ZIE1USZEESGHE GODBANT. P8.° 87. Zaturdag 31 October. Woensdag en Zaturdag. MWSTIJDM AH ONNEM E NTS-PR IJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6regels d f 1 behalve liet Zegelregt BINNENLAND. Zieuikzee 28 October. Het concert 'op'gisleren avond door den heer C. Eisner, ter zijncrjbenefice gegeven, werd met de tegenwoordigheid jvan een talrijk publiek vereerd en heeft veel genoegen ver schaft. Verdienstelijke dilettanten hebben dit concert opgeluisterd. Ook het mannenkoor verleende zijne welwillende medewerking terwijl het orchest zich met lof van zijne,taak kweet. De goede uilslagjvan dit concert zal gewis den concertgever lot aanmoediging zijn, om al zijn tijd en zijne beste krachten aan de toonkunst ie blijven wijden. Ingevolge art. 64 der provinciale wetzullen de staten der onderscheidene provinciën opdingsdag 3 No vember aanstaande ,inde hoofdplaatsen der verschil- lendcgewcsten bijeenkomen tol het houden van hunne gewone najaars-vergadering. Te Ilergen-op-Zoom is in de raadsvergadering van 26 dezer goedgekeurd de levering van het gazlicht uit steenkolen ten behoeve dezer stad, voor [een tijdvak van 20 jaren in te gaan primo October 1858aan genomen door de heeren gebroeders Asselbergs fabri- kanteu aldaar woonachtig. Naar wij vernemen is het handels-tractaat tusschen Nederland en Belgie geslotenzoodat de daarover gevoerde onderhandelingen lot een goed einde hebben geleid. Eenige dagen geleden werd uit 'sGravenhageon der de bewijzen der voorde aldaar teregtstaande Ma- leijers heerschende sympathieook vermeld dat eene aanzienlijke dame die vroeger in de Oost woondeaan elk der van reglsvervolging ontslagene 18 Maleijerseen zilveren horologie lot afscheid had ter hand gesteld. Dat berigt blijkt [hans wel voorbarig geweest te zijn maar de zaak zelve heeft zich nu toch verwezenlijkt. Genoemde dame immers heeft zich in bet Zeemanshuis te Botterdam aangemeld en bij 17 der op vrije voeten gestelde Indische zeelieden die aldaar gehuisvest zijn, toegelaten, ieder van hen een zilveren horologie over handigd terwijl zij, op het vernemen dat de acht tiende naar het ziekenhuis was overgehragtook der waarts is gegaan dien persoon verkwikkingen ver schaft en hem de toezegging van een zilveren horo logie, na zijne herstelling, gedaan heeft. Voorts zou zij gezorgd hebben dat al deze zeelieden behoorlijk van schoeisel voorzien worden en de belofte hebben gedaan om, als zij weder voor de reis worden aangemonsterd ook voor hunne verdere kleeding te zullen zorgen. Nadat de heeren regter-commissaris en officier van justitie zich twee dagen hebben bezig gehouden met de instructie der gruwelijke daad betrekkelijk den gepleegdcn moord, die in het begin van 1851 op den schipper van Hoogstraten te Grave zoude hebben plaats gehad, en tot welk onderzoek het verwijt van den zoon tot den vader, als den dader daarvan, heeft aan leiding gegeven en eene menigte getuigen gehoord zijn, zijn tweeder voorioopig gearresteerde dochters ont slagen, doch eene daarvan met den vader dezer dagen gevankelijk naar 's Bosch gebragt, zoodat men meent te mogen gelooven, dat de instructie genoegzame be zwaren tegen beide laatstgenoemden moet hebben op geleverd. Algemeen hoopt men dat het der zoo ijve rige bemoeijingen van genoemde heeren moge geluk ken het noodige licht over die steeds zoo duistere zaak te verkrijgen. De Luxemburgsche regering heeft aan negen afgevaardigden die tot de oppositie behooren en tevens ambtenaren zijn, verklaard, dat zij geene zitting in de stenden mogen nemen indien zij hunne betrek king willen blijven behouden. Zes hunner hebben