Z1ER1EZHESGHE COURANT. N.° 80. Woensdag 1 October. BESTUREN 4DMIMSTHATO Woensdag en Zaturdag. NIEUWSTIJDINGEN A B ONNEME NTS-PR IJS Per clrie maanden f i,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, duagste voren, voor 11 ure'stnorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT F NT J FN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglcn van 1-Gregels a f I behalve liet Zegelregl «Piienbare ataadsvergaderissg- gclioudeii (e üi f piUice, den 5 October 185Ï. Voorzitter Mr. B. C. Cau. Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Afwezig de heeren Mr. Fokker, wegens ambtsbezigheden en J. van der Vliet, wegens uitlandigheid. Door den Secretaris wordt binnengeleid het nieuw benoemd raads- lid de beer Mr. C. van der Lek de Clercqdie in handen van den Voorzitter de vereiscbte ccden aflegt. De Voorzitter heet Z. Ed. welkom ook ..namens de andere Leden met eene gepaste toespraak waarin hijonder anderen de verdiensten en langdurige zitting van zijnen voorganger herdenkt en aan het slot de hoop uitdrukt dat het nieuw LicVdoor zijne hoogere betrekking met het hooger bestuur 'meer in aanraking komende dan de andere Leden daar waar het noódig is en "kauook de belangen der gemeente zal bevor deren. De heer de Clercq betuigt den Voorzitter zijnen dank voor diens welwillende toespraak erkent het moeijelijke van zijne taak om de plaats te vervangen van een man die zoo vele jaren en met zoo veel kennis en ijver die betrekking had bekleed, en geeft zijn voornemen te kennen om de belangen der gemeente naar zijne beste 'inzigien «te bevorderen waartoe hij zich in de welwillendheid van de Leden van den Baad en van den Secretaris aanbeveelt. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Wordt overgegaan tot de benoeming van twee Leden voor de Commissie van Bouwvallen welke door de aftreding van de heeren van der Vliet en Egter vaceren. Worden benoemd voor het eerstè lid de heer j. van der Vliet, bij tweede stemming, en den heer van der Lek de Clercq voor het tweede Lid bij loting met den heer Houwer, tusschen wie de stemmen staken. Worden als Leden der Commissie voor de Strafverordeningen be noemd de heeren Mrs. Fokker en de Clercq. Idem voor de Commissie voor de Straatverlichting, de heeren Ochtman van der Grijp en Houwer, van welke heide laatste be noemingen openbare kennisgeving zal worden gedaan. Dc rekening van het -Burger Weeshuis wordt gesteld in handen 'van de heeren Dr. Keiler, Landskncgt en Houwer, ten fine van onderzoek en rap'port. Wordt conform" het voorstel van Burgemeester'en Wethouders 'be sloten tot af- en overschrijving van den post van onvoorziene uit gavenop die van Hoofdst. 2, Afd. 2, Art. 1, f 20, verlichting voor de nachtwacht; op die van hoofdstuk 8, afd. 4, art. 13, onkosten liendeveiling f 12,62'/2 op die van hoofdstuk 8, afd. 2, art. 7 kosten van krankzinnigen 246,82. Waartoe hij de begrooting tiasu quo 1 dóór heeren Gedeputeerde Staten magtiging 'is verleend. De Voorzitter stelt namens Burgènïecster cu Wethouders voor om een gedeelte van de 's Gravenstraat, nog hij het kadaster bekend als straatbij eenige ingezetenen in gebruikthans aan de publieke dienst te onttrekken, en in erfpacht te igeven'tegen 1 cent per vlerk, el, aan W. van Veltkoven;60 vierk.'ellen en ann C. Doeleman 80 vierk. ellen. De lieer Mr. de Clercq acht bet niet verkieselijk, het voor een ou- bepqalden tijd uit te gevendaar de gemeente het dan nimmer verkrijgen kan bijaldien men bét noodig hééft. Hierop wordt besloten den tijd vaü'uitgifte op 30 jaar te bepalen, ohder beding van behoorlijke afsluiting van de gemeentestraat. Wordt namens Burgemeester