f 5.° 75. Zaturdag 19 September. 1857 BESTiM IBMNISTBATIEN Woensdag en Zaturdag. .MEEWNiiJDIiMiE.N :rde IKZHES COURANT. ABONNEMENT S-PR1JS. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advert, daagste voren, voor 11 ure 'sinorgens. S t l it V litis VAMÊTÈS van den Heer E. BAMBERG. Be heer Bamberg zal nog twee voorstellingen ge ven en wel op heden en morgen avond. Hel zou voor dien talentrijken kunstenaar eene smartelijke teleurstelling zijn indien hij zich dan niet in een buitengewoon talrijk bezoek mogt verheugen. Hij de herinnering aan de genoegelijke avonden, die hij ons in den jongsten winter verschafte zal het Zicrik- zeesche publiek deze voorstellingen gaarne bijwonen, om daardoor de teleurstelling die hij gedurende de kermis heelt ondervonden, eenigzins te verzachten. Hij zal van zijne zijde wel zorgen dat hij daarmede lof inoogst. Zoo wordt de kermis, goed en gcnoegelijk besloten, zoo zij het ook voor hem een goed einde Zal hij weldra aan het Rolterdainsche looneel nieuwe lauweren inoogslen daar hij daarbij als 1ste komiek is geëngageerd, dan is het wel waar- fschijnlijk, dat hij in langen lijd hier niet zal weder- keeren dit moge voor ons publiek een drangreden te meer zijn om deze gelegenheid om zijn geniaalspel te bewonderen niet ongebruikt te laten voorbijgaan, gaan wij dus die voorstellingen bijwonen, niet alleen om zelf te genieten, maar om een bewijs te geven dat wij den heer Hamberg als kunstenaar vereeren. SALON DES VARIÉTÉS van de Heeren BOAS en JU HELS. Hij elke voorstelling, die de heeren Boas en Judels geven klimt de belangstelling en schitteren de talenten der acteurs en actrices al tneer en meer. Is de heer Judels een der eerste komieken van het vaderlandsche tooneel de heer van Ollefen is vooricker een der eerste voor de tragédie. Niemand zal hem dien lof betwis ten die hem op dingsdag en donderdag avond als Jolm Walker in John alker of de Tower van Londen, en als Adriaan in «de Visscher van Scheveningen of de Zoon van den Schipbreukeling zag optreden. Hij is kunstenaar in den vollen zin van hel woord. Stem houding, mimiek, het gebarenspel alles vereenigt hij in zich, om uit te munten en werkt mede om indruk Ie maken. Wij schatten u hoog van Ollefen, omdat wij achting en eerbied hebben voor alles wat goed en schoon is wij roemen een groot kunsttalent als het uwe, wij verbeugen ons uw spel of liever uwe kunst gezien Ie hebben. Onze beste wen- schen voor de volmaking van uw talent volgen u. In zoo werd hij rijk, dat woensdag avond ten looneele werd gevoerd, gaf de heer van Biene eene schoone proeve van zijn kunstvermogen. De moeijelijke en zware rol van van Dornslein werd door hein meester lijk gespeeld. Vooral was de indruk die hel laatste tafereel maakte groot. liet zal lang voor onzen geest slaan. De heer Vroombroek diesleeds de valsche rollen vervulde is in dat genre ook een meester, getuige de rol van Hulet in John Walker, van de Baron San doval de Bibeira, irt de Visscher van Scheveningen. Veel bijval verwierf zijn spel. De heer Boselaar verschafte ons veel genoegen door zijn spel als gre nadier, in zoo werd hij rijk. Ook hel vrouwelijk personeel oogstte steeds veel lof in cn inej. Coenen en mej. Bersée wel het meest. En de heer Judels vraagt gij Ofschoon ik hem wel liet eerst fc.ad mogen noemen wil ik toch liever met hem eindigen. Elke avond schonk zijn spel ons nieuw genot en verraste hij ons door zijn talent. Hij toonde ook onvermoeid en vol ijver te zijn, want elke avond had hij zoowel in het voor-als liet nastuk eene belangrijke rol te vervullen. Zijn Jleeslcr Juris en de Uorpsmuziekanl kunnen wij niet naar eisch roemen. De heer Judels heeft veel hijgedragen om ons kcrinis- genol teverhoogen. De opkomst was bij de vier laatste voorstellingen zoo talrijk dat de tent naauwelijks de aanschouwers kon bevatten. Dit is het meest geldende bewijs dal liet publiek hier do talenten van dit tooneelgezelschap hoogschat, dit zal de heeren Boas en Judels, wij twijfe len er niet aan, doen besluiten, om zijn bezoek te her halen. Wij roe; en hun een vaarwel loc met den wensch dal hun salon steeds getuige van kunst vlijt cn welvaartopdat het in