1 JL° 74. Woensdag 16 September. 1857 5 1 Woensdag en Zaturdag. BESTUREN «MISTRATIS pte en R ZEER1EZEESGHE y COURANT. ABONNEMENTS-PRIJS Per clrie maanden f 2,00. Franco pet post f 2,25. Inzending der Advert, daagsle voren, voor 11 ure 'smorgens. Bij deze Courant behoort de Begrooling en Memorie dezer gemeente voor het dienstjaar 1858welke gratis aan de geabonneerden wordt medegedeeld. VERSCHIJNT. SAliOX DES EAltlÊTES van den HecrE. RAMBERG. Ons verslag kan ditmaal kort zijn daar sedert donderdag slechts éénc voorstelling is gegeven en wel die van zaturdag avond. Wij begrijpen niet dat een afgezaagd stuk als dat van de Barbier van Straatsburg ten tooneele is gevoerd, te meer daar men zelfscheen te gevoelen dat het oud en versleten was en daarom een nieuwen titel, die van het Spookkasteel ofde Gasconjer Barbier noodig achtte terwijl bovendien de uitvoering behalve het spel van den heer E. Bamberg zelve dat altijd excelleert, veel te wenschen overliet. Hel Pennelïklierslied en het geestige nastuk de Hoed van den Horlogiemaker verwierven echter daverenden bijval. Heden avond geeft hij de belangrijke comédie vaude ville het Huwelijk voorde Trom. Wij wenschen hem toe, dal zijne nog te gevene voorstellingen met een talrijk bezoek zullen vereerd worden en daardoor aan zijn talent die hulde zal gebragt worden, die het zoo zeer «verdient-. SALON DES VARIÉTÉS van de Heeren BOAS en JU DELS. 'De voorstellingen vande heeren Boas en Judels vinden weel bijval. Vooral was dit het geval met die van vrijdag en maandag. Het Bankbiljet van duizend gulden, wanneer het wordt uitgevoerd als door dit tooneelge- zelschap moet wel algemeenen bijval vinden. Het spel van den heer Judelsvan Biene en \roombroek was uitmuntend. Eene tweede representatie van dit stuk wordt door velen met verlangen te gemoet gezien. Het is ons daarom ook lief, omdat het eene vrucht van Zeeuwschen bodem is. Wel kan de criliek hierop eenige gegronde aanmerkingen maken maar er komt zoo veel echt geestigs in voor, dat hetniettegen staande de feilen die er in zijn altijd een lievelings stuk van het publiek zal blijven. De voorstelling van maandag avond spande echter de kroon van allen zoowel wat de gegeven stukken als de opkomst van het publiek betreft, liet melodrama Sarah Blangi of de wraak eener Creole is een voortreffe lijk stuk belangrijk door karakters tafereelen en intrigue. Wij hebben met belangstelling uw spel gadegeslagen, Mej. Coenen die de hoogst moeijelijke rol van Sarah vervulde en de fierheid en waar digheid die u bij uw spel kenmerkte, en die u voor overdrijving bewaarde waartoe eene rol als deze anders zoo ligt leidt, verdienen hoogen lof. Die lof komt ook u toe, mej. Bersée die ons Alice Dumoni voorstelde. Uw spel loch was vol gevoelen natuur lijk en liet niet na indruk op hel publiek te maken aan menig oog hebt gij een traan doen ontvallen. Het is ook geene grootspraak geweest wal op de biljetten vermeld stond namelijk dat de heer Judels de rol van John Dudley heeft gecreëerd. Het spel kenmerkte den meester der kunst. Het was in de hoogste mate karakteristiek. Het vertoonde ons den Engelschman geheel en al van het begin tol het einde getuige de koelheid en hel phlegma dat hij zoo volkomen bewaarde. De scherpste critiek zou moeite hebben om hem éène feil aan te wijzen. Al de andere medespelers kweten zich uitmuntend van hunne taak, en wij herhalen hier, wat we reeds vroeger zeiden dit tooneelgezelschap levert een schoon ensemble. Het nastuk was De Schoolmeester of hel examen op het platteland. De naam alleen is hier een aanbeveling. Het stuk heeft door het spel van den heer Judels eene groote vermaardheid verkregen en heeft wel voor een groot gedeelte zulk een talrijk bezoek uitgelokt. Het is iets allerklucbtigst en wij hebben geen woor den om naar eisch het spel van den heer Judels te roemen. Wij zagen dezer dagen een dichtstuk van den heer Goulta getiteld Meester Kras''hetwelk aan den heer Judels als een blijk van hulde is opgedragen. Het is in den boekhandel