ZIERIKZEESCHE COÜRARf. pf.o 78. Woensdag 30 September. 1857 üüsr^ Woensdag en Zaturdag. ABONNEMENTS-PRIJS Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 uresmorgens VERSCHIJNT. PRIJS DER ADVERT UNTIE N Gewone 15 cents lie regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodlieriglen van 1 -ij reach a f 1 behalve het Zcgelregt BEKENDMAKING. Inspectie Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Gezien de besluilen van den Commissaris des Ko- mings in deze provincie van den 8 September ji. A no. 3579/1 3de afd. Provinciaalblad no. 65) en van !7 September jl. A no. 8701/1, 3de afd. Provinciaal- blad no. 72.) Roepen op al de in deze gemeente zicb bevindende Verlofgangers der Nationale .Militie behoorende: 1. tot de ligtingen van 1853 en 1857 met uitzon- doring van do zoodanigen die krachlens bet Konink lijk besluit van den 16 Junij jl. no. 91 zijn opgeroe pen om aan de wapenoefeningen in de loopende maand September deel Ie nemen. 2. tot de ligling van 1855. 3. tol de ligting van 1856 die bij het 5de Regement Dragonders Limburgsch bondskontingentingedeeld en op den 1 Mei jl. met onbepaald verlof gezonden zijn en die bij het Regement Veldartillerie voor bet voer- wezen zijn bestemd en op den 1 Julij jl. in het genot van onbepaald verlof gesteld zijn. om op maandag den 1'2 October 1857 des morgens ten 9 ure, zich te bevinden vóór bet Stadhuis te Zic- rilczee teu einde te worden geinspecteerd. De Verlofgangers worden herinnerd aan de volgende bij de wellen van den 8 Januarij 1817 en 27 April 1820 vastgestelde bepalingen a. dat zij gehouden zijn op de bepaalde inspectie voor de Verlofgangers te verschijnen en wanneer zij dit nalaten zunder voor bun achterblijven ten ge- noege van den Militie Commissaris voldoende redenen te kunnen aanvoeren zullen gelast worden nader voor hem voorzien van hunne kleeding- en équipement stukken, (e verschijnenen vervolgens overeenkom stig het bepaalde bij art. 183 der wet van den 8 Ja- nuarij 1817 zullen worden gestraft b. dat zij op de gemelde inspectie zullen behooren te verschijnen gekleed in de uniform en voorzien van de verdere kleeding- en equipemenlslukken die bij het vertrek van bet korps aan hen zijn gelatenvan bel zakboekje benevens van het attest lilt. IIH. bun door bet bestuur hunner gemeente uitgereikt dat zij die daarin nalatig zijn tot eene andere in spectie zullen moeten opkomen en dat de zoodanigen die hunne klecdingslukken hebben verwaarloosd bij bun korps zullen worden opgeroepen; c. dat zij, gedurende de gemelde inspectie, zich ordelijk behooren te gedragen en onderworpen zijn aan de militaire tucht en dat op hunne gedragin genna den afloop der inspectie, door de policie zal worden gelet; il. dat zij hoezeer met bun korps hebbende afge rekend, hunne kleeding- en equipementslukken steeds in waarde zullen moeten houden en zich daarvan zoolang zij niet zijn gepasporteerd, om geenerlei reden mogen ontdoen; e. dat zij, wanneer zij hnn verblijf buiten de pro vincie willen vestigen hun verlofpas aan bet bestuur hunner gemeente moeten terugvragen en dat zij zich binnen vier weken moeten aanmelden bij het bestuur der gemeente in welke zij voornemens zijn te ver blijven op straf van als deserteur te worden behandeld. f. dal zij, w anneer zij zich langer dan tweemaal vier en twintig uren uit hunne gemeente willen verwijderen, daarvan in persoon moeten kennis geven aan bet ge meentebestuur met opgave der gemeente werwaarts zij zich begeven op straf van een arrest ran 2 tol 6 dagen, door liet gemeentebestuur op te leggen, en g. dat zij zich op gelijke straf, in geval zij langer dan tweemaal vier en twintig uren buiten hunne gemeente verblijven, bij hel bestuur der gemeente alwaar zij zich bevinden, moeten aanmelden. En opdat geen Verlofganger hiervan onwetendheid zou kunnen voorwenden, zal deze, behalve de schrif- lelijke oproepingdie een ieder aan zijn woonhuis