Woensdag 4 November. N.° 88. Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN r"""™ o i wd- een ABONNEMENTS-PRIJS VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIES ïi en Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan 1-6regels a, fi behalve lietZegelregt hrkzeesghe :e het niet uur, welke a des afge- Ier te Bees- oerad ennis vrien- - .°P huize t bij- de door neene Socie- ijken. iit taris elling wordt iet te arvati nden mrnet BINNENLAND. Zierikzee 30 October. Heden avond had in de concertzaal alhier, de buitengewone vergadering plaats van leden en donateurs der vereeniging voor Zeeuwsche Muziekfeesten die zoo als wij wel dachten de beste resultaten heeft opgeleverd. In die vergadering werd bepaald dat het 5de Zeeuwsche Muziekfeest in Junij van het jaar 1858 te Zierikzee zal gehouden worden terwijl tot leden van het comité met de regeling er van belastbenoemd zijn de hoeren jhr. W. M. II. de Jonge mr. C. van der Lek de Clercg jhr. mr. M. J. Schnnrbeque Boeije mr. B. C. Call, mr. C. J. Fokker, II. G. Unlock Houwer en jhr. mr. J. H. P. van Doorn. Wij wenschen allen die aan die aanslaande feest viering zullen medewerken den besten uitslag op hunne pogingen toe en verheugen ons over het geluk, dat de stad onzer inwoning is te beurt gevallen nu zij in de rei opgenomen is van die sleden in ons vader land waar de muziek op grootcr schaal beoefend wordt dan tot heden toe hier het geval geweest is. Wij vernemen verder dat de heer C. Eisnerstedelijk muziekdirecteur alhieris benoemd tot directeur en o. a. de vocaalwerken die ten gekoore zullen gebragt worden, bestaan in het oratorium j Samson'' van Handel, de drie Hijmnen, van v. Beethoven en de 42ste Psalm (opus 42) van F. Mendelsohn Bartholdy. Door den kerkcraad der Hervormde gemeente te Drempt (cl. Zutpheq) is een drietal kandidaten ge- vormd bestaande uit de heeren D. S. van AalstA. Barenbrugli en R J. Jungius. Men schrijft uit Oisterwijk van 2G October. Naar men verneemt ontving de begaafde predikant van het naburige Oirschotds. M.C. van Oosterzeedezer dagen een zeer vleijend en hartelijk schrijven met een daarbij gevoegd portret van den beroemden Geneefschen leeraar Bungenerals een bewijs van diens sympatic voor de keurige vertaling, welke door ds. van Oosierzee van Bungeners laatste geschriften Ghrist, el le siècle en de Quatre discours etc. werd geleverd. - In eenejl dingsdag te Middelburg gehouden ver gadering van het departement der maatschappij ter be vordering van nijverheid aldaar, is besloten tothethouden eetior tentoonstelling, hoofdzakelijkvauvoorwerpen van nijverheid uit de provincie Zeeland in den zomer van het volgend jaar. - Z. M. den koning heeft jl. donderdag in een bijzonder gehoor ontvangen eeue commissie uit de algemeene synode zamengesteld uit de heeren ds. •tan Doesburghj president ds. Timmers Verhoevense- ivelaris en twee leden. De vergaderingen van de ynode zuilen naar men verzekert, nog ongeveer 14 agen duren. Be minister van oorlog heeft de onderschei en militaire autoriteiten van het wapen der kaval- lerie en artillerie bekend gemaakt dat van de man schappen der bedoelde wapens welke genegen en geschikt zijn om bij de Oostindische troepen over te gaan de tot dusverre uitgeloofde premie van {SO met f '20 zal worden verhoogd, en alzoo worden gebragt op f 100 per man. !)e Hervormde kerk der gemeente Spijkenisse heeft ten geschenke ontvangen een zwaar volledig prachtig zilveren nachtmaal-servies beslaande uit een groolen en twee kleinere schotels eene schenk- of wijnkan en vier bekers, alsmede een zilveren doop hekken met standaard alles fraai en gegraveerd met toepasselijke inscription. Op de achterzijde van den grooten schotel is de naam der geefster vermeld. Be Java-Bode deelt het volgende extract mede uit hel journal van het Ned. barkschip Vrije Handelkapt. I L. Stender In den avond van den 27 Julij 1857, ongeveer kwart over elf ure stootte het schip en bij nader onderzoek l'eck dat het op een koraalrif zat. Geene branding ford echter door ons bespeurd, alleen hier en daar wille 'lekken in het water, in de gedaante van zeekwallen, ^'ij brasten de ra's tegen, om zoo mogelijk hel schip er *eder te doen afdrijven, doch te vergeefs. Wij hadden 'oor tien voet water bij het schip en achter geen grond, Joodat wij dadelijk de booten uitzetten, den ballast over koord wierpen om het schip te ligten en levens om met oo boot een werpanker in bet w. z. w. uit te brengen "och wij vonden