daarop hunne betrekking vaarwel gezegd om zitting te nemen drie hebben daartegen voor hun mandaat kedankthet zijn twee notarissen en een lid der ge neeskundige commissie. Er zullen dus op nieuw drie erkiezingen moeten plaats hebben. In Belgie begint men zich thans op vrij ruime clraal toe te leggen op de vangst van zee-sterren .asléries) welke den landman lot eene krachtige mest stof dienen. Te Gilly hij Charleroi, is veriedene week een koopman P. van den Plas genaamd en 69 jaren oud, oor zijne vrouw vau 34 jaren met wie hij eerst sinds on jaar gehuwd was ten gevolge van huisselijke twist P eene gruwelijke wijze vermoord geworden waarin j door haren broeder, die bij hen inwoonde, is bijge- i laan. Toen de policie de kamer binnendrongwaar de moord begaan was, vond men alom bebloede messen en bijna al het huisraad met bloed bespat. Het slagt offer lag versloken onder het bed met eene koord om hals en vuisten en had niet minder dan 12 messteken in de keel ontvangen. De moordenaars zijn gearre steerd en terstond naar de gevangenis te Charleroi overgehragt. Volgens de jongste berigten van de Kaap de Goede Hoop was den 1 Junij jl. tusschen den presi dent Praelorius en den president Boshof) een verdrag onderleekend strekkende om een einde te maken aan de geschillen waardoor de verstandhouding tusschen de Iwee'jHollandsche gemeentebesturen in Zuid-Afrika sedert geruimen tijd gestoord was. Men schrijft uit Batavia van 10 September: Op het eiland Java even als in de overige bezit tingen in Oost-Indieblijft eene ongestoorde rust voortduren. Den 6 Augustus 11. is te] Koepang (Timorj aangekomen Zr. Ms. stoomschip Amsterdam kapitein luitenant-j.ter zee A. A. de Vries, op sleeptouw heb bende het transportschip Middelburg gezagvoerder Ouweliand aan boord hebbende de kolonel L. J. ICroll kommandant, en den majoor J. C. J. Smits tweeden kommandant der tegen Takaip bestemde expeditie benevensjeen gedeelte troepen. BUITENLAND. auiTSOEiixs Keulen 25 October. Men meldt uit Turijn dat door de jongste overstroomingen de spoorweg-verbin dingen eenige belemmeringen ondervonden hadden. De twce'Sturabruggen werden door den stroom ver nield ook de Ponbrug hij Alessandria is verwoest vele telegraafpalen werden weggerukt en de telegraaf gemeenschap verstoordmen hoopt echter de aange- bragte schade binnen weinige dagen te herstellen. In Servie blijft het erg toegaan. Sommigen beweren, dat achter de zamenzwering tegen het leven van den vorst, de ex-vorst Wilosch Obrenowitsch, schuilt, dal hij, om zijne verlorene heerschappij te herwinnen, van uit Bucharest, alwaar hij gevestigd is, geld en instruction aan zijne agenten in Servie gezonden heeft. Op nieuw hebben in Servie arrestatien plaats gehad, waaronder zelfs de president van het hof van cassatie begrepen is. Ais een duidelijk bewijs van de buitengewone verarming van het Silezische stadje Silberbergmeldt een dagblad dal onlangs verscheidene huizen geregte- lijk verkocht werden om het verzuimde te betalen van eenige silbergrosschen aan de brandkas en niet meer dan eenige silbergrosschen opbragten een mas sief huis van twee verdiepingen werd voor 2 thalers verkocht. (V a O O T-E HEÏTABIHEE ST. Londen, 27 October. Eenigen tijd geleden heeft een tooneel-di- recteur een treurspel doen opvoeren waarvan de held de vermaarde Nena Sahib het opperhoofd der Indiaansche muitelingen is, de on- menschelijhe die te Cawnpore de Engelschen, zoo mannenvrouwen als kinderenop de wreedste wijze heeft doen ombrengen. Gelijk voorzien was, werd de verschijning van dezen persoon op het too- neel met de grootste verwenschitigen