waarheid een tempel der kunst moge heeten BEK.ENDMAR.ING. Burgmeester en Wethouders van Zierikzee:, bren- VERSCHIJNT. gen ter kennis van hel publiek, overeenkomstig art. 51 der Gemeente-wet dat in de vergadering van den Gemeente-Baad van den 11 dezer tnaand uit deszeffs midden zijn benoemd lot Leden der vaste commissie van Fabricage in deze gemeente de heer Mr. J. W. I). van DONGEN J. H. OCHTMAN Jottz. P. C. LANDSKNEGT, cn dat de heer Wethouder Jhr. J. L. de JONGE door Burgemeester en Wethouders tot Voorzitter dier Commissie is aangewezen. Zierikzee den 16 September 1857. IS. C. CAU Voorzitter. C. de JONGE Secretaris. De Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigl te Zierikzee in ervaring gekomen zijnde dat in eenige huisgezinnen binnen deze Gemeente ziekten zijn ontslaan door het gebruik van bedorven vleesch of worst. Acht zich verpligt langs dezen weg onder de aan dacht te brengen dat het eten van bedorven vleesch en vooral van leverworst of bloedbeuling zeer gevaar lijke ja zelfs doodelijke gevolgen kan na zich slepen. Dat gedurende de overgang in bederf of rolling de gisting vooral van worst eene zelfstandigheid geboren wordt, welke bekend is onderden naam van Worstgif, welke de opgenoemde gevolgen teweeg brengt en dat dit bederf zeer spoedig ontslaat bij niet zuiver behandelde of niet gaar gekookte vleeschmassa's terwijl die toestand gemakkelijk te herkennen is aan eene meerdere weekheid en smerigheid ecnen wal gelijken reuk hij het opensnijden en eenen vuilen smaak. Zij waarschuwt eindetijk nog een ieder zich door een behoorlijke zorg en naauwleltcnd loezigt van den goeden staal der gebruikt wordende voedingsmiddelen te verzekeren daar bierdoor zeker dikwijls eene storing van de gezondheid of van het leven zal worden voorgekomen. Zierikzee 15 September 1857. De Plaatselijke Commissie voornoemd F. KELLER, Voorzitter. J. H. OCHTMAN, JÜH.z Lid en Secretaris. ERItATA In het Raadsverslag van den 14 September, voorkomende in ons vorig nummer staat aan het hoofd, „voorzitter Mr. Cau", lees-, voorzitter Mr. Fokker. B INNENL AND. Men verneemt dat de persoon van v. E., tegen wien reglsingang verleend was wegens vermoeden van brandstichting den 28 Junij II., door de reglbank te Middelburg in raadkamer vergaderd, niet naar de open bare teregtzillingis verwezen, legen welke uitspraak de officier van justitie in verzet is gekomen. Als eene bijzonderheid van groeikracht meldt men dat in den tuin van A. Arends te Oude Tonge thans voor de tweede maal op den kouden cn denzelfden grond zonder kunstmatige bereiding aardappelen sinds eenige dagen in vollen bloei staan, en reeds bij rooijing volwassene knollen zouden opleveren, en wat nog meer buitengewoon is, dal de eerst geplanlen een ruimen oogst hebben opgeleverd, en niets door de zoo genoemde aardappelziekte geleden hebben sn de tweede geplanlen tot nu toe hetzelfde beloven. Dezer dagen gebeurde met den laatslen spoor trein ie Slolerdijk een verschrikkelijk ongeluk de wachter aan hel hek werd doot' de locomotief gegrepen, een einil medegesleept en in eene sloot geworpen waar hij zijn dood vop.d hij was niet uiterlijk doch inwendig zwaar gekwetst, llij was een oppassend en braaf man. Van Sunderland wordt den 13 dezer geschreven: Gisteren is het Nederlandsch visschersvaartuig Jonge Neellje stuurman Zwartcveld alhier hinnengeloopen aanbrengende debemanning van twee schepen, die men in zee had gered en aan boord opgenomen. Het eerste was de equipage van het Nederlandsch visschersvaar tuig Gods Zegen stuurman Calling (?j, den 26 Augus tus in zee gezonken het volk was dienzelfden dag ge red. Het andere schip was de equipage van het schip Venus, kapt. Hook van Carolinerzijl [llannovcrj met ijzer van Alloa naar Hamburg, inden morgen van 8 dezer in de Noordzee gezonken, hel volk was des avonds yan dien zelfden dag gered. In de Impartial van Brugge 'qqst roeu bet vol- PRIJS DER AD VER TENT1EN Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- cn Doodberigtenvan 1-6 regels a f 1 behalve hetZegelregt gende Men spreekt sedert eenige dagen te Brus sel veel over eene scqupsiralie van een minderjarig meisje. Een mei je uit eene