HEMZEESCHE COUHART. u j*.° 82. Woensdag 14 October. Woensdag en Zaturdag. BESTOREN IDfflINISTMTIËN BINNENLAND. ABONNEMENT S-PRtJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure'smorgens. ©pentoare itaadsvergadcring geliondeu te /ierihzee, den 12 October 185?. "Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris Jhr. Mr. O. de Jonge. Afwezig de lieeren Mr. van Dongenwegens bezigheden buiten de stad en P. C. Landskuegtwegens uitlandigheid. Door Burgemeester en "Wethouders wordt rapport uitgebragt op het adres der firma J. C. Bal en Co. waarbij op grond van art. 209 dei- Gemeentewet ontheffing wordt gevraagd der betaling van meet- en weegloonen der steenkolen. De Burgemeester deelt mededat Burgemeester en Wethouders aan wie het praeadvies was opgedragen een onderzoek hebben inge steld naar de grieven omtrent art. 269 door den adressant aange voerd cn dat gebleken is dat adressant zich niet te beklagen heeft jegens de gemeente, daar de verordening niet tot meting verbindt, maar de handelaar verpligt is tot aangifte hoe veel hij invoertzonder speling van hoven of ondermaat en bij bevinding daarvan bebóetbaar, hij kan echter overeenkomstig art. 16 der verordening aangifte doen volgens ten zijnen lcoste geconstateerde uitlevering; voor den rijks accijns is de meting verpligtend daarom is alleen bij de ge meente gelet op wat uitgeleverd werd. Burgemeester en Wethouders stellen mitsdien voor, aan"adressant !te kennen te geven dat adressant zich wat de gemeente betreft, niet heeft te beklagen, als zijnde de meting niet verpligt, metstejkenneu geving dat de Raad besloten heeft in het vervolg de mectloonen met het rijk te dragen, zoo ver de kolen aan belasting subject ziju; Bij nader onderzoek is toeli gebleken dat het wel wenschelijk ware hierin eenige 'verandering te brengen, de vVijze hier gevolgd had geen bezwaar doch men kan aannemen dat de meting wel eer.igzins verpligtend was. Bovendien is het personeel ambtenaren zoo klein dat dikwerf slechts een ambtenaar disponibel is en 'ér somtijds 2 a 3 schepen te gelijk lossen dat de overeenkomst der gemeente met het rijk wenschelijk isl.o om een gedeelte in de meetloonen te betalen; 2.o om de rijks ambtenaren commissie té geven tot constateren het rijk wilde primitief de gemeente de helft in alle meetloonen laten betalen Burgemeester en Wethouders konden dit niet aannemendaar de gemeente geen belang heeft hij het op vrijdom ingeslagene maar namen wel genoegen om de te betalen in al hetgeen wat niet op vrijdom ingeslagen isaltijd onder nadere goedkeuring van den raad. Burgemeester en Wethouders stellen voor alsdan te bepalen speling op 10% boven of ondermaat bij invoer uit zee en 50/q bovenmaat en 3% ondermaat bij invoer langs rivieren en geene boeteterwijl bij meerdere ondermaat dan 3° 0 de handelaar zal betalen den accijns van het gedeclareerde 'bedrag. Mr. de Crane vereenigt zich hiermede niet. Men legt aan de gemeente een last op, dien zij niet behoeft te dragen. In de ver ordening is een fout ingeslopen het meten i3 schijnbaar faculteit de inhoud der schepen is niet juist op te geven. Bij de wet is be paald dat het constateren voor bet rijk verpligtend is zoodat de handelaars aangeven met spelinghetrijk constateert en de gemeente kan toezien. Mr. Cau antwoordt den heer de Crane, dat zij liet in principe eefis zijn dat de verordening niet goed is, maar vraagt wat de gemeente doen zöu als de handelaar niet juist opgaf. Het rijk én de gemeente hebben, één belang. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders was ook in het belang der gemeente, daar er anders meer .persoüèèl móet zijn. Mr. Fokker versterkt dit gevoelen des Burgemeestersdoor de op merking, dat de handelaar zon kunnen aangeven, maar de gemeente geen ambténaar bad om te laten constateren terwijl het rijk aan zijne ambtenaren zoude kunnen verbieden om aan de gemeente inlichting te geven. Mr. de Cra/ie wijst op de buitengewone ambtenarendie kunnen constateren. De Burgemeester repliceert dat dG policie-agcnten wel buitengewone commiezen zijn om op tournee te kunriën constateren maar voor blijvende diensten niet aau hunne betrekking kunnen ont trokken wordëh. Mr. de Clercq meent dat eerst moet gedelibereerd worden over de conclusie van het rapport, namelijk, weigering van restitutie. Hij verklaart zich hiervoor, maar wenscht tevens daarbij niet te kennen te geven hoe verder zal gehandeld wovdeu. Hij meentnaar hetgeen hij gehoord heeft dat de verordening dient te worden gewijzigd cn dan zou daartoe besloten kunnen worden. De Voorzitter vereenigt zich hiermede, doch wenscht dat het principe der betaling worde vastgesteld. Hierop wordt het voorstel vah Burgemeester en Wethouders om op het adres afwijzend te beschikken met algemeene stemmen aan genomen, waarvan aan adressant zal worden kennisgegeven. Het 2de gedeelte -betreffende de gedeeltelijke betaling komt in discussie. Mr. de 'Clercq 'wijst óp het bezwaarlijke 'er van'wat toch zal de gemeente doen zoo het rijk eens de meting laat varen. Hij wenscht, indien de zaak niet te groote haast vercischtdat eene commissie tot onderzoek worde benoemd en de kwestie nu niet geprcjüdicieerd. Hierover ontstaan discussien tusschen de Voorzitter, Mr. Fokker, de Crane en de Clercq waarna besloten wordt in afwachting der in de verordening te brengen wijzigingen, Burgemeester en Wethou ders te magtigen voorloopig der meetloonen te vergoeden voor de kolen die aan belasting onderworpen zijn en tevens met opgaaf der redenen daarvan aan het rijk kenuis te geven. Wordt besloten tot 'af- én overschrijving op begrootingsposten voor kosten aau straatverlichting gedurende eene maand met olie ad ƒ50, waartoe bij de begrooting casu quo magtiging is verleend. Wordt medegedeeld de goedkeuring van het suppl. kohier van den Hoofdelijken Omslag door Gedeputeerde Statenhetwelk aau den Ontvanger ten fine van invordering zal worden gezonden. Na eene pauze van 10 miuuten komt in behandeling een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeente begroo ting 1857 noodig door latere betaling (in 1S58), van de onkosten van daarstelling der gaz-fabriek hetwelk wordt gesteld in handen eener commissiebestaande uit de heeven Dr. Keller, Mr. de Clercq en Dr. Goemans om staande de vergadering rapport uit te brengen. Na onderzoek rapporteert de Commissie bij monde van Dr. Keiler tot goedkeuring, en dien conform besloten onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Bij monde van den heer Ochtman wordt door de commissie voor het onderzoek der gemeente-begrooting rapport uitgebragt, tenderende tot goedkeuring met ééne aanmerking omtrent de rente van onverkochte Kapitalen. De Voorzitter zegt dat door Burgemeester en Wethouders aan die aanmerking reeds gevolg is gegeven blijkens hun zoo even aangenomen voorstel. Hij stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, om Hoofd. I, afd. II, art. 8voor den uitgaaften gevolge eener aanmerking van den Raad bij de rekening der teekenschool over 1856, om jaarlijks U'ederkeerende gratificatiën bij de traktementen te voegen, voor dit jaar te wijzigen met f 60aldus besloten. Bij het artikel lceurloonen vraagt de heer van der Grijp of de keur meester van liet vleesch wel goed handelt of dat men niet kan achten dat het tractement nutteloos wordt gegeven. Burgemeester antwoordt, dat hij handelt volgens zijne instruc tie. De heer van der Grijp meent te weten dat er wel eens slecht vleesch wordt ingevoerd. VERSCHIJNT Mr. Cau toont "aan* dat dit bij de verordening wel mogelijk is, docii^.de policie het?t'oezigt op de vleeséhwinkels heeft. De beer Ochtman zegt dat hij en de heer van der Grijp nis leden der gezondheidscommissie, belast zijn met het toezigt en reden meenen te hebben, om hun vertrouwen aan den keurmeester niet te lcuunen geven. Dr. Keiler deelt mede, dat er onlangs sporen van vergiftiging zieh hebben vertoond! door bedorven worst en do keurmeester dus beter behoorde toe te zien en niet goedkeureu wat niet deugt. De heer Ochtman zegt, dat de keurmeester 's morgens bij een slager had goedgekeurd