Zaturdag 28 September. W.° 71. Woensdag en Zaturdag. KIEliWSTIJDIMl BINNENLAND. ZDSUEZEBSCHE COURANT. A B ONNEME N TS-PRIJ S Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'smorgens. VERSCHIJNT. PRIJS DER AD VER VENTIEN Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van l-6regcls a f 1 behalve liet Zegelregt Zierikzee 24 September. 41. Maandag werd de vergadering der staten-gencraal door L. Si. den ko ning geopend niet de navolgende rede Mijne Ilceren Het is mij eene groote voldoening u te kunnen ver zekeren dal onze betrekkingen met de andere mo gendheden bij voortduring getuigen van goede ver slandhouding en welwillendheid. Zee- en landmagt blijven mij alle reden van te vredenheid geven. Zij hebben in Ncderlandsck-lndie nieuwen krijgsroem verworven, De aanvankelijke uitbreiding van bet materieel der marine belooft goede gevolgen. De Oost-Indische bezittingen het verheugt mij zulks te kunnen zeggen nemen, onder den invloed van ongestoorde rust schier in al de deelcn van ons ge bied in welvaart toe. De afschaffing derslavernij in 's rijks West-Indische koloniën zal andermaal tot een punt van uwe overwe gingen gesteld worden. De afgeloopene winter ging, dank zij de Voorzienig heid, voorbij zonder dat dijkbreuken of overstroomin- gen den vaderlandschen bodem teisterden. In het algemeen is de toestand des lands van dien aard dat men er zich over mag verheugen. Handel, scheepvaart, landbouw en vele takken van nijverheid leveren bevredigende uilkomsten op. Eene buitengewoon langdurige droogte voorafge gaan door een koud voorjaar, bleef wel is waar niet zonder nadeeligen invloed oponderscheidene gewassen, vooral is hierdoor het veevoeder schaarsch, maar des niettemin is er nog overvloedige reden om voor den oogst van dit jaar dankbaar te zijn. De veiligheid des lauds en de stoffelijke welvaart der natie te vermeerderen blijft steeds mijn ernstig streven. Ik voed hel vertrouwen daarin door u te zullen worden ondersteund onderanderen met betrekking lot het bevorderen van den aanleg van spoorwegen. De moeijclijkheid voor bijzondere personen om on der de bestaande omstandigheden groote kapitalen voor groote openbare werken bijeen te brengén maakt het noodzakelijk krachtige ondersleuning te verleencn. Door bet toenemend gebruik van den rijks-telegraaf stijgen aanhoudend de inkomsten van dat belangrijk middel van medcdeeling. Er zal voortgang gemaakt worden met het stellen van nieuwe lijnen en aan het openen van meerdere kantoren. Terwijl de opbrengst van de meeste belastingen blijft aangroeijen en de schatkistook door de ruime balen, welke de overzcesche bezittingen afwerpen, in gunstigen toestand verkeert is mijne aandacht voortdurend gevestigd op de gemeente financien. Uit hoofde van het groot gewigt voor vele gemeenten daarin gelegen, beveel ik uwer bijzondere belangstel ling aan de tol dat onderwerp betrekkelijke wels-voor- stellen, welke nader zullen ingezonden worden. De veel omvatlende zaak der invoering van de wet op hét lager onderwijs zal de voorbereidende werk zaamheden lot regeling der oveiige deelen van het on derwijs niet uit het oog doen verliezen. Bij de uitbreiding van de stoffelijke welvaart der natie is het eene dubbele behoefte hare zedelijke en verstandelijke ontwikkeling niet te doen achterstaan. Het zoude voor de zekerheid onzer regterlijke instel lingen en de verbetering harcr werking eene weldaad zijn indien nadere overwegingen van het ontwerp van wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie deze aangelegenheid door gemeen overleg tot een gcwenscht einde bragt. Ons gevangenis-wezen wordt met ijver onderzocht, ten einde daaromtrent in verband met de behandeling van het wetboek, dat in werking istot een vast stel sel te kunnen geraken. Uit aanmerking van hel aanzienlijk getal van be langrijke wets-onlwerpen welke onafgedaan hebben moeten blijven en als nu op nieuw aari uwe overwe ging te onderwerpen zullen er betrekkelijk weinig nieuwe wetsvoordraglcn worden aangeboden. Het gewigt uwer werkzaamheden, Mijne Heeren! zal er niet minder door zijn. Ook deze vergadering zal de wetgevende magt ruime gelegenheid aanbieden om het vaderland aan zich te verpliglen. Moge de tijd van vrede en voorspoed welke wij genieten door ons worden gebezigd