ontvangen zal, worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 23 September 1857. B. C. CAU, Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. ÏJEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, gevolg gevende aan een verzoek van den beer provincialen directeur der directe belastingen enz. in Zeeland brengen ter kennis van de ingezetenen dat vermits bij de regering overwegingen aanhangig zijn betref fende wijzigingen in de beffing van den accijns op bet geslagt legen 1 Januaiij aanslaande de minister van finantien daartoe door den koning gequalificecrd vermeent de invoering der nieuwe tarieven voor liet geslagt en zooals die bij resolutie van 24 Augustus no. 12 en 14 dezer no. 23 enz. zijn vastgesteld tol op gezegd tijdstip te moeten verdagen zoodat die tarieven eerst in werking zullen treden met den 1 Januariij aanstaande terwijl lot op dat tijdstip de thans nog in werking zijnde tarieven worden gehandhaafd. Zierikzee, den 28 September 1857. B. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE, Secretaris. BINNENLAND. Zierikzee, '29 September. Wij hebben eenige nadere inlichtingen ontvangen betreffende den brief, die bij den kuiper Rensen is ontvangen, waaruit ons gebleken is, dat ons vorig berigt niet geheel en al juist was. Wij deelen daarom nu die nadere inlichtingen mede. De brief bevatte geene bedreiging van brandmaar alleen bedreiging van zich te wachten voor schadeen niet de justitie, maar de policie heeft hier tegen het plegen van een misdrijf gewaakt en den briefschrijver gearresteerd. Den volgenden dag is hij door den heer commis saris van policie in verhoor genomen waaruit gebleken is, dat er geene termen voor verdere vervolging bestonden en dien ten gevolge is hij op vrije voeten gesteld. Het provinciaal gereglshof in Zeeland heeft II. dingsdag in raadkamer vergaderd beslist ophetrc- quisitoir van den procureur-generaal, ten gevolge van het verzet van den officier vanjustilie legen de beslis sing derarrondissemcnls-rcgtbank aldaarinzake P. L. van Eersel. liet hof beeft geene voldoende bewijzen van scbuld vindende verklaard dat er geene termen tot teregtslelling van den beklaagde aanwezig zijn. Uit 's Gravcnhage wordt aan do Utrechlsche Cou rant gemeld; «dat door de hooge regering de nieuwe verdeeling des lands in schooldistricten en schoolop zieners vermoedelijk eenigermale vermeerderd zal worden. Het gouvernement is voornemens de pro vinciale inspecteurs voor het lager onderwijs, welke volgens de nieuwe wet met bet begin van bet volgende jaar aangesteld zullen worden ruim (e bezoldigen iiunne jaarwedde zal, indien de stalen-generaal zich met hel denkbeeld der regering vercenigen, bedragen; in Noord-Braband Gelderland Zuid-Holland en Noord Holland ƒ2500 in Vriesland, Overijssel, Gro ningen en Limburg ƒ2300; in Zeeland, Utrecht en Drenthe ƒ2000; zullende buil buitendien reis- en ver blijfkosten naar de algemeene regeling worden be taald.'' Naar men verneemt bestaat het voornemen bij de regering, om eene voordragt te doen tot wijziging van den accijns op hot geslagt, en wel met ingang van 1 Januarij 1858. Middelerwijl is er last gegeven, om de werking, welke voortvloeit uit eene vorige resolulie, te schorsen en alzoo de vcrliooqing van hel tarief buiten toepassing te laten. Door de Spaansche koningin is het ridderkruis van Karei III aan den prins van Oranje geschonken. De commissarissen der Maatschappij tot red ding van Drenkelingen te Rotterdam, hebben uit gereikt de gouden, medaille aan den heer J. Tho- mee, med. doctor enz. te Delftshaven voor de redding van een schijndoode, genaamd Hermanus Wilimen oud 13 jaren, op 28 Junij 11. Dit is de tweede maal dat de heer Thomee het geluk heeft gehad een schijndoode in het leven terug te roepen, In 1852 werd hij deswege mede bekroond. Aan den heef J. ten Brink student in de theolo gie aan de hoogeschool te Utrechtis een gouden me- 'Uaillc