Woensdag 21 October. I' ff.° 84. 18 dl Ti Woensdag en Zaturdag. L Bout ,PE. ;schapen 7 iRG eit wordt [1EUWE ;ents per van den alwaar Sociëteit en. worden VOIICMI l»!ï Op ten 12 en Huize het Pro- n Rund- ber aan- Keuring de vol- böcicteit. ZMKZEESGHE COURANT. tO ES. AND amiddags (DVOORT rnoemd ER. Zierikzec, EN van Koop per king be er te be- 'KWE worden A. J. teling zal jpterober verluigt. 357.) nsslraat, LEK de aJ. BIE- amiddags I. Beije elegen te 9. 3, no. 105. ;n 18, en no. 497. A B ONNEME NTS-PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor i t ure 'smorgens. S eenige [REGOE- STROO DB VOS. BINNENLAND. Zierikzee 19 October. Eene belangrijke zaak werd eergisteren voor de arrondissements-reglbank alhier behandeld tusschen don Ramon Castilla pre sident der republiek Peru optredende voor den slaat, als eiscber en arrestant aan de eene zijde en den heer I:upny kapitein van het Fransche schip Anitage- :ogde en gearresteerde en de firma G. Mauritz te Dordrecht, inlervenient aan de andere zijde. Gelijk bekend is was icker generaal Vivanco, sedert eenigen tijd in opstand tegen het gevestigd gouvernement van t'eru en gedurende dit en hel vorige jaar eenige maan den meester van de Chinoah-liilanden. Die generaal had aan kapitein Dupuy eene lading guano afgeleverd, ten behoeve der firma Leguellie en Bordes te Bordeaux. Genoemde kapitein arriveerde metdiclading in Julijjl. ie Brouwershavendoch de lading werd door den president Castilla in revindicaloir beslag genomen. Gemelde president vraagt nu de van waarde verklaring van dit arrestop grond van art. 2014, b. 037 13. W., aangezien de guano door roof aan het staats domein van Peru is onttrokken. De kapitein daarentegen vraagt opheffing van het arrest en schadevergoeding op grond, dat hij niets gedaan heeft dan overeenkom stig zijne chartopartie eene lading guano in te nemen en af te leveren aan de order zijner bevrachters. Ook de inlervenient v raagt opheffing en schadevergoeding als houder van het cognossement zoo voor zich als voor zijne committenten het huis Mosnerou Dupinte Havre, kooper van de zeilende lading. Voorden eischer trad op mr. lib .3'zvan Reesema en voor den gedaagde en inlervenient mr. L. 't Hoofd, beide van Botterdam. Op 10 November e. k. zal het openbaar ministerie conclusie nemen. Zomiemaire 16 October. Vierden A. van Bloots, Hermx.landbouwer en lid van den raad en zijne huisvrouw Grietje Kooreman hunne 25jarige eebtvereeniging. Gaarne hadden eenige ingezetenen ter eere dezer jubelende echtelingen eene eerepoort opgerigt en hunne vlaggen doen wapperen doch de jubelarissen hebben uitdrukkelijk ver langd zulks niet te doen. Vele ingezetenen en ook de van elders geko- menen hebben deze echtelingen hunne geluk- wenschingen gebragt, die door hen ook dank baar zijn aangehoord eri hun welkom waren. Erkentelijk voor de eer die zij bewezen wer den, hebben zij de feestgenooten gul onthaald die dan ook dit stille feest met veel genoegen hebben helpen vieren. Bij onderscheiden besluiten heeft Z. M. onder anderen benoemd tot plaatsvervangend kanlonregter in het kanton Brouwershaven dca heer Af. Locker de Bruijne koopman aldaar. In dc afgeloopene weck vervoegde zich hij den ambtenaar van den burgerlijken stand te Heinkenszand een paar om in ondertrouw te worden opgenomen. Bij het onderzoek naar de akten van geboorte bleek evenwel dal beide als jongens waren ingeschreven en de bruid bekend stond als zijnde van het mannelijk geslachtmet den voornaam van Jacob in stede van vrouwelijk en Jacoba. Lie arrondissements reglbank te Goes zal dus wederom geroepen worden om in deze zaak te beslissen. Bij een winkeliersters in gemaakte klee deren en gouden en zilveren voorwerpen, wonende aan den Schiedamschen dijk te Rot terdamis gekomen eene onbekende jufvrouw of dame, oud 28 a 30 jaren, van gewone lengte en gezet van postuur, met rond en gezond gelaat, bruin haar, sprekende met een Haag- schen tongvalgekleed met donkeren halfzijden japon met blaauwe bloemen, zwart