IHlffiSClü GOURilT. Woensdag 11 November. w N.° 90. Woensdag en Zaturdag. BINNENLAND. 9,25 0,00 8,00 0,00 13,50 13,50 12, ou AH ONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van l-6regclsa f 1 behalve liet Zegelregt Provinciale Staten. Zitting van 6 November. Tegenwoordig de commissaris des konings voor zitter de griffier en 35 leden; afwezig de beeren C^JienjehBoeije Iloogenboom de Jonge Catshoekde Casembrool en van der Mandere. De notulen der vorige vergadering van 3 dezer zijn gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat tot voorzitters en on dervoorzitters der afdeelingen zijn verkozen in de eerste de beeren Ilammaclwr en Blaaubeen in de tweede de beeren van de Putte en Mazurcin de derde de heeren de Smidt en van den Bosch. Is ingekomen een adres van den concessionaris der stoombootdienst op de Wcster-Schelde oin voorschot op bet vroeger aangevraagd verhoogd subsidie of be ëindiging der overeenkomsttot onderzoek gesteld in banden eener commissie. Voorts zijn aangenomen de voorstellen van gedepu teerde statentot verkoop van slraalkeijen en puin tot wijziging van het reglement van orde voor de ver gadering van gedeputeerde staten tot verkoop van onbruikbare goederen tot daarstelling eener politie verordening op de haven van Breskens; idem provin ciale verordening op de jagt en visscherij omtrent rentelooze voorschotten tot vvegsverbetering (door de aanneming waarvan tevens afwijzend is beschikt op een nader adres der dijksdirectie van den Hoofdplaat polder) en met 21 tegen 14 stemmen verworpen dat tot het verleenen eener bijdrage voor de verbetering der haven van Brouwershaven omtrent alle welke voorstellen de algemeene verslagen van de rapporteurs der afdeelingen vooraf zijn uitgebragt. De heer Sloolenburgli berigt op bet voorstel tot verbe tering der haven van Brouwershaven. Gedeputeerde staten hebben hun voorstel in zoo ver gewijzigd, dat daarvoor slechts gedeelte ten laste der provincie zou komen, zonder dat dit subsidie de f 8000 zou mogen overtreffen en steeds onder voorwaarde, dat bet 3de plan worde gevolgd doch in plaats van een keersluis een schutsluis worde vervaardigd en het onderhoud nimmer kome ten laste der provincie. De heeren van den Bosch en Malhön beschouwen de zaak als meer van rijks- ofwel van provinciaal Zuid-lloilandsch dan van Zeeuwsch en zelf niet eens als van gemeente belangdaar de gemeenteraad van Brouwershaven van geen de minste belangstelling laat blijken en alleen de minister van binnenlandsche zaken op het verleenen van subsidie door de provincie aandringt. De heer van Cittersmeent dat eenc betrekkelijk geringe bijdrage van de provincie een bewijs van medewerking zou zijn aan helgene steeds in zoover voor de provincie van be lang is als elke verbetering aan eenig pnnt van dit gewest eene aanwinst is voor bet geheel. De openbare zitting is daarop gescheiden tot nadere bijeenroeping. ZiEittKZEE 10 November. Heden is ter openbare civiele teregtzitting der arrondissements-regtSank al hier door het openbaar ministerie geconcludeerd in de zaak van het gemeenebesl Peru eischer contra kapitein Dupuisgezagvoerder van het schip Anila, gedaagde en wel tot niet ontvankelijk verklaring van den eiscber. De regtbank heeft de uitspraak bepaald op heden over vier weken. Haamstede 8 November. Deze dag was voor de ingezetenen alhier eene zeer aangename en godsdien stige feestdag naardien hun beminde leeraar de wel eerwaarde heer D. Nieuwhof, plegtig gedachtenis mogt vieren zijner vervulde 25jarige evangeliedienst als predikant ter dezer plaatse. Het was de wensch der gemeente van haren goeden zin en opregte achting jegens den waardigen man te doen blijken waartoe de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten met den ruslenden en den in dienst zijnden onderwijzer alhier zich in den voormiddag van den 4 November jl., de datum Waarop hij zich voor 25 jaren in de namiddagsgods- dienstoefening met de woorden Hand. 8 vs. 3035 aan de gemeente verbondten zijnen huize begaven en hem onder hartelijke gclukwenschingen en zegen beden een fraai bewerkt en kostbaar mahoniehouten geschenk aapboden waarop drie toepasselijke inscrip tion in zilveren platen waren bevestigd waarvan eene betrekking had op zijne 25jarige huwelijksvereeniging met mejufvrouw L. A. G. van Hulsteijningevallen den 26 October jl.bij welke gelegenheid de genoemde autoriteiten het gelukkig echtpaar evenzeer hunnen feestgroet bragten. In de voormiddag godsdienstoefening van dezen dag werd de gemeente tot de opzettelijke feestrede van het namiddaguur voorbereid naar aanleiding der bede vervat in Matth. 