en Wel houders voorgesteld een reservoir in de Oude Haven te stellen bij wijze van proef, om bij het ontstaan van brand bij laag waterwater te hebbende kosten zijn geraamd op f 50. Dr. Keiler 'vraagt of het niet beter ware een van grooteren omvang te maken door meerder water in'de haven te houden hij wil geen dok maar een gedeeltelijke afsluiting door deuren. Jhr. de Jonge merkt op, dat bij het maken van deuren het noodig zal zijn de hoofden der bruggen geheel af te breken en weder op te houwen daar zij andérs den druk niet kunnen houden. De Burgemeester zegtdatnaar globale raming hiertoe eene zeer groote som zoude benöodigd"zijn waarom,"zoo men tot zoodanige verandering beslootbij betrekkelijk gering verschil van kosten, een dok nog de voorkeur zoude verdienen. De heer Houwer vraagt, öf het niét doelmatig zoii zijn een officieel onderzoek in te stellen daar liet nu slechts mecniugca zijn en bij raming blijft. Hierop zegt de Burgemeester dat zoodauig onderzoek voov liet maken der bestekken enz. veel geld zoude kostendaar zoodanig werk nog al van bèlang is. Dr. Keiler wijst op het blijven bestaan der werf en de noodfca- "kelijkbeid om de gelegenheid te geven tot het doen van reparation. De Burgemeester herinnert aan dc groote financiële bezwaren die op de gemeente nog drukken. De heer de Clercq is van meening, dat dié bezwaren, niet al te veel moeten wegen wanneer er namelijk kans beslaatdat het voordeel kan afwerpen. Jhr de Jonge spreekt van het nadeel dat 'liet telkens droogvallen der schepen veroorzaakt. Dr. Keiler gewaagt van de onkosten wegens hét transport van schepen, als zij in Zuid-Holland moéten repareren, en die bij liet bestaan van een dok zouden uitgewonnen worden. De lieer de Clercq geeft in overweging, of het niet goed zoude zijn tc informeren wat de hier gevestigde rcederijen te dier zake verlangen en wat zij daarvoor zouden willen betalen. Door fir. Keiler wordt ook gewezen op het voordeel voor de ge zondheid, wanneer er steeds grooterc waterstand in de haven ware doch uit dit oogpunt wordt door den Voorzitter gewezen 'op de spui- jitig, die thans voor de Garancinefabriek plaats heeft en alsdan on overkomelijke bezwaren zoude hebben. Na deze discussien wordt conform liet voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het stellen van een reservoir besloten en omtrent het andere punt voorstellen van de rcederijen af te wachten. Wordt medegedeeld de opname der Ontvangerskaswaaruit blijkt dat zich in kas bevond 12(511,50waarvan een afschrift aan heeren Gedeputeerde Staten zal worden gezonden voor Notificatie aangenomen. Hierna is de zitting gesloten. BEKENDMAKING. Inspectie Verlofgangers Bor.giïmeesteh cti Wethouders van Zierikzee. Gezien de besluiten van den Commissaris des Ko- nings in deze provincie van den 8 September jl. A no. 3579/1 3de afd. Provinciaalblatl no. 65) en van '7 September jl. A no. 8701/1, 3de afd. f Provinciaal- blad no. 72.) Hoepen op al de in deze gemeente zich bevindende Verlofgangers der Nationale Militie bcboorende: 1. tol de ligtingcn >an 1853 en 1851 met uitzon dering van de zoodanigen die krachtens liet Konink lijk besluit van den 16 Junij jl. no. 91 zijn opgeroe pen om aan de wapenoefeningen in dc loopende maand September deel (e nemen. 2. tot de ligling van 1855. 