Zaturdag 3 October. 1857 y N.° 79. Woensdag en Zaturdag. BHSTIM MBISTRATIP Bil ZIEMZEESCES GODlilT. ABONNEMENT S-PRUS. Per drie maanden f i,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle vorenvoor 11 ure 'siuorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERTENTIE A Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huuielijltt— en Doodberigten van 1 -G regels a f 1 behalve het Zcgelrcgt BEKENDMAKING. Inspectie Verlofgangers. Rurgemeester en Wethouöers van Zierikzee. Gezien dc besluilen van den Commissaris des Ro llings in deze provincie van den 8 September ji. A no. 3579/1 3de afd. Provinciaalblad no. 65) en van 17 September jl. A, no. 8701/1, 3de afd. [Provinciaal- blad no. 72.) floepen op al de in deze gemeente zich bevindende Verlofgangers der Nationale Militie behoorende: 1. tot de liglingen van 1853 en 1854 met uitzon dering van de zoodanigen die krachlens het Konink lijk besluit van den 16 Junij jl. no. 91 zijn opgeroe pen om aan de wapenoefeningen in de loopende maand September deel te nemen. 2. lot de ligling van 1855. 3. tot de ligling van 1856 die bij het 5de Rcgcment Dragonders [Limburgsch bondskonlingenl) ingedeeld en op den 1 iMeijl. met onbepaald verlof gezonden zijn en die bij bel Regement Veldartillerie voor het voer- vvezen zijn bestemd en op den 1 Julij jl. in hel genot van onbepaald verlof gesteld zijn. om op maandag den 12 October 1857 dos morgens ten 9 ure, zich te bevinden vbór het Stadhuis te Zie rikzee teneinde te worden geïnspecteerd. l'e Verlofgangers worden herinnerd aan de volgende bij de wetten van den 8 Januarij 1817 en 27 April 1820 vastgestelde bepalingen dal zij gehouden zijn op de bepaalde inspectie voor de Verlofgangers te verschijnen cn wanneer zij dit nalaten, zonder voor hun achterblijventen ge- noege van den Militie Commissaris voldoende redenen te kunnen aanvoeren zullen gelast worden nader voor hem voorzien van hunne klceding- en équipement stukken, Ie verschijnencn vervolgens overeenkom- slig het bepaalde bij art. 183 der wet van den 8 Ja nuarij 1817 zullen worden gestraft dat zij op de gemelde inspectie zullen bebooren Ie verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding- en cquipemcntslukken die bij bet vertrek van bet korps aan hen zijn gelaten, van bel zakboekje benevens van het attest lilt. Hll. hun door bet bestuur hunner gemeente uitgereikt dat zij die daarin nalatig zijn tot eene andere in spectie zullen moeten opkomen en dal de zoodanigen die hunne kleedingslukken hebben verwaarloosd bij bun korps zullen worden opgeroepen; c. dal zij, gedurende de gemelde inspeclie, zich ordelijk bebooren te gedragen en onderworpen zijn aan de militaire lucht en dat op hunne gedragin gen na den afloop der inspectiedoor de policie zal worden geletj d. dat zij hoe zeer met hun korps hebbende afge rekend, hunne klceding- en equipemenlstukken steeds in waarde zullen moeten houden cn zich daarvan zoolang zij niet zijn gepasporteerd, om geenerlei reden mogen ontdoen; e. dat zij, wanneer zij hun verblijf buiten de pro vincie willen vestigen hun verlofpas aan liet bestuur hunner gemeente moeten terugvragen en dat zij zich binnen vier weken moeten aanmelden bij bet bestuur der gemeente in Welke zij voornemens f.ijn te ver blijven op straf van dis deserteur te worden behandeld. f. dat zij, wanneer zij zich langer dan tweemaal vier twintig uren uit hunne gemeente willen verwijderen, daarvan in persoon moeien kennis geven aan bet ge meentebestuur met opgave der gemeente werwaarts zij zich begeven, op straf van een arrest ran 2 tol 6 dagendoor liet gemeentebestuur op te leggencn g. dal zij zich op gelijke straf, in geval zij langer dan cier en twintig uren, buiten hunne gemeente verblijven, bij het bestuur der gemeente alwaar z(j zich bevinden, moeten aanmelden, lin opdat geen Verlofganger hiervan onwetendheid zou kunnen voorwenden, zal deze, behalve dc schrif telijke oproeping, die een ieder aan zijn woonhuis ontvangen zal, worden afgekondigd en in de Courant 6cP'.