Zaturdag 24 October. N.° 85. BESTIM it WI5ISTRATMS Woensdag en Zaturdag. ZIERIKZEESCHE COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgcns. BEKENDMAKING. Burgemeester cn Wethouders van Zierikzee. Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in dezo provincie van den 11 September jl. Provinciaalblad no. 68) houdende aanschrijving tot openbare afkondiging der bepalingen van de artikelen 27 en 42 der wet op de personele belasting van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4), betrekkelijk de be lasting naar tijdsgelang en de supletoire aangifte. Hebben goedgevonden: De ingezetenen te berinneren aan de bedoelde wets bepalingen luidende als volgt Art. 27. 1. Zoo wanneer een perceel hetwelk op den 15 Mei niet in gebruik was of ook een woonhuisop bet zelfde tijdstip enkel cn op den voet bij de laatste zin snede van art. 26 2 bepaald, dooreenen huisbe waarder bewoond zijnde, gedurende den loop des dienstjaars betrokken in gebruik genomen of van mobilair voorzien wordt, zal de belasting volgens de vier eerste grondslagen naar de hierboven bepaalde reg- len deswege moeten worden voldaandoch slechts naar gelang van dat gedeelte des dienstjaars, hetwelk op het tijdstip der ingebruiknemingbetrekking of meubelering overig blijft. 'A 2. Ingeval de belastingschuldige welke zoodanig perceel als bij I bedoeld aanvaardt, in het dienst jaar bereids wegenseen ander perceel was aangeslagen, en hij dit tot dien lijd toe door hem gebruikte per- cee 1 verlaat met wegvoering van alle roerende goe deren hoe ook genaamd en zonder achterlating van huisbewaarder of van andere personen in zijne dienst zal liet bedrag van het ten zijnen name op het kohier gebr agten aanslag voor al de vier bedoelde grondsla gen gezamenlijk en in evenredigheid van het nog te verkropen tijdvak worden afgetrokken van dat der, op den voet als boven te doenen aanslag zonder dat in dien deze aanslag minder bedraagt dan de vroegere er eiïnige ontheffing zal kunnen worden gevorderd. 3. Ue uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of nanscbaffing van belasting voorwerpen der vier eerste grondslagen na 15 Mei zal behalve in de ge vallen bij 1 en 2hierboven vermeld, geen grond gev en tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den. loop des dienstjaars. 4. Ter zake van zoodanige voorwerpen der vijfde en zesde grondslagen als na 15 Mei in dienst of ge bruik genomen of aangeschaft worden zal de belasting naar gelang van den nog overigen tijd des dienstjaars zijni verschuldigd met dien verstande, dat geene ver wisseling van dienstboden of paarden met andere wa arvoor geen boogere regten verschuldigd zijn op zie h zelve tot het nogmaals aanslaan van denzclfden bel aslingschuldige zal kunnen aanleiding geven. 5. Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de vijfde en zesde grond slagen als aanvankelijk tot onbelastbare einden aan- ge'legd of gebezigd waren, zal met aanschaffing wor de n gelijk gesteld zoomede wat aangaat de paarden derzelver geheel verlies van het tweede viertal hunner m elktanden in den loop des jaars. 6. Naar gelang de omstandigheden eens belas- ti ngschuldigen in den loop des dienstjaarsmet be trekking tot deszelfs voorwerpen van de vijfde en zesde g rondslagen veranderen zuiks dat volgens de tarie- v en van art. 17 en 21 der opklimming der belasting t en zijnen aanzien toepasselijk worden zal wegens de dienstboden en paarden aanvankelijk gehouden die v erhooging van den nog overigen tijd des dienstjaars z ijn verschuldigd. Deze bepaling is mede van toepassing met betrek king tot de paarden bij het opkomen van de omstan digheden aan het einde van 7 van art. 20 vermeld. 7. Paarden, bij verschillende personen of gezin- rtcn in gebruik zullen ingeval die gelijktijdig voor uen en hetzelfde tijtuig worden gespannen hem die zulks doet of wel eigenaar of gebruiker van het rijtuig t er zake van het grooter aantal paarden hetwelk alzoo icogl zijn gebezigd, dan waren aangegeven, mede aian de opklimming der belasting naar 6 doen onder- V verpen. 8. Hooger belastbaar gebruik van dienst- en vverkboden of paarden, aanvankelijk minder belast baar zal de verpligting toteene evenredige verhooging VERSCHIJNT. der belasting van den nog overigen tijd des dienstjaars ten gevolge hebben. 