1RKZEESCHE COURAMT. Zaturdag 1 November. tf.° 89. 185? Woensdag en Zaturdag. BESTUREN |\I)11N1STRATIEN NIEUWSTIJDINGEN BINNENLAND. ABONNEME NTS-PRIJS Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodber'ujlen van 1-6regels d 1 behalve hel Zegelregl Provinciale Staten. Avondzitting van 3 November. Tegenwoordig de commissaris des koningsvoorzitter35 ledenen de griffier. Afwezig de heeren de CasembróotHoogenboomvan Voorst Catshoek, Schuurbeque Boeije en de Jonge metUittenhooven en van der M andere zonder kennisgeving. De zitting in naam des konings geopend zijndewordt de heer Schout Velthuys, wiens geloofsbrieven in de vorige vergadering reeds zijn goedgekeurd en tot wiens toelating is besloten, door den heer grif fier binnengeleidwaarop hij de voorgeschrevene eeden aflegt en zitting neemt. Voor kennisgeving worden aangenomen a. ingekomene brieven van de heeren de Casembroot, Hoogen boom van Voorst Catshoek, Schuurbeque Boeije en de Jonge, houdende mededeeling dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen b. een koninklijk besluit van den 28 Aug. 1857 houdende goed keuring van de besluiten der staten van den 10 Julij 1857strek kende om te beschikken over eene som van 500, uit den post van onvoorziene uitgaven der provinciale huishoudelijke begrooting van 1857 tot bestrijding der kosten van eene hulpaanlegplaats aan het veer van het Sloc; van den 11 Julij 1857 no. 6 en 7, tot wijziging der begrootingen van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van 185G en 1857 en van den 10 Julij 1S57 no. 14 tot aankoop van den noodigen grond ter plaatsing van een tolhuis op den weg van Neuzen naar Axel c. idem van den 9 Sept. 1857 no. 68, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven voor 1858 d. idem van den 19 Oct. 1857 no. 64, houdende goedkeuring van het besluit der staten van den 10 Julij te voren, betrekkelijk de rekening en'verantwoording van gedeputeerde staten over 1855; e. missive van den minister van binnenl. zaken van den 24 Sept. 1S57 no. 156, 2de afd., metden staat van geraamde kosten voor het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, voor 1858; terwijl naar de afdeelingen zijn verzonden de ter tafel gebragte voorstellen van gedeputeerde staten 1. omtrent de aanvragen om rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen; 2. tot het verleenen eener bijdrage uit de provinciale kas voor de verbetering der haven van Brouwershaven3. tot ver koop van oude straatkeijen en puin van den weg van Zierikzee naar het Zijpe; 4. tot het doen verkoopen van eenige voorwerpeneigen dom der provincie en voor haar van geen nut of gebruik5. met een nader ontwerp van een reglement voor de haven van Breskens; 6. tot vaststelling eener provinciale verordening omtrent de uitoefe ning der jagt en visscherij7. tot wijziging van art. 1 van het re glement van orde voor de vergadering van gedeputeerde staten. De voorzitter herinnert alsnu dat, naar het in de zomervergadering genomen besluit, de van de polderbesturen ingewonnen beschouwingen omtrent het ontworpen algemeen provinciaal polder-reglement, gedrukt en rondgedeeld zijn waaróm hij voorstelt dat ontwerp thans met de daartoe betrekkelijke stukken in de afdeelingen te doen onderzoeken. Daarna overgaande tot de loting voor de afdeelingen merkt de voorzitter op datbehalve de leden van gedeputeerde staten 29 leden tegenwoordig zijnde, twee afdeelingen uit 10 en de derde uit 9 leden zamengosteld moet zijn. Door het lot worden aangewezen als leden van de eerste afdeeling, de heeren HoffmanBlaaubeenvan EekHammacher Callenfels Pierssens, Sergeant, Cau, de Lange en van Deinse, benevens als leden van gedeputeerde staten de heeren van der Bilt en Eokker tweede afdeelingde heeren Lantsheer, SnijderMatlionMazure Schout Velthuys van der Have, BenteynEransen van de Putte, Vader en Hombach en de leden van gedeputeerde staten de heeren Vis en de Jonge van Ellemeet derde afdeeling: de heeren Kakebeekevan den Bosch, Egberts Itisseeuvv, Moolenburgli, Onghena, Dronkers, Buteux, de Smidt en Sprenger, alsmede de heeren van Citters en Becius als leden van gedeputeerde staten. De zitting wordt alsnu tot nadere bijeenroeping gesloten. NOTIFICATIE. De Gedeputeerde Staten van Zeeland doen te we ten datmet wijziging van hun besluit van den 23 dezer no. 2 Provinciaalblad no. 83) door henin hunne vergadering van hedenis vastgesteld hetgeen volgt Artikel 1. De van Haaften-polder en de daaraan- grenzende Hollare-polder, beide gelegen onder Oud Vos- semeer, worden verklaard als door de longziekte te