zijden man- tille enz., en dragende een spoorwegmaudje zij beweerde van Dordrecht te zijn gekomen en naar Brussel te zullen gaan. Zij bood te koop gedoubleerd goud, zijnde vestkettingen horologiehaken, broches, ringen enz., alles uit een graauw papieren zak op de toonbank wer pende, benevens gedoubleerd gouden oorknop- Pen in een doosje. Daar om verschillende re- VERSCH1JNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan i-Bregelsa f 1 behalve hel Zegelregl denen deze goederen vermoed worden ergens gestolen te zijn zijn er pogingen in het werk gesteld om de beschrevene jufvrouw te achter halenwelke zich echter had uit de voeten ge maakt en niet meer te vinden was. Men meldt uit 's Hertogenbosch van 17 dezer Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat op eene bevolking van ruim 22,000 zielen bij den burgerlijken stand bin nen deze stad; deze week van maandag tot heden zaturdag geen overlijden en sleehts eene geboorte is aangegeven. De landbouw kolonie Nederlandsch Met- tray bij Zutphendie sedert de oprigting ieder jaar door duizende belangstellenden bezocht werd heeft ook weder dit afgeloopen saisoen vele bezoekers gelokt Het aantal jongens be draagt thans ruim 140, terwijl het aantal be gunstigers dezer nuttige inrigting dagelijks toe neemt. Onlangs zijn vijf jongens; die den leef tijd bereikt hadden om de kolonie te verlaten naar Zuid Afrika vertrokken en tot heden heeft de directie nog geene redenen van ontevreden heid over een der vertrokkenen behoeven te hebben. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft jl. vrijdag uitspraak gedaan in de zaak der 22 Malcijers. De serang en Pa Seno zijn ver oordeeld tot 5 jaren tuchthuisstrafen Kasidin cn Klaas Ledesma tot 2 jaren correctionele gevan genisstraf, en zulks: wegens wederspannigheid jegens den kapitein. I)c 18 overige zijn vrijge sproken. Naar men verneemt zullen de vier door het pror. geregtshof in Zuid-Holland veroor deelde Maleijcrs tegen het gewezen arrest komen in cassatie. Men meldt uit 'sHage van 19 dezer. Heden zijn de 18 door het hof van Zuid-Holland vrij— gesproke'n Malcijers in vrijheid gesteld en onmid- delijk met den eerst vertrekkenden spoortrein van half negen ure naar Rotterdam begeleid. Ook nu werden zij, in rijtuigen gezeten, van het huis van burgerlijke en militaire verzekering naar bet station gebragt. Langs den weg, dien de Malcijers doortrokken, bevond zich eene on telbare menigte die van hare voortdurende sympathie voor die schepelingen deed blijken. Men houdt het daarvoor, dat zij spoedig te Rotterdam zullen zijn aangemonsterd om naar Indie terug te keerenwaartoenaar men zegt, weldra gelegenheid zou bestaan. Voorloopig zullen zij in het Zeemanshuis worden opge nomen. Men verzekertdat het afscheid van de 18 vrijgestelden met de vier lotgenooten, die veroordeeld zijn, zeer treffend was en dat zij met diep leedwezen die vier medebroeders waaronder hun serang, hier hebben achterge laten. Als een bewijs van de gehechtheid, die er tusschen de Malcijers bestaat, kan strekken, dat de 18 vrijgesprokenen11. vrijdag in de ge vangenis teruggekeerd hun wenseh hebben te kennen gegeven, om de straffen, waartoe vier hunner makkers zijn veroordeeld gezamenlijk te deelen, zoodat zij dan gezamenlijk naar Indie konden terugkeeren. Het spreekt van zelf, dat dergelijk voorstel geen ingang heeft kunnen vinden. Men ziet daaruit tevens, hoe weinig begrip de bedoelde lieden van de hier bestaande strafregtspleging hebben. Reeds meermalen is er melding gemaakt van de groote symphatie, die de Maleijers gedu rende hun verblijf athier, en vooral in de laatste weken van de verschillende deelen der bevolking hebben mogen ondervinden. Zoowel langs den weg dien zij dagelijks twee malen doortrokken van en naar de gevangenis, als in dat huis zelf, ontvingen zij allerlei versnaperingen en werden zij ruim van brood, sigaren als anderzins voorzien. Burgerlieden bragten daartoe volijverig het hunne bij. De beschuldigden werden in de gevangenis