9. De lijd waarover de belasting looptzal in betrekking tot al de grondslagen worden berekend bij vierendeelen jaars op het dienstjaar overschietende zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitst en zullen als vicrendeelenjaars worden be schouwd de tijdvakken, aanvangende met primo .Mei, primo Augustus, primo November en primoFebruarij. Art. 42. De zoodanigen welke door eenige der omstandig heden voorzien bij art. 27 in den loop des jaars komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde zullen, alvorens en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden en op de boete bij art. 35 en 39 vastgesteld verpligt zijn tot het indienen van behoorlijke aangiften deswege in voege als bij art. 30 voorgeschreven, zullende zij daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 21 October 1857 waarna vier exemplaren dezer op de gebruikelijke plaatsen alhier zijn aangeplakt en in de courant geplaatst. B. C. CAÜ Voorzitter. c. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. De afdeelingen van de tweede kamer der slaten- generaal hebben zich achtervolgens bezig gehouden met het onderzoek van de wetsontwerpens nopens den aanleg van spoorwegen de regterlijke organisatie de belastingen, de geneeskundige staatsregeling enz. Zij hebben gedurende de laatste dagen en nog heden on derzocht de ontwerpen wegens de afschaffing der sla vernij in West-Indie. Velerlei zijn deoverwegingen, die daaromtrent hebben plaats gehad, en zeer uiteen loopend de beschouwingen, die deswege in het midden gebragt zijn. Al de verslagen over de in de afdee lingen onderzochte wetsontwerpen zullen melden meeslen spoed worden opgemaaktzoodat de regering hare antwoorden over de staatsbegrooting voor 1858 de belaslings- en andere onderwerpen geleidelijk in gereedheid zal kunnen brengen. Nu het onderzoek der aanhangige wels-onlwerpen inde afdeelingen ten einde spoedt zal de kamer gedurende eenige weken uiteengaan ten einde dan bij hare terugkomst vele ontwerpen in beraadslaging te kunnen nemen. Gisteren is aan de Utrechtsche hoogeschool be vorderd tot docler in de regten de heer G. F. de Jonge, van Middelburg na verdediging van theses. Als eene bijzonderheid en ten blijke hoe soms een predikant druk gezocht kan worden meldt men uit Vlissingen, dat het beroep den 5 Augustus dezes jaars aldaar uitgebragt op ds. J. J. Knapthans nog predikant te Opheusdenhet drie en-veer tig sic was hetwelk zew. gedurende zijne 28jarige kerkelijke loop baan mogt ontvangen. In hetNieuws-en Advertentieblad voor Ï.-Vlaanderen leest men het volgende: Is gelijk men ons ver zocht te melden, door de bemoeijingen van de on derwijzers Reijers en van der Baan te Uzendijke en Zaamslag voor de behoeftige onderwijzers weduwe en hare gebrekkige dochter te Arnemuiden bereids eene som van f 33,85 ingezameld nl. f 15,35 in het vierde en f 18,50 in hel vijfde schooldistrict dezer pro vincie men vleit zich dat hunne pogingen te dien opzigte bij het onderwijzerspersoneel alom in ons vader land door middel van annonces in het schoolblad de Wekker aangewend voor eene Zeeuwsche behoeftige die allezins verdient te worden ondersteund met even gunstigen uilslag mogen bekroond worden, aangezien de Zeeuwsche onderwijzers mede niet achterlijk blijven wanneer voor hulpbehoevende ambtgenooten of hunne nagelatene betrekkingen een liefdeoffer gevraagd word!, gelijk trouwens ten vorigen jare nog gebleken is bij de inzamelingen voor de wed. Vink, te Wijk-aan-Zee, N.-Holland, en de wed. van Luijk te Ter-lieijde. Het thans geëindigd regtsgeding in zake der zoo genaamde Maleijers zal als daarmede in verband staande gevolgd worden door een proces voor een collegie van arbilers, betrekkelijk de assurantie van het schip Twenthe. Voor de reederij (boekhouders de heeren Bracken Co.) zal als advokaat optreden mr. J. Pinner, en voor de assuradeurs mr. Ang. Philips. Uit Napels wordt gemeld dat de Vesuvius voortdurend een treffend schouwspel oplevert en stroo men gloeijende lava uitwerpt. De prins van Oranje PRIJS DER ADVERTENTIE A Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- cn Doodberiglenvan 1-6regels a f 1 behalve liet Zegelregt beefteven als vele andere vreemdelingen, den berg beklommen. Z. K. H. was vergezeld van