3. tol de ligling van 1856 die bij hel 5de Ilcgemenl Dragonders Limburgsch bonds/contingent) ingedeeld en op den I Mei jl. mei onbepaald verlof gezonden zijn en die bij hel llegement Veldartillerie voor bel voor wezen zijn bestemd en op den I Julij jl. in bel genot van onbepaald verlof gesteld zijn. om op maandag den 1 2 October 1857 des morgens len 9 ure, zich te bevinden vóór het Stadhuis te Zie- riltzee ten einde te worden geïnspecteerd. De Verlofgangers worden herinnerd aan de volgende bij de wetten van den 8 Januarij 1817 en 27 April 1820 vastgestelde bepalingen n. dal zij gehouden zijn op de bepaalde inspectie voor de Verlofgangers (e verschijnen en wanneer zij dit nalaten, zonder voor hun achterblijven ten ge- noege van den Militie Commissaris voldoende redenen te kunnen aanvoeren zullen gelasl worden nader voor hem voorzien van hunne kieeding- en équipement stukken, te verschijnen en vervolgens overeenkom stig het bepaalde bij art. 183 der wel van den 8 Ja nuarij 1817 zullen worden gestraft j b. dat zij op de gemelde inspectie zullen behooren te verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding- cn equipemenlstukkcn die bij het vertrek van het korps aan hen zijn gelalen, van het zakboekje benevens van liet attest lilt. H!l. hun door het bestuur hunner gemeente uitgereikt dat zij die daarin nalatig zijn tot eene andere in spectie zullen moeten opkomen en dat de zoodanigen die hunne kleedingstukken hebben verwaarloosd bij hun korps zullen worden opgeroepen; c. dat zij, gedurende de gemelde inspectie, zich ordelijk behooren te gedragen en onderworpen zijn aan de militaire lucht en dat op hunne gedragin gen na den afloop der inspectie, door de policie zal worden gelet; d. dat zij hoezeer met bun korps hebbende afge rekend, hunne kleeding- en equipemcnlslukken steeds in waarde zullen moeten houden, en zich daarvan, zoolang zij niet zijn gepasporteerd, om geencrlei reden mogen ontdoen; c. dat zij, wanneer zij hun verblijf buiten de pro vincie willen vestigen, hun verlofpas aan bel bestuur hunner gemeente moeten terugvragen en dat zij zich binnen vier weken moeten aanmelden bij bet bestuur der gemeente in welke zij voornemens zijn te ver blijven 0/straf van als deserteur te worden behandeld. f. dal zij, wanneer zij zich langer dan tweemaal vier en twintig ureii uit hunne gemeente willen verwijderen, daarvan in persoon moeten kennis geven aan iiet ge meentebestuur met opgave der gemeente werwaarts zij zich begeven op straf van een arrest van 2 tot 6 dagendoor liet gemeentebestuur op te leggen, en g. dal zij zich op gelijke slraf, in geval zij langer dim tweemaal vier en twintig uren, buiten hunne gemeente verblijven, bij hot bestuur der gemeente alwaar zij zich bevinden, moeten aanmelden. Cn opdat geen Verlofganger hiervan onwetendheid zou kunnen voorwenden, zal deze, behalve de schrif telijke oproeping die een ieder aan zijn woonhuis ontvangen zal, worden afgekondigd cn in de Courant geplaatst. Zierikzee den 23 September 1857. li. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGR Secretaris. BEKENDMAKING. De li uiv gem eest er van Zierikzee maakt bekend: dat het kohier van bet Patenlregtover het eerste kwar taal van het loopend dienstjaar van deze Gemeente op den 23 September jongstleden, door denbeer Commissaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der directe belastingen enz. van deze Gemeente ten fine van invordering. Zierikzee den 5 October 1857. 