op eene wijze welke getuigd van onze dankbaarheid voor groote zegeningen en van onze warme gevoelens voor het dierbare vaderland. Hiertoe onderSteuno ons de Allerhoogste Ik verklaar deze vergadering der staten generaal te zijn geopend, Na het houden van deze aanspraak, verlaat de ko ning de vergaderzaal. De vereenigde zitting der i kamers wordt daarna gesloten. Z. Yjkeert, even als bij bel komen onder hel gejuich der talrijke zoo wel uit de residentie als van elders zamengc- vloeide menigte, naar HD. palcis terug, ZlEiüKZEE 25 September. Op woensdag avond omstreeks ten S ure, ontving de kuiper Rensen alhier, een briefje, waarbij hem werd gevraagd f 20 en zoo aan dit verzoek niet werd voldaan, dan tegen midder nacht zijn huis in brand zou gestoken worden. Hij gaf daarvan terstond aan de justitie kennis die een waakzaam oog hield. Inderdaad omstreeks 12 ure kwam zijn kneebt aan, naar het schijnt, om het misdrijf te plegen daar er papier en lucifers hij hem zijn ge vonden die terstond in verzekerde bewaring is genomen doch thans weder op vrije voeten is. Eenigo dagen vroeger was aan Rensen een zilveren horologic ontvreemd. Op de buitenplaats Buitenrust in de gemeente Noordgouwe behoorende aan den heer M. C. de Craneis deze weck een roode meloen gesneden die zich zeh e op den kouden grond gezet had en al daar rijp is geworden en welke in smaak de op die zelfde buitenplaals in hakken geteelde witte meloenen verre overtrof. Men meldt uit Vlissingen van 21 dezer. Nadat door een niet te voorzien toeval Zr. Mr. stoomfregat Admiraal Eren sen, zaturdag plotseling in deszelfs vaart gestuit, verhinderd werd van stapel te loopen en men gisteren en heden met alle krachtsinspanning en ijver daaraan heeft gearbeid, liep dit uitmuntend gebouwd schip van 400 paardenkracht heden middag ten 3'/s ure met vlugheid statig te water. Eene groote me nigte toeschouwers nam met geestdrift hieraan deel. Onder deze merkte men op eenige Sardinische officie ren der marine welke met het fregat II Desgeneys van Antwerpen ter dezer reede waren gekomen. Na afloop van hot schip hebben zij onze maritime eta blissementen hezigligd. De minister van financiën heeft vastgesteld de 234ste Slaats-Eoterijwelke zal bestaan uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 pretnien. De collecte dezer Lo terij wordt geopend op 19 en gesloten op 31 October e. k. De trekking der eerste klasse begint op 16 No vember e.k. terwijl de laatste honderd nommers op 6 Februarij 1858 zullen worden getrokken. Volgens berigt in de Gemeentestem heeft de minis ter van binnenlandsche zaken bezwaar gevonden om aan de goedkeuring des konings voor te dragen het besluit van den gemeenteraad te Leiden, lot do heffing eener directe belasting van acht percent op de ka dastrale huurwaarde der gebouwde eigendommen te betalen door de inwonende eigenaarsen van vier percent, te betalen door de bewoners, onderden naam van lanlaarn-en brandspuitcngeld. Men meldt uit 's Hage van 23 dezer De voor stelling gisteren avond in den koninklijken Zuid-liol- landschen schouwburg gegeven ten voordeele van den verwonden machinist W. Gijzeman en voor de weduwe en weezen van den overledenen Jvan Hees heeft de som van f 419 opgebragt. Te Amersfoort zal eene herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten generaal moeten plaats hebben ter vervanging van den heer van Rapporti, lusschen jhr. mr. II. A. M. van Ascli van Wijck en nir. A IV. Engelen. H. M. de koningin der Nederlandenis den 16 dezer te Darmstadt aangekomen en na een bezoek te hebben gebragt aan H. M. de keizerin van Rusland naarSlutlgard vertrokken. Den 17 Junij werden uit den tuin op de stee van P. Esseboom, bouwman onder Klaaswaal de zooge naamde vroege aardappelen gedolven. Zonder de minste voorbereiding werden na veertien dagen ver loop in denzelfden grond winterpoters gezet met dat gevolg, dat daarvan den 16 Sept. twee stoelen zijn op gedolven die 22 volwassen aardappelen opleverden. Eenige rikken zijn nog in den grond en voor den be langstellende zigtbaar. Nog kan hier bij gevoegd wor den dat er den 2 Aug, goede rijpe blaauwe druiven van den kouden grond zijn geplukten da! levens hoezeer in kleine hoeveelheid hot tweede vlas bolvol te veld slaat. Men meldt uit Vlieland van 