dat des avonds reeds een walgelijken reuk gaf. Mi*. Cau en Fokker toonen het voordeelige der tegenwoordige wijze aan is dit echter met goed dan behooren andere maatregelen genomen te worden. Jhr. de Jonge brengt onder de aandachtdatde intrekking van dien post, de geheele intrekking der verordening mede brengt. Mr. de Crane herinnert dat hij zich tegeu de benoeming van den keurmeester verzet heeftdaar men het niet genoeg publiek gemaakt had hij noemt een z. i. geschikt persoon voor die betrekking, die bij meerdere publiciteit mede zou gevraagd hebben. Hierop antwoorde d'e*?Voorzitter dat die persoon vroéger keur meester was, doch men ook toen niet te vreden was. Mr. de Clercq vraagt of de 200 niet verminderd kan worden. Mr. Cau zegt dat hij op f 200 is aangesteld en benoemd un vele diensten van hem gevorderd kunnen worden, z. i. kan de raadgwel ontslaan bij niet goede handeling, doch zoude zoolang de verordening bestaat toch een ander moeten benoemen. l)e heer Ochtman acht ƒ200 niet te veel als de betrekking goed wordt waargenomen, maar wel te hoog indien de diensten slecht gepresteerd 'worden. Dr. Goemans, wenscht dat de policie toezigt boude, de Voorzitter zegt dat dit geschiedt. Jhr. de Jónge stélt voör, om de gezondheidscommissie te vörzoek'én, dat zijy'Burgemeester en Wethóudcrs®voorlichtezijnde de post be houden. De begrootingl der Schutterij, der Teekenschool met wijziging op het artikel tractement en zooals hiervoven is gezegd met ƒ30 daal de Teekenschool haar jaar rekent van af Julijvan de verschillende armbesturen en de bij deze voorgedragen subsidien ec'htér wat het Lutli. armbestuur betreft 76,26'/5 minder dan gevraagd, daar de raad meent dat liet meerdere bij deze gemeente uit eigen fondsen kan gevonden worden en de raming der gaz-fabriek worden goed gekeurd wat de eerste betreft voorloopig nadat eene vraag door den heer de Clercq betrekkelijk de subsidien door den Voorzitter is be antwoord. Aan Hoofdstuk VIII|, Afd. IV wordt Art. 17 toegevoegd voor onkosten daarstelling' gaz-fabriek 19,3ü0 ^ingevolge het heden be sloten omtrent de begrooting 1857. Hierna is de zitting gesloten om haar^voort te zetten op woensdag avond, ten 8 ure. BEKENDMAKING. Ue^BuRGEMEESTER van ïicrikzee maakt bekend dat door houders van .JagY-Aclen bij het Gemeente- Bestuur, kostelooze magligingen overeenkomstig art. 27 der wet van 15 Junij 1857 (Staatsblad no. 87), kunnen worden verkregen tol hel buiten tegenwoor digheid van den acle-houder vervoeren van wild in het veld buiten openbare wegen en voetpaden. Zieri/tzee7 October 1857. B. C. CAU. A A N B E S T E D 1 N G. Burgemeester en Wethouders van Zierilczee zijn voornemens op woensdag den 14 dezer maand des middags, len Raadhuizein het openbaar aan den minst- eischende aan te besteden Het Meggen dep Imilrnbeloopen van de Oost- en Wr»tliavetitlijken met twee ctjMizemd vierkante ellen Kraminat en verwerking van vijftig- Kubieke ellen giroBiid, volgens het bestek voor de uitvoering dier werken ter lezing liggende en verkrijgbaar ter secretarie terwijl verdere onder- riglingen tc bekomen zijn bij den Bouwmeester dezer gemeente. Zierilczee, den 7 October 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGESecretaris. KENNISGEVING. De Burgemeester van Zierilczee-,- brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 14- dezer maand des avonds ten acht ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden-. Zierilczee, den 12 October 1857. B. G. CAU. Zierikzee 13 October. In de garancinefabriek van de heeren Ochtman van der Vliet en Co. alhier had eergisteren voormiddag een treurig voorval PRIJS DER ADVERTENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- er. Doodberigten van 1-6regelsa f 1 behalve hel Zegelregi plaats. Een der arbeiders Willem Douw oud 20 jaar, bad liet ongeluk dooreen niette voorziene omstandigheid met zijne regterhand tusschen de machinerie te geraken, die geheel werd verbrijzeld, zoodat de amputatie reeds in den namiddag plaats had. De ongelukkige lijder bevindt zich naar om