op ongeveer een achtste kabellengte ';'o het rif, ten westen van het schip, geen grond meer. "tj geiden de zeilen op en haalden de lijzeils neer. Na van het rif en hadden vallend water. Wij.peilden de pompen, doch vonden niet meerwaterdan gewoonlijk het schip stootte zwaar door de branding, die meer en meer toenam met het vallen van het water, lichter rees het water hoe langer hoe hooger in het ruim wij wier pen nog steeds ballast over boord en hielden de pompen gaande. Ongeveer 5 ure des morgens bevonden wij dat het water met geweld voor in het schip stroomde. Geen kans meer ziende om bet schip te redden zoo laadden wij eenige provisien water, scheepspapieren, instrumenten enz. in de booten, ten einde dezelve, als mede de manschappen, indien het mogelijk was, te red den. Hiermede bezig zijnde zagen wij, omstreeks 7 ure een schip in hetn. t. o.heschen de vlaggen op, deden noodschoten en zonden dadelijk den tweeden stuurman met 4 man in de giek naar genoemd schip om hulp te verzoeken. Het bovengemelde schip, hetwelk later de Tonia, kapt. Zeeman, bleekte zijn werkte naar ons op. Omstreeks 11 ure verliet de equipage de Vrije Handel en ging over in de booten doch de kapitein wilde vol strekt voor den avond het schip niet verlaten, ofschoon het water reeds aan stuurboord op het dek stond en zond ons met de booten weg naar meergenoemd schip ten einde aldaar zoo mogelijk te worden bijgestaan. Wij kwamen aldaar ongeveer ten 1 ure 30 min. aan losten de booten spoedig en gingen onmiddelijk met de middelboot weder van boord met 3 man van de equi page van de Tonia en 4 man met den eersten en tweeden stuurman van de Vrije Handelom den kapitein af te halen. Dan alvorens twee scheepslengten ver geroeid te zijn, zagen wij dat de Vrije Handel weer op zijde viel en een oogenblik daarna geheel verdween. Wij span den alle krachten in om de plaats van het schip te be reiken kapitein Zeeman zond ook nog den opperstuur man met 4 man der equipage naar het schip af, doeti alles was vruchtelooswant toen wij op de plaats kwa men alwaar naar onze gissing het schip moest gezonken zijn zagen wij niets meer van hetzelve, noch ook eenig spoor van den kapitein. Geen kans meer ziende om den kapitein of iels anders te redden zoo keerden de booten weder terug naar boord van de Tonia alwaar allen zoomede al het geredde, werden opgenomen. Gedurende het roeijen naar de plaats alwaar naar onze gissing het schip moest gezonken zijn werden wij nu en dan overvallen dooi zware regenbuijen met dikke lucht en tamelijk harden wind, hetgeen ons noodzaakte om zoo spoedig mogelijk naar boord van meergemelde bodem terug te keeren, te meer nog omdat de zee hoog begon te loopen de klippen hier en daar op hel rif weder boven kwamen de zee op het rif zelve stond te branden en de avond begon te vallen en het met den donker en dikke lucht niet onmogelijk zou zijn geweest het voormelde schip uit het gezigt te verliezen. Bovengemelde daadzaken mededeelende, kunnen wij niet genoeg de edele en menschlievende pogingen prij zen welke kapitein Zeeman onvermoeid in liet werk heeft gesteld om ons schipbreukelingen te helpen, zoo wel door het nader opwerken met zijn schip tot de plaats des ongeluks, als door hulp toe te zenden zoowel van stuurlieden als equipage en wij brengen dan ook hem hiervoor onzen innigstcn dank toe hopende dat de goede God hem voor dergelijke ongelukken moge be waren want wij zijn naast God onze behoudenis aan dien wakkeren zeeman verschuldigd. Volgens zeer geloofwaardige berigten uit Java bevindt zich de kina-cultuur aldaar in een zeer gunsti- gen staat en worden daardoor de ongunstige geruchten welke hier le lande dienaangaande nu en dan rondliepen ten eenenmale wederlegd. Men schrijft uit Brussel het volgende: Yoor vier jaren werd aan den eigenaar van het bótel des Ëtrangers een koffertje afgeleverd, door een kruijer die naar zijn zeggendoor een Ën- gelschman was gezondenom eene kamer to be stellen legen den volgenden dag. Aan dit verzoek werd voldaan, doch noch dien, noch den volgenden dag verscheen de gast, zoodat men eindelijk zijne komst betwijfelende den koffer op zolder plaatste waar men dien weldra vergat. Maar ten gevolge van het verhaal der dagbladen van den le Londen gepleegden moord kwam de gedachte bij de kaste leiuop, om eens den inhoud van den koffer te on derzoeken hetgeen hij deed. Tot zijne verbazing vond hij daarin in stede van de bewijzen ecner ge vreesde misdaad eene waarde aan