Woensdag 28 October. RUSTUREN MIÏIMSTRATIRN N.° 86. Woensdag en Zaturdag. ZMKZEESCHE GODRAHT. AB ONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 uresmorgens NOTIFICATIE. De Gedeputeerde Staten van Zeelanddoen te weten dat vermits de longziekte onder het rundvee in de gemeente Oud Vossemeer is uitgebroken door hen, in hunne vergadering van hedenis vastgesteld hetgeen volgt Art. I. De van Haaftenpolder gelegen onder de gemeente Oud-Vossemeer wordt verklaard als door de longziekte te zijn besmet. Art. 2. Geencrlei in- uit- of doorvoer van rund vee, zal binnen den in art. 1 vermelden polder mogen plaats hebben. Art. 3. De Burgemeester van Oud- Vossemeer wordt belast met de zorg voor de stipte nakoming van deze en de verdere beschikkingen die ter zake mogtcn zijn of nog zullen worden medegedeeld. Art. 4. Dit besluit treedt in werking met den dag van zijne afkondiging. Hetzelve zal worden gedrukt en in al de gemeenten van de kantons 'HerikzeeBrouwershaven en Tholen door de zorg van Burgemeester en Wethouders, aan geplakt mitsgaders in het Prooinciuatblad opgenomen worden. Gegeven te Middelburg den 23 October 1857. De Gedeputeerde Stalen voornoemd VAN TETS Voorzitter. S. van der 6WALM li, Griffier. BINNENLAND. Zierirzee, 26 October. Heden heeft zich alhier zekere D. B. door ophanging van het leven beroofd. Kommervolle toestand als gevolg eener slepende ziekte mag men als oorzaak van dit treurig uiteinde beschouwen. De ongelukkige laat eene vrouw met vijf kinderen na. Zierikzee 27 October. Naar wij vernemenis er door bet hoofdbestuur der Vereeniging voor Zeeuw- sche Muziekfeesten tegen vrijdag avond a. s. eene buitengewone vergadering van alle leden en donateurs belegd om te besluiten op het voorstel »an dat be stuur tot viering van het vijfde muziekfeest in hel jaar 1853 binnen deze stad. Het zal ons bijzonder aangenaam zijn in een onzer volgende nummers te kunnen berigten dat het voorstel is aangenomen en ook Zierikzee in het aanstaande jaar het genoegen zal smaken een tal van kunstenaars en kunstminnaars binnen hare muren te zien. Dezer dagen is, naar aanleiding van de door de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt gedane opmerking, en ten gevolge der ijverige be- moeijingen van den heer officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Middelburg een onder zoek ingesteld bij een broodbakker binnen die ge meente bij wejliè gelegenheid door den tweeden commissaris van polïcie in diens bakkerij zijn aanwezig gevonden twee kruiken met een aftreksel vanblaauwe vitriool, van welk mengsel, naar de later gevolgde bekentenis van den bakker en diens knecht, geregeld bij elke bakking eene zoodanige hoeveelheid onder het deeg werd vermengd, dat de hoogst nadeelige gevol gen daarvan voor den gebruiker van dat voedsel niet konden achterblijven. Van een en ander is dadelijk behoorlijk proces?ig|iaal opgemaakt en wordt thans de regterlijke vervolging van den beklaagde voortgezet. Van een 30tal andere broodbakkers moet almede een der bij hen ten verkoop voorhandene brooden aan een opzettelijk scheikundig onderzoek zijn onderworpen, waarbij echter vooralsnog gecne bepaald vergiftige maar wel vreemde bestauddeelen zouden zijn onldekt. Omtrent den tegenwoordigen toestand van het kanaal door Zuid-Beveland meldt men dat, door het gebrek aan goede stoomwerktuigen de werkzaamhe den geheel stil liggen. Eerst in de volgende maand zal men op nieuw kunnen beginnen, om door middel van nieuwe die uit Engeland verwachl worden, de groole hoeveelheid water die zich in de sluispullen bevindt en het beijen der palen belet, uit te pompen, op die wijze zal men den winter laten voorbijgaan terwijl het plan bestaat, om zeer vroeg in de lente fan 1858 met alle krachten te beginnen. Ten gevolge op onze vroegere mededeelingen aan.