zijn besmet. De bepaling van art. 2 van het besluit van den 23 October 1857 no. 2 Provinciaalblad no. 83) blijft op den eerstgcmelden polder van toepassing en wordt insgelijks van kracht voor zooveel den Hollare nolder betreft. Art. 2. A/s verdacht van de longziekte worden ver klaard de Vrijbergsche polders onder voorschrevene gemeenteen het gedeelte van den mede onder Oud Vossemeer gelegenHikkepolder hetwelk is be grensd als volgt Ten noorden door de polders van Vrijberglie en den Bollare-Polder Ten westen door den Hikschen dijk Ten zuiden door de Hiksche Kreek, en Ten oosten door den dijk van de Eendragt. In dat gedeelte zal geen uitvoer van rundvee mogen geschieden dan op schriftelijke vergunning van den 'iommissaris des Konings en zulks op den voet en de wijzebepaald hij art. 4 van het reglement lot voor koming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee in Zeeland. De in- en vervoer is aldaar geoorloofd. Art. 3. De Burgemeester van Oud-Vossemeerwordt belast met de stipte nakoming van deze en de verdere beschikkingen die ter zake zijn of nog zullen worden medegedeeld. Art. 4. Dit besluit treedt in werking met den dag van zijne afkondiging. Hetzelve zal gedrukt en in al de gemeenten van de kantons ZierikzeeBrouwershaven en Tholen door de zorg van Burgemeester en Wethouders aangeplakt worden. Het zal almede in het Provinciaalblad worden opgenomen. Gegeven te Middelburg den 30 October 1857. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS, Voorzitter. S. van der SWALME Griffier. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden dat het aanvullings kohier der Betasting op de Hondenin deze gemeente over het loopende dienstjaar op heden door hen voor- loopig is vastgesteld en van Maandag den 9 dezer, ge durende veertien dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Gemeente-Secretarie waarvan deze openbare kennisgeving geschiedtkrachlens art. 264 der Gemeente-wet. Zierikzee4 November 1857. C. J. FOKKER Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. Zierikzee 5 November. Op de heden alhier gehoudene openbare tentoonstelling van hoornvee zijn in het geheel aangevoerd 115 stuks waarna door de sociëteit: Tol Nul en Genoegen, aan de navolgende veehouders prijzen, premien en getuigschriften zijn toegekend voor het schoonst gekeurde rundveete weten aan de wed. T. Gloude J. Kooiman en C. van Westen te Zierikzee B. Boogaarl en J. Koopman te Nieuwerkerk 1. Hocke en C. van Nieuwenhuijzete Noordgouwe, en A. Moolenburgh te Eikerzee terwijl het grootst getal vet vee is aangevoerd door de wed. T. Gloude te Zierikzee en het grootst getal rundvee, buiten het poortambacht aangevoerd door C. van Nteuwenhuize te Noordgouwewaarvoor ook premien waren uitgeloofd. Tot groote vreugde zijner betrekkingen keerde te Ylissingen terug de sedert eenigen tijd dood gewaande loods Dierendonckvan de Ifamburgsche stoomboot de Comeeldie in den nacht van 24 op 25 Oct. in aanzei ling is geweest met de stoomboot Willem de Derde, waardoor 3 man over boord zijn geraakt. Na twee dagen en een nacht op eene plank gedobberd te hebben, kwam bij eindelijk te Texel aan. Ten gevolge van het vertrek op 1 dezer der drie oorlogschepen uit Ylissingen naar Oost-lndie waarop de zeventien vrijgesproken Javanen zijn ingescheept heeft de voorgenomen verzending van kisten en goe deren die in gereedheid werd gebragt en uit de resi dentie zou hebben plaats gehad, vooreerst geen gevolg kunnen hebben. De tweede kamer der staten generaal is ter her vatting harer werkzaamheden opgeroepen tegen dings- dag den 10 dezer des namiddags ten 2 ure. Uit de van regeringswege opgemaakte statis tiek nopens handel en scheepvaart over 1856 blijkt dat in dat jaar hebben bedragen: de algemcene in voer eene waarde van bijna 412 millioen gulden; de invoer tot verbruik ruim 294 millioen gulden de al- gemeene uitvoer ruim 338 millioen; de uitvoer uit het vrije verkeer bijna 226 millioen; en de uitvoer in doorvoer ruim 112 millioen. De commissie uit de vereenigingtotoprigtingvan een gedenktceken ter core van Luther te Worms beeft van hare derde vierendeelsjaarszitting verslag gege ven. De belangstelling voor dit gedenktceken neemt steeds toe onder de Protestanten van alle landen. De som der bijdragen, welke op 18 Julij bedroeg 21,399 fl. is sedert gestegen tot 38,532 fl. Voorliet bedoeldege- denkteeken op een grootschen voet moet ongeveer 60,000 tkalers vereisebt worden. Op het adres van de heeren D. van Nulk en J. H. W. Kehrerassuradeurs te Amsterdam, heeft Z. Al. bewilliging verleend tot de