder het aanhoudend afschieten van pinkend licht in het grijze firmament verdween. Te Hariingen had II. donderdag een droevig on geluk plaats. Een jongman sedert drie weken ge huwd en knecht in de zoutziederij van den heer Tjal- linghibezig zijnde den pekel te roeren terwijl er onder gestookt werd viel in de kookendc vloeistof. Wel had bij tegenwoordigheid van geest genoeg om er dadelijk uit te springen, maar werd toch daarna bewusteloos en deerlijk gebrand door de andere knechts gevonden. Ofschoon hem terstond geneeskundige hulp is verstrekt, bevindt hij zich thans nog in bedenkelijke!» toestand. Van den 31 October jl. tot en roet den 6 dezer zijn 41 ruudcren in de provincie Vriesland aan de be smettelijke longziekte gestorven en 5i door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars af gemaakt bedragende daardoor het totaal der geval len sedert den 1 Januarij dezes jaars 7006. Te Antwerpen zijn thans alle lijken die onder het puin van het entrepót-gebouw bedolven lagen te voorschijn gehaald. De vrouw van den vuurwerk- maker Verpoorten in dezelfde stad is overleden aan do gevolgen der brandwonden gekregen hij de ontplof fing in het door hen bewoonde huis. Verpoorten is in hechtenis genomen. De Belgische berigten stemmen daarin allen over een dat ten gevolge van het zoo gunstig weder voor den landbouw de prijzen der granen allengs vermin deren en dat ook de marktprijs der aardappelen ge durig afneemt. Sedert eenige weken is den handel in konijnen te Thielt sterk toegenomen; men telt er wekelijks 5 a 6000 stuks ter markt, en den verkoop is zeer levendig. duits ch1amd. Keulen 7 November. Het ministerie van finan cien heeft het buis M. A. von Rothschild en Sóhne ge magtigd ter algetneene kennis te brengen dat te beginnen met I dezer maand de betaalbare waarde voor het 2l/a pets. kapitaal van oude uit te loten staats schuld op 79 pet. is bepaaldnaar welken maatstaf der waarde de obligaticn der oude Oostenrijksche staats schuld worden ingewisseld tegen nieuwe obligation wier rente in Konvcnlionsmiinze wordt voldaan. Te Bolkenhain in Pruissisch Silezie heeft den 25 11. eene gebeurtenis plaats gegrepen, die de men- scbelijkheid doet gruwen. Het door een der dagbla den dienaangaande medegedeeld verbaal luidt dus Vijf kinderen namelijk drie zoontjes van den spij kermaker Hubner en twee van den schoenmaker Frk- sclie speelden in het middaguur in den tuin van dezen laatsten. De twaalfjarige pupil van den pottebakker II. een om zijne ondeugendheid algemeen beruchte knaap, voegde zich bij hen en spoorde hen aan in eene greote kist weg te kruipen, die in een kamertje stond en tot het zenden van koopwaren naar de jaarmarkten diende. Nadat de onschuldige kinderen zich in die enge ruimte hadden opeengepakt, sloot het jeugdig monster de kist digt, en zette zich op het deksel neder. Met eene duivelsche vreugde hoorde hij drie kwartier lang hun angstgeschrei hun smeeken om verlost te worden en ten laatste hunne stervenskreten aan. Toen hij eindelijk niets meer hoorde stond hij open na zich overtuigd te hebben dat zijn doel bereikt was want voor de regtbank verklaarde hij koelbloedigin tegenwoordigheid der lijken zijner slagloffersdat hij hunnen dood wildesloot hij de deur en ging weg, om rijnen vlieger op te laten. De avond daalt de in ongerustheid verkeerende moeders gaan hunne kinderen zoeken eindelijk treedt men op de aanwij zing van een meisje, dat den booswicht daar had zien binnengaan in het kamertje slaat de kist open en vindt er de vijf lijken Eerst den volgenden morgen echter werden de vermoedens door wat het meisje gezegd had opgewekttot zekerheid. Het monster, dat men uit de school deed halen, erkende onverwijld zijn wanbedrijfen voegde er, op een der lijkjes wij zende nog bijdie vooral heeft mij dringend om genade gesmeektmaar ik wilde dat zij allen zouden sterven.'' Baron Simon Sina heeft fl. 10,000 geschonken, als eerste bijdrage tot de oprigting van een Hongaar- sche landbouwmaatschappij.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1