20 dezer. Sedert mijne laatste opgave zijn den 14 dezer nog uit de Lutine geborgen 14 Spaansche matton en t louis d'or, eti den 15, 144 Spaansche matten, 4 louis d'or, I guinje 2 douhlons (a f 40 ieder) en doublon huiten en be halve een partij ijzer enz. Gisteren en heden is men weder bezig op het wrak en men kan veronderstel len dat er nog eene hoeveelheid goud en zilver zal zijn hoven gekomen. Op Terschelling is men vol ambitie voor de berging, en men droomt van te ver wachten millioencn. Uit Groningen wordt gemeld datde jagerdf. J. Mclesser alleen met het schietgeweer in vierdehalf dag van dit jagtsaizoen heeft geschoten 12 hazen en 88 pa trijzen. Uit eene bijzondere en goed onderrigle bron meldt men dat niettegenstaande de oppositie van lord l'almcrston de doorgraving van de Suez landengte ais zeker mag beschouwd worden. Men wacht binnen 3 ai maanden hoogstens de firman dienaangaande van den sultan. (U.G.) Te Gent is een kind, van het mannelijk geslacht zonder armen geboren en jl. woensdag gedoopt. Uit Ucloo meldt men, dat zich dezer dagen aldaar een zonderling geval voordoet. Do derry namelijk voortgekomen uit de graving van een afwaterings kanaal en die daar aan den kant ter hoogte van 2 a 3 meters ligtis van zelf gaan ontbranden en brandt voortondanks de regenvlagen, welke van tijd tot tijd die delfstof besproeijen. Aan een brief uit Bobe-Town (Guichenhaai) van den 2 juiij li. wordt het volgende ontleend nopens de stranding van het Ncdcrlandsche schip Koning Wil lem II: Op den 25 Junij arriveerde het Hollandsch schip Koning Willem II, a 8l)ü tonnen, kapitein L. B. Ciezen, van Hong-Kong met Chincsche landverhuizers, welke allen in goeden welstand, na aankomst, werdcngelost, en was daarna uithoofde van het slechte weder, ver hinderd deszelfs reize te vervolgen, hetwelk den 29stcn tot eeu zoodanigen storm van het z. w. over ging, dat de kapitein zooveel mogelijk zijne ra's aan het dek nam enz. enz. doch niettegenstaande zulks, dreef het schip van zijne ankers, dat tot den middag van den 3üsten voortduurde, toen de kapitein zeil maakte om te trachten van lager wal le komen aangezien de pompspil door de hevigheid van den storm over den kop was gegaan. Het schip slrandde evenwel nagenoeg 3 mijlen van Robe-Town en was in minder tijds dan zulks hier beschreven kan wor den een totaal wrak, de zee sloeg hevig over het zelve heen en het vooruitzigt voor de zich aan boord bevindenden was niet anders dan een wissen dood. Zoodra te Rohe-Town het wrak werd gezien gaven de heeren Ormeroo aan alle de in hunne dienst zijnde manschappen bevel zich naar de stran dingsplaats te begeven om zooveel mogelijk adsi- stenlie le verleenen en grootendeels heeft men aan de pogingen dezer raenschen de redding der behou den gehlevenen te danken. De militaire magt, met luitenant Sanders aan het hoofd was even als de policie onder korporaal Warrenook spoedig tegen woordig en men wedijverde inderdaad zijne na- tuurgenootcn van een gewissen dood te redden doch nog voor de aankomst van hel grootste gedeelte der genoemde personen had hel ongeluk reeds plaats gevonden. Kort na het sloolen van het schip werd eene boot van het wrak te water gelaten, waarin de opperstuurman met de rest der equipage zich begaf behalve den kapitein die dour het breken van de vanglijn der boot op hel wrak bleef. De boot had slechts eene korte distantie afgelegd, tmn zij door ge brek aan riemen kantelde, volliep, hare lovende lading in de golven liet spartelen en van de 25 personen die het schip verlieten waren slechts 9 waaronder de opperstuurman die meest bewusteloos den wal be reikten. Deze zijn allen met groot levensgevaar ge red door hen die te dien einde waren toegesneld waaronder voornamelijk behooren de heeren Evans Fielt en Mac Donald welke door een klein getal per sonen ondersteund werden zonder welke hulp allen zouden zijn omgekomen. Aller oogen waren nu op den kapitein gerigtdie zich nog steeds aait een ge deelte van het achterschip vastgeklemd hield dat zoo nabij den wal was gedreven dat ieder toeken van hem opgemerkt en zijn hulpgeschrei hoven het geloei van den storm kon worden gehoord door een honderd tal menschenwelke, zonder hem eenige hulp tc kun-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1