achtingwaardige familie dier stad zou eenigen lijd geleden als novice gegaan zijn in eene liefdadige inrigling welke door een geestelijke wofdt bestuurd. Zij zou kort daarna liet verlangen hebben geuit tot hare ouders terug te kee- fen deze bewilligden hierin maar hadden niet ge rekend op den directeur die, naar men zegt wei gerde hun kind terug te geven. De hulp des vre- deregters werd ingeroepen doch deze overheidsper soon deed eene vruchlelooze poging; bet jonge meisje was, naar het schijnt, verdwenen. BUITENLAND. DB ITICHLANO Keulen 14 September. De vergadering van Evangelische Christenen uit alle landen ving den II) dezer in de daarvoor afgestane garnizoenskerk te Ber lijn aan. Ongeveer duizend personen zijn tol bijwo ning daarvan opgekomen. Na den afloop der eerste zitting begaven zij zich, op daartoe onlvangene uit- noodiging, naar Sanssouci en werden bij den koning toegelaten die hen met do grootste minzaamheid en belangstelling in het doel hunner zamenkomsten ont ving. De predikant Kunlze sprak, als voorzitter, den vorst volgender wijze aan In naam van het hoofd en plaatselijk comité rust op mij de pligt om uwe Ma jesteit den innigsten dank te brengen voor de groole gunst die ons heden wedervaart. Groot is het geluk hetwelk wij daardoor ondervinden dat in het hart Uwer Majesteit de gedachte het eerst is opgekomen om uit alio.'(feeIen der aarde de geloovige kinderen Gods te verzamelen. Uwe Majesteit heeft reeds vele legers gezien, hier is ook een leger, doch nict.als een krijgsheer gekleed, maar gewapend met den helm des beits met het schild des geloofs cn met het zwaard des gcesles, hetwelk den koning aller koningen dient, maar ook aan Uwe Majesteit met den grootslcn deinoed verknocht is. Moge Uwe Majesteit de toonen zoo even aangeheven, als uit hel diepste van opregle en geloovige harten opgestegen aanmerken, en moge God Uwe Majesteit en uw koninklijk huis zegenen De koning was namelijk, toen hij te midden der vereenigden verscheen met een krachtig hurrah begroet. Zijn antwoord op de toespraak luidde Ik gevoel mij diep getroffen en verrast door de groote deelneming, die de vereeniging in alle landen gevonden heeft Ik moei bekennen dat ik aanvan kelijk een zoodanig gevolg niet verwacht had. Ik heb met blijdschap opgemerkt dat een gezegend begin is gemaakt. De eerste dag is gelukkig voorbijgegaan. Hel koint nu slechts daarop aan dal het gevolg daar van een zoodanig zij als dat der zamenkomst van de Apostelen op hel eerste Pinksterfeest. /.eer langdurig onderhield do koning zich ver volgens met vele leden der vergadering cn be tuigde onderandcren zijn bijzonder genoegen dat bij den predikant Merle d'Aubigné uit Genéve daar aantrof. Na den afloop van het gehoor zongen al de leden der Vergadering, met ongedeklen hoofde, hol eerste vers van het lied Een vaste burg is onze God'', waarna de predikant Krummacher uit Duisburg den zegen over den koning en het koninklijke huis uitsprak. De zitting van 10 dezer was door den hofprediker Krummacher met een welkomsgroet aan allen geopend. De dag die thans beleefd werd (zcide hij) was in Duilschland nog nooit aanschouwd. Honderdjarige scheidsmuren waren gevallen en hoewel niet zonder zwaren strijd was men echter nader gekomen tol het groole doel de verwezenlijking der heilige alge- moeno Christelijke kerk.'' Daarop sprak dr. von Bctlimun Ilollweg de vergadering toe die haar van do medewerking van den Duitschcn Evangelischen Kerk dag verzekerde. - Na de pauze vooiden de heeren Wright Simpson eu Bairdallen uit Amerika, het woord om van dc belangstelling der Christenen aau de overzijde der zee getuigenis te geven. De predi kant Kolbenheijer van Oedeuburgin Hongarije zeide, dat hij eigenlijk geene opdragt van de broederen in dat land ontvangen had, maar als het ware hunne stille verzuchtingen overbragl daar hij overtuigd was dat duizenden aan de oevers van den Donau en de Theiss thans naar Herlijn het oog hadden gerigt. Sir Cuuning Eardley, president der liritsche al'deeling van het verbond, betreurde de dogmatische scheiding tus- Séhen Daitséhlaod en Engelandwaaraan beide wel-

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1