standigheden redelijk wel. Bij Zr. Ms besluit van den 23 September jl. is eene verhooging der predikants jaarwedde bij wijze van alterum tantum toegestaan voor de na volgende Hervormde gemeenten in Zeeland waar- het tractement geen f 800 bedroeg, te weten voor Gapinge, Kleverskerke ,Burgt ,Borssele Kapelle, Wilhelminadorp en Yerseke. lioor de verschillende provinciale commission van onderwijs zijn in de zomervergaderingen geëxa mineerd en toegelaten 30 onderwijzers van den 2den rang, 67 van den aden rang, 62 van den -Idon rang, 1 huisonderwijzer, 83 schooikouderessen en 3 hais- onderwijzeressen. Naar men verneemt wordt 11. M. de koningin moeder in de eersledagcn yan November hier te lande terug verwacht. Te 's Hage is berigt ontvangendal den 8 dezer te Darijs is overleden jh. mr. Th. G. van der Poll, secretaris der NedcrI. legatiebij het hof van Frankrijk. De minister van justitie heeft commissarissen des konings in de provincie te kennen gegeven, dat, voor zooveel betrefl het verdrijven van wilde ganzen ook in open jagllijd niet alleen in bijzondere gevallen, maar in het algemeen, buitengewone magligingen door ben zullen mogen verstrekt worden, welker gebrnik- beperkt wordt tot den tijd van uur voor zonsop gang en uur na zonsondergang, op het voetspoor van art. 186der wet van 13 Junij jl. Staatsblad no. 87). Dezelfde minister is in ervaring gekomen, dat, ook sedert de wet van 7 Mei 1856 (Staatsblad no. 32) sommige waterschouten zich inlaten met de uitbetaling van schulden der schepelingen en zich voor die tus- schenkomst percentsgewijze laten betalen. Die uit betaling plagt te geschieden op [vertoon van de schuld bekentenis, door den schepeling onderteekend, waarbij op den waterssbout de last wordt verstrekt om de daarbij uitgedrukte schuld te voldoen. Eene zooda nige tusschenkomst van den waterschout beschouwt de minister als volstrekt onwettig en in strijd met art. 2! al. 1 der genoemde wet, cn bij beeft mitsdien de procureurs-generaal fungerend directeurs van policie in Vriesland, Groningen Overijssel, Gelderland, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland verzoekt de wa terschouten in bun ressort te gelasten zich voortaan van dergelijke bemocijingen te onthouden. Bij die zelfde gelegenheid heeft de minister genoemde procu reurs-generaal uitgenoodigdman de waterschouten to kennen te geven, dat. ofschoon al. 1 van art. 21 van meergemelde wet de uitbetaling der gagie ook aan eenen gemagligde toelaat bet wenschelijk mag ge acht worden, zoo de waterschouten dergelijke magti ging niet op zich nemen ten ware dit in het bijzon der belang van den zeeman raadzaam mogt zijn met uitdrukkelijk verbod om zelf in dat geval cenige belooning, onder welk voorwendsel ook daarvoor te genieten. In de zitting van den gemeenteraad te Leiden op 8 October zijn behandeld de voorstellen ter invoering van eene plaatselijke directe belasting, in plaats van bel dusgenaamd c lantaren cn brandspuitgcld," tegen welks wederinvoeren het gouvernement bezwaar had geopperd. Aangenomen is de heffing vast te stellen op eene som van f 57,000 en den omslag te doen naar den maatstaf van 3 pet., tot grondslag aannemende de rijks personele belasting, huurwaarde en mobilair. Naar wij vernemen heeft de Nederlaudscke Rijn spoorweg-maatschappij voor een handelsbuis teMainz bel vervoer aangenomen van 1200 a 15O0 last spoor wegstaven van Rotterdam naar Emmerich, om later langs den Rijn verder te worden getransporteerd ver beneden de kosten van het regtslreeks vervoer te water. Men meldt uit Rotterdam van 10 dezer. Aan de factorij op Fijenoord had gisteren een treurig voor val plaats, ten gevolge waarvan Martinus Ilussons wo nende in de Raamstraat alhier is overleden. Deze persoon, welke aan die factorij werkzaam was, moet aan den heer R.den hoofdopzigler ernstige reden tot ontevredenheid hebben gegevenwaarop deze in drift een ijzeren stang opnam cn daarmede. Ilussons een slag aan het hoofd loebragt wal een half uur na

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1