verschei dene gidsen die Z. K. H. de gevaarlijke punten aan wezen. Aan boord van de Groninger heeft de prins aan graaf Aguila, groot-admiraal van bet koningrijk der beide Sicilien, een luisterrijk diner aangeboden. Ten vervolge op onze vroegere mcrledeelingeii aangaande het gevondene in het wrak van the Luline worden wij heden op nieuw in de gelegenheid gesteld te melden dal op 16 dezer per duikers geborgen zijn: 424 heele spaanscbe matten 2 halve dito, 3 kwart dito, 1 zilveren fransche kroon een gouden doubloon een kwart dito 1 louis doren 1 koperen penning; en 19 dezer 987 heele spaansehc matten 2 halve dito 6 kwart dito en 1 achtste dito. Men schrijft uit Zalt-Bommel van ?0 dezer. lieden ochtend omstreeks 6 ure ontstond brand op een op de rivier de Waal, in de nabijheid van Nieuwaal zich be vindend schipbevaren wordende door schipper Sim- mermans te huis behoorende in Gelderland geladen met 140,000 pond hooi, bestemd naar Pruisen. De brand nain zoo spoedig de overhand, dat, niettegen staande alle aangewende middelen, ook van wege de bemanning der Vcnlosche stoomboot, die zich juist nabij de plaats des onhcils bevond en met deze boot het schip op het drooge bragt en er aan geen blussehen te denken viel zoodat deze lading benevens het grootste gedeelte van het schip eene prooi der vlam men is geworden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Naar wij vernemen zouden het schip en de lading voor brandschade verzekerd zijn. LI. zaturdag zijn te Heerjansdam aangekomen een officier en 25 manschappen tot handhaving dei- rust en orde, die aldaar door eene zamenspanning van vlasarbeiders verstoord waren. De afval van het vlas, lokken genaamd die in vroegere jaren aan de arbei ders gegeven werden zijn hun thans door eene an dere wijze van opmaken van het vlas onthouden. De arbeiders beweren echter dat hun die afval toekomt en zijn dezer dagen te hoop geloopen, hebben bij een vlasboer eene heining vernield en met steenen tegen deuren en vensiers geworpen. Van den 10 lot en met den 16 dezer zijn 44 run deren in de provincie Vriesland aan de besmettelijke longziekte geslorvcn en 6! door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaakt be dragende daardoor het totaal der gevallen sedert den 1 Januarij dezes jaars 6742. Terwijl de eerste berigten wegens scheepsram pen anders gewoonlijk in meerdere of mindere mate overdreven zijn blijkt het maar al te zeer dat ten op zigte van het onlangs in zee omslaan van het Russisch linieschip Leforl juist het tegendeel heeft plaats gehad naardien in het rapport des vice-adiniraals Nordmann alleen het cijfer der verongeluktea;welke in dienst der- marine stonden met dat hunner vrouwen en kinderen, is opgegeven, terwijl bovendien nog ongeveer 120U bijzondere personen aan boord waren en in het lot der overigen hebben gedeeld. Slechts één persoondie zich aan een stuk van een balk had vastgeklampt, zou door de golven op Hochland geworpen en daardoor gered zijn. Men is in Belgic bij het naderen van den 27 Octoberden dag der verkiezing van leden der ge meente-besturen getuige van eenen zeer warmen parlementairen strijd. Welligl nooit te voren, zoolang Belgie als een onafhankelijke staat is erkendis de afscheiding der liberalen en clericalen scherper ge weest dan hij deze gelegenheid nu aan de verkie zing leh gevolge van het gebeurde met de liefdadig heidswei een zoo bepaald staatkundig-godsdienstig karakter zal moeten worden toegekend. Dat de opge wondenheid daar te lande zeer toeneemt behoeft wel geene vermelding. Verscheidene Belgische jongelingen trekken uit naar Londen om zich bij het Indische leger te doen inlijven. Uit de Belgische gemeente Berleire vermeldt men het volgende ongeluk Dezer dagen werden aldaar twee koeijen door de koolplaag aangetast geslagt. Vier van degenen die daaraan behulpzaam geweest zijn, werden daarvan het slagtoffer. Ue broeder van den eigenaar die zich wiesch met het water, dat bij de slagting gebruikt was is kort daarna gestorven een stalknecht verkeert in gevaarvollen toestand eenen buurman is de hand eu zijne vrouw een vinger afgezet moeten worden. Meq verneemt intusschen niets ontrustends van degenendie het vlcesch dezer koeijen genuttigd hebben.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1