van het publiek begroetmen beijverde zich om hem de vuisten te tooneu en de ergste vervloe kingen toe te voegen. Maar het steeg ten top toen Nena Sahib op zijn gouden troon gezeten de slagting der aan den dood ontkomenen beval en gelaste om de levenden onder de lijken in de putten te werpen. Werkelijk was op dit oogenblik Nena Sahib verschrikkelijk, zijn gelaat ademde slechts woedeeene duivelsch wreede glimlach plooijde zijne lippen niets had dien barbaarschen heerscher in den bijzonder goed gecostumeerden acteur heter kunnen voorstellen. Doch ook dit oogenblik was het publiek ter naauwernood in zijne verbit tering te beteugelen en was alles noodig om die van het hoofd van den ongelnkkigen komediant, met die rol belast, af te wendeD, Eindelijk verandert die spanning, het oproer wordt gedempt, Nena Sahib wordt gevangen genomen door generaal Havelock. Hij wordt naar Calcutta gevoerd en levend in eene kooi gesloteu oni ten speelbal der Engelschen te dienendie zich door alle beleedigingen over het kwaad aan hunne landgenooten gedaan zullen wreeken. Het dondert thans toejuichingen die zich mengen met het gefluit en gegrom tegen Nena Sahib, op wiens hoofd het steeds stokkenlorg netten kokersbrillen doozen, tot laarzen toe regent. L>e ver voering is ten toppuntde vrouwen wuiven met de zakdoeken de mannen met de hoeden en bij dit alles voegt zich het gansche tot opgewondenheid aanzettende orchest. Bij het vertrek der tooneelisten ontstond eene nieuwe beweging. Nena Sahib had zijne burgerkleeding aangetrokken doch werd er kend. Hij werd gedrongen, gestooten en als een straatjongen be handeld terwijl een regen van deuken zijn hoed belegerentot ein delijk de policie hem oppakt en in eene vigelante voert, die hem in galop meer dood dan levend ten zijuent jbrengtzich beklagende al te veel bijval te hebben ingeoogst. Intusschen schaft de nacht raad, en de tooncelspeler uitgerust, tracht partij van de zaak te trekken en slaagt er in door van zijnen directeur eene aanzienlijke vermeerdering salaris van verscheidene ponden sterling te erlangen onder voorgeven dat hij onder al te groote aandoeningen zijne ge zondheid en in die volksstandjes zijn bestaan opofferde. Sinds dien avond verlaat hij alleen het tooneel onder eene be hoorlijke bedekking van burgerwachten. lederen avond veran dert hij zijne vermomming. Het tooneelspel van Nena Sahib wordt eiken avond met meerder bijval opgevoerd en de directeur, zegt men, zal er het best bij varen. Zoo nog leidt eene ongelukkige zaak tot iets goeds. Als ceu nieuw bewijs, hoe tegenwoordigheid van geest den meu3ch uit dringend gevaar kan redden, diene het volgende j Den heer Herry, koopman te Halifax had eene vrij aanzienlijke som gelds te Blackburn outvangen en bevond zich in het begin dezer maand aldaar 5s avonds in zijn logement. In den loop van het gesprek verneemt hij van andere gasten, met welke hij soupeerde, dat elders een reiziger door een landloooper overvallen, en beroofd was, waarop hij moedig zegt „Één persoon wacht ik altijd af; die zal mij geen vrees aanjagen." Den volgenden morgeu vertrekt onze koopman en, terwijl hij op een matigen draf voortrijdt, springt op den eenzamen weg plotseling iemand in het open rijtuig, zet hem een|pistool op de borsten zegt: „Gij zijfc niet hang voor één persoon ik zal het u leeren. Uw geld of uw leven Bedaard hernam nu Herry: „Voor één man hen ik nietj^bang maar gij zijt met u beiden." Dc aanvaller met dit gezegde verrast, waant, dat er een getuige is dien hij niet bemerkt haden ziet om. Van dat oogenblik maakt de koopman gebruik hij werpt den aanvaller