ZERIKZEESCHE COURANT. m N.°83. Zaturdag 17 October. 18.31 Woensdag en Zaturdag. IIIATI IIP 4IIMMSTIIATIM Ouwer- ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. [mending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan i-Qregels a f 1 behalve het Zegelregt Openbare Raadsvergadering gehouden te ïlerlknee, den 14 October 185?. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig Mr. van Dongen, met kennisgeving van verhindering en Mr. de Crane. lie notulen der zitting van 12 dezer worden gelezen •en goedgekeurd. "Wordt voortgegaan met dc behandeling der ge in eentcbegrooting. Ontvangsten, in Hoofdstuk II wordt art. 4 toege voegd rente van een in dit jaar te verkoopen kapitaal *an,/' 2!),<000 calculatie! geraamd op ƒ580 gevolg van die in vorige zitting,gebragte wijziging in debegrooling 1857. Mr. de Clercq vraagt of de ten verkoop vermelde schoraatde die is, welke uit het dijkwaterkomt, zoo ja ■of er dan niet meer partij van kan getrokken worden: liet zou later tot bouwland kunnen gemaakt worden en men haalt liet beste thans weg terwijl men daar door den spuiboezem niet vergroot, want het ge schiedt niet bij het Sas om aldaar de kom dieper te maken maar over de oppervlakte van de schorren. Mij geeft aan Burgemeester en Wethouders in over- wegingdit in aanmerking te nomen., 1°. om het aan gevoerde en 2.° de weinige opbrengst. Was het in het belang der gemeente dan zou hij er voor zijn doch in het belang van derden is hij er tegen. Sedert de demping van het Versie Sas brengt de stroom niet zooveel slib aan zoodat de etling zal verminderen hoewel hij voor het tegenwoordige voor den post zal stemmen. De Burgemeester zegtdat de Baad ten vorigen jare het beginsel heeft aangenomen tot rooving van den grond. De schorren loopen bij giertijden 3 voet onder. De schor begroeit zeer spoedig.de rooving geeft vergrooling van den spuiboezem en van dc capaciteit om water te bergen waarom dan ook het tot bouwland maken der schorren niet goed is gekeurd. Bij den post van den Hoofdelijken Omslag herinnert itir. de Clercq dat hij is een tegenstander van den Hoofdelijken omslag gelijk hij vroeger bij adres aan den Baad heeft bekend gemaakt, hij zegt, dat hij de finanlien niet zouden willen wagen door dien post in stemming te brengen. Hij ?ou ingeval van stemming er zeker vóór stemmen, maar hij verklaart dal de in memorie van toelichting aangegeven gronden van beding zooveel omvattend en zoo weinig toe te passen zijn, dat zij aanleiding geven lol onbillijken aanslag en zeer grooie onteuxb t beid. Zielgenoegen heelt bij uit dc Memorie van Toelichting ontwaard.dat het vermoe den schijnt te bestaan, dal verandering van Bijksbe- lasting welligl afschaffing van de Hoofdelijke belasting ten gevolge zal hebben dat hij meent dat zeer goed door andere belastingen of meerdere inkrimping van uitgaven zal kunnen geschieden. Hij zal in het vervolg gaarne daartoe medewerken. Hij is overtuigd, dat deze slechte en hatelijke belastingin vele gemeenten vooral op hel platteland aanleiding tot misnoegen geeft en oor zaak is van tweedragt en haat. In Hoofdstuk IV Afd. S? worden de art. 1 en 2 veranderd in art. 2 en 3 terwijl op voorstel van Bur gemeester en Wethouders als in art- 1 wordt gebragt. Verkoop van een kapitaal van 29,000 2'/a°/o N.WS. a 03'/a °/o bedraagt ƒ18.415. D; geraamde ontvangsten bedragen ƒ95,935.641/, de post van Onvoorziene Uitgaven gebragt zijnde op 4,458,6672 bedragen de uitgaven gelijke som van 95,935,047,. Alsnu wordt debegrooling in zijn gebcel door den Raad vastgesteld zullende ter goedkeuring aan becrcn Gedeputeerde Staten worden gezonden. Hierna is dc zitting gesloten. Vermanende zij een ieder totriglige voldoening van zijnen aanslag Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee den 15 October 