toegekend wegens zijne beantwoording van de door de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en fraaije letteren te Groningen, uitgeschreven prijsvraag oyer Gerbrand Adriaansz. Brederooterwijl dezelfde faculteit den schrijver der behandeling, getcekend met de spreuk 'tkan verkeeren en bandelende over hetzelfde onderwerp uilnoodigt om zich bij haar be kend temaken tcu einde van dat antwoord eervolle melding te kunnen maken. Men meldt uit Amsterdam van 23 dezer. Wij worden verzocht onze stadgenooten te waarschuwen tegen de volgende opligterij Een volwassen persoon zich voordoende als boekverkoopersbediende, bezorgt een Duilsch boekwerkje geeft voor dat dit door den beer des huizes is besteld, met last dat do dienstbode bij de bezorging betalen zal een en ander is verzon nen en bet bedrog wordt ontdekt bij de tehuiskomst van den afwezige. Men leest in de Slaats-CoiirantDen 19 Julij is in Straat Banka op het rif Tandjong Oelor, gestrand en geheel wrak geworden, hel Engelsch oorlogstoomschip Transis. De aan boord zijnde, naar China bestemde troepen, sterk 700 man en de equipage bestaande uit 200 man, zijn op de kust gedebarqueerd terwijl een officier zich naar Muntok begaf om adsistentic te vragen. Oruniddelijk vertrokken Zr. Ms. stoomschip Montrado en brik Pijlades, henevens twee kruis, booten naar de plaats van het ongeluk. Daar aan het schip niets meer te doen en de beman ning onder de tenten aan den wal behoorlijk verzorgd was verzocht de kommandant van de Transis dïen van de Monti ado slechts eene kruis- boot bij het wrak te plaatsen en van liet gebeurde naar Singapora berigt te zenden. Om dit met den meest mogelijken spoed te bewerkstelligen, vertrok de Montrado zelf naar Singapora, van waar dadelijk een korvet, eenstoomkannonneer- boot en een Ainerikaanschc klipper werden af gezonden om de schipbreukelingen af te halen. Het leger in Nederlandscli üost-lndie zal met 4 bataillons infanterie worden versterkt. BUITEN LAN D. büitsohiianb Keulen 27 September. De bedevaartplaats Maria Uadna bij Arad, werd den 13 dezer zwaar geteisterd door een wolkbreuk. De bedevaartgangers wilden zich na afloop der dienst naar hunne rijtuigen begeven toen bel onweder losbarste en vele personen veronge lukten daar het water in de stralen spoedig tot 2 voet hoog steeg. Tot den 15 waren reeds 17 lijken gevon den en nog velen worden vermist zelfs spreekt een gerucht van 70 a 100 personen die verongelukt zijn. Ook vele paarden zijn verdronken. Men verhaalt ook dat een Duitsciier uit de Banaat, bij deze ramp twee fraaije paarden, voor welke hem nog kort te voren voorbecldeloaze prijzen waren geboden, verloren heb bende uit wanhoop in den vloed zijn dood gezocht en gevonden heeft. Voor de geheele Oostcnrijksche monarchie is eene volkstelling togen den 1 November uitgeschreven. Keizer Alexander is den 24 dezer, des namiddags ten 4 ure, aan het station Fcuer- bach, nabij Stuttgardt, aangekomen, en lieeft zich met den koning naar de villa van den kroonprins begeven. Vorst Gortschakoff' ver gezelt zijnen souverein. Keizer Napoleon is den 26 dezerten vier en een half uur te Stuttgardt aangekomen dc koning van Wurtemberg wachtte Z. M. aan het station af. Keizer Alexander heeft den Franschen keizer in zijne appartementen bezocht. Do kei zerin van Ruslami wordt morgen hier verwacht. Te Baden werd den keizer opgewacht door den prins van Pruissen, die hem een eigenhandigen brief van den koning overreikte, waarin deze zijn leedwezen betuigtniet zelve den keizer te kun nen gemoet komen. Den 22 Sept. is te Koningsbergen de eerste sneeuw gevallen en te Maagdenburg lag den 24 reeds ijs in de buitengrachten. Op het meer Ladoga zijn den 19 dezer na genoeg 200 vaartuigen met goederen voor den uitvoer bestemd, beladen, een prooi der vlam men geworden. Dit had le Petersburg groote ontsteltenis verwekt.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1