<t&lsl, Zjerikzee dep 23 September 1857. B, C. C\U, fkmillcr. C. de JONGE Seexetms. KENNISGEVING* De Burgemeester yaa Zierifcsee> brengt Ier kennis van do ingezetenen dat er op Maandag den 5 dezer maand des namiddags ten één ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Ge meente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 2 October 1857. B. C. CAU. BINNENLAND. Zieiiikzee 1 October. Het hoogste lot uit de thans trekkende staats-loterij is bij do collecteurs de Gebr. Buijze alhiergevallen. Zij bezaten van dit geluk kige nummer in hunne collecte bet geheele lol hetwelk zij hadden gesplilst in vier vijfde en twee tiende loten. De heer J. Ochtman, splitter der staals-lolerij bad biervan een vijfde, hetwelk in twee tienden was ge splilst. Ook een der splitters ofdebitanten ie Goes had een vijfde. Aan nieuwsgierigheid om te weten, wie de gelukskinderen zijn, ontbreekt het niet; al kennen wij ben niet, wij wenschen hen toch gaarne geluk terwijl wij hopen dat ook de armen zich over dit geluk zullen kunnen verblijden. Op de van 24-28 Sept. gehouden alge meene tentoonstelling der Hollandsche maat schappij van landbouw, te Amsterdam is o. a. bekroond, voor witte wintertarwe, 1ste prijs, winter koolzaad, 2de prijsen meekrap, 3de prijs, A. Geluk J. Az., te Tholen. Men meldt uit Bergen-op-Zoom van 25 September. Men heeft moeijelijk kunnen ge- loovendat binnen het tijdsverloop van een jaar. de bemesting der landen met mosselen lé^tanige vlugt zoude genomen hebben als zulks voor het tegenwoordige het geval is. Dagelijks worden er alhier uit de Oosterschelde 8 a 10 visschers vaartuigen met mosselen aangevoerd en met 70 a 80 karren door de soms uren ver wonende boeren weggehaald die voor de kar f 1 betalen. Voor den landbouw in het algemeen schijnt het wenschelijk, dat door de landbouwers open baar gemaakt worden de resultaten die zij bij on dervinding hebben verkregen van deze bemes ting, de juiste wijze waarop zulks geschiedt, de hoeveelheid, die verbruikt wordt voor eene bepaalde oppervlakte en de daarmede gepaard gaande kosten als anderzins. Uil ecu overzigt der slaatsbegrooting voor het diensljaar 1858 blijkt hel volgende .- Hoofdstuk 1. (huis des konings) inkomen van den koning f 606,000 inkomen van den prins van Oranje /'32,5'0i6; inkomen van de koningin-weduwe f 150,01)9; onderhoud der koninklijke paleizen f 50,000. Totaal ƒ832,500. Hoofdstek 11. (de hooge collegien van staal en bet kabinet des konings). De slaten-generaal f 226,275 de raad van stale 79,480 de algemeene rekenkamer f 111,560 de kanselarij der beide orden ƒ68,200 bet kabinet des konings f 31,975 pensioe nen en wachtgelden f29,975; onvoorziene uitgaven ƒ7000. Totaal f 554,465. Hoofdstuk lij. (departe ment van buitenl, zaken) ƒ491,137. Hoofdstuk IV. (departement van justitie/ f 2,829,494, Hoofdstek V. (departement van binnenlandsche zaken) 920,113,35. Hoofdstuk VI (departement voor de zaken der Herv. eeredienst enz.) f 1,720,069,43'/,. De commissie van de tweede kamer der slaten- generaal belast met het aanbieden aan den koning van het adres, in antwoord op de troonrede is bij Z. 51. toegolaten om zich van hare taak te kwijlen. Zij beeft zich met bet gebruikelijk ceremonieel naar het palcis begeven en is daar op do gewone wijze ont vangen, Z. M. beeft de commissie hel volgende geantwoord «Het is mij zeer aangenaam, bij de hulde, die de tweede kamer mij brengten bij de verzekering barer verknochtheid mij en mijn huis op nieuw aangeboden, levens door u baar gevoelen te vernemen omtrent de gewigtigewerkzaamheden, die haar wachten, en welke, zoo zij met gemeen overleg lot een doeltreffend einde worden geleid onder Gods zegen voor ons dierbaar vaderland heilrijke uitkomsten zullen opleveren. Ik verzoek u, de kamer mijnen bijzonderen dank aan te bieden voor haar adres van antwoord.'' In de tweede kamer der staten-generaal heeft de heer van Hoevell o. a. inlichtingen ge vraagd, omtrent de inbezitneming der Kokos eilanden door dc Engelschcn. Dc minister heeft gezegd dat het altijd is betwist en nimmer er kend dat ze lot de Nederlandsche bezittingen behoorden. Er is noch feit van in bezit name noch van vestiging door ons, en het is nooit in de gedachte