1857. B. C. CAU Voorzit/er. C. de JONG li Secretaris. BEKENDMAK ING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee lot ende op de goedkeuring door heeren Gedeputeerde itaten verleend op hel Ie. suppleloire kohier van den loofdelijken Omslag dienst 1857 binnen deze Ge- i iconte maken den belanghebbenden bekend, dat op ilean van de executoir verklaring van dit kohier af kondiging is geschied en hetzelve is gesteld in han den van den Ontvanger der Gemeente ten fine van eseeatie. BINNENLAND. De heer Fop Smit, aan den Kinderdijk, ont ving II. zondag bij gelegenheid van zijn tachtigslcn verjaardag van wege den koning bet ridderkruis van de eikenkroon als blijk van Zr. Ms. hoogschatting van 's mans groote verdiensten in de ontwikkeling van den scheepsbouw en verschillende andere vakken van industrie. Door de Nederl. Handel-Maatschappij zijn be vracht 4 schepen voor Amsterdam. Men verneemt dat z. exc. de minister van bin- nenlandsehe zaken onlangs heeft te kennen gegeven, dat de schoolopzieners welke thans die betrekking bekleeden voor verreweg het grootste gedeelte in dien zij althans niet wenschen niet weder in aanmerking te komen weder herbenoemd zullen worden, zoodat de verzoekschriften van de onderwijzers, om het be houd hunner tegenwoordige schoolopzienersgeheel overtollig kunnen gerekend worden. Dezer dagen zijn in de badinrigting van den heer Maas te Scheveningen vreemdelingen aangekomenom alsnog de zeebaden te ge bruiken. LI. zaturdag had te Leiden het volgend ongeluk plaats: Terwijl een tamboer van bet batsillon gre nadiers belast met het aftrekken der kogels van de geladen geweren der afgeloste wacht aan Let militaire huis van detentie aldaar daarmede bezig was, schoot een dezer geweren af, waarep door onvoorzigtigheid hel slaghoedje gelaten was de kogel trof hem in den hals, met het ongelukkig gevolg iat hij dood ter neder stortte. In het Handelsblad leest mendat te Zevenbergen voor rekening van eenen Goes- sehen jager twee hazewinden zijn aangekocht voor 220. "Volgens een gerucht, hetwelk zich van verschil lende zijden schijnt te bevestigen, moet eene te Beem- ster wonende welgestelde boerin, die sinlseenigen tijd blijken van geen geregeld verstand gaf, eenige dagen geleden in een oogenblik van sterke overspanning eene zeer aanzienlijke som (voor zoover men kan be rekenen f 5000) aan bank- en muntbiljetten hebben verbrand. Behalve de Dnitsche bladen zijn thans ook de Vlaamsche organen als bestrijders der St. Helena- Medaille opgestaan. De Grondwet een sedert kort te Antwerpen verschijnend blad is van oordeel dat het voorbeeld van Napoleon 111 gevolgd, en op de Sint- Helena Medaille met eene Waterloo-Medaille geant woord moet worden. Voor Frankrijk heeft dat herin- neringsteeken eene nationale waarde, maar «op de borst van een Belg van een Nederlander, van een Dnitscher van een Engelschman is het een hemel tergende schandvlek eene verloochening van den met bloed gekochten roem eene verkwanseling der natio nale eer en eigenwaardeLaat den Fransehen de Sint Helena-Medaille roept de Grondwet uilen verlangt voor uwe borst de Waterloo-Medaille!" Mevr. de wed. ds. TE. Stormdie eene kolonie in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika wenseht op te rigten, heeft eene op roeping gedaan tot plaatsing van eenige jonge lieden, op gelijke voorwaarden als er onlangs eenigen naar de Kaap-de-Goede-Hoop zijn ver trokken. Deze jongelieden zullen vrijen over- togt genieten tot in den staat Tenessee, bene vens eene uitrusting gelijk aan de jongelieden is verstrekt, die naar de Kaap zijn vertrokken. Zij moeten den ouderdom van 14 a 15 jaren bereikt hebben en aldaar tot hun 21e jaar werkzaam blijven en zullen dan 100 dollars of 2t»0 gulden bekomenna verloop van dien tijdkunnen zij naar