verkrijgbaar. Die een aan denken van dien schoolmeester wil hebben, schaffe zich die brochure aan. Ook heden avond zal het een schitterende voorstelling zijn en betreurden wij het dat de talentvolle acteur de heer van Ollcfen tol heden nog slechts ééne rol ver vulde heden avond zal men zich in zijn spel kunnen verlustigen. M ij twijfelen er niet aan of de tent zal van aanschouwers geheel vol zijn en de heeren Boas PRIJS DER ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodber'ujten van 1-6 regels a. f 1 behalve het Zegelregt en Judels zullen de grootste mogelijken bijval vinden, en een indruk achterlaten die ons hen vragen doet Komt weder in een volgend jaar.'" Openbare Raadsvergadering; gehouden te 2i erikzee, den 14 September 1§57. Voorzitter Mr. B. C. Cau Secretaris Jhr. Mr. C. de Jonge. Do herkozen leden Mr. B. C. Cau, J. H. Ochtman, Johz. F. Keiler en 11. G. Mnlock Houwer en het nieuw benoemde lid de heer J. van der Vliet wier geloofsbrieven in een vorige zitting goedgekeurd wa ren worden geïnstalleerd. De voorzitter houdt eene gepaste hartelijke toespraak. De burgemeester repliceert ook namens zijne her kozen leden en beveelt zich in de reeds vroeger on- dervondene welwillende medewerking bij voortduring aan. De heer van der Vliet betuigt mede zijnen dank en zegt dat pligt en geweten hem dringen zullen de belangen der gemeente te bevorderen terwijl hij zich in de welwillendheid der vergadering aanbeveelt. Mr. Cau neemt nu de voorziltersplaals in. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goed gekeurd. Wordt medegedeeld de goedkeuring van Gedepu teerde Stalen op de Raadsbesluiten tot voorziening in het watergebrek en der onderhandsche aanbesteding van ruiming der vroonen hetwelk voor notificatie wordt aangenomen en waaraan executie zal worden gegeven. De Burgemeester brengt in herinnering het in den vorigen Baad medegedeelde betreffende den stand der Gas-Fabriek en dat gevraagd is aan de aannemers om den bouw der nieuwe kuip tot het volgende voorjaar uit te stellen en deelt mede dat hierop een antwoord van de firma van linlhoven en Comp. is ingekomen hetwelk wordt voorgelezen en in houdt dal zij de kuip in het voorjaar zullen stellen, doch dat hierdoor vertraging ontstaande van de voldoening van den laatsten termijn zij verzoeken om voor rentederving te worden schadeloosgesteld of eenige vooruitbetaling van de aannemingsom te mo gen ontvangen. De voorzitter zegt namens Burge meester en Wethouders dat zij met genoegen had den vernomen dat hun voorstel was aangenomen, en na overweging het verdere verzoek van de aan nemers niet onbillijk was voorgekomen en stellen Bur gemeester en Wethouders voor de rente voor 6 maanden tot 5°/0 's jaars over de nog verschuldigde som toe te staan, onder voorwaarde dat niet met den bouw zal aangevangen worden vóór 1 April e. k., en deze geëindigd zal zijn vóór 1 September e. k. De heeren Dr. Keller Mr. de Crane Mr. van Dongen en Houwer hebben bedenkingen. De eerste en laatsten opperen de vraag, indien de oude kuip geen stand houdt tol 1 April zal de rente dan toch betaald worden. De heeren Mr. Cau, Fokker en Jhr. de Jonge geven hierop inlichting en toonen aan het billijke der rentebetaling. Mr. de Crane is voor het betalen van rente van een gedeelte der aannemingsom. Nadat Mr. Cau de zaak nader had toegelichtziot hij hel billijke daarvan in. Na deze disenssien wordt conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. Wordt overgegaan tot de benoeming der leden van de commissie van fabricage en worden herko- 1 zen de heeren Mr. van Dongen Ochtman en Lands- knegt. I Als leden der gaz-commissie worden herkozen de heeren Ochlman en Houwer, elk met 10 stemmen. Als lid der commissie voor het onderzoek der begrooting wordt met 11 stemmen herkozen de heer Ochtman. Als ambtenaar van den burgerlijken stand wordt herkozen de heer Mr. Caumet 10 stemmen. De geloofsbrieven met bijlagen van het nieuw be noemd Raadslid Mr. C. van der Lek de Clcrcq in gekomen zijnde worden deze in handen gesteld van de heeren Air. Fokker, Dr. Keller, en J. van der Vliet. De vergadering voor 5 minuten geschorscht zijnde, brengt na heropening Air. Fokker rapport uit, ten derende tot goedkeuring. Conform dit rapport wordt lot de toelating besloten met kennisgeving aan den benoemde en aan de Gedeputeerde Staten, Hierna is de zitting gesloten. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat hel schallingskohier van het middel der belasting op het Personeel voor het dienstjaar 1857/s op den 5 September 1857 door den heer Commissaris des Konings in deze provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ont vanger der Directe Belastingen enz. van deze ge meente, ten fine van invordering; mei aanmaning der belastingschuldigen om hunne aanslagen te voldoen ingevolge de wet. Zierikzee12 September 1857. B. C. CAU. BINNENLAND. Zierikzee 15 September. Eergisteren is alhier een 61 jarige man in eene wel verdronken. Hij bevond zich te bed en zijne vrouw zich verwijderd hebbende en terug komende om hem geneesmiddelen toe te dienen, vond het bed ledig. Na onderzoek deed zij de treurige ontdekking, dat hij in de wel was gevallen, waaruil hij met veel moeite is opgehaald en hetgeen zijn dood ten gevolge had. In de buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland is II. dingsdag benoemd tot lid van gedeputeerde staten de heer rar. W. Pli. Vis te Mid delburg. Men meldt uit Krabbendijke dat de werkzaam heden aan den dijk van den tweeden polder spoedig zul len gedaan zijn, en naarmate de voltooijing nadert we kelijks eenig werkvolk wordt bedankt zoodat het werkzame personeel thans zeer gering meer is. De Staats-Courant van heden beval het pro gramma voor de opening var. de vergadering der sta ten generaal te 's Gravenhage, op maandag 21 Sep tember a. s. Alen verneemt, dat bij de nadere beschikking van den minister van oorlog bevelen zijn gegeven om de Israëlitische militairen, aan wie geen verlof is kunnen worden verleend, in de gelegenheid te stellen de aanstaande Israëlitische feestdagen to vieren. In de afgeloopene week vertrok van Hellevoet- sluis per stoomboot Brouwershaven, het schip Admiraal de Winter, bestemd naar de Kaap de Goede Hoop, aanboord hebbende 39 handwerkslieden. Men meldt uit Rotterdam van 12 dezer: Naar wij vernemen is gisteren de acte van be schuldiging tegen de 22 Maleijers aan al de beschuldigden, te Rotterdam gedetineerd, be- teekend en zijn deze heden morgen van hier naar 's Hage overgebragt. De behandeling dezer zaak voor het provinciaal hof in Zuid-Holland blijft bepaald op den 1 October aanstaande, zullende bet voorzitterschap daarbij worden waargenomen door den heer mr. J. A. Philipse. Er zullen in deze zaak twee tolken fungeren. Gisteren morgen omstreeks half negen ure had te Rottlerdam een vreeselijk "orval plaats. Twee vaste sjouwerlieden in dienst tför gemeente waren werkzaam op eene heischouw bij de nieuwe brug over de Westerhaven. Bceds herhaalde malen moet de een Theodorus Harengel geheclen twist hebben ge zocht met den ander Willem Richter genaamd wat ook heden in den vroegen morgen weder het geval was; de twist rees ten gevolge van het missen van boterhammen door Harengel, die Richter als den ont- vreemder daarvan beschuldigde, en liep zoo hoog dat Ilarengel einde'ijk Richter eene doodelijke wonde in den hals met een mes toebragt ten gevolge waarvan de laatste terstond bezweek. De dader heeft zich daarna bij den heer hoofdopzigter der gemeentewer ken van Iïesteren aangegeven, als zuare verwondingen, aan Richter te hebben toegebragt waarna een ander arbeider de ware toedragt der zaak is komen bekend maken. De dader is terstond daarop ten zijnen huize door de policie in verzekerde bewaring genomen. De moordenaar en het slagtoffer waren beide huisvaders. Door den kerkeraad te Noordwijkerhout is een drietal kandidaten gevormdbestaande uit de heeren D. BeeckmanF. P ley te en J. M. Forstman. Aan eerstgemelde is de toezeg ging van bet beroep gegeven.

Zierikzeesche Courant | 1857 | | pagina 1