uit het rijtuig legt de zweep over zijne paardenen ont komt zoo het gevaar, In de Morning Advertiser leest men Wij gelooven niet immer iets gelezen te hebben dat zoo afschuw wekkend zoo afgrijselijk is als de bijzonderheden door eenen geneesheer medegedeeld over het gedrag, gehouden aan boord van een Engeisch schip dat vrouwelijke landverhuizers naar New-Yorkoverbragt. De moord van Cawnpore en de menschenslagthuizen van Nena Sahib zijn niet afschuwelijker dan de afzigte- lijke tooneelen van buitensporigheid geleverd aan boord van een schip van landverhuizers door Engelsche matrozen en hunne gezagvoerders en men weet waar lijk niet aan wien men den paltn der eerloosheid zal toekennen, als men kiezen moet tusschen die menschen en Nena Salüb met zijne handlangers. Wij zouden er voor blozen zulke afgrijselijkheden te verhalenmaar wij spreken er over om het afschuw wekkend gedrag aan den dag te brengen van mannen die, in weinige dagen van meestal zedige en reine meisjes bedorven en zedelooze vrouwen maakten. Het schrikbewind is aan boord ingevoerd de jonge laudverhuisters zijn aan diezeeschuimersovergeleverd, die daarvan misbruik maken door den honger, bedrei gingen en verleidingen van allerlei aard. En ziedaar evenwel wat voorvalt op sommige sche pen die vrouwelijke landverhuizers vervoeren. De Cipayers en Nena Salüb bekroonen, do ontucht althans nog met den moord maar de Engelsche Cipayers de Nena Salübs van het Engelsche schip met landver huizers hebben zoo veel medelijden niet zij dooden haar niet welke zij onteeren. Is er dan geen middel tegen een zoo schromelijk misbruik Is de bescha ving zonder verdediging? Moet de menscbelijkheid zich nederbukken voor de voeten der ellendige wel lustelingen die het bevel op die schepen voeren Het gouvernement der groote Engelsche nalie zou voorzeker wel middel kunnen vinden om een trans port van jonge meisjes zonder vriend of verdediger de zee over te doen steken zonder dat zij aan eene onvermijdelijke onleering blootgesteld waren. Het reusachtige stoomschip de Great Eastern, hetwelk om zijne overeenkomst in lengte breedte cn diepte met do arke Noachs vergeleken wordtdoch deze in ruimte nog moet overtreffen als 23,092 ton nen inhouds bevattende, zal weldra te Londen van stapel loopen. Bij de toebereidselen voor het te water laten die ook des nachts zullen voortduren, zalelectrisch licht worden gebezigd doch de laatste zijdclingsche afglijding van dit ijzeren monsterschip zal bij dag plaats hebben. Men is eenigzins ongerust over de Caracloc die op 12 dezer met de Siamesche prinsen van Malta naar Engeland is vertrokken men vreest, dat dit stoom schip door de jongste geweldige stormen is overval len en of zwaar beschadigd of in eene noodhaven binnengevallen is. De overlandpost is (eTriest aangekomen. Uit Bombay wordt den 3 dezer gemeld, dat de stad in de handen der Engelschen is gevallen de Engelsche troepen begonnen den 14 September den aanval op de vesting cn namen dezelve den 20 in. In Pendschab, Deccan en het presidentschap Madras heerscht voort durend rust. Men meldt uit Marseille van den 26 October. Wij ontvangen langs den weg van Alexandria tij dingen uit Indie. De Engelschen hebben onder aanvoering der generaais Havelock en Outram, de stad Delhi bestormd en die, na een wanhopigen wederstand der muitelingen, den 14 bemagtigd. De Engelschen verloren daarbij veel volk. De muitelingen, die voor de bestorming de vrouwen en kinderen hadden weg gezonden blokkeerden nu de stad. Naardien het binnen Delhi aan genoegzame yoorraadsmiddelen

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1