- 1 VERSCHIJNT. gaande het gevondene in bet wrak The Luiine worden wij heden op nieuw in de gelegenheid gesteld te mel den dat op 20 dezer weder geborgen zijn: 650 heele zilveren Spaansche mallen, 8 halve dito, 10 kwart dito en I achtste dito, 2 bouisd'ors voorts een stukje van een Fransche kroon, eenige spijkers en een weinig koper. Aangaande de ongeregeldheden die dezer da gen onder de vlasbouwers te Heerjansdam zijn voor gevallen, verneemt men nader, dat, nadat donderdag weder eenige wanordelijkheden plaats hadden gehad en dien ten gevolge eenige dragonders tot ondersleu ning der openbare magt waren aangekomen, vier der belhamels gevangen genomen en in het huis van arrest te Dordrecht overgebragt zijn. Behalve eenige ongewone drukte en eene zekere spanning was alles rustig en op den ouden voet. Dien ten ge volge is het detachement van het 6de regement infan terie weder vertrokken, alsmede 's rijks veld wachters van Dordrecht. Tot handhaving der orde zal vooreerst aldaar nog gestationeerd blijven de al daar aangekomen brigadier met drie hulp-marechaus- sées. De hoogleeraar N. C. Kistte Leidenvoor eenige weken van Worms teruggekeerd, heeft, vooral na een onderhoud met den voorzitter van het aldaar werkzaam Luther-Denkmal-Vereindr. Keim Her vormd predikant en super intendent bij de vereenigde Evangelische gemeente te Worms zich van bet wen- schelijke overtuigd, dat niet de Luthersche kerk alleen, maar ook de Hervormde en niet uitsluitend Duitsch- land maar geheel de Protestantsche wereld zulk een gedenkteeken verrijzen deed. Ten gevolge van deze overtuiging heeft de hoogleeraar Kist op zich genomeneene poging te doen en vele gegoeden opgewektiets van het hunne af te zonderen opdat bet te stichten gedenkteeken ook als in Neêrlands naam worde opgerigt. Jl. zaturdag is van Botterdam vertrokken naar Port Elisabeth in de Algoa Baai het schip Karei August kapt. A. Huizer van de reederij der heeren van Overzee en Co. alhier Aan boord van dit schip bevinden zich een dertigtal passagiers, meest Holland- sche en Engelsche onderwijzers, welke zich met hunne vrouwen en kinderen in de Kaapkolonie gaan vestigen. Volgens een bij den hoofd-commissaris van po- liciete Rotterdam van den consul van Groot-Brittannie ontvangen gedrukt berigt is eene belooning van 200 p. st. uitgeloofd aan dengenen die zoodanige aanwijzing zal mededeelen welke zoude kunnen leiden tot de aanhouding en ovei tuiging der daders van den moord gepleegd op den persoon waarvan het in stukken ge sneden lijk op den 9 October bij de Waterloo-brug te Londen is gevonden en 100 p. st. aan hem die den per soon zal aanwijzen door wien bovengemelde voorwer pen zijn weggebragt. Bij het berigt van den consul van Groot-Brit tannie betreffende den onlangs te Londen gepleegden moord is gevoegd de volgende beschrijving van de gevonden voorwerpenEen reiszak van Brusselsche patroon, groot van stuk, bewerkt met bloemen, ver- geetmijnietjes rozen en bladeren lederen bodem zijden en handvalselsop een waarvan het getal 48 in inkt, een bruine overjas met eene rij knoopen, ge voerd met alpaca, wijde mouwen, gevoerd met roode zijde met twee achterzakken en een borstzak eene zwarte rok, gevoerd met zwarte zijde, de mouwen met wit katoen met laken sluitknoopen en borstzak ken een zwart laken vest, gevoerd met zwart, van achteren met een gesp, een broek van wollen slof, militaire snede met lichte koperen knoopen de broeksband gevoerd met geel kaloen een paar ela- slike broekdraagbanden, een met een koperen en een met een beenen knoop, in een der knoopsgaten be vindt zich een stukje draad gehechthetwelk een bij zonder kentceken schijnt te zijn van de waschvrouw een katoenen hemd met linnen halskraag een stuk zwarte zijde met blaauwe neg, een paar gebreide sok ken, omtrent twintig yards ruw naaigaren en eenige einden touw. Al de kleeding schijnt te zijn van vreemd fabrikaat. Op donderdag 6 October jl. om streeks ll'/a ure, is eene vrouw gezien, van 50 a 60 jarigen ouderdom kort en dik met tanige kleur grijs haar, gekleed met zwart zijden mantel satin laine of zijden hoed welke de Waterloo-brug pas seerde van de zijde van het strand, dragende een reis zak, overeenkomende met den beschrevene, en een bruin papieren pak. PRIJS DER ADVERTJiNTlEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -Br