bankbiljetten van 60,000 p. st. of 1,500,000 fr. De koffer en zijn inhoud werden aan de bevoegde autoriteit afgele verd. Duizend onderstellingen kwamen in omloop; was de eigenaar plotseling overleden of vermoord, of was hij een dief, genoodzaakt om veiligheids halve zijn bait in den steek te laten Door de po- licie werden de bankbiljetten aan het Engelscbe ge zantschap ter hand gesteld hetwelk er een drietal van naar Londen zond om ze daar te doen onder zoeken. Een telcgraphisch berigt der bank van Engeland verklaarde de bankbiljetten voor valsch. De namaking was zoo volkomen en sommige waren met handteekening van Fransche bankiershuizen die allen naauwkeurig waren nagebootst, voorzien dat de wisselaars van Brussel aangeboden hadden ze legen geld in te ruilen. Loudensche poiicie-beamhten zui len zich hier ter stede met deze zonderlinge zaak ko men bezig houden. Aan het entrepöt te Antwerpen heeft jl. donder dag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. !n een der gebouwen hoorde men een der staadvinken kraken waarvan de oppermagazijnmeester terstond den aan nemer der onderhoudswerken deed kennis geven, ten einde de noodige schoringen aan te brengen terwijl last werd gegeven een gedeelte der koopmanschappen, bestaande in kolïij, suiker en rijst, welke zich op de bovenverdiepingen bevonden te verplaatsen. Naau- welijks had men dezen arbeid aangevangenof het gebouw stortte grootendeels inwaarbij verscheiden werklieden onder de puinhoopen bedolven werden. Het looneel der verwoesting leverde een vreeselijk schouwspel op en pogingen tot redding der daaronder bedolvenen, gingen met groot gevaar gepaard men mogt er echter in slagen twee der slagloffers te redden en men was ook op het punt eenderde te hereiken, toen eenige halken verschoven, ten gevolge waarvan deze persoon onder eene onafzienbare massa koopmanschap pen op nieuw bedolven werd, zonder hoop om hem te redden. De arbeid om de puinhoopen en de koopman schappen weg te ruimen wordt steeds voortgezet doch herhaaldelijk heeft men dien moeten staken daar men voor nieuwe instortingen beducht was. De compagnie mineurs, onder hevel van den kapitein Dumarteau, bewijst goede diensten. Aan het ingestorte gebouw van het entrepót worden de ontruimingswerken druk voortgezet doch men is er nog niet in geslaagd slagtoffers van onder de puinhoopen weg te balen twee geheel misvormde lijken heeft men echter ontdekt maar hot is nog niet mogelijk geweest daarbij te komen. BtlITEiLAI B. r n a m ei a x s s. Parijs 30 October. De generaal Cavcagnac is eer gisteren avond ten zes ure terwijl hij op zijn land goed te Ourne in de nabijheid der stad Tours ter jagt wasaan de gevolgen van eene polsadcrbrcuk plotseling overleden. Zijn lijk is heden herwaarts overgebragt en zal morgen middag plegtig worden begraven. Van regerings wege is bevolen den over ledene alle eer te bewijzen. Tegen het aanstaand voorjaar zullen in Frank rijk, in stede van 80,00040,000 man onder de wa penen worden geroepen. Het Journal du Loirct behelst een artikel dat hoofdzakelijk hierop nederkomtSedert ongeveer eene maand is de heer 31. B.., de zoon bankier te Montargis, spoorloos verdwenen. Hij was zeer ge lukkig gehuwd en had een nog zeer jong kind ter wijl tusschen hem en zijnen vader, vrederegter aldaar, de beste verstandhouding hccrschte ea de vermiste de algemeene achting genoot. Aan tegenspoeden in zaken valt, hij het zoeken naar de oorzaak zijner ver dwijning, evenmin als aan oneenigheden in gezin of familie te denken. Deze heer nu vertrok ongeveer vier weken geleden met eene waarde van 11,000 fr. in bankpapier, die voor zijnen correspondent bestemd waren naar Orleans. Bij zijne aankomst aldaar ver nemende dat hij ais hij zich van den spoorweg be diende dienzelfden dag heen en weder naar Parijs zou kunnen gaan, begaf hij zich derwaartsmaar overnachtte door zijne zaken langer dan hij gedacht had opgehoudenin zija gewoon hotel hetwelk hij den volgenden morgen verliet om naar het station van den spoorweg te gaan en naar Orleans terug te keeren. Sedert het oogeublik dat hij genoemd hótel ver liet is niels meer van hem vernomen en zijn alle na sporingen der policie vruchteloos gebleven. Nn be slaat de waarschijnlijkheid dat hij het slagtoffer eener misdaad is geworden en brengt men de duisterheid welke ten opzigte van zijn lot heerscht met bet te Lon den aangevangen onderzoek wegens de ontdekking bij

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1