gekomen ons van dat bezit to verzekeren. Volgens deskundigen zou de in bezitneming zelfs eene strategische dwaling zijn. De Kokos-eilanderi hebben noch uit een kom- inercieei, noch uit politiek noch uit strate gisch oogpunt eenigc waarde. -Van boord van de Admiraal de Wassenaer, (cv reede van Barcelona schrijft men ons den 18 September dat men er de prins van Oranje wachtende was ge wecst maar dat Z. It. II. niet is gearriveerd en ook niet zal komen omdat de tijd ontbreekt en Z. K. H. een bezoek is gaan brengen aan bet bof te Madrid van waar bij den 2! of 23 dezer te Valencia zal terug komen om aldaar weder te einbarkeren. De Gro ninger is den 15 te Barcelona gekomen en verlaat met de IVasseneer den 21 of 22 de roede, om tezamen naar Valencia te zeilen van waar men na een zeer kort ierb'ijf, verder zal gaan, Men is te Barcelona zeer gedupeerd dat de prins van Oranje die plaats niet bezoeken zal men was met dit bezoek zeer ingeno men een paleis was voor Z. K. II. gereed stieren gevechten, opera's enz., zouden ter zijner core worden gegeven. Zondag den 13 werd cr ecu stierengevecht gegeven de loge voor den prins bestemd was met roode zijde en goud gedrapeerd, bel geheel was een magnifiek gezigt. Hel cirque was bezet met duizende toeschouwers, die juichten en schreeuwden bij iedcrcn goed loogebragten of afgewcerden stool, acht paarden werden onder hunne ruiters door de stieren gedood en drie doodelijk gewond. Het was een bard gezigt die arme beesten zoo opgeofferd te zien één slier doodde niet minder dan vijf paarden het spel en do vlugheid der bestrijders was buiten verbeeldingschoon. Eindelijk wordt dc stier met een smallen langen de gen achter hel schouderblad gestoken en valt dood tor aarde een slier die niet vechten wilde werd door do bonden aangevallen en verscheurd. Voor Hollanders is het schouwspel ecbler wat bloedig. De forten en kazernes zoowel als de arsenalen, zijn allen in zcet' goeden staat te Barselona er heerscluc orde werk zaamheid en zindelijkheid de soldaat is zeer goed en doelmatig gekleed goed gevoed en geoefend; de ar tillerie is uitmuntend, zoowel wat stekken als paarden betreft; kavallerie en infanterie manoevreren goed cn vlug. Als bet overige van het Spaansche leger ge lijkt op hetgeen men te Barcelona zag dan zijn de Spaansche troepen onder de bruikbaarste in Europa Ie rangschikken dc magaiijnen der artillerie zijn on der hetzelfde dak met de werkplaatsen; men was er druk bezig de affutage naar bet nieuwste model te veranderen, al de geweren zijn naar het stelsel van Minie of Delvigne er waren er duizenden in de inagazij- nen. De citadellen zijn sterk voorzien van droogo grachten, goed geconstrueerd en zeer goed onderhou den daarbij zijn ze allen van een sterk garnizoen voor zien midden in de stad heeft men eene kazerne, waar infanterie, kayallerie en artillerie gelogeerd zijn. De slad is prachtig de schoonste huizen stralen gebou wen van den slaat, winkels, fonteinen, tuinen enz. vindt men in Barcelona. Napels zelf moet minder schoon zijn dan Barcelona, lïij een overheerlijk kli maat is bet verblijf er dus nietkwaad. [U. C j BUITEN LAN D. suits ch i a s 30 Keulen 28 September. Aan de avondpartij, vrij dag avond in de villa van den SVurlembergschen kroonprins gegeven namen tusschen do honderd en twintig en honderd en veertig personen meestal di plomalen hooge ambtenaren en lieden van het ge volg der beide keizers deel. De salons waren schit terend verlicht. De kroonprins en de groolvorslin O/ga traden het eerst binnen om de honneurs waar te nemen. Daarop volgden, met vrij lange lusscben- pozen de overige prinsen en prinsessen der koninklijke familie, de grootvorstin Helena van urlcmbeig de koningin der Nederlanden de koning en de konin gin van Wurtemberg daarna keizer Alexander en ein delijk keizer Napoleon. De dames en de leden van bet corps diplomatiek werden den Franscheu monarch voorgesteld en door hem op de minzaamste wijze be jegend. Men merkte op dat hij zich zeer lang met vorst Gorlschakoff onderhield, terwijl de beide keizers-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1