egels a f 1 behalve het Zegelregt Van wegc eene geestelijke broederschap te Ant werpen is eene negendaagsche oefening Ier eere van de H. Maagd en va den II. Joseph onder wier bijzon dere bescherming die slad slaat, uilgeschreven met het doel, gelijk in de betrekkelijke aankondiging ge zegd wordt, «om voor hunne medeburgers licht en zegen van den Hemel af te smeeken Deze oefening zou den 19 dezer beginnen en dingsdag den 27 ein digen. BUITENLAND. sojtsch1sis Keulen 25 October. Een telegrafisch berigt uit Bucharest van 21 dezer zegt, dat, overeenkomstig het voorstel der uit negen leden bestaande commissie uit zijn midden, ook de divan van Waliachijc eenstemmig de vier punten, in het programma der nationale partij vervat, heeft aangenomen. Op de sterrewacht le Ousseldovp heeft dr. Luiker den 19 dezer wederom eene tut hiertoe on bekende planeet van de liende grootte ontdekt, die de 58ste nu bekende planeet is en hel aantal der pla neten tusschen Mars en Jupiter op 50 brengt, van welke 12 in Duitschland en 9 in fruissen het eerst opgemerkt zijn. Uit Leipzig meldt men, dat de vader van den beken den reiziger E. Vogel, een brief van den Engelscben consul Herman, te Tripoli van Oct. ontvangen heeft, waarin deze zegt, dat het doodberigl omtrent zijn zoon van Kuka nog steeds bevestiging mist en dat er nog mogelijkheid beslaat, dat de reiziger te Wadai gevangen wordt gehouden. Do agent van den sultan van Wadai in Bengazie had deswege over Daifur twee brieven aan den sultan gerigt en verwachtte stel lig diens antwoordook waren op nieuw drie boden waarop men vertrouwen kon, daarheen gezonden, aan wie men eene aanzienlijke belooning had beloofd zoo zij zekere berigten aangaande dr. Vogel terug bragten. Maar de afstanden zijn zoo groot even als de zwarigheden in die onbekende landen zoo moeije- lijk te overwinnen dat maanden zullen verloopen voor dat men resultaten van die pogingen kan ver wachten. Te Milaan is het groole bankiershuis Balabio en Co. met 12 millioen lire gefailleerd. Reeds sedert eenige maanden wankelde dit huis; eene premiezaak in lomhardiscbe spoorwegaandeelen moet de hoofdoor zaak van deze ramp zijn. Den 19, 's namiddags ten 1 ure 9 minuten werd te Triest eene ligte golfvormige aardbeving be speurd. De gouverneur van Nienw-Rnsiand cn Bcssa- rabie heeft bij den groot-admiraal, grootvorst Konslan- tijn, dc vraag gedaan of het verblijf te Sebaslopol aan buitenlanders kon toegestaan worden. De keizer beeft aangaande deze vraag beslist, dat voorlaan bui tenlanders zich te Sebaslopol mogen ophouden cn den gouverneur van Sinipheropol en dien van Taurie in struction in dien geest doen toekomen. Bij ukase heeft de keizer eene aanzienlijke ver mindering van zijn leger bevolen niet minder dan 430 batailions infanterie (5/s van bet geheel) zullen worden afgedankt, Yolgens de Neue Preuss. Zeil. is deze vermindering geen tijdelijke maatregel maar het gevolg van een zeer belangrijke wijziging in Huslands militair stelsel. Het stelsel der reserve, georganiseerd op den voet der Pruissische landweer, zou daardoor worden afgeschaft. F Bi A e z r i 9 s, Parijs 22 October. Onze regering heeft gewei gerd hare toestemming le geven tot het opriglen van een gedenkteeken ter eere der Onbevlekte ontvange nis. Men zegtdat deze weigering daaraan is toe te schrijven omdat voornamelijk legitimisten en Orlea- nisten voor zulk een gedenkteeken ijverden en men dus hieruit eene staatkundige demonstratie vreesde. Daarentegen heeft de sultan veroorloofddat te Kon- stanlinope! ter eere van het bedoelde dogma eene kerk gebouwd worde welke den naam van kerk der Onbe vlekte ontvangenis zal voeren. O K O O X-S3 RIlTAIIttiZl!. Londen 23 October. Den 26 Augustus werd le Calcutta, in eene openbare vergadering lot het ves tigen van eene vereeniging voor de administratieve en staatkundige hervorming van Indie besloten. Men zag daar de hoofden van verscheiden voorname han delhuizen, regtsgeleerden en andere aanzienlijke in-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1