eigen goedvinden terug- keeren of zich vestigen waar zij dit het wen- schelijksl zullen achten. De damesvereeniging Dorcas te Delft, heeft zich bereid verklaard, om voor belanghebben den de bezorging van een en ander op zich te nemen. I)c Economist van 10 October ontleent uit het Mining Journal het volgende. Wij hebben voor ons liggen hel model van een schip, dat volgens de nieuwe methode van John Clare is geb >uwd. De kiel is bijna geheel platen het schip is in veibouding der wijdte, bijzonder lang. Naar bet ons \oorkomt, schijnt het de bedoeling van den heer Clare te zijn, otu eene bui tengewone sterkte bij weinig zwaarte te verkrijgen. De bevloering is mede verschillend van de wijze waar op men tot nu (oe te werk ging. Van iedere ruimte is partij getrokken, zoodat het schip veel zal kunnen laden. Wanneer deze bouworde aangenomen wordt dan bestaat er geen twijfel of zij zal de tegenwoordige i manier geheel verdringen. Tusschen zondag en maandag nacht heeft op de Zuiderzee eert treurig ongeluk plaats gehad. In de nabijheid van Harderwijk be vond zich een vaartuig met schipper en knecht; door de bedaardheid van het weder hadden heiden zich verstaan dat laatstgenoemde in den voornachtterwijl de schipper in den na nacht alleen zou werkzaam zijn. De knecht ech ter had het ongeluk aan het roer in slaap te geraken en door eene wending daarvan zulk een slag aan het hoofd door de giek te krijgen, dat hij onmiddelijk dood bleef. De schipper boven komende, ontwaarde met ontzetting het ongeluk, dat had plaats gevonden, en is te Harderwijk aangekomen, waarna de ongeluk kige naar de burgerlijke begraafplaats is ver voerd. Onlangs was een Gentenaar van ruim 30 jaar, uit Amerika, waar hij een 15tal jaren had doorgebragt, naar zijne geboortestad ter:,g gekomenom er eenige maanden te verblij ven en dan weder naar de nieuwe wereld terug te keeren. liij maakte hier kennis met een meisje van fatsoenlijken huizeiie er in toestemde zijne vrouw te worden en hem naar zijn nieuw vaderland te volgen. Het huwe lijk werd gesloten en een tal benoodigdheden werden tot de reis ingepakt. Eene vriendin van de jonge vrouw verlangde intusschen mede te trekken en nadat hierin met graagte bewilligd was beschikte ook deze al het hare tot de reis. Zoo vertrokken dan ook dezer dagenman vrouw en vriendin naar Antwer pen om per scheepsgelegenheid ts vertrekken. Hunne kisten met bagagie en specie werden aan boord gedaanterwijl intusschen ue man de beide vrouwtjesin eene herberg bragt. waar hij haar gelaste te wachten, totdat hij haar zoudo komen afhalen. Maarzij konden blijven wachten; de ontrouwe man was inmiddels ver trokken, en de van alles beroofde vrouwelijke per sonen konden diep bedroefd en deerlijk be drogen naar hare familien terug keeren. Sedert eenige dagen bevindt zich te Gent een Fransche goochelaar Bortelly geheeten,die ongehoorde toeren met de kaart verligt. Zoo men het verlangt, speelt hij zelfs blindelings met de kaart, terwijl hij zijnen medespeler nog punten vooruit geeft. B U IT EN LAN D. rat h b i j h. Parijs, 12 October. In den nacht van den 10 de zer is eene diligence van Marseille 'oor gewapende hooswichten aangehouden die de reizigers van hun geld hebben beroofd. Den 9 dezer heeft te Toulon in de mena gerie van den heer Charles gedurende de avond voorstelling de schoone leeuwin drie welpen ge worpen een waarvan terstond door de moeder werd verslonden; ten einde de twee anderen te redden begaf de heer Charles zich terstond in het hok der leeuwin en haalde deze er uit, ten einde te trachten ze groot te brengen. Dezer dagen vond men een paard beweging-en ademloos in zijn stal liggen naar men veronderstelde aan eene beroerte gestorven. De vilder had het reeds de»

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1