6 vs. 10a- «Uw Koningrijk kome" de woorden waarmede zijn ambtsvoorganger ds. Bur- gerhoudlthans predikant te Schiedam zich in den jare 1829 als leeraar aan deze gemeente verbond. Des namiddags legde hij de woorden van 1 Sam. T vs. 12l); «Tot hiertoe beeft de Heer ons geholpen tot grondslag zijner zoo schoone leerrede die aller aandacht boeide en welke wij hopen dat door den druk algemeen verkrijgbaar zal gesteld worden. Aan het einde dier rede rigtle bij zijne kernachtige en harte lijke toespraken tot de gemeente in het algemeen tot de bovengenoemde autoriteiten onderwijzers ambts broeders en hier tegenwoordig zijnde ingezetenen van het naburige Burgh in het bijzonderterwijl na bet uitspreken zijner zegenbede door de gemeente staande en met gepaste verandering Ps. 71 vs. 12 werd aan geheven. Aan den avond van dezen dag begaven zich verscheidene ingezetenen naar zijne woning ten einde hem hunnen heilwensch aan te bieden en bragten aldaar in betamelijke vrolijkheid en dankbare vreugde eenige genoegelijke uren door. Lang zal deze feestdag bij leeraar en gemeente aan gename herinneringen achterlaten en in zegenend aan denken blijven. De Heer der Kerk spare zijnen waardigen en getrouwen Dienaar nog vele jaren en doe hem met voorldurenden lust en ijver mede werk zaam zijn aan de uitbreiding van Zijn Rijk op aarde. Meer dan ooit is thans weder eene verbetering van de haven van Middelburg te sprake gekomen en zulks hoofdzakelijk wegens het hoog jaarlijksch cijfer lot onderhoud enz. ad 18,000 in verband met den onvoldoenden toestand der haven. Hiertoe strekken twee voorstellen; het eene om de tegenwoordige haven op hare oorspronkelijke diepte met eene behoorlijke breedte te brengen en in het vervolg voor altijd tegen verdere aanlanding te bevrijden door aan haar einde eene schut- of dubbele sluis te plaatsen, welk werk in 2 jaren zou kunnen volvoerd worden en ruim 4 ton nen gouds kosten. Het andere om het havenkanaal voor tien jaren aan Ie bestedente doen uitbagger en en onderhouden ter diepte van een bepaald peil bene vens bet gedeeltelijk herstellen en geheel onderhouden der Leidijkenvan het Havenkanaal, waarvan de kosten over tien jaren ongeveer twee tonnen gouds zouden beloopeu. leder ingezeten ziet met belangstelling eene beslissing in deze te gemoel, daar de welvaart dier stad er geheel van afhangt. In de dezer dagen gehouden zitting van den ge meenteraad te Middelburg is op voorstel des voorzitters besloten een adres aan de tweede kamer der slaten-ge- neraal in te zenden waarbij de raad van zijne hooge belangstelling doet blijken ter zake der aanhangige wetsonwerpen betrekkelijk de exploitatie van spoor wegen (bij welke onder de noodzakelijkste genoemd is die van Ylissingen naar de Duitsche grenzen) met aandrang de kamer verzoekende om harerzijds de tenuitvoerlegging van dit onderwerp zooveel doenlijk te bevorderen. De arrondissements-regtbank te Middelburg heeft den 5 dezer den uilgever van het weekblad de Ekster,'' wegens het bezigen in dat blad van beleedi- gende uitdrukkingen tegen eenbepaald persoonjschuldig verklaard aan laster en veroordeeld tot eene gevange nisstraf van eene maand en eene geldboete van f 25. Z. K. H. de prins van Oranje is jl. zaturdag morgen na eene afwezigheid van ruim drie maanden, in goeden welstand in de residentie teruggekeerd. Een onrustbarend verschijnsel openbaart zich in dezen omtrek onder de aardappelen. Aanzienlijke partijen gaan soms spoedig tot verrotting over. Nog zijn aan de markt op het Spui te 's Hage door de keur meesters twee schepen met dusdanige aardappelen af gekeurd. De verschillende aardappel-kooplieden hier ter slede hebben II. maandag avond eene bijeen komst gehoudenom zoo mogelijk tot wering van het kwaad de noodige middelen te beramen. De 17 kisten, voor de Maleijers door de dame, die zich hun lot zoo zeer heeft aangetrokken in ge reedheid gebragtzijn zeer fraai. Buiten op staat de naam van ieder dervrijgesprokene met koperen spijkers benevens bet nommer dat zij in de procedure hebben gehad. Iedere kist bevat 3 buizen, 3 broeken, 3 hem den, 3 onderbroeken, 3paar kousen, 2 paar schoenen, een kam en spiegel, papier, pennen, potlood ouwels, lak, zakdoeken enz. enz. Deze kisten zullen de Ma leijers worden nagezonden. Het provinciaal gereglshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van R. Vette uil Wie- ringen die jl. dingsdag en woensdag te regtstond wegens kindermoord door de gehuwde moeder ge pleegd. Het hof heeftop de overweging, dat bare bekentenis genoegzaam bevestigd is door in bet ge ding bekende omstandigheden, baar schuldig verklaard en veroordeeld lot de straf des doods, uit te voeren binnen Amsterdam. Door den beer II. Verdonltmr. molenmaker te Zaandam is een verslag aan hel gouvernement inge leverd omtrent een plan door hem voorgesteld ter zake van droogmaking van het 1,1 door middel van kanalisatie en van afsluiting der Zuiderzee van het IJ door liet leggen van eeneii dijk van den paardenboek te Amsterdam tot Schellingwoude met de noodige dui kers en zeesluizendie ten allen tijde zoude kunnen schutten, zonder dat daardoor de overgang van rijtuigen of passagiers in eenig opzigt gestremd wordt. Amsterdam zou daardoor aan bet noordelijk deel van Holland verbonden worden en noch de aanslibbing, noch de vloed kon eenig nadeel aanbrengen. Ook de vrees voor doorbraak te Assendelft zou geheel weggenomen en op het onderhoud der zeeweringen en oeverwerken zou jaarlijks eene som van p. m. f 200,00!) bespaard worden. De scheepvaart zou door deze kanalisatie eene aanmerkelijke verbetering on dergaan. Bij de uitvoering van zulk ontwerp te ver krijgen gronden zouden een heerlijk bouwland opleve- rcnN "JSog verneemt men dat genoemde Verdonk van de verschillende gemeentebesturen die tot deze on derneming in betrekking zouden staan, allergunstigste berigten heeft ingewonnen en dat zij met belangstel ling lectuur zijner missive hebben genomen. Men meldt uit Amsterdam het volgende. In het laatste gedeelte der vorige maand kwam eene vrouw bij een kaslhouder van gouden en zilveren werken en verzocht uit naam van een ambtenaar op het raadhuis, haar eenige gouden ringen ter bezigti- ging te willen medegeven. De kaslhouder gaf baar zeven gouden ringen en eene dienstbode mede. Op liet raadhuis gekomenging de vrouw met de ringen naar binnen en liet de dienstbode in bet portaal wach ten zeggende dat zij ze dien heer zou laten zien. Zij kwam echter spoedig terug en verzocht de dienst bode te willen wachten daar de ambtenaar aanstonds zelf naar buiten zou komen om het antwoord mede te deelen, waarop zij bet raadhuis uitging. Dit duurde nog al lang zoodat de dienstbode eindelijk zelf naar binnen trad en de in de kamer aanwezige hee ren om de ringen vroeg. Als uit de lucht gevallen verklaarden zij niets van de zaak af te weten. De dienstbode ging daarna tot den kasthouder terugdie aan de politie van een en ander aangifte deed. Deze deed ijverige nasporing waaruit bleek dat de vrouw op het kantoor was gekomen om te vragen hoeveel een patent voor een eijerenwinkcl kostalsmede dat de ringen tegen ƒ3 per stuk waren beleend. Zij zelve werd spoedig daarna gearresteerd. Heden stond zij voor de arr.-regtbank te regt. De officier van justitie eisebte dat zij veroordeeld zou worden tot 18 maanden gevangenisstraf en f 25 boete, waartoe zij ook werd veroordeeld. Men meldt uit 's Hertogenbosch van 6 Nov. Door zekere v. d. L.... koperslagersknecht van F...... is te St. Michiels-Geslel een valsche gulden uitgegeven de maréchaussée's daarvan onderrigl hebben dien persoon in verzekerde bewaring genomen en bij hem in zijne zakken nog 4 andere dergelijke valsche guldens gevonden. Men meldt uit 's Hertogenbosch van 7 dezer Wij vernemen thans dat, behalve de meerdere voor deden die aan le en 2e luitenants van het leger hier te lande zijn aangeboden om als gedetacheerd voor 5 jaren in Ned.-Oost-lndie dienst te doenook 25 kapiteins der infanterie zijn gevraagd. Uit Roozendaal wordt gemeld dat voor een paar dagen twee houtsprokkelaarseen man en eene vrouw aldaar over hel spoor gingen. Ten zelfden tijd naderde een trein dien de vrouw nogjuist ontweek; doch daarna omziende zag zijtot baren grootcn schrik dat de wagens haren man over den bals gin- k

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1