oprigting eener naam- Iooze vennootschap: de derde Hollandsche Verzekering- compagnie. Volgens onlvaDgen mededeeling zijn den 27 Oct. II. uit het wrak der Luline nog geborgen 39 stuks heele Spaansche mallen doch schijnt men alsnu de verdere pogingen tot berging tot het voorjaar te willen uitstellen. I Men meldt uit Laren van 31 Oct. Heden mor gen circa 4 ure is er een hevige brand uitgebarsten in eene weverij alhierwaardoor de naastaangelegen boerderij met al het vee eene prooi der vlammen isge- worden. De oorzaak van den brand wordt toege schreven aan eene kat, die, te na bij het vuur geko men, zich de haren brandde en aldus met brandend haar in angst in het werk of pluis geloopen is. Alleen de menschen en de paarden zijn gered. In een oud vervallen huis te Sprang vroeger ge naamd de Oranjeboom hetwelk thans totscbuuren stalling wordt ingerigtzijn door den tegenwoordigen eigenaar D. Kuystenonderscheidene oude driegulden stukken en acht-en-twintigen uitgegraven tot een be drag van ƒ180 a ƒ200 waarschijnlijk ten tijde der Fransche overheersching door een der bewoners aldaar in den grond verborgen. Alen meldt uit Sneek van 1 dezer. Nadat in den afgeloopen nacht in eene weide nabij deze stad al weder eenige schapen ditmaal drie op eene afgrijse lijke wijze waren vermoord geworden en slechts het vet uitgescheurd en medegenomen was, heeft onze ijverige policie, op vermoeden eene huiszoeking hij drie ver dachte personen bewerkstelligd met dat gevolgdat men bij allen het ontvreemde heeft bevonden. Dien tengevolge zijn zij dan ook gearresteerd en aan de ju stitie overgeleverd Hossel Bloksma, P. Kramer en G. Mensingalle alhier wonende, de laatste reeds her haalde malen op 23jarigen leeftijd tot tuchthuisstraffen veroordeeld. Uit Harderwijk wordt gemeld dat de aanwezig heid der voor de koloniën aangeworvcne troepen eene voortdurende ergernis en schrik voor de bewoners al daar blijft uitmaken. Vechtpartijen zijn er aan de orde van den dag dezer dagen keerden onderscheidene sol dalen gewond uit bet gevecht terug den volgenden avond was er weder een hevige strijd tusschen een 50 a 60 tal op hetpunt van uitte breken toen gelukkig nog bij lijds de belhamels doorde politie in verzekerde bewaring werden genomen. Uit een brief van de beroemde reizigster Ida Pfeiffer den 23 Junij II. te Tananarva (Madagascar) geschrevenblijkt dat zij aldaar zeer tevreden en bij zonder wel ontvangen was. Daags te voren was zij aan het hof uitgeuoodigd om klavier te spelen en zij verwierf daardoor zoo grooten bijval, dat de koningin haar eene menigte gevogelte en cijeren ais blijk van haar welgevallen toezond. Volgens beriglen van de Kaap de Goede Hoop tot 22 Augustus hcerschte in die volksplanting rust. Drie regemenlen en twee compagnien artillerie waren naar Indie opgezonden. De Kaffers op de grenzen stierven bij honderden van gebrek en verscheidene duizenden waren in de kolonie gekomen alwaar zij door de inwoners werden gevoed en gekleed. Bij de ontruiming van het ingestorte gebouw van het enlrepöt lejAntwerpen is men er zondag voor middag in geslaagdeen der slagtoffers, zekere Mertens, een werkman bij het Entrepót zonder de minste kwetsuur van onder de puinhoopen te redden. Deze wonderbare redding heeft zich volgender wijze toege dragen Nadat men sedert de ramp had plaats gehad onafgebroken aan de wegruiming der puinhoopen had gearbeid was besloten zondag middag ten twaalf ure de werkzaamheden te staken ten einde de mineurs die onder de leiding van kapitein Demarleau reeds drie volle dagen werkzaam waren, eenige rustte gunnen en dan maandag morgen de werkzaamheden met nieu wen lust te hervatten. Twintig minuten voor twaalf ure kwam een pbotografist op het tooneel d er verwoes ting ten einde eene afbeelding daarvan te vervaardi gen toen de toestel gereed was werd last gegeven aan de jagers en de mineurs die o*p en bij de puin hoopen werkzaam waren zich eenige oogenblikken onbewegelijk stil te houdenten einde de photogra- fiscbe afbeelding te beter te de,en gelukken. Zulks veroorzaakte eenige oogenblikken van algemeeue stilte en terwijl nu iedereen 'zweeg en niemand zich verroerde meende men eenige kreten te hooren welke al duidelijker en duidelijker werden klaarblij kelijk waren het kreten van een ongelukkige die om hulp riep. Men rigte zich naar de plaats van waar het geroep kwam en na eenig zoeken ontwaarde men dat het de kreten waren van een der slagtoffers van de ramp, die nog leefde en die er thans in slaagde zich te

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1