13. C. CAU. U INNEN LAND. Zierikzee 3 October, ffeden namiddag ten 2 ure liep alhier van de stads commerciewerf met liet besie gevolg van stapel hel kofschip Johan Martin groot tü.' gemeten lasten kapitein II. van Slodderen boekhouder de heer Keiler. In eene dezer dagen te Goes gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders der maatschappij van verbeterde meekrapbereiding is besloten die maatschappij in stand te hon den, waartoe eene storting van {0 per cent aandeel zal noodig zijn. Zoo als reeds is medegedeeld werd gisteren voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland de behandeling voortgezet der zaak van de 22 zooge naamde Maleijcrs. De teregtzitting werd weder door een talrijk publiek bijgewoond, waaronder men op de gereserveerde plaatsen den minister van justitie cn verschillende leden van de staten-generaal opmerkte. Het volgend vrecselijk voorval heeft te Utrecht plaats gegrepen. Ken persoon die in naauwe betrek king stond lot eene jonge dochter, even als hij uit de geringere volksklasse had sedert cenigen tijd be merkt dat zij meer uitgaven deed dan hare eerlijke verdiensten konden toelaten. Reeds lang had hij achterdocht opgevat. Toen hij nu II. zondag avond zijne minnares een bezoek willende brengen haar niet te huis vond cn hare moeder hein verzocht daar Ie blijven en hare dochter niet op te zoeken, aangezien zij eenige boodschappen was gaan verrigten spoorde juist dit verzoek hem aan zich op weg te begeven. In de Maliebaan gekomen, moet hij baar daar met een heer gezien hebben die terstond de v lugt nam. Na bet meisje toegevoegd te hebben dit kost uw en mijn leven verwijderde dc minnaar zich en zocht haar later, met een mes gewapend weder op wierp zich op haar cn sliet het wapen herhaaldelijk diep in het ligchaam van het in zwangeren toestand verhoerende meisje. Dc dader heeft zich onmiddelijk zelf (er be schikking der justitie gesteld. Het meisje moet ia uiterst bedenkelijke omstandigheden verkceren. blijkens een bij bet departement van marine in gekomen berigt van den kapitein-luitenant tor zee G. Fabius kommanderende Zr. Ms. schroefliorvet Madusa, geschreven te Hong-Kong den 8 Augustus jl was aan dien bevelhebber, door de Kngelsche auto riteiten aldaar, op eene oüiclele wijze kennisgegeven, dal de haven van Canton en de rivier mei hare ver schillende mondingen, te rekenen van den 7 Augustus tc voren, in staat van strikte blokkade waren gesteld. Men meldt uit 's Gravemoer van I dezer. Als oen bewijs van verregaande baldadigheid wordt ge meld dat deze week, door eenige jongelingen, welke in eene weide speelden, twee daarin grazende kalveren deerlijk zijn mishandelddoor aan het een de oogeu uil te steken en het andere den staart af (e snijden in welken deerniswaardigen toestand zij door den eigenaar werden gevonden. Sedert eenige weken is op de bouwhoeve Busltcrs, nabij het dorp Winterswijk, het boren naar steenko len niet vernieuwden moed ondernomen. In den aanvang scheen de opening, welke verleden jaar was gehoord, hier en daar zeer verstopt doch men is alle belemmering weldra te boven gekomen en zet thans het werk met ijver voort welks goede uitslag wel onzeker is doch waarop Duitsche geologen steeds veel hoop geven. .Men meldt uit hel Nieuwe diep van 2 dezer. Heden voormiddag omstreeks ten 9 ure arriveerde in onze haven het Nederlandsche fregatschip tie Stad Utrecht kapt. Jashi. Terstond bevond zich onze ijve rige commissaris van policie aan boord en werd door hem aangehouden een persoon die zich naar wij ver nemen, ten vorigen jare tc botterdam onder ecnen valschen naam en reet valschc papieren had geënga geerd voor hel leger in Oost-Indien waarbij aan hem f80 handgeld was toegestaan. In Indie ontdekt, is hij met voornoemden bodem herwaarts gebragt om wegens gemeld feit leregt (e staan. Reeds heden werd hij naar Rotterdam opgezonden. Men meldt uit Texel van 2 dezer. Kenige da gen geleden, des middags (cn 4 ure, verliet do stoomboot Texel varende tusschen Texel en het Nieuwe Diep de haven van eerstgenoemde plaals |en einde als naar gewoonte naar het Nieuwe Diep te

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1