ook dikwerf door zeer aanzienlijke personen be zocht. Daaronder bevond zich eene zeer aanzien lijke dame die vroeger in de üost eenigen tijd heeft doorgebragt en het Maleisch kende. Deze heeft zich met de Malcijers onderhouden, hun mede verschillende voorwerpen ten geschenke gegeven, en gisteren eindelijk, tot afscheid, onder eene hartelijke toespraakelk hunner een zilveren horologie uitgereikt, als een be wijs van deelneming, die zij hier te lande heb ben ondervonden. BUÏTENL AN O. 9UITSCHKA.HD Keulen, 15 October. t!e koning neemt gelukkig in beterschap to;. Heden treedt dc doorluchtige lij der zijn G 3ste levensjaar in. De gansche natie zendt hare gebeden en wenschen ten hemel voor het spoe dig en volkomen herstel en het nog lang behoud van den geliefden vorst. Si en meldt uit Frankfort van t5 dezer. In den af geloopen nacht heeft hier een groot ongeluk plaatsgehad. In hei huis van den vuurwerkmaker Sclumk ontstond ten 1 ure eene vreeselijke buskruidontploffing het huis stond in weinige minuten in lichte laaije vlam. Ten 1V, ure had een tweede ontploffing plaats van eene groote menigte hrandpijlen. Omstreeks 4 ure stortte het huis in. Het werd door 22 personen be woond waaronder 14 arbeiders slechts weinige be woners bleven ongedeerd, 1 zijn zwaar gewond naar het hospitaal gebragtmen hoopt er eenigen in he% leven te zullen behouden. 4 worden vermist cn liggen^ waarschijnlijk onder hel puin bedolven. De brand was 16 dezer nog smeulende. Bij de weg ruiming van het puin, dal eerst heden avond kan plaats hebben zal men met de grootste voorzigtigheid te werk gaan omdat vermoedelijk in den kelder nog meer buskruid aanwezig is gisteren werd nog een kistje met vuurwerk onbeschadigd gevonden. Tot nu toe heeft men (wee vreeselijk verbrande lijken uit het puin gehaald dat van Schunck is evenwel nog niet ge vonden. Zijne vrouwen een kind welke zich onder de zwaar gewonde geredden bevonden zijn reeds overleden. S S II g J Hi De schoone en over het algemeen ook overvloe dige wijnoogst, vervult Frankrijks landelijke bevolking met eene ongekende vreugde. De Courrier de la Cham pagne berigt dat de gemeente Virzenay, waar do wijn stok 2,500,000 fr. heeft opgebragt daarvoor in de kerk een Tc Deum heeft gezongen. Do prefekt van marine te Brest heeft aan den mi nister van marine een in de Engelsche taal en met pot lood beschreven stuk papier gezonden, dat op veer tien September 1857 op hel strand Mclan (Finistére), in eene flesch besloten, was gevonden. Uit papier bevat de volgende woorden die over het lol van het in 1856 spoorloos verdwenen stoomschip Pacific, eenige uitkomst geven Stoomboot Pacific kapitein Eldriclgepassagier Smilli. De stoomboot Pacific is tusschen ijsbergen gaan vastzitten. Alk-sis verloren. 1 April 1856, op hel oogenblik dat wij vergaan, 2 ure 's namiddags. In hel arrondissement la Mola del Marques in de prov. Valladoiid is eene akelige gebeurtenis voor gevallen. Een rijk landbouwer had zijne dochter uit gehuwelijkt en hij die gelegenheid zijne bloedverwan ten en vrieuden verzameld. Men is daar te lande gewoon iedereen op een brui- loftshal toe te laten. Tegen tien ure kwam een man binnen naderde den bruidegom en (luisterde hem eenige beieedigende woorden in hel oor. Eene woordenwisseling ontstonden de schoonvader verzocht den onbekende in een aangrenzend vertrek te gaan waar deze voortging den jongen man en vooral de bruid tot welke hij voorwendde in betrek king gestaan te hebben te beleedigen. Op het ge rucht schoten verscheidene geuoodigden loc en dwon gen hem weg te gaan, hetwelk hij deed, mei de woor den lot straks I" Toen, na het eindigen van hei hal de bruid het va derlijk huis verliet, werd zij door eenige jonge meisjes, door hare moeder en haren broeder vergezeld die door het voorgevallene verontrust waren. Aan den hoek eener straat gekomen viel een man met een pon jaard in